Фінансова енциклопедія


1 A B C D E F G H I J L M N O P Q R S T U V W X Y Z А Б В Г Д Е Ж З И І К Н О П Р С Т У Ф Ц Ч Э



Електронна валютна ліцензія (укр)
E-licence (eng)


З початку 2017 року Національний банк зробив низку кроків з пом’якшення валютного регулювання для фізичних осіб, які не є суб’єктами підприємницької діяльності. Зокрема, було дозволено розміщувати без індивідуальних ліцензій НБУ на закордонних рахунках іноземну валюту з джерелом походження за межами України, а також здійснювати за рахунок цих коштів інвестиції.

 

На додаток, з 3 липня у фізичних осіб з’явилась можливість інвестувати за кордон з України, виконувати зобов’язання перед нерезидентами за договорами страхування життя, а також розміщувати кошти на рахунках за межами України через використання електронних валютних ліцензій. На підставі е-ліцензій фізична особа зможе протягом одного календарного року перерахувати іноземну валюту за кордон на загальну суму до 50 000 доларів США (в еквіваленті).

 

Національний банк зібрав найпоширеніші питання стосовно роботи фізичних осіб із валютними ліцензіями, та підготував роз’яснення за ними.

 

Довідково: індивідуальна ліцензія – це ліцензія НБУ, яка видається резидентам України для здійснення валютних операцій. Е-ліцензія є видом індивідуальної ліцензії, яка видається фізичним особам в електронному вигляді для операцій в межах зазначеної вище суми.

 

Чи потрібна фізичній особі індивідуальна ліцензія на відкриття за кордоном рахунку?

Ні. Якщо фізична особа бажає відкрити закордонний рахунок та користуватися ним, то ліцензія буде потрібна виключно для здійснення переказу коштів з України на цей рахунок.

Наприклад, якщо фізична особа під час свого перебування за кордоном відкрила рахунок і розмістила на ньому іноземну валюту, то після повернення в Україну не потрібно отримувати ліцензію на розміщення цих коштів за кордоном. Така потреба виникне, якщо ця людина забажає переказати з України на цей рахунок додаткові кошти.

 

Чи потрібна фізичній особі індивідуальна ліцензія на вивезення готівки за кордон для зарахування її на власний рахунок за межами України?

Ні. Розміщення фізичними особами готівки в іноземній валюті на власних закордонних рахунках не потребує ліцензії взагалі. Це стосується як готівки, отриманої за кордоном, так і тієї, що вивозиться з України.

При цьому слід враховувати чинний порядок переміщення готівкової валюти через митний кордон України: фізична особа має право вивозити за межі України готівку в сумі, що не перевищує в еквіваленті 10000 євро, без письмового декларування митному органу. Якщо ж сума перевищує еквівалент 10000 євро, необхідне письмове декларування повного обсягу готівки, а також документи, що підтверджують зняття коштів з рахунків у банках (фінансових установах), та квитанції про здійснення валютно-обмінної операції, якщо така мала місце, виключно на ту суму, що перевищує в еквіваленті 10000 євро.

 

Чи потрібна фізичній особі індивідуальна ліцензія на переказ коштів із закордонного рахунку?

Ні. Ліцензії потребує лише операція з переказу коштів з України на закордонний рахунок фізичної особи. Подальше використання коштів з таких рахунків не обмежується і ліцензія для них не потрібна.

 

Чи потрібна фізичній особі індивідуальна ліцензія для зарахування на закордонний рахунок коштів з джерелом походження за межами України (дивіденди, оренда тощо)?

Ні. Фізичним особам не потрібна ліцензія для розміщення на закордонних рахунках іноземної валюти з джерелом походження за межами України. Наприклад, без ліцензій можна розміщувати на закордонних рахунках кошти, отримані за межами України у якості заробітної плати, стипендій, пенсій, аліментів, дивідендів, від продажу майна тощо.

 

Чи зобов’язана фізична особа звітувати в НБУ про операції, що здійснюються з закордонних рахунків/здійснені інвестиції за кордон?

Ні. Жодних декларацій чи звітів про такі операції подавати до НБУ фізичній особі не потрібно. Декларувати закордонне майно в Нацбанку мають лише суб’єкти господарювання (зокрема, фізичні особи-підприємці). В той же час, слід враховувати вимоги податкового законодавства, яке визначає підстави подання до органів ДФСУ декларацій про доходи отримані фізичною особою, у тому числі за кордоном.

 

В якій формі подаються документи для видачі фізичній особі е-ліцензій?

Всі необхідні документи для отримання е-ліцензій, у тому числі і заява до НБУ, можуть подаватися заявником до банку як у паперовій, так і в електронній формі (на розсуд фізичної особи). Для отримання е-ліцензії необхідно подати заяву до НБУ про видачу е-ліцензії, документи, що засвідчують наявність у цієї фізичної особи доходів у сумі, достатній для здійснення переказу коштів на підставі е-ліцензії, а також оригінали або копії документів, що підтверджують мету здійснення переказу з України (крім випадку переказу коштів на власний рахунок).

 

Якими документами підтверджується наявність у заявника достатніх доходів для здійснення переказу коштів на підставі е-ліцензії?

Такими документами можуть бути декларації про майновий стан і доходи з відміткою контролюючого органу України про їх отримання (дозволяється враховувати фактичний курс гривні до іноземних валют, що існував у відповідному звітному податковому періоді). Е-декларації з офіційного сайту НАЗК також можуть надаватися для підтвердження інформації про доходи заявника.

Якщо фізична особа не подає щорічну податкову декларацію, можна подавати довідку про доходи та сплачені податки. Видача такої довідки не обтяжена якоюсь складною процедурою та оперативно здійснюється органами ДФС. Документи, що підтверджують доходи, можуть бути подані за будь-яку кількість попередніх звітних податкових періодів.

 

Чи дозволяється купувати іноземну валюту в безготівковій формі на підставі е-ліцензій?

Так. Детальні особливості заповнення заяви на купівлю іноземної валюти для проведення операцій на підставі е-ліцензій та відповідного платіжного доручення наведені в

 

Чи дозволяється здійснювати інвестиції за кордон на підставі е-ліцензії через іноземного брокера (посередника)?

Так. Порядок видачі е-ліцензій не обмежує право її власника у виборі яким саме чином він планує здійснювати інвестицію за кордон. Для цього він може переказати кошти або безпосередньо на рахунок продавця іноземного об’єкту інвестування, або скористатися послугами професійного посередника – іноземного брокера, що є звичайною світовою практикою. В останньому разі кошти за е-ліцензію переказуватимуться на банківський рахунок іноземного брокера за кордоном.

Проведення операцій на підставі е-ліцензій не виключає можливості залучення українських торговців цінними паперами в якості посередника (суб-брокера) у взаємовідносинах між фізичною особою та іноземним брокером. Такий український суб-брокер повинен мати генеральну ліцензію на здійснення відповідних валютних операцій. Переказ коштів на підставі е-ліцензій для здійснення інвестицій за кордон за участі українських суб-брокерів також має здійснюватися на банківський рахунок іноземного брокера. Поряд з цим, НБУ наразі опрацьовує шляхи розширення можливої участі українських торговців цінними паперами у таких операціях.

 

Q&A стосовно роботи з електронними валютними ліцензіями



Fin.Org.Ua

Інші статті енциклопедії




Пошук в Фінансовій енциклопедії


Зберігайте гроші в банківській якірності, а не в морських глибинах.

- Fin.Org.UA

Новини

10:31 - Податковий календар на 15 квітня 2025 року
10:06 - До уваги фізичних осіб – власників об’єктів житлової/нежитлової нерухомості, що розташовані на тимчасово окупованій території!
10:04 - Про нормативно грошову оцінку земельної ділянки для визначення МПЗ за 2024 рік платником податку на прибуток підприємств
09:49 - Транспортний податок: від фізичних осіб до місцевих бюджетів Дніпропетровщини надійшло понад 2,8 млн гривень
09:46 - Понад 1,6 млн грн рентної плати надійшло до місцевих бюджетів Дніпропетровщини за використання водних біоресурсів
09:44 - У першому кварталі до загального фонду держбюджету від платників Дніпропетровщини надійшло понад 4,7 млрд грн ПДВ – надходження зросли на понад 29 відсотків
09:41 - Електронні сервіси та адміністрування податків і зборів: податківці Дніпропетровщини зустрілися з підприємцями Дніпра
09:39 - Народний Герой України Олег Борщевич: «Декларуйте свої доходи, сплачуйте податки, у такий спосіб ми підтримуємо ЗСУ!»
09:37 - Руслан Кравченко: ДПС пропонує збільшити до 180 днів термін подання після демобілізації самозайнятою особою заяви на звільнення від сплати податків
08:00 - Напівміри підтримки вітчизняного ОПК
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 14.04.2025
18:00 - Одна з найбільших транснаціональних компаній Індії може піти на скорочення через мита
17:02 - У забудовника відібрали землю в Києві, яку він захопив за "туалетною схемою"
16:00 - Аргентина домовилась з МВФ на $20 мільярдів і скасувала валютний контроль
15:01 - Суд відібрав укриття у рівненської фармацевтичної компанії
14:00 - Мерц закликав укласти угоду про вільну торгівлю між ЄС та США
13:00 - ОПК забезпечила третину зростання ВВП у 2024 році – Сметанін
12:00 - У Японії закликають до зміцнення ієни і чесних переговорів із США
11:00 - Трамп обіцяє розкрити деталі про мита на смартфони у понеділок
10:00 - В Оренбурзі московія – вибух і пожежа на ТЕЦ
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 13.04.2025
19:40 - Трамп продовжив дію санкцій Байдена проти московії
18:00 - Федоров анонсував перенесення іспиту для водійського в "Дію"
17:01 - Трамп звільнив смартфони, комп’ютери та чипи від мит
17:00 - У Закарпатті відкрили перший "МакДоналдз"
16:13 - За тиждень Нацбанк продав 536 мільйонів доларів
15:13 - США хочуть взяти під контроль транзит газу через Україну – Reuters
14:10 - У Британії порахували, що довгострокова інфляція має вплинути на російську "оборонку"
13:13 - Трамп прагне укласти 90 торговельних угод за 90 днів
12:17 - РНБО ввела санкції проти Клюєва, ексвласника Gulliver та акціонерки IBOX банку


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.31448
Австралійський долар25.8343
Така0.33925
Канадський долар29.8173
Юань Женьміньбі5.6697
Чеська крона1.8653
Данська крона6.2824
Гонконгівський долар5.3367
Форинт0.114619
Індійська рупія0.48089
Рупія0.0024644
Новий ізраїльський шекель11.118
Єна0.29029
Теньге0.079861
Вона0.028924
Ліванський фунт0.000462
Малайзійський ринггіт9.3579
Мексиканське песо2.0266
Молдовський лей2.3404
Новозеландський долар24.0236
Норвезька крона3.8839
Саудівський ріял11.025
Сінгапурський долар31.3331
Донг0.0016088
Ренд2.1506
Шведська крона4.221
Швейцарський франк50.7671
Бат1.23369
Дирхам ОАЕ11.2681
Туніський динар13.7905
Єгипетський фунт0.8063
Фунт стерлінгів54.1706
Долар США41.3879
Сербський динар0.40038
Азербайджанський манат24.3415
Румунський лей9.4245
Турецька ліра1.0875
СПЗ (спеціальні права запозичення)55.9825
Болгарський лев23.9986
Євро46.9153
Ларі15.031
Злотий10.9232
Золото133079.07
Срібло1303.48
Платина39118.6
Паладій38239.11

Курси валют, встановлені НБУ на 14.04.2025