Фінансова енциклопедія


1 A B C D E F G H I J L M N O P Q R S T U V W X Y Z А Б В Г Д Е Ж З И І К Н О П Р С Т У Ф Ц Ч Э



Електронна валютна ліцензія (укр)
E-licence (eng)


З початку 2017 року Національний банк зробив низку кроків з пом’якшення валютного регулювання для фізичних осіб, які не є суб’єктами підприємницької діяльності. Зокрема, було дозволено розміщувати без індивідуальних ліцензій НБУ на закордонних рахунках іноземну валюту з джерелом походження за межами України, а також здійснювати за рахунок цих коштів інвестиції.

 

На додаток, з 3 липня у фізичних осіб з’явилась можливість інвестувати за кордон з України, виконувати зобов’язання перед нерезидентами за договорами страхування життя, а також розміщувати кошти на рахунках за межами України через використання електронних валютних ліцензій. На підставі е-ліцензій фізична особа зможе протягом одного календарного року перерахувати іноземну валюту за кордон на загальну суму до 50 000 доларів США (в еквіваленті).

 

Національний банк зібрав найпоширеніші питання стосовно роботи фізичних осіб із валютними ліцензіями, та підготував роз’яснення за ними.

 

Довідково: індивідуальна ліцензія – це ліцензія НБУ, яка видається резидентам України для здійснення валютних операцій. Е-ліцензія є видом індивідуальної ліцензії, яка видається фізичним особам в електронному вигляді для операцій в межах зазначеної вище суми.

 

Чи потрібна фізичній особі індивідуальна ліцензія на відкриття за кордоном рахунку?

Ні. Якщо фізична особа бажає відкрити закордонний рахунок та користуватися ним, то ліцензія буде потрібна виключно для здійснення переказу коштів з України на цей рахунок.

Наприклад, якщо фізична особа під час свого перебування за кордоном відкрила рахунок і розмістила на ньому іноземну валюту, то після повернення в Україну не потрібно отримувати ліцензію на розміщення цих коштів за кордоном. Така потреба виникне, якщо ця людина забажає переказати з України на цей рахунок додаткові кошти.

 

Чи потрібна фізичній особі індивідуальна ліцензія на вивезення готівки за кордон для зарахування її на власний рахунок за межами України?

Ні. Розміщення фізичними особами готівки в іноземній валюті на власних закордонних рахунках не потребує ліцензії взагалі. Це стосується як готівки, отриманої за кордоном, так і тієї, що вивозиться з України.

При цьому слід враховувати чинний порядок переміщення готівкової валюти через митний кордон України: фізична особа має право вивозити за межі України готівку в сумі, що не перевищує в еквіваленті 10000 євро, без письмового декларування митному органу. Якщо ж сума перевищує еквівалент 10000 євро, необхідне письмове декларування повного обсягу готівки, а також документи, що підтверджують зняття коштів з рахунків у банках (фінансових установах), та квитанції про здійснення валютно-обмінної операції, якщо така мала місце, виключно на ту суму, що перевищує в еквіваленті 10000 євро.

 

Чи потрібна фізичній особі індивідуальна ліцензія на переказ коштів із закордонного рахунку?

Ні. Ліцензії потребує лише операція з переказу коштів з України на закордонний рахунок фізичної особи. Подальше використання коштів з таких рахунків не обмежується і ліцензія для них не потрібна.

 

Чи потрібна фізичній особі індивідуальна ліцензія для зарахування на закордонний рахунок коштів з джерелом походження за межами України (дивіденди, оренда тощо)?

Ні. Фізичним особам не потрібна ліцензія для розміщення на закордонних рахунках іноземної валюти з джерелом походження за межами України. Наприклад, без ліцензій можна розміщувати на закордонних рахунках кошти, отримані за межами України у якості заробітної плати, стипендій, пенсій, аліментів, дивідендів, від продажу майна тощо.

 

Чи зобов’язана фізична особа звітувати в НБУ про операції, що здійснюються з закордонних рахунків/здійснені інвестиції за кордон?

Ні. Жодних декларацій чи звітів про такі операції подавати до НБУ фізичній особі не потрібно. Декларувати закордонне майно в Нацбанку мають лише суб’єкти господарювання (зокрема, фізичні особи-підприємці). В той же час, слід враховувати вимоги податкового законодавства, яке визначає підстави подання до органів ДФСУ декларацій про доходи отримані фізичною особою, у тому числі за кордоном.

 

В якій формі подаються документи для видачі фізичній особі е-ліцензій?

Всі необхідні документи для отримання е-ліцензій, у тому числі і заява до НБУ, можуть подаватися заявником до банку як у паперовій, так і в електронній формі (на розсуд фізичної особи). Для отримання е-ліцензії необхідно подати заяву до НБУ про видачу е-ліцензії, документи, що засвідчують наявність у цієї фізичної особи доходів у сумі, достатній для здійснення переказу коштів на підставі е-ліцензії, а також оригінали або копії документів, що підтверджують мету здійснення переказу з України (крім випадку переказу коштів на власний рахунок).

 

Якими документами підтверджується наявність у заявника достатніх доходів для здійснення переказу коштів на підставі е-ліцензії?

Такими документами можуть бути декларації про майновий стан і доходи з відміткою контролюючого органу України про їх отримання (дозволяється враховувати фактичний курс гривні до іноземних валют, що існував у відповідному звітному податковому періоді). Е-декларації з офіційного сайту НАЗК також можуть надаватися для підтвердження інформації про доходи заявника.

Якщо фізична особа не подає щорічну податкову декларацію, можна подавати довідку про доходи та сплачені податки. Видача такої довідки не обтяжена якоюсь складною процедурою та оперативно здійснюється органами ДФС. Документи, що підтверджують доходи, можуть бути подані за будь-яку кількість попередніх звітних податкових періодів.

 

Чи дозволяється купувати іноземну валюту в безготівковій формі на підставі е-ліцензій?

Так. Детальні особливості заповнення заяви на купівлю іноземної валюти для проведення операцій на підставі е-ліцензій та відповідного платіжного доручення наведені в

 

Чи дозволяється здійснювати інвестиції за кордон на підставі е-ліцензії через іноземного брокера (посередника)?

Так. Порядок видачі е-ліцензій не обмежує право її власника у виборі яким саме чином він планує здійснювати інвестицію за кордон. Для цього він може переказати кошти або безпосередньо на рахунок продавця іноземного об’єкту інвестування, або скористатися послугами професійного посередника – іноземного брокера, що є звичайною світовою практикою. В останньому разі кошти за е-ліцензію переказуватимуться на банківський рахунок іноземного брокера за кордоном.

Проведення операцій на підставі е-ліцензій не виключає можливості залучення українських торговців цінними паперами в якості посередника (суб-брокера) у взаємовідносинах між фізичною особою та іноземним брокером. Такий український суб-брокер повинен мати генеральну ліцензію на здійснення відповідних валютних операцій. Переказ коштів на підставі е-ліцензій для здійснення інвестицій за кордон за участі українських суб-брокерів також має здійснюватися на банківський рахунок іноземного брокера. Поряд з цим, НБУ наразі опрацьовує шляхи розширення можливої участі українських торговців цінними паперами у таких операціях.

 

Q&A стосовно роботи з електронними валютними ліцензіями



Fin.Org.Ua

Інші статті енциклопедії




Пошук в Фінансовій енциклопедії


Курс гривні коливається вгору,
Потім знову падає до дна.
Акції, облігації, валюта -
Ось основні інструменти тут.

- Fin.Org.UA

Новини

19:05 - Крипторынок на фоне тарифных изменений
18:52 - Ріст цін сповільнився: яка вартість молочних продуктів в Україні
18:27 - "Агентство неможливо врятувати": Маск заявив, що працює над закриттям USAID
18:25 - Ділову репутацію фінансової компанії та її власників визнано небездоганною
18:06 - Сектор відновлювальної енергетики: чого чекати у 2025 році?
17:57 - За січень українці накопичили 414 мільйонів "Національного кешбеку"
17:50 - Президентка Мексики каже, що "гарно поговорила" з Трампом і він відклав мита
17:43 - До фінансової компанії застосовано заходи впливу
17:43 - В січні зменшився обсяг агроекспорту з України: скільки продали
17:25 - Глобальні фінансові ринки відреагували на мита Трампа на Канаду, Китай та Мексику
17:17 - За 2024 рік ОККО сплатила на 36% більше податків, ніж торік – понад 21 млрд гривень
16:57 - Руслан Магомедов: Продовжуємо реформувати НКЦПФР за програмою МВФ
16:55 - Китайський маркетплейс Shein підозрюють у порушенні правил захисту споживачів ЄС
16:52 - Мексиканський песо впав до майже трирічного мінімуму після мит Трампа
16:40 - єОселя: У січні 459 українців отримали доступні кредити на житло на майже 850 млн грн
16:24 - Підробляли парфуми та косметику відомих брендів: правоохоронці викрили злочинців
16:18 - Бізнес просить продовжити перехід до впровадження нових фіскальних чеків
16:16 - В Україні затвердили нову форму податкової звітності: що змінилось
16:15 - Департамент закупівель Національного банку очолила Леся Колесан
16:00 - За січень українці накопичили 414 мільйонів гривень Національного кешбеку 
15:42 - Порушення вимог законодавства щодо граничної ставки мікрокредитування: до фінансової компанії застосовано захід впливу
15:41 - Продажі Tesla впали більш ніж вдвічі на другому за величиною ринку електромобілів в ЄС
15:31 - Один з найбільших заводів "Газпрому" зупинився через атаку українських дронів
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 04.02.2025
15:22 - Мінекономіки опублікувало список авто, які підпадають під "податок на розкіш" у 2025 році
15:17 - Чи включаються до складу податкової знижки витрати, понесені фізичною особою на лікування за наслідками 2024 року?
15:14 - Фізична особа, яка є стороною договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, працевлаштувалась: що з договором?
15:13 - Податок на нерухоме майно: від фізичних осіб надходження до місцевих бюджетів Дніпропетровщини у 2024 році склали майже 354,6 млн гривень
15:09 - Переваги використання системи управління комплаєнс-ризиками
15:06 - «Моя податкова»: отримуйте відомості про доходи у зручному форматі!


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.7097
Канадський долар28.4717
Юань Женьміньбі5.7685
Чеська крона1.697
Данська крона5.7443
Гонконгівський долар5.3619
Форинт0.104815
Індійська рупія0.47926
Рупія0.0025414
Новий ізраїльський шекель11.5847
Єна0.27038
Теньге0.079958
Вона0.028523
Мексиканське песо1.9848
Молдовський лей2.2424
Новозеландський долар23.267
Норвезька крона3.6609
московський рубль0.41854
Сінгапурський долар30.5846
Ренд2.2134
Шведська крона3.7294
Швейцарський франк45.6805
Єгипетський фунт0.8301
Фунт стерлінгів51.5719
Долар США41.7908
Білоруський рубль15.19
Азербайджанський манат24.5799
Румунський лей8.6124
Турецька ліра1.161
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.3313
Болгарський лев21.919
Євро42.8627
Злотий10.1333
Алжирський динар0.30885
Така0.34202
Вірменський драм0.105011
Домініканське песо0.67874
Іранський ріал0.0000722
Іракський динар0.031852
Сом0.47714
Ліванський фунт0.000425
Лівійський динар8.4968
Малайзійський ринггіт9.3578
Марокканський дирхам4.1597
Пакистанська рупія0.14966
Саудівський ріял11.1249
Донг0.0016635
Бат1.24137
Дирхам ОАЕ11.3606
Туніський динар13.0832
Узбецький сум0.0032204
Новий тайванський долар1.27709
Туркменський новий манат11.9218
Сербський динар0.36978
Сомоні3.8193
Ларі14.628
Бразильський реал7.1165
Золото117432.57
Срібло1308.99
Платина40741.85
Паладій43037

Курси валют, встановлені НБУ на 04.02.2025