Інтерв'ю Голови Державної архівної служби України О. П. Гінзбург інформагентству УКРІНФОРМ від 2 квітня 2013 року

09.04.2013 15:32 | Fin.Org.UA по данным КМУ


Архіви повинні передусім виховувати патріотизм і любов до своєї країни - Ольга Гінзбург

 

Діяльність  архівних  служб завжди актуалізована, оскільки архівами послуговуються і звичайні громадяни, і установи, і науковці тощо. Відтак державна політика у сфері архівної справи та діловодства повсякчас вимагає вдосконалення, якісних змін, особливо тепер, коли на зміну паперовому суспільству приходить інформаційне з новітніми носіями.

Про сучасну роль архівів, їх призначення,  проблеми  кореспондент УКРІНФОРМу веде розмову  з Головою Державної архівної служби України Ольгою Гінзбург.

 

- Ольго Петрівно, у зв"язу з євроінтеграційними процесами часто говорять про недотримання європейських норм відкритості архівів в Україні. Наскільки є українські архіви відкритими?

 

-Справді, багато хто говорить про те, що в Україні закриті архіви. Це неправда. На сьогодні, в архівах менше відсотка документів, які засекречені. Ми не можемо, наприклад, показати всім бажаючим справи репресованих. Найперше, це моральний аспект, адже за цими справами, як правило, дуже трагічні долі людей. Скажімо, там дуже багато доносів один на одного...На широкий загал такі документи не можна показувати, адже нині живуть внуки і правнуки потерпілих і донощиків, ми не вправі ущемляти їхні права на приватне життя. Їх можуть отримати тільки близькі родичі репресованих. В будь-якій країні є речі, які можна виносити на обговорення, а є ті, що залишаються секретом держави. Зауважу, що найбільш відкриті архіви тільки в Україні. Жодна країна світу, не відкрилась так як ми. Я б архіви так не відкривала, але  ми виконуємо постанови Уряду і Верховної Ради, проте, на мою думку, архіви мають бути більш закритими.

 

-Які документи найчастіше шукають звичайні громадяни?

 

-Звертаються тисячі  людей до  обласних та міських архівів  для отримання найрізноманітніших довідок.  В читальні зали приходить теж багато людей. Ми навіть в деяких архівах, наприклад, в архіві історичному, чи архіві громадських об"єднань  встановлюємо чергу, в яку люди записуються. Наші громадяни стали більше цікавитись своїм родоводом,  своїми предками. Багато ми видавали довідок про остарбайтерів, які працювали в Німеччині, про репресованих, про євреїв, що під час війни загинули. Немало  запитів щодо документів про землю, майно. Соціальні довідки ми видаємо безплатно.  Це інформація про те, які люди мали нагороди, про місце роботи тощо. Часто звертаються в наші архіви іноземці, які вивчають нашу історію, пишуть наукові праці. Окремі цікавляться, наприклад, переміщеннями цінностей, які потрапили в Україну, для того щоб повернути їх в свою країну.

 

- Коли ми говоримо про архіви, то, передусім, маємо на увазі належні умови зберігання, спеціальні режими утримання приміщень... 

- На жаль, сьогодні проблеми з цим мають окремі архіви, що знаходяться у пристосованих приміщеннях. В обласному архіві Києва, наприклад, в зв"язку з таненням снігу, вода в архівних приміщеннях піднімається до рівня підлоги, люди її вичерпують. Якщо вода підніметься на 10 сантиметрів вище, вона піде вже під стелажі... Звісно, про які належні умови зберігання можна вести розмову?! Для того, щоб зберігати документ,  мусимо підтримувати  температуру не нижче 10 градусів, вологість має бути теж відповідною. Мусить стояти пожежна сигналізація. Проблеми накопичувались роками, а вирішувати їх треба невідкладно. Зрештою, вже запланована реконструкція корпусів Укрдержархіву. У цьому проекті визначене фінансування, експертиза проведена Міністерством регіонального будівництва, все погоджено. Цю постанову виносимо на засідання Кабінету Міністрів.

 

-Будівництво двох нових корпусів Укрдержархіву триває вже більше п"яти років, на якій стадії воно зараз і яким буде цей новий комплекс?

 

-Вже завершили дах,  ще залишилися комунікації. Це моя особиста мрія, вибудувати корпуси  і піти на заслужений відпочинок. Думаю, до президентських виборів  зможемо відкрити нові корпуси Державного архіву. Вони вкрай треба, бо вже нема жодного вільного квадратного метра для документів.  Наразі ми потребуємо близько 43 мільйонів гривень,  щоб завершити комунікації та зовнішні роботи. Внутрішні роботи теж  дуже дорогі, бо включають в себе систему пожежогасіння, сигналізацію, вентиляцію, стелажі та багато іншого. У новій будівлі у нас буде і читальний зал, і буфет, і приймальня для відвідувачів. Буде створено всі умови для того, щоб наша архівна система була не гіршою ніж в інших країнах. Як в кожній родині, є сімейний архів, де зберігаються документи, це і акти на землю чи квартиру, свідоцтва про народження чи смерть. Так і в державі є свій архів, де зберігається акт про незалежність, акт про наші надра та води. В нових корпусах розміститься історичний архів, частина архіву вищих органів влади, фотоархів та новий електронний архів.

 

-Ви б не могли детальніше розказати про електронний архів? З якими проблемами стикається Укрдержархів на шляху його створення? І чи нема можливості підробки документу при використанні електронного архіву?

 

-Архівів із зберіганням документів лише в електронному вигляді зараз немає в жодній країні, йде дубляж документу паперового. Електронному архіву наразі три роки. Ми робимо копії, оцифровуємо документи і даємо їх на використання, щоб не чіпати оригінал.  В нас є інструкція про електронний документообіг. Проблема в тім, що на сьогодні ми не маємо площ та серверів для зберігання електронного архіву. На це треба близько 1,5 мільйона гривень. До нас поступають електронні документи, і ми частково маємо можливість їх зберігати, вибіркову документацію. Щодо підробок, то на пострадянському просторі у всіх одне питання: як захистити підпис і оригінал документу. В архіві Австрії навіть не змогли збагнути нашої турботи, бо там підробка документів - це величезна відповідальність. Наша ментальність, нема остраху перед законом. Зараз працюємо над тим, щоб  подібних випадків не допустити.

 

 

-Пані Ольго, пропри повсякденну діяльність які цікаві проекти реалізовує Укрдержархів?

-Хочемо відновити два дуже важливих проекти, це мартиролог  політичних репресій, який ми розпочали ще 2010 року. Крім того, до 70-ти річчя Перемоги готуємо мартиролог про українців, які загинули у Великій Вітчизняній війні. Це полегшить пошук загиблих для їх родичів. Якщо Верховна Рада прийме постанову, розпочнемо проект копіювання документів про голод в Україні 33-го року. Зараз я їду в Польщу, де збираюся відновити спільний проект з поляками. Буду в Освенцімі, де  спільно з Міністерством культури  плануємо зробити пам"ятний куточок про загиблих українців у цьому концтаборі. Підбираємо матеріали і зараз домовлятимемося з Посольством як краще це організувати. Взагалі ми дуже тісно співпрацюємо із багатьма країнами, маємо більше 25 договорів. Хочеться відмітити роботу з російським архівом, ось, наприклад, до друку йде наш спільний проект «Гетьман Скоропадський». Зараз  завершили «Щоденники Довженка», презентували їх і у нас, і в Росії. Спільно з росіянами готуємося до святкування 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка,  випускатимемо альбом, плануємо велику кількість виставок. Деякі документи будуть показані вперше, це буде грандіозна робота.

 

Ольга Чернишова,

УКРІНФОРМ

 
 

Додати коментар

Користувач:
email:





Bulls and bears collide,
Markets rise and markets fall,
Profits made and lost.

- Fin.Org.UA

Новини

21:00 - Новини 26 грудня: відновлення бронювання в "Дії", Фінляндія затримала танкер тіньового флоту московія
20:39 - Обіцянку Трампа щодо виготовлення залишку Bitcoin лише в США неможливо реалізувати
20:10 - "Різдвяне ралі" призупинилося: акції в США знизилися
19:40 - Ціна на золото зростає через попит на безпечні активи: ринки готуються до 2025 року
19:10 - Бронювання в "Дії" знову працює – Федоров
19:00 - Сервіс бронювання відновлений та знову доступний на порталі Дія
18:58 - Графіки відключення світла на п'ятницю: обмежень буде менше
18:57 - Атаки на кораблі в Червоному морі коштували Єгипту сім мільярдів доларів доходів
18:21 - Bitcoin падає на тлі завершення рекордного для криптовалюти року
18:06 - Суд заборонив продавати речі Медведчука: в АРМА відреагували
17:56 - Центральний банк Туреччини вперше за два роки знизив облікову ставку
17:51 - Перше українське оборонне підприємство отримало доступний кредит
17:50 - План діяльності з внутрішнього аудиту на 2025 рік
17:47 - Які інвестиційні тренди формуватиме політика США у 2025 році
17:21 - Продажі електромобілів у Китаї випередять традиційні авто наступного року
17:09 - Економіка Британії у наступні 15 років зростатиме краще, ніж в Європі — прогноз CEBR
16:51 - У Китаї вперше скоротилася кількість працівників у сфері фінансів та нерухомості
16:46 - "Укрзалізниця" додає десятки вагонів для поїздок на свята: на які рейси
16:20 - Німецький стартап, що 10 років намагався створити повітряне електротаксі, закрився
16:17 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - МІСТО ДНІПРО) ІНФОРМУЄ!
16:09 - Ціни на автогаз зростають напередодні збільшення акцизу
16:06 - Мінстратегпром: Видано перший доступний кредит підприємству ОПК
16:03 - Центри життєстійкості, патронатні сім’ї та підтримане проживання для людей старшого віку: Оксана Жолнович розповіла про нові успішні проекти для громад на засіданні Ради безбар’єрності
15:57 - "Київстар" почав згортати 3G зв'язок: які міста перші
15:44 - Світовий банк покращив прогноз зростання ВВП Китаю на 2024 та 2025 роки
15:40 - Держава виплатить українцям ще 2 млрд гривень за програмою «Зимова єПідтримка»
15:39 - БЕБ знайшло десятки тонн нелегального спирту на біоетанольному заводі
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 27.12.2024
15:24 - Україна отримала близько 1,7 мільярда доларів від Японії
15:06 - Юридичні особи спрямували до місцевих бюджетів Дніпропетровщини понад 6,1 млрд грн плати за землю


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.0483
Канадський долар29.0608
Юань Женьміньбі5.7333
Чеська крона1.7328
Данська крона5.8329
Гонконгівський долар5.387
Форинт0.106065
Індійська рупія0.49078
Рупія0.0025849
Новий ізраїльський шекель11.4299
Єна0.26543
Теньге0.080719
Вона0.028567
Мексиканське песо2.0749
Молдовський лей2.2699
Новозеландський долар23.569
Норвезька крона3.6776
московський рубль0.41949
Сінгапурський долар30.7863
Ренд2.2477
Шведська крона3.7776
Швейцарський франк46.476
Єгипетський фунт0.8223
Фунт стерлінгів52.3896
Долар США41.8447
Білоруський рубль15.2096
Азербайджанський манат24.6276
Румунський лей8.7444
Турецька ліра1.1889
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.5659
Болгарський лев22.2424
Євро43.5122
Злотий10.202
Алжирський динар0.31193
Така0.34654
Вірменський драм0.105374
Домініканське песо0.69081
Іранський ріал0.0000898
Іракський динар0.031744
Сом0.47909
Ліванський фунт0.000465
Лівійський динар8.5237
Малайзійський ринггіт9.3501
Марокканський дирхам4.156
Пакистанська рупія0.1496
Саудівський ріял11.0692
Донг0.0016407
Бат1.21298
Дирхам ОАЕ11.3214
Туніський динар13.2153
Узбецький сум0.0032324
Новий тайванський долар1.27929
Туркменський новий манат11.8813
Сербський динар0.37539
Сомоні3.8159
Ларі14.8527
Бразильський реал6.8615
Золото109909.71
Срібло1244.72
Платина39368.33
Паладій39477.96

Курси валют, встановлені НБУ на 27.12.2024