Чому одні країни бідні, а другі – багаті? Пояснили лауреати премії “Нобеля” з економіки

14.10 20:05 | Економічна правда. Публікації

Премію Центрального банку Швеції з економічних наук, присвячену пам"яті Альфреда Нобеля (більш відома як "Нобелівська премія з економіки"), у 2024 році отримали троє американських професорів за дослідження того, як формуються інституції та як вони впливають на добробут країн.
Лауреати зуміли довести причинно-наслідковий зв"язок, чому суспільства без верховенства права та з інститутами, що експлуатують населення, не можуть домогтися економічного зростання.
Дослідження ґрунтується на матеріалі колоніального освоєння європейцями світу починаючи з 16-го століття.
Лауреати У 2024 році лауреатами премії стали професори Саймон Джонсон, Дарон Аджемоглу та Джеймс А.
Робінсон.
Останні двоє відомі широкому загалу як автори бестселерів "Чому нації занепадають? Походження влади, багатства і бідності" та "Вузький коридор".
У першій книзі науковці розбирають, чому одним країнам вдається переживати кризи, використовувати їх на свою користь, а інші занепадають навіть без очевидних на те причин, а також те, наскільки добробут нації залежить від географії, історії та способу управління.
Робінсон прославився ще й вивченням причин та основ розвитку країн.
Він намагався з"ясувати, чому одні держави багаті, а інші - бідні.
Він досліджує економічні та політичні процеси в країнах Латинської Америки та Африки.
Жінкам платять менше, але не тільки це.
Чому Нобеля з економіки дали за дослідження гендерної нерівності?
Дослідження Аджемоглу охоплюють широкий спектр сфер, зокрема економічний розвиток і зростання, теорію людського капіталу, теорію зростання, інновації, теорію пошуку, мережеву економіку та навчання.
Джонсон - колишній головний економіст Міжнародного валютного фонду.
У його доробку - наукові праці з питань довгострокового економічного розвитку, корпоративних фінансів, політичної економії та охорони здоров"я.
У співавторстві з Аджемоглу Джонсон досліджував історію та економіку основних технологічних трансформацій, зокрема у сфері штучного інтелекту.
Чому одним націям вдається, а іншим - ні 20% найбагатших країн у 30 разів багатші за 20% найбідніших країн.
Крім того, розрив у доходах між найбагатшими та найбіднішими державами стійкий.
"Зменшення величезної різниці в доходах між країнами є одним із найбільших викликів нашого часу", - заявив голова Комітету академії з премії з економічних наук Якоб Свенссон.
Хоча найбідніші держави за останні десятиліття стали багатшими, вони не наздоганяють найзаможніших.
Чому так стається?
Цьогорічні лауреати по-новому пояснили, чому існують такі суттєві відмінності в добробуті між націями.
Важливою причиною є стійкі відмінності в суспільних інститутах, створених в ході колонізації країн.
Аджемоглу, Джонсон і Робінсон досліджували колонізацію європейцями великих частин земної кулі.
Експерименти над людською природою: за що дали Нобелівську премію з економіки у 2021 За твердженням науковців, суспільства з поганим верховенством права та інститутами, які експлуатують населення, не генерують зростання і змін на краще.
Відносно багатшими стали країни, де колонізатори сформували інклюзивні політичні та економічні системи заради довготривалої вигоди європейських мігрантів.
Найбіднішими стали колишні багаті на ресурси і "небезпечні" країни, які успадкували від колонізаторів суто екстрактивні інститути.
Дослідники також використовували дані про смертність колонізаторів і знайшли залежність: чим вища їх смертність, тим нижчий зараз ВВП на душу населення.
Вони вважають, що смертність поселенців (наскільки "небезпечно" було колонізувати територію) вплинула на типи створених інститутів.
Колоніальні установи Коли європейці колонізували значні частини світу, існуючі інституції інколи різко змінювалися, але не всюди однаково.
У деяких колоніях мета колонізаторів полягала в експлуатації корінного населення та видобутку природних ресурсів.
Одним з важливих факторів, який вплинув на тип колонії, що розвивалася, була щільність населення території, яка мала бути колонізована.
Чим щільніше корінне населення, тим більшого опору можна було очікувати.
З іншого боку, чисельніше корінне населення пропонувало вигідні можливості для дешевої робочої сили.
Це призвело до того, що менше європейських поселенців переїжджало до густонаселених колоній.
Рідконаселені ж місця чинили менший опір колонізаторам і давали менше робочої сили для експлуатації, тому більше європейських колонізаторів переселялося в ці малонаселені місця.
Великих депресій більше не буде.
За що дослідники економічної кризи отримали Нобеля
Це вплинуло на політичну та економічну системи.
Коли колонізаторів було мало, вони заволоділи або заснували інституції видобутку, які зосереджувалися на принесенні користі місцевій еліті, а не широким верствам населення.
Натомість колонії з великою кількістю колонізаторів потребували інклюзивних економічних інститутів, які б стимулювали поселенців наполегливо працювати та інвестувати у свою нову батьківщину.
Це утворило вимоги політичних прав.
Звичайно, перші європейські колонії не були демократіями в сучасному уявленні, але порівняно з густонаселеними колоніями, куди переїжджало небагато європейців, колонії-поселенці надавали значно більші політичні права.
Цьогорічні лауреати премії показали, що початкові відмінності в колоніальних інститутах є важливим поясненням величезних відмінностей у добробуті нині.
Переворот долі Джерело: Йохан Ярнестад, Шведська королівська академія наук Наприклад, до середини 18 століття промислове виробництво на території сучасної Індії було вищим, ніж у США.
Це змінилося з початку 19 століття.
Зміна є насамперед результатом відмінностей в інститутах.
Технічні інновації, що поширювалися по всьому світу, могли закріпитися лише в тих місцях, де були створені інституції, які приносили користь широким верствам населення.
У книзі "Чому нації занепадають" автори наводять приклад Англії, де індустріалізація відбувалася попри спротив луддитів (тих, хто опирався технологічним змінам), адже аристократична опозиція була приглушена.
Натомість в Австро-Угорській та Російській імперіях індустріалізація була заблокована.
Як наслідок, економіки цих двох імперій зупинилися.
Вони відстали від інших європейських націй, економічне зростання яких відбулося в 19 столітті.
Смертність поселенців Поясненням типу колоніальних інститутів була кількість європейських поселенців.
Чим більше європейських поселенців - тим більша ймовірність створення економічних систем, які сприятимуть довгостроковому економічному зростанню.
Професори показали, що ще одним фактором, який сприяв інституційним відмінностям, була серйозність захворювань, які поширювалися серед поселенців.
Наприклад, хвороби, які виявляли в Індії, були більш численними та небезпечними для британських колонізаторів, ніж у Новій Зеландії чи Австралії.
Місця, де хвороби були найнебезпечнішими для європейців, зараз мають непрацюючі економічні системи та найбільшу бідність, а також найбільшу корупцію та найслабше верховенство права.
Однією з причин цього є екстрактивні інституції, які європейські колонізатори або заснували, або вирішили зберегти, якщо це їм було вигідно, вважають науковці.
Пастка екстрактивних інститутів Нездатність давати надійні обіцянки позитивних змін також може пояснити, чому іноді відбувається демократизація.
Коли виникає загроза революції, люди при владі постають перед дилемою.
Вони воліли б залишитися при владі і спробувати заспокоїти маси, обіцяючи економічні реформи, але населення навряд чи повірить, що вони не повернуться до старої системи, як тільки ситуація врегулюється.
Зрештою, єдиним варіантом може бути передавання влади та встановлення демократії.
"Країни, які демократизуються, починаючи з недемократичного режиму, розвиваються на вісім-девʼять років швидше, ніж недемократичні режими.
Це значний здобуток, але демократія - не панацея", - наголосив Аджемоглу.
Теоретична основа лауреатів щодо того, як формуються та змінюються політичні інституції Джерело: Йохан Ярнестад, Шведська королівська академія наук Модель дослідників для пояснення обставин, за яких формуються та змінюються політичні інститути, складається з трьох компонентів.
Десять правил успішних націй: з яких країн виростають економічні "зірки" Перший - конфлікт щодо того, як розподіляються ресурси та хто має владу ухвалювати рішення в суспільстві (еліта чи маси).
Другий - маси іноді мають можливість здійснювати владу, мобілізуючись та погрожуючи правлячій еліті.
Третій - проблема зобов"язань, яка означає, що єдиною альтернативою для еліти є передавання влади для ухвалення рішень населенню.
Нобелівська премія з економіки не є "Нобелівською".
Її заснували у 1968 році з офіційною назвою "Премія Центрального банку Швеції з економічних наук пам"яті Альфреда Нобеля".
З того часу її присуджує Королівська шведська академія наук за тими ж принципами, що й Нобелівські премії, які присуджують з 1901 року.

Додати коментар

Користувач:
email:





Financial markets,
A reflection of our world,
Greed, fear, and hope.

- Fin.Org.UA

Новини

07:35 - В валютной паре GBP/USD могут усилиться бычьи настроения...
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 15.10.2024
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:10 - НКРЕКП запевняє, що підстав для зупинення імпорту електроенергії немає
21:00 - Новини 14 жовтня: крок до підвищення податків, бізнес скаржиться на бронювання
20:48 - Bihus.Info: Родина заступника Кличка за його каденції стала власниками офісів та квартир у Києві
20:34 - "Укрсадвинпром": підвищення цін на алкоголь "виб'є" з ринку недобросовісних виробників
20:10 - Зеленський: Є мільйон дронів, які були закуплені та поставлені на фронт
20:05 - Чому одні країни бідні, а другі – багаті? Пояснили лауреати премії “Нобеля” з економіки
20:04 - Кабмін затвердив бюджет Пенсійного фонду на 2024 рік
19:37 - USDA покращило прогноз виробництва та експорту української пшениці і погіршило по кукурудзі
19:10 - АРМА продало останній годинник Медведчука
18:57 - Борг 26 найбідніших країн світу досяг 18-річного максимуму
18:39 - "Центренерго" відсудило у постачальника вугілля 70 мільйонів
18:31 - Агенція Міноборони запропонувала cтворити "супермаркет" для закупівлі дронів
18:14 - Двом небанківським фінансовим установам анульовано ліцензії на вид діяльності з надання фінансових послуг
18:09 - Федоров порахував, скільки зекономили коштів завдяки прозорим закупівлям дронів
18:08 - Менше паперів — більше свободи для бізнесу: основні досягнення реформи дерегуляції
17:58 - Авіакомпанія Emirates критикує Boeing за затримки літаків та готується до "серйозних розмов"
17:37 - "Гарантований покупець" оголосив про проведення другого зеленого аукціону
17:29 - До кредитної спілки застосовано захід впливу
17:25 - Експерт: Україну можуть позбавити права на імпорт електрики з ЄС через порушення
17:17 - "Автомагістраль-Південь" отримала підряд на ремонт мосту у Києві після обшуків поліції
17:03 - Наслідки страйку в Boeing: компанія звільнить 17 тисяч працівників
16:29 - Рада відхилила всі постанови, які блокують підвищення податків
16:16 - АРМА поставило жорстку вимогу до управителя "облгазами Фірташа"
16:15 - Данные из Китая остаются слабыми, но есть признаки разворота
16:05 - Імпорт нафти Китаєм сповільнився у вересні: причини
16:00 - Курси валют, встановлені НБУ на 15.10.2024
16:00 - єОселя: Від початку року українці отримали кредити на придбання житла на 12,1 млрд грн


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар27.6674
Канадський долар29.8762
Юань Женьміньбі5.8146
Чеська крона1.7791
Данська крона6.0253
Гонконгівський долар5.3066
Форинт0.112181
Індійська рупія0.49009
Рупія0.0026466
Новий ізраїльський шекель10.9573
Єна0.27528
Теньге0.084841
Вона0.030284
Мексиканське песо2.1359
Молдовський лей2.328
Новозеландський долар25.0474
Норвезька крона3.8248
московський рубль0.4281
Сінгапурський долар31.4908
Ренд2.3461
Шведська крона3.9537
Швейцарський франк47.8137
Єгипетський фунт0.8478
Фунт стерлінгів53.7241
Долар США41.1963
Білоруський рубль14.9739
Азербайджанський манат24.2388
Румунський лей9.0374
Турецька ліра1.2019
СПЗ (спеціальні права запозичення)55.0613
Болгарський лев22.9852
Євро44.9575
Злотий10.4836
Алжирський динар0.3121
Така0.3435
Вірменський драм0.106432
Домініканське песо0.68698
Іранський ріал0.00009177
Іракський динар0.031466
Сом0.48953
Ліванський фунт0.000461
Лівійський динар8.7057
Малайзійський ринггіт9.9961
Марокканський дирхам4.2532
Пакистанська рупія0.14836
Саудівський ріял10.9876
Донг0.0016778
Бат1.27814
Дирхам ОАЕ11.2224
Туніський динар13.6305
Узбецький сум0.0032417
Новий тайванський долар1.30179
Туркменський новий манат11.7771
Сербський динар0.39422
Сомоні3.8702
Ларі15.1127
Бразильський реал7.5853
Золото109253
Срібло1283.03
Платина40350.54
Паладій43452.21

Курси валют, встановлені НБУ на 15.10.2024