Як стартапи можуть стати основою економічного відновлення в Україні

22.10 18:05 | Економічна правда. Колонки

Криза - це завжди виклик, але водночас і можливість для глибоких змін.
Повномасштабна війна катастрофічно вплинула на ключові для української економіки галузі, такі як сільське господарство і важка промисловість, на які країна покладалася протягом десятиліть.

Але в цих проблемах ховається шанс: побудувати економіку, орієнтовану не на сировинні ресурси, а на інновації та підприємництво.
Руйнування традиційних галузей: як війна змінила економічний ландшафт країни Україна довгий час називалася "житницею Європи".
Сільське господарство складало до половини експортної виручки країни, забезпечуючи стабільний дохід, проте війна змінила ландшафт.

Тисячі гектарів родючих земель стали непридатними для сільськогосподарської діяльності через окупацію або мінування.
Але навіть до війни продуктивність агросектору України відставала від розвинених країн.
Наприклад, у Нідерландах завдяки передовим технологіям врожайність з гектара досягала показників в 3-4 рази вищих за українські.
Водночас важка промисловість, яка була спадком від радянської економіки, але продовжувала складати значну частину надходжень до бюджету, зазнала ще більших ударів.

Близько 8,3% від загальної кількості руйнувань інфраструктури станом на початок 2024 року, становлять 13,1 млрд доларів.
Багато заводів зруйновані або не можуть повноцінно функціонувати через ризики воєнних дій або нестачу людського капіталу.

Ще один важливий аспект кризи - демографічні втрати.
Мільйони людей виїхали з України, шукаючи безпеки за кордоном, показники народжуваності впали, а смертність, на жаль, навпаки зросла.

Це підриває можливість відновлення традиційних галузей, де зазвичай потрібна велика кількість робочої сили.
Ці проблеми порушують важливе питання:
Чи є сенс відновлювати ці сектори в їхній традиційній формі? Можливо, краще використати цей момент для трансформації економіки?
Прикладом є ІТ-сектор, де експорт технологічних послуг складає значну частину від всього українського експорту послуг.
Традиційну основу цього показника складала аутсорсингова модель співробітництва, що також є частиною "сировинної економіки".

Але за період війни ми спостерігаємо скорочення навіть в цій галузі: за перше півріччя 2023 року кількість фахівців у ТОП-50 ІТ-компаніях України зменшилася на 5%, що становить 6,1 тисячі осіб, причому більшість з них - технічні спеціалісти.
Українським аутсорсинговим компаніям все важче отримати нові замовлення, при цьому продуктове ІТ продовжує зростати, створюючи цифрові продукти, що успішно конкурують на світових ринках.
Стартап-екосистема як основа нової економіки Залучення міжнародних інвестицій у країну під час війни - завжди складне завдання, адже це надвисокі ризики.
Але це не означає, що грошей немає.
Українські інвестори, а також інвестори з українським корінням, активно підтримують місцеві стартапи та технологічні компанії.

За перший квартал 2024 року такі стартапи залучили щонайменше 42 млн доларів інвестицій.
Це не просто спосіб заробити гроші - це інструмент, щоб зробити власний вклад у відбудову країни.
Чому інвесторам вигідно вкладатися саме в цей напрямок? Більшість українських стартапів орієнтовані на технологічні інновації, які здатні забезпечити глобальний ринок.

Це дозволяє інвесторам отримати високий прибуток, оскільки такі проєкти мають великий потенціал росту.
Крім того, вкладання в стартапи є важливим для довгострокової стратегії інвесторів - це можливість підтримати країну під час кризи та стати частиною нової хвилі економічного розвитку.
Окрім традиційних інвестицій, існує ще один перспективний напрямок - створення стартап-студій.
Українські продуктові компанії, що вже досягли фінансового успіху, прагнуть розширювати власне портфоліо для диверсифікації ризиків, пошуку нових джерел доходів та розвитку інноваційних напрямків.

Саме тому популярним кроком стає модель стартап-студій, таких як Netpeak Group, Genesis, Skelar, Jooble, Boosta, які є прикладами успішного застосування цього підходу.
От як працює формат стартап-студії на прикладінашої компанії.
Студія не лише інвестує у стартапи, але й надає повний набір інфраструктурної підтримки.
Це включає бухгалтерію, юридичний супровід, маркетинг, рекрутинг, технічну підтримку.

Це дає засновникам можливість зосередитися виключно на розробці продукту та його продажах, не витрачаючи ресурсів на операційні питання.
Така модель значно знижує ризики для нових підприємців, зменшуючи поріг входу у світ бізнесу, який і так є надзвичайно складним, особливо в умовах війни.
Це підвищує шанси на успіх стартапів та дозволяє швидше адаптуватися до ринку.
Польща є прикладом країни, яка використовує стартапи та інновації для значного впливу на економіку.
Зокрема, у 2021 році вони залучили інвестиції на суму понад 3,5 мільярда євро, що на 800 мільйонів більше, ніж попереднього року.

Це сприяло створенню близько 18 тисяч нових робочих місць завдяки підтримці іноземних інвестицій, особливо у сферах IT, R&D, електромобільності та медичних технологій.
Крім того, Польська інвестиційна зона (Polish Investment Zone) сприяла працевлаштуванню в регіонах, що відстають у розвитку, завдяки податковим пільгам для компаній.
Це показує ефективність таких програм у стимулюванні економічного зростання та зменшенні рівня безробіття.

Військові технології - майбутнє інноваційної економіки Повномасштабна війна також відкрила для України нові можливості у сфері військових технологій.
Українські мілітарі-стартапи вже розробляють новітні рішення: безпілотники, системи розвідки та кібербезпеки, які привертають увагу міжнародної спільноти.

Це не просто технології для фронту, а інновації, які можуть бути адаптовані для цивільного використання і стати джерелом економічного зростання.
Ізраїль може стати прикладом для України у цьому питанні.
Військові новації Ізраїлю, які початково використовувалися для захисту країни, були успішно трансформовані в комерційні продукти.

Компанії, такі як Check Point, Elbit Systems, Israel Aerospace Industries (IAI) і Medtronic, стали світовими лідерами в галузях кібербезпеки, робототехніки та медичних технологій.

Ключем до їхнього успіху була тісна співпраця між військовими, бізнесом і державою, зокрема через державну програму Yozma, яка інвестувала в стартапи разом із приватним капіталом.
Україні слід використати цей досвід, розвиваючи власні військові технології не лише для захисту, але й для комерційного застосування.
Тому, не зважаючи на всі виклики й ризики, пов`язані з великою війною, для інвесторів, які шукають нові можливості, Україна зараз є справжнім "полем для зростання".
Українські інвестори вже активно підтримують стартапи, але залучення саме іноземного капіталу може стати ключем до масштабування новітніх рішень.

Приклади інших успішних країн довели, що криза може стати поштовхом до створення економіки майбутнього.
Україна має всі шанси повторити їхній успіх.
Але для цього необхідно сфокусуватися на підтримці інноваційної економіки та сучасної освіти.
Якщо ці умови будуть виконані, Україна не просто відновиться після війни - вона може стати новим технологічним центром Європи.

Додати коментар

Користувач:
email:





Капіталіст
Вмигає дивом в кишені
Наче твердіння

- Fin.Org.UA

Новини

09:35 - З моменту підписання трудового договору найманий працівник має трудові права й соціальні гарантії
09:33 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ – НОВОКОДАЦЬКИЙ, ЧЕЧЕЛІВСЬКИЙ ТА ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОНИ М. ДНІПРА) ІНФОРМУЄ!
09:33 - Де розміщені реквізити рахунків для сплати податків, зборів, єдиного внеску та інших платежів до бюджету?
09:30 - Механізм надання довідки про відсутність заборгованості із платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи
09:28 - Щодо відповідальності торговців, які не можуть забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків за продані ними товари (послуги), у зв’язку з форс-мажорними обставинами (відключення електроенергії)
09:24 - До уваги платників!
09:20 - Особливості заповнення заголовної частини ПН при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг особі, яка не зареєстрована платником ПДВ
09:18 - Туристичний збір: до місцевих бюджетів Дніпропетровщини від юридичних осіб з початку року надійшло понад 4,4 млн гривень
09:17 - За видобування нафти платники Дніпропетровщини спрямували до загального фонду держбюджету майже 31,3 млн грн рентної плати
09:12 - На Дніпропетровщині юридичні особи сумлінно поповнюють місцеві бюджети платою за землю
09:10 - Дніпропетровщина: під час засідання галузевого комітету Громадської ради – про актуальне
09:09 - Регіональна платформа «Діалог влади та бізнесу»: на Дніпропетровщині відбулась відкрита онлайн зустріч з бізнесом
09:00 - Олексій Баранов, A Development: До України привозитимуть будівельників з Філіппін і Пакистану. Ми на це приречені
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 23.10.2024
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:00 - Новини 22 жовтня: реструктуризація боргу, економія газу в Києві
20:30 - Євро може впасти на 10% у разі перемоги Трампа – Goldman Sachs
19:59 - московія через санкції організує перевалку газу з судна на судно в Баренцевому морі
19:23 - Amazon встановлює надзвичайно низькі ціни для свого магазину-конкурента Temu
19:20 - S&P500 рискует уйти на коррекцию перед выборами
18:53 - Фонд держмайна знайшов покупців на ветеринарну клініку та адмінбудівлі
18:33 - Небанківські фінансові установи організують інклюзивні підрозділи до 31 березня 2025 року
18:26 - Валюта Індії падає до історичного мінімуму: причини
18:16 - Українській авіакомпанії дозволили виконувати рейси до Львова та Києва
18:05 - Як стартапи можуть стати основою економічного відновлення в Україні
17:49 - Найбільша енергокомпанія Фінляндії подала позов проти московія на 800 мільйонів євро
17:44 - В Україні посилять безпеку морських портів
17:35 - Микола Колісник: розподілена генерація – важливий інструмент стабілізації енергосистеми на локальному рівні
17:14 - Профільний комітет рекомендував Раді внести зміни до розкриття банківської таємниці
17:13 - Урожай пшениці в московії падає третій рік через суху погоду


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар27.6258
Канадський долар29.8831
Юань Женьміньбі5.8045
Чеська крона1.7708
Данська крона5.9951
Гонконгівський долар5.3174
Форинт0.111688
Індійська рупія0.49159
Рупія0.0026551
Новий ізраїльський шекель10.9391
Єна0.27397
Теньге0.085102
Вона0.029973
Мексиканське песо2.0735
Молдовський лей2.309
Новозеландський долар25.0096
Норвезька крона3.7803
московський рубль0.42793
Сінгапурський долар31.4163
Ренд2.3501
Шведська крона3.9207
Швейцарський франк47.7377
Єгипетський фунт0.8491
Фунт стерлінгів53.6356
Долар США41.3313
Білоруський рубль15.023
Азербайджанський манат24.3097
Румунський лей8.9884
Турецька ліра1.2067
СПЗ (спеціальні права запозичення)55.0101
Болгарський лев22.8704
Євро44.7081
Злотий10.3512
Алжирський динар0.3121
Така0.3435
Вірменський драм0.106432
Домініканське песо0.68698
Іранський ріал0.00009177
Іракський динар0.031466
Сом0.48953
Ліванський фунт0.000461
Лівійський динар8.7057
Малайзійський ринггіт9.9961
Марокканський дирхам4.2532
Пакистанська рупія0.14836
Саудівський ріял10.9876
Донг0.0016778
Бат1.27814
Дирхам ОАЕ11.2224
Туніський динар13.6305
Узбецький сум0.0032417
Новий тайванський долар1.30179
Туркменський новий манат11.7771
Сербський динар0.39422
Сомоні3.8702
Ларі15.1127
Бразильський реал7.5853
Золото112912.57
Срібло1420.37
Платина42121.97
Паладій44492.73

Курси валют, встановлені НБУ на 23.10.2024