Чому війна не повинна виправдовувати скасування оцінки впливу на довкілля

07.11 17:45 | Економічна правда. Колонки

Україна прямує до Євросоюзу, де охорона довкілля - одна з важливих засад розвитку.
До повномасштабної війни в Україні процедури оцінки впливу на довкілля (ОВД) та стратегічної екологічної оцінки (СЕО), що регулюють втілення потенційно небезпечних для довкілля проєктів, були недостатньо ефективними.

Тому чимало підприємств використовували "дірки у законі" та працювали із порушеннями: забруднювали довкілля, впливали на здоров"я та добробут місцевих жителів.

Євроінтеграційний процес вимагає, щоб Україна привела чинне законодавство до європейських норм прозорості та дієвості, над чим зараз і працює уряд.
У вересні Міністерство довкілля оприлюднило Концептуальну записку - документ, що визначає межі, коли ОВД та СЕО під час війни та відбудови можна не проводити.

Та чи відповідає зміст документу вимогам Євросоюзу? Як на пропозиції українців реагує уряд? Чим неякісні реформи можуть загрожувати Україні?
Дієві ОВД та СЕО як інструмент сталої відбудови ОВД та СЕО - процедури, під час яких визначають можливий негативний вплив на довкілля та здоров"я людей внаслідок втілення проєктів та планів (будівництво, реконструкція, технічне переоснащення, розширення, перепрофілювання, ліквідація об"єктів тощо).

Екоклуб розповідав про випадки, коли рішення про будівництво фабрик та заводів ухвалювали без ретельного аналізу звітів з оцінки впливу на довкілля: інвестори порушували процес громадських обговорень, не враховували думку українців, оминали законодавчі вимоги.

Україна на шляху до ЄС: як ESG змінює правила гри Україна не лише на шляху до Європейського Союзу, а й сталої відбудови, що подекуди розпочалася в громадах.
Під час планування та втілення нових проєктів важливо врахувати минулі помилки, щоб українці не страждали від роботи підприємств-забрудників.
Тобто привести систему правил ОВД до принципів Директиви №2011/92/ЄС:
перестороги та превентивності - запобігати шкоді, а не лише виправляти її; вжиття запобіжних заходів - передусім джерел забруднення; "забруднювач платить" - усі витрати, що повʼязані із попередженням та ліквідацією забруднення, має нести сам забруднювач.
Можливий вплив на довкілля потрібно оцінити на ранніх етапах усіх процесів планування, напрацювання й ухвалення рішень.

Що не так із Концептуальною запискою та чим це загрожує У травні Міндовкілля опублікувало першу редакцію Концептуальної записки - документу, що визначає межі, коли ОВД та СЕО можна не проводити.
Її розробили на вимогу Європейської Комісії у межах Реформи 6 (розділ №27 "Довкілля і зміна клімату") Плану Ukraine Facility (програма фінансової підтримки України від Європейського Союзу на 50 мільярдів євро протягом 2024-2027 років.
Кошти будуть спрямовані на фінансування державного бюджету України, стимулювання інвестицій, а також технічну підтримку в реалізації програми).

Екоклуб разом з іншими громадськими організаціями проаналізував текст і надав пропозиції, як її покращити.
А сам зміст документу не відповідає повністю описаним реформам у межах Ukraine Facility.

Також Записка суперечить директивам 2011/92/ЄС, 2001/42/ЄС, Орхуській Конвенції: у ній не вказано конкретних проєктів, чітких критеріїв їхнього втілення.
У документі не зазначено, скільки триватимуть обмеження.
Тому є загроза, що під час відбудови погоджуватимуть проєкти, що небезпечні для здоров"я людей та довкілля. 
Міндовкілля як розробник документу не вказало, чи є обмеження для проєктів, що можуть мати негативний транскордонний вплив (на довкілля інших держав).
А також тих, що можуть втілювати на територіях природно-заповідного фонду.

Тому природоохоронці разом із громадськими організаціями та мережами ГО напрацювали та надіслали уряду спільну позицію з вимогою допрацювати документ.
У ній зазначили: якщо уряд ухвалить рішення "відступити" від правил ОВД та СЕО чи обмежити їх, у кожному випадку він повинен забезпечити:
проведення дослідження з оцінки впливу на довкілля та на здоров"я місцевого населення для проєктів, що не проходитимуть ОВД та СЕО; розроблення плану заходів, щоб попередити чи зменшити можливі небезпеки; відкритий доступ громадськості до інформації щодо впливу таких проєктів на довкілля; участь українців у процесах ухвалення рішень щодо довкіллєвих питань (згідно з принципами Орхуської Конвенції).
Згодом Міндовкілля опублікувало остаточну редакцію записки, в якій не повністю врахувало зауваги громадськості.
Одна з небагатьох пропозицій - збереження транскордонної оцінки.

В остаточній редакції записки міністерство вказало, що транскордонну оцінку не скасовуватимуть під час проєктів відбудови.
Але якщо ОВД не проводитимуть, то і транскордонну оцінку здійснити неможливо, адже вони є частиною одного процесу.

Також Міндовкілля зазначило: в умовах війни уряд не зміг розробити "всеосяжну основу для "відступів" від правил ОВД і СЕО.
Екоклуб побоюється, що  багато відбудовних проєктів і програм втілюватимуть без належної оцінки впливу на довкілля, а думку громадськості не враховуватимуть. 
Також є загроза сповільнення Євроінтеграції через некоректне трактування європейських правил, механізму втілення реформи.
А чинна редакція Концепції допускає порушення:
Орхуської конвенції (виконання реформи в чинній редакції не передбачає участі громадськості у процесі ухвалення рішень, доступі до інформації, що суперечить Орхуській конвенції).
Конвенції Еспо (якщо ОВД не проводитимуть, рішення про можливий транскордонний вплив також не ухвалюватимуть).
Директиви про оцінки впливу деяких публічних і приватних проєктів на довкілля 2011/92/ЄС (навіть у випадках відступів, громадськість потрібно проінформувати, передбачити іншу форму оцінювання).
Що далі Напрацьована Концептуальна записка може стати перешкодою для України під час набуття членства в Євросоюзі, коли розпочнеться переговорний процес щодо питань Довкілля та зміни клімату.
Також є ризик, що багато відбудовних проєктів реалізовуватимуть без урахування інтересів громадськості, а їхній вплив на довкілля буде невивченим.

Екоклуб пропонує урядовцям розробити покроковий план втілення реформи та визначити відповідальні сторони.

Важливо також запровадити скринінг - початковий етап оцінки проєктів, під час якого вирішують, чи потрібно проводити ОВД та транскордонну оцінку.

Екоклуб пропонує такий алгоритм оцінки проєктів:

- підприємець звертається до Міндовкілля щодо необхідності втілення проєкту без ОВД і СЕО (у межах дії Концептуальної записки).
Інформує громадськість (публікації на ресурсах громад, сайті Міндовкілля, дошках оголошень тощо).

- Міндовкілля розглядає кожен проєкт, чи проходитиме він ОВД та СЕО.
Висновок видає з урахуванням громадської думки.
Також визначає, чи потрібна транскордонна оцінка.

- Міндовкілля подає інформацію до Кабінету Міністрів чи Верховної Ради щодо кожного проєкту окремо, щоб ухвалити рішення, чи можуть вони не проходити ОВД та СЕО (оскільки, згідно з концептуальною запискою, остаточне рішення має ухвалити КМУ або ВРУ).

Додати коментар

Користувач:
email:





Market ebbs and flows
Chaos turned into order
Capital's heartbeat.

- Fin.Org.UA

Новини

23:53 - Інфляційний звіт, жовтень 2024 року
20:35 - Китайська нафтосервісна компанія продає свою "дочку" в Україні
20:06 - Останнім часом московія завдає удари по системах розподілу електроенергії обленерго – "Укренерго"
19:31 - "Маніфест 42" заявив про тиск БЕБ на великого постачальника товарів для японської кухні
19:17 - Урядові програми підтримки: банки схвалили майже 12 млрд грн пільгових кредитів для посилення енергонезалежності
19:07 - "Жодних просвітів": Центробанк московія визнає погіршення ситуації на ринку праці
18:54 - ІТ-гігант ЕРАМ збільшив свій операційний дохід на 55%
18:35 - Новый импульс роста акций
18:35 - Доллар рванул вверх после предвыборной неопределённости
18:35 - Биткоин нацелился на $100K, но может сперва откатиться к $70K
18:32 - Обгрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі “22850000-3 Швидкозшивачі та супутнє приладдя (теки обкладинки в асортименті)”
18:31 - "Укрнафта" закупить великі об'єми дизпалива у грудні
18:25 - У Києві підключили майже усі житлові будинки до опалення
18:21 - Повідомлення про оприлюднення проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку надання грантів на створення або розвиток власного бізнесу учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей»
18:16 - Проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку надання грантів на створення або розвиток власного бізнесу учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей»
18:00 - Національний банк у жовтні застосував до двох банків та вісімнадцяти небанківських фінансових установ заходи впливу за порушення у сфері фінмоніторингу
17:54 - Британія оголосила нові санкції проти ВПК московії та підтримуваних московія найманців
17:45 - Чому війна не повинна виправдовувати скасування оцінки впливу на довкілля
17:35 - Україна здатна посилити європейську стратегічну автономію, — Юлія Свириденко
17:32 - СЕО Work.ua пропонує розробити формулу для захисту кваліфікованих кадрів
17:30 - Делегація ОГТСУ взяла участь у звітній зустрічі GTBI
17:24 - Вже погодили приєднання 1,3 ГВт розподіленої генерації – "Укренерго"
17:01 - Держоператор тилу застосовуватиме санкції до недобросовісних постачальників: кого торкнеться
16:49 - В індустріальних парках України будуються 13 заводів: скільки вже збудовано
16:38 - Швеція запропонує нову фінансову підтримку для досліджень акумуляторів
16:28 - МВС відновило замовлення індивідуальних номерів: які зараз ціни за послугу
16:18 - Статки Ілона Маска зросли на $20 мільярдів після перемоги Трампа
15:55 - Обгрунтування технічних та якісних характеристик, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі 30190000-7 Офісне устаткування та приладдя різне (папір офісний в асортименті)
15:52 - Власник ОККО купує частку нафтогазовидобувної компанії
15:49 - Обгрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі “60170000-0 Прокат пасажирських транспортних засобів з водієм (транспортні послуги)”


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар27.4789
Канадський долар29.7728
Юань Женьміньбі5.7786
Чеська крона1.7634
Данська крона5.9757
Гонконгівський долар5.3213
Форинт0.110088
Індійська рупія0.49018
Рупія0.002628
Новий ізраїльський шекель11.1078
Єна0.26897
Теньге0.084152
Вона0.029775
Мексиканське песо2.075
Молдовський лей2.3124
Новозеландський долар24.8153
Норвезька крона3.7892
московський рубль0.42268
Сінгапурський долар31.2143
Ренд2.379
Шведська крона3.8387
Швейцарський франк47.27
Єгипетський фунт0.8392
Фунт стерлінгів53.5722
Долар США41.3589
Білоруський рубль15.033
Азербайджанський манат24.3388
Румунський лей8.9554
Турецька ліра1.2078
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.8714
Болгарський лев22.7835
Євро44.5642
Злотий10.306
Алжирський динар0.3096
Така0.3435
Вірменський драм0.10634
Домініканське песо0.6871
Іранський ріал0.00009233
Іракський динар0.031465
Сом0.48041
Ліванський фунт0.000461
Лівійський динар8.5517
Малайзійський ринггіт9.4149
Марокканський дирхам4.1919
Пакистанська рупія0.1484
Саудівський ріял10.9752
Донг0.0016306
Бат1.22059
Дирхам ОАЕ11.222
Туніський динар13.3344
Узбецький сум0.0032253
Новий тайванський долар1.2873
Туркменський новий манат11.777
Сербський динар0.38324
Сомоні3.8682
Ларі15.0408
Бразильський реал7.1483
Золото110552.75
Срібло1294.83
Платина40682.68
Паладій42880.49

Курси валют, встановлені НБУ на 08.11.2024