Аграрні ноти: інструмент для залучення фінансування в агросектор України

09:00 | Економічна правда. Колонки

Підтримка аграрного сектору відіграє важливу роль в економічному розвитку України, стимулюючи зростання внутрішнього виробництва та зміцнення продовольчої безпеки нації.
Спрощення доступу аграріїв до фінансування може підвищити продуктивність та прибутковість галузі, надає можливість виробникам сільськогосподарської продукції інвестувати в новітні технології та інноваційні рішення, що сприяє підвищенню ефективності виробництва.
В Україні ефективно зарекомендував себе інструмент аграрних розписок.
Він фіксує безумовне зобов"язання боржника, яке забезпечується заставою, здійснити поставку сільськогосподарської продукції або сплатити грошові кошти на визначених у ньому умовах.
Запроваджений законом "Про аграрні розписки" у 2013 році, цей інструмент дозволив залучити аграріям фінансування на суму понад 2,4 млрд дол.
Кредиторами, які фінансують під аграрні розписки зазвичай виступають постачальники, дистриб"ютори, банки, трейдери та переробники.
Користувачі (боржники та кредитори) аграрних розписок в України оцінили переваги даного інструменту залучення кредитних ресурсів.
Водночас виникли ідеї щодо його вдосконалення, зокрема, спрощення механізмів видачі аграрних розписок, їхнього обігу та примусового виконання зобов"язань.
Ці ідеї, продиктовані практикою їх використання та відповіддю на потреби аграріїв та кредиторів, стали основою для законодавчих змін.

Так, у лютому 2024 року був прийнятий закон "Про аграрні ноти", який набирає чинності з 1 січня 2025 року.
Аграрні розписки продовжують своє існування у звичайному режимі.
Аграрні розписки та аграрні ноти - це два інструменти, які мають однакову мету (залучити фінансування в агросектор під заставу сільськогосподарської продукції), але різну правову природу та інші відмінності.
Діє такий принцип - обирай, що для тебе оптимально, але важливо те, що аграрна нота не може використовуватися одночасно з аграрними розписками одним і тим самим боржником та щодо одного і того самого предмета застави.
Основні відмінності між аграрними нотами та аграрними розписками Перша - розширено перелік сільськогосподарської продукції, що може бути предметом застави.
Аграрна нота дозволяє передавати в заставу продукцію рослинництва, тваринництва та/або первинної переробки, що надає можливості для фінансування набагато більшого кола сільськогосподарських виробників.
Друга відмінність полягає в тому, що аграрна розписка за своєю правовою природою є товаророзпорядчим документом, а тому має обмежене використання.
А аграрна нота - є неемісійним цінним папером та, відповідно, самостійним об"єктом цивільних прав.
Це означає, що такий інструмент може бути предметом застави, договорів про передачу майна у власність, спадкування тощо.
Також аграрна нота може використовуватися для здійснення розрахунків за чинними договорами (якщо це передбачено умовами договору).
Третє - аграрна розписка є паперовою, її оформлення потребує нотаріального посвідчення.
Аграрна нота оформлюється та існує в електронному вигляді, що зручно та технологічно.
При цьому виконання контрольних функцій під час видачі аграрної ноти забезпечується в режимі електронного обміну інформацією Реєстру аграрних нот з державними реєстрами.
З відси випливає наступна відмінність - облік аграрної розписки ведеться в Реєстрі аграрних розписок, а аграрна нота обліковується на рахунку в цінних паперах в депозитарній системі з відображенням відомостей про її реквізити та іншої інформації в Реєстрі аграрних нот.
Що це означає? Облік в депозитарній системі відкриває доступ до організованих ринків капіталу, надаючи можливість укладення правочинів щодо аграрних нот на організованому ринку та потенційно більші можливості для доступу кредиторів-нерезидентів через кореспондентські відносини Центрального депозитарію цінних паперів.
Також обслуговування аграрної ноти здійснюватиметься "поруч" з іншими цінними паперами, які є у власності кредитора, що забезпечує зручність та спрощує управління портфелем інвестицій для кредитора-інвестора.
Нарешті п"ята відмінність - аграрна нота має вдосконалений механізм примусового виконання - кредитор генерує спеціальну виписку з Реєстру аграрних нот (електронна, є виконавчим документом) та Центральний депозитарій предʼявляє її до виконання через автоматизовану систему виконавчого провадження.
Аграрні розписки підлягають примусовому виконанню через виконавчий напис нотаріуса.
Як функціонуватиме Реєстр аграрних нот Держателем та адміністратором Реєстру аграрних нот виступатиме Центральний депозитарій цінних паперів, який також забезпечуватиме щоденний обмін інформацією між Реєстром та системою депозитарного обліку.
Вказаний обмін має на меті оперативне відображення актуальної інформації в Реєстрі, забезпечення циклу функціонування аграрних нот (зокрема, видача, зміна реквізитів, проведення операцій, виконання зобов"язань за цим інструментом), а також реалізацію певних контрольних функцій для забезпечення втілення духу закону.
Реєстр аграрних нот забезпечуватиме взаємодію та обмін інформацією з державними реєстрами, а також взаємодію з автоматизованою системою виконавчого провадження для забезпечення оперативного пред"явлення спеціальної виписки з Реєстру до примусового виконання.
Передбачається, що Реєстр аграрних нот матиме електронні кабінети для всіх учасників відносин за аграрними нотами, які матимуть функціонал, необхідний для реалізації ними своїх прав та обов"язків.
Хто може видати аграрну ноту Право видавати аграрні ноти мають особи, яким належить право власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення або право користування нею, зокрема, для виробництва або здійснення переробки сільськогосподарської продукції.
У разі якщо право власності на земельну ділянку або право користування нею належить двом і більше особам, аграрна нота видається такими особами спільно, вони несуть солідарну відповідальність за невиконання зобов"язань.
Сільськогосподарський кооператив, який не має у власності або користуванні земельної ділянки сільськогосподарського призначення, може видавати аграрні ноти, якщо хоча б один член такого кооперативу має у власності земельну ділянку сільськогосподарського призначення або право користування такою земельною ділянкою.
Такий член сільськогосподарського кооперативу має надати згоду на видачу аграрної ноти та несе солідарну відповідальність за зобов"язаннями за такою аграрною нотою.
Статтею 4 закону "Про аграрні ноти" встановлено заборону окремим категоріям осіб бути учасниками відносин за аграрними нотами (зокрема, особам, пов"язаним з державою-агресором, або до яких застосовані санкції, наявним в переліку осіб, пов"язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції та інші).
Положення про Реєстр аграрних нот, затверджене НКЦПФР, встановлює правові наслідки порушення вищевказаних вимог.
Що потрібно для того, щоб видати аграрну ноту Оскільки аграрна нота є цінним папером, то для забезпечення її депозитарного обліку необхідним є здійснення підготовчих дій:
кредитор повинен завчасно подбати про укладення договору з депозитарною установою та відкриття рахунку в цінних паперах, на яку буде в подальшому зарахована аграрна нота (крім випадку наявності у нього такого рахунку); боржник повинен укласти договір з Центральним депозитарієм (крім випадку наявності у нього такого договору).
Також необхідним буде подання відповідного розпорядження та документів для проведення операцій, пов"язаних із зарахуванням аграрної ноти до системи депозитарного обліку. Для заповнення та узгодження реквізитів аграрної ноти, а також ініціювання процесу її видачі боржник та кредитор повинні відкрити електронні кабінети в Реєстрі аграрних нот.
Центральний депозитарій перевіряє реквізити аграрної ноти через електронну взаємодію з державними реєстрами, після цього передає інформацію щодо реквізитів аграрної ноти до депозитарної системи та забезпечує зарахування аграрної ноти на рахунок у цінних паперах кредитора.
Запуск аграрних нот: фінальна підготовка До старту нового інструменту залишилось менше двох місяців.
Державні органи завершують роботу над впровадженням комплексної законодавчої бази для регулювання аграрних нот, Центральний депозитарій працює над технологічним впровадженням та побудовою бізнес-процесу, аграрії та кредитори досліджують новий для себе інструмент та розмірковують над можливостями його використання вже в наступному році.
Чекаємо на появу перших агарних нот та вболіваємо за успіх проєкту.
EY в Україні виступає консультаційним радником Проєкту Міжнародної фінансової корпорації (IFC, Група Світового банку) "Розвиток доступу агросектору України до ринків капіталу", який реалізується у партнерстві зі Швейцарською Конфедерацією, щодо розробки нормативної бази для впровадження з 1 січня 2025 року закону "Про аграрні ноти".

Додати коментар

Користувач:
email:





Investing for growth,
Buy and hold, long-term vision,
Patience brings rewards.

- Fin.Org.UA

Новини

18:57 - Results of Discussion of New Approaches to Calculation and Publication of FX-Market Indicators
18:57 - Результати обговорення нових підходів до розрахунків та оприлюднення індикаторів валютного ринку
18:45 - Провальные PMI закрепили падение EURUSD
17:11 - ДПС здійснила перший взаємний міжнародний автоматичний обмін інформацією CRS із країнами – партнерами по обміну
17:01 - Зустріч ДПС та ГО «Всеукраїнський бухгалтерський клуб»: обговорили проєкт «Територія високого рівня податкової довіри»
16:59 - Нове відео від ДПС: «Декларування суми податку на додану вартість до бюджетного відшкодування»
16:36 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - СОБОРНИЙ ТА ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОНИ М. ДНІПРА) ІНФОРМУЄ!
16:31 - Національний банк оскаржить судові рішення стосовно застосування заходу впливу до ТОВ "УКмосковіяІНСТАНДАРТ"
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 25.11.2024
15:15 - В Україні очікують збільшення добової суми харчування на одного військового на 15 гривень
15:03 - Приватний сектор єврозони несподівано скорочує активність
15:00 - Зимова єПідтримка: як отримати 1 тис. гривень допомоги від держави 
14:47 - "Газпромбанк" заговорив про перші проблеми за кордоном після нових санкцій США
14:37 - Національний кешбек: середня виплата на одного українця не перетнула 100 гривень
14:32 - Як оновлюється Перелік платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства?
14:32 - Суд відкрив провадження у справі про банкрутство ПрАТ "ПРОМСТРАХ"
14:30 - Щодо заповнення звітів 1-ВП / 1-ОП з використанням деяких кодів продукції
14:29 - Щоб доєднатись до Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства, платнику необхідно відповідати чітко визначеним критеріям
14:27 - Чи можуть новостворені юридичні особи та ФОПи потрапити до Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства?
14:26 - Складання податкових накладних та розрахунків коригування за операціями з експорту Товарів-РЕЗ
14:26 - Участь Міністерства економіки України у роботі Верховної Ради України 18-19 листопада 2024 року
14:24 - Про включення юридичних осіб та ФОПів до Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства
14:22 - Майже 15,6 млн грн частини чистого прибутку спрямували платники до місцевих бюджетів Дніпропетровщини
14:21 - За видобування природного газу до загального фонду держбюджету від платників Дніпропетровщини надійшло понад 695,5 млн грн рентної плати
14:19 - До уваги суб’єктів господарювання, які здійснюють операції з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі!
14:18 - Дніпропетровщина: місцеві бюджети з початку поточного року отримали від платників понад 19,0 млрд грн ПДФО
14:15 - єОселя: Видано перший кредит для молоді за новими умовами
14:10 - Найбільший у ЄС виробник акумуляторів подав заяву про банкрутство
14:05 - Швеція готує значну інвестицію у виробництво Україною власної далекобійної зброї
13:48 - Євро впав до мінімуму з 2022 року відносно долара: причини


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.8451
Канадський долар29.5412
Юань Женьміньбі5.7014
Чеська крона1.6953
Данська крона5.7649
Гонконгівський долар5.3079
Форинт0.104548
Індійська рупія0.4892
Рупія0.0026023
Новий ізраїльський шекель11.1047
Єна0.2674
Теньге0.082749
Вона0.029378
Мексиканське песо2.0213
Молдовський лей2.2616
Новозеландський долар24.1263
Норвезька крона3.7203
московський рубль0.40192
Сінгапурський долар30.6455
Ренд2.2882
Шведська крона3.7214
Швейцарський франк46.4105
Єгипетський фунт0.8318
Фунт стерлінгів51.6884
Долар США41.3193
Білоруський рубль15.0186
Азербайджанський манат24.3083
Румунський лей8.639
Турецька ліра1.1958
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.0029
Болгарський лев21.9854
Євро42.9927
Злотий9.9118
Алжирський динар0.3096
Така0.3435
Вірменський драм0.10634
Домініканське песо0.6871
Іранський ріал0.00009233
Іракський динар0.031465
Сом0.48041
Ліванський фунт0.000461
Лівійський динар8.5517
Малайзійський ринггіт9.4149
Марокканський дирхам4.1919
Пакистанська рупія0.1484
Саудівський ріял10.9752
Донг0.0016306
Бат1.22059
Дирхам ОАЕ11.222
Туніський динар13.3344
Узбецький сум0.0032253
Новий тайванський долар1.2873
Туркменський новий манат11.777
Сербський динар0.38324
Сомоні3.8682
Ларі15.0408
Бразильський реал7.1483
Золото111681.94
Срібло1295.53
Платина39871.06
Паладій42396.91

Курси валют, встановлені НБУ на 25.11.2024