Торгівля викидами. Як Україні організувати процес

08:21 | Економічна правда

Шлях України до перемоги - це «мільйон» маленьких кроків.
Але дуже конкретних.
Наведення порядку з викидами парникових газів – це один з них.
У вас виникає справедливе питання: які там викиди, коли на голову летять ракети? Але дочитайте до кінця. В Україні законодавчі ініціативи щодо моніторингу, звітності та верифікації викидів прийняли ще в грудні 2019 року.
Однак через затримки з ухваленням підзаконних актів, ця система почала діяти лише в кінці 2021 року. Приблизно в той же час почала діяти вимога подавати звітність про викиди для установок потужністю понад 20 МВт, а також для таких потужних галузей як нафтопереробка, металургія, цементне виробництво.
Обсяги викидів і поглинань парникових газів в Україні за секторами, млн т СО2 екв Початок великої війни вніс у цю стратегію «корективи».
Вже третій рік поспіль система звітності працює м"яко кажучи не повністю.Адже зібрати точні дані про викиди сьогодні неможливо.
Але Україна не переможе в цій війні, якщо не збереже свою економіку.
Читайте також: Україна на шляху до ЄС: як ESG змінює правила гри А однією з найважливіших її складових є доходи від імпорту вітчизняної продукції.
І ось якраз тут наша увага до питання викидів парникових газів стає значущою. Захищаючи свої ринки, Європа запровадила так званий СВАМ (Carbon Border Adjustment Mechanism) – це механізм регулювання викидів вуглецю на кордоні з Європейським союзом.
Його задача запобігти забрудненню навколишнього середовища вуглецем, шляхом збору з імпортерів ЄС за ввезення товарів з вуглецевим слідом. Повною мірою СВАМ запрацює з 1 січня 2026 року.
Здавалось би, часу ще багато.
Але як тільки наступить сакральна дата, кількість безкоштовних дозволів на викиди, якими сьогодні користується багато українських виробників, скінчиться. І це не питання якогось адресного покарання.
Це саме проблема конкурентоспроможності української продукції в Європі.
Адже сертифікати СВАМ має купувати імпортер ЄС, а не українські компанії. Допомогти усвідомити важливість запровадження системи торгівлі квотами дає той факт, що європейський закон про СВАМ не передбачає жодних поступок для України. Простіше кажучи, нікого не цікавить, що наша промислова база постраждала від війни.
Тому нам саме час працювати над проєктами для зменшення вуглецевого сліду і забезпечення конкурентоспроможності на світовому ринку. Звинувачувати партнерів в холодному ставленні до України ми не можемо.
Запровадження у нас системи торгівлі квотами на викиди парникових газів є одним з основних зобов"язань, яке країна мала виконати ще «сто років» тому - після підписання угоди про асоціацію з ЄС у 2017-му. Отже, що робити, коли задач набагато більше, ніж часу на їх виконання? Один з найефективніших кроків – перехід до аукціонного продажу квот.
Учасниками ринку можуть стати підприємства в таких галузях, як енергетика, металургія, хімічна промисловість, цементне виробництво та інші.
Так, саме та «цільова аудиторія», на яку розповсюджується дія правил вищезгаданого механізму СВАМ.Викиди вуглекислого газу, пов’язані з енергетикою та промисловим виробництвом, можуть походити від різних видів палива.
Найбільшим за обсягом викидів є енергетика. Вплив CO2 в ціні електроенергії може бути значним, наприклад, за умов комерційних перетоків між країнами.
Комерційний експорт та імпорт електричної енергії в Україні є ключовим елементом енергетичної стратегії, що дозволяє оптимізувати використання внутрішніх потужностей, забезпечити стабільність енергетичної системи та зменшити енергетичну залежність.
На сьогодні більшість контрактів постачається з формульним ціноутворенням від РДН країни (ціна формується на добу наперед), з якої імпортується електрична енергія. Ціна на викиди CO2 має суттєвий вплив на формування оптової ціни на електричну енергію на короткострокових ринках в ЄС.
Ціна на викиди CO2 стає важливим чинником для генеруючих компаній, які використовують викопне паливо. Кожна тонна CO2, яку ці компанії викидають в атмосферу, повинна бути покрита покупкою відповідної квоти.
Чим вища ціна на квоти, тим більшими стають витрати цих компаній. Зокрема, коли ціна на СО2 підвищується, виробники на викопному паливі змушені враховувати додаткові витрати на квоти в своїх пропозиціях на РДН.
У моменти, коли попит на електричну енергію є високим і для забезпечення потреб необхідно запускати генерацію на вугіллі/газі, ціна СО2 стає одним із основних факторів, що визначає ціну електроенергії на РДН. Українська енергетична біржа готова розпочати підготовчі роботи та розробляє оцінку можливості запровадження торгівлі квотами на викиди, в тому числі орієнтуючись на досвід торгівлі за використання найпопулярнішої в Європі системи ETS.
У 2023 році система торгівлі викидами ЄС (EU ETS) становила 87% від загальної вартості вуглецевого ринку. Ця система базується на директиві 2003/87/ЄС, згідно з якою квоти на викиди можуть розподілятися безкоштовно або продаватися на аукціонах (первинний ринок).
У ЄС понад 50% нових квот надходять на ринок через аукціони, а 5% залишається в резерві для нових учасників.
Вторинний ринок включає спотову торгівлю квотами та інші торгові інструменти, такі як ф"ючерсні контракти та опціони. Ця система передбачає два етапи.
Перший — налаштування моніторингу, звітності та верифікації викидів.
Другий — створення ринку торгівлі квотами.
Кожна компанія отримує квоти, і якщо вона перевищує ліміт викидів, повинна купити додаткові дозволи на аукціонах чи на вторинному ринку, або сплатити штраф за надлишкові викиди. Кошти від аукціонів надходять у Інноваційний фонд та Фонд модернізації, з яких фінансуються проєкти щодо зменшення викидів. Ціни на європейському вуглецевому ринку продовжують зростати, оскільки кліматичні цілі Європи та її політика стають амбітнішими.
Щодо вартості квот в ЄС, то на III квартал 2024 року вони оцінювалися в трохи більше, ніж 65 євро за метричну тонну CO2.
Різниця між спотовими та ф’ючерсними цінами на квоти на викиди ЄС невелика. Найвища ціна на викиди вуглецю поки була зафіксована 21 лютого 2023 року на рівні 100,34 євро.
Штрафи за перевищення викидів – 100 євро за тонну.
За оцінками експертів ринок вуглецю буде рухатися у сторону приблизно €110/т у 2025-му, а згодом відбудеться «вибух у ціні» – вона досягне €150/т до 2030-го.
Порівняння цін на квоти викидів вуглецюЄС проводить аукціони через біржу European Energy Exchange (EEX), де квоти продаються спільно для всіх 25 країн-членів.
Польща і Німеччина проводять аукціони окремо, але на тій самій біржі. Окрім ЄС, схожі системи функціонують у Китаї, США, Великій Британії, Швейцарії, Південній Кореї, Мексиці, Новій Зеландії та інших країнах.
В Україні система торгівлі квотами на викиди могла б охопити до 30% викидів, що є порівнянним з 38% викидів в ЄС.

Додати коментар

Користувач:
email:





IMF and World Bank
Acting for global finance
Amidst controversy

- Fin.Org.UA

Новини

12:20 - Крипторынок углубляет коррекцию
11:33 - Ситуація в енергосистемі на 26 листопада: енергетики відновили живлення для майже 12 тисяч споживачів
11:19 - Чи має право відповідальна особа без присутності власника хмарного КЕП скасувати його в КНЕДП ДПС та який порядок його скасування?
11:17 - Хто такий комплаєнс-менеджер?
11:16 - Термін дії електронного ключа закінчився та/або його скасували: чи подається Повідомлення за формою № 5-ПРРО (J/F1391802) з типом підпису «Припинення роботи» на КЕП касира?
11:14 - Національна стратегія доходів – підтримка економічного зростання
11:13 - Майже 204,0 млн грн акцизного податку з ввезених товарів спрямували до загального фонду держбюджету платники Дніпропетровщини
11:12 - Збір за місця для паркування транспортних засобів: понад 35,5 млн грн – надходження від платників до місцевих бюджетів Дніпропетровщини
11:09 - За використання рибних ресурсів платники Дніпропетровщини сумлінно сплачують рентну плату
11:08 - До уваги фізичних осіб – власників земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, переданих в оренду!
10:31 - Хто такий комплаєнс-менеджер?
10:28 - Національна стратегія доходів – підтримка економічного зростання
10:27 - Чи має право відповідальна особа без присутності власника хмарного КЕП скасувати його в КНЕДП ДПС та який порядок його скасування?
10:26 - Термін дії електронного ключа закінчився та/або його скасували: чи подається Повідомлення за формою № 5-ПРРО (J/F1391802) з типом підпису «Припинення роботи» на КЕП касира?
10:23 - До уваги фізичних осіб – власників земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, переданих в оренду!
10:22 - За використання рибних ресурсів платники Дніпропетровщини сумлінно сплачують рентну плату
10:20 - Збір за місця для паркування транспортних засобів: понад 35,5 млн грн – надходження від платників до місцевих бюджетів Дніпропетровщини
10:18 - Майже 204,0 млн грн акцизного податку з ввезених товарів спрямували до загального фонду держбюджету платники Дніпропетровщини
10:17 - Зустріч податківців Дніпропетровщини з представниками АППУ: основні податкові нововведення Закону України № 3813
10:16 - Інформаційний лист № 7/2024: Запровадження Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства
09:44 - Нафта подорожчала: інвестори оцінили потенційне припинення вогню між Ізраїлем і "Хезболлою"
09:15 - Українці збільшили витрати на нові авто: дилери яких марок заробили найбільше
09:00 - Великий прокрастинатор. Чому Зеленський відкладає підвищення податків
08:41 - Казахстан планує збільшити транзит нафти в обхід московії у 13 разів
08:21 - Торгівля викидами. Як Україні організувати процес
08:15 - Міністр оборони Естонії закликав інвестувати у військову промисловість України
23:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:00 - Новини 25 листопада: поляки готують нові блокування кордону, обмеження світла збільшуються
21:00 - Новини 25 листопада: поляки готують нові блокування кордону, обмеження світла збільшуються
20:37 - Міноборони уклало перші контракти під держгарантії із приватною компанією на 4,4 мільярди


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.9724
Канадський долар29.6754
Юань Женьміньбі5.721
Чеська крона1.7182
Данська крона5.8284
Гонконгівський долар5.3259
Форинт0.106065
Індійська рупія0.49167
Рупія0.0026088
Новий ізраїльський шекель11.2863
Єна0.26877
Теньге0.083004
Вона0.029587
Мексиканське песо2.0357
Молдовський лей2.2697
Новозеландський долар24.2354
Норвезька крона3.752
московський рубль0.39922
Сінгапурський долар30.766
Ренд2.2932
Шведська крона3.7789
Швейцарський франк46.618
Єгипетський фунт0.835
Фунт стерлінгів52.0967
Долар США41.4387
Білоруський рубль15.062
Азербайджанський манат24.3786
Румунський лей8.7352
Турецька ліра1.1981
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.3245
Болгарський лев22.2239
Євро43.4733
Злотий10.0623
Алжирський динар0.3096
Така0.3435
Вірменський драм0.10634
Домініканське песо0.6871
Іранський ріал0.00009233
Іракський динар0.031465
Сом0.48041
Ліванський фунт0.000461
Лівійський динар8.5517
Малайзійський ринггіт9.4149
Марокканський дирхам4.1919
Пакистанська рупія0.1484
Саудівський ріял10.9752
Донг0.0016306
Бат1.22059
Дирхам ОАЕ11.222
Туніський динар13.3344
Узбецький сум0.0032253
Новий тайванський долар1.2873
Туркменський новий манат11.777
Сербський динар0.38324
Сомоні3.8682
Ларі15.0408
Бразильський реал7.1483
Золото111105.03
Срібло1274.55
Платина39524.23
Паладій41420.05

Курси валют, встановлені НБУ на 26.11.2024