В яких громадах грошей стало більше, ніж було до великої війни

09:00 | Економічна правда

Податки, які збирають в громадах, а їх в Україні налічується близько півтори тисячі, є гарним індикатором розвитку та добробуту їхніх мешканців. Основним джерелом наповнення місцевих бюджетів є податок на доходи фізичних осіб (ПДФО, ставка – 18%).
Більш ніж 60% від зібраних коштів від його адміністрування направляється в кошторис відповідної територіальної одиниці, а решта – в обласний та державний. Однак не лише ПДФО наповнює місцеві бюджети.
Акцизи та десятки інших фіскальних зборів теж доповнюють бюджети українських міст та містечок різних рівнів. Порівняння рівня розвитку та добробуту з довоєнним 2021 роком стикається з кількома викликами.
По-перше, у 2022-2023 роках спостерігалися значні викривлення в податкових надходженнях.
Різке зростання ПДФО відбулося через збільшення чисельності військовослужбовців та підвищення їхнього матеріального забезпечення. Однак це зростання було нерівномірним: лише окремі громади, де розташовані військові частини, відчули збільшення бюджетних доходів, оскільки ПДФО сплачується за місцем реєстрації роботодавця, а не працівника.
Це призвело до того, що кошториси деяких громад зросли у два-п"ять разів, і вони не завжди знали, як ефективно використати ці надлишкові кошти. У четвертому кварталі 2023 року Верховна Рада забрала надлишковий "військовий" ПДФО у громад, спрямовуючи ці кошти безпосередньо до державного бюджету.
Читайте також: Як в останній бій.
На хвилі зростання доходів від зарплат військових деякі громади намагаються швидко їх витратити Другою проблемою для порівняння є інфляція та детінізація зарплат.
Роботодавці збільшують зарплати вслід за зростанням цін, яке за цей час сягнуло 50%, а також, ймовірно, частково детінізують зарплати через вимоги до бронювання працівників.
Як відомо, умовами для цього є офіційне працевлаштування і мінімальна місячна зарплата від 20 тис грн. Проте навіть відносна динаміка корисна.
Лідером за темпами зростання доходів є територіальні об"єднання Львівської області.
За три квартали 2024 року сукупні доходи 70 тамтешніх громад разом зросли на 64% у порівнянні з аналогічним періодом 2021 року – до 20 млрд грн..weekly_charts figure{margin-inline-start:0px;!important;margin-inline-end:0px;!important;font-size:13px} import{Runtime,Inspector}from"https://cdn.jsdelivr.net/npm/@observablehq/runtime@5/dist/runtime.js";import define from"https://api.observablehq.com/d/d1b0d55cf749a79f@4662.js?v=4";new Runtime().module(define,name=>{if(name==="vis11")return new Inspector(document.querySelector("#observablehq-vis11-897166ea"));if(name==="vis12")return new Inspector(document.querySelector("#observablehq-vis12-897166ea"));}); Громади Закарпаття, яке в медіа часто представляють як головного бенефіціара релокації бізнесу (регіон прийняв до 40% всіх релокованих підприємств країни), займає п"яту сходинку – доходи тамтешніх місцевих громад за три роки зросли на 56%. Кінець рейтингу також не викликає великих несподіванок.
Якщо не враховувати повністю окуповану Луганщину, чий бюджет впав на 89%, то на другому місці з кінця знаходиться Херсонська область, де загальний бюджет громад скоротився на 65%, що близько до показника Донецької області (падіння на 59%). Аналіз на рівні кожної з півтори тисячі громад показує, що доходи більшості з них, що розташовані недалеко від лінії фронту, не дуже відрізняються від решти країни.
Наприклад, доходи Новопавлівської та Новомихайлівської громад, які межують з Донецькою областю, зросли більш ніж на 100% в кожній. А загальні податкові надходження громад Дніпропетровської області зросли на 47% у порівнянні з 2021 роком, що лише на 1% менше, ніж на Рівненщині.
Читайте також: Окуповані та покинуті.
Скільки залишилося українських земель? Основною причиною цього є внутрішньо переміщені особи (ВПО).
ПДФО, а також акцизи з пального та алкоголю, є хорошим індикатором чисельності населення. За розрахунками ЕП, до війни цей показник корелював з кількістю населення в громадах на 94%.
Іншими словами, чим більші ці податкові надходження, тим більше населення, і з іншого боку чим більше населення – тим більше податків вони сплачують. Таким чином, значне зростання податків, найімовірніше, свідчить про збільшення (або принаймні не зменшення) населення цих конкретних громад..image-box{margin:0 !important}.weekly_charts figure{margin-inline-start:0px;!important;margin-inline-end:0px;!important;font-size:13px} import{Runtime,Inspector}from"https://cdn.jsdelivr.net/npm/@observablehq/runtime@5/dist/runtime.js";import define from"https://api.observablehq.com/d/d1b0d55cf749a79f@4661.js?v=4";new Runtime().module(define,name=>{if(name==="vis2")return new Inspector(document.querySelector("#observablehq-vis2-3676a17f"));}); Частково це підтверджують і в Міжнародній організації з міграції (МОМ).
За їх даними, з початку великої війни і до серпня 2024 року Дніпропетровська область втратила 144 тисяч осіб, проте прийняла 455 тисяч ВПО.
Цей регіон приймає найбільшу кількість переселенців з Донеччини.Крім того, в таких областях, як Дніпропетровська, Харківська та Запорізька, переважає внутрішня міграція – до 80-90% переселенців залишаються в межах своїх областей, змінюючи лише громади на більш безпечні сусідні.
Це дозволяє іншим громадам і областям залишатися економічно активними. Врешті решт, саме на Дніпропетровщині впродовж 2024 року було створено найбільшу кількість нових вакансій (після Київської агломерації). І хоча зростання або зменшення власних податкових надходжень є гарним передвісником економічної активності і населеності громад, це не завжди корелює з реальними фінансовими спроможностями. Наприклад, у Закарпатській області у 2021 році державні дотації становили 60% бюджету, а у 2024 році – лише 25%.
"Релокація принесла мільярди, яких ми ніколи не збирали раніше", – зазначає голова Закарпатської обласної ради Роман Сарай. Відповідно за останній рік у відносному вираженні найбільше зросли дотації Світлодарській чи Гpoдівській громадам на Донеччині (центри відповідно Краматорськ і Покровськ).
Вони частково замістили собою екстремально велике минулорічне зростання надходжень від "військового" ПДФО і знищену війною економіку.

Додати коментар

Користувач:
email:





G8 and G20
Governing global finance
Powerful elite

- Fin.Org.UA

Новини

14:28 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - СОБОРНИЙ ТА ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОНИ М. ДНІПРА) ІНФОРМУЄ!
12:43 - Банки ввезли в Україну рекордний обсяг готівкової валюти
12:42 - Акції "Газпрому" впали майже до $1 на тлі знецінення рубля
12:14 - Суд скасував арешт майна родини ексміністра енергетики Ставицького
12:05 - Коррекция BTC переключила внимание на альткоины
12:00 - Фізична особа отримала прибуток від операцій з інвестиційними активами з джерел за межами України: чи подається додаток Ф1 до податкової декларації про майновий стан і доходи?
11:59 - Про нарахування податкової знижки
11:57 - Понад 230,6 млн грн екологічного податку спрямували платники до місцевих бюджетів Дніпропетровщини
11:56 - Податок на прибуток підприємств: до місцевих бюджетів Дніпропетровщини від платників надійшло понад 510,8 млн гривень
11:55 - З початку поточного року платники транспортного податку поповнили місцеві бюджети Дніпропетровщини на понад 18,5 млн гривень
11:53 - В Єдиний державний реєстр внесено запис про припинення підприємницької діяльності ФОПа: в який спосіб подається декларація з акцизного податку?
11:53 - У середу можуть змінити обсяги відключень світла – "Укренерго"
11:35 - У Тернополі та області в середу світло буде 5-6 годин на добу
11:27 - Яка застосовується відповідальність до податкового агента у разі самостійного виправлення помилки при нарахуванні та перерахуванні ПДФО до бюджету?
11:25 - В Єдиний державний реєстр внесено запис про припинення підприємницької діяльності ФОПа: в який спосіб подається декларація з акцизного податку?
11:24 - ФОПом невірно вказано дату державної реєстрації припинення в заголовній частині Додатка 1 до податкової декларації платника єдиного податку і отримано квитанцію «Документ прийнято»: як заповнюється Додаток 1?
11:24 - Україна отримала майже 5 мільярдів доларів від Світового банку
11:23 - Кредитові та дебетові перекази активно використовуються бізнесом та населенням
11:22 - Фізична особа отримала прибуток від операцій з інвестиційними активами з джерел за межами України: чи подається додаток Ф1 до податкової декларації про майновий стан і доходи?
11:17 - Як в податковому обліку з ПДВ покупця, який застосовує касовий метод оподаткування, відображається операція зі списання кредиторської заборгованості, за якою минув термін позовної давності, за отримані товари/послуги від постачальників - резидентів?
11:09 - Податковий календар на 28 листопада 2024 року
11:08 - З початку поточного року платники транспортного податку поповнили місцеві бюджети Дніпропетровщини на понад 18,5 млн гривень
11:05 - Понад 230,6 млн грн екологічного податку спрямували платники до місцевих бюджетів Дніпропетровщини
11:04 - Податок на прибуток підприємств: до місцевих бюджетів Дніпропетровщини від платників надійшло понад 510,8 млн гривень
11:03 - Переваги та можливості для бізнесу: на Дніпропетровщині відбувся вебінар з Європейською Бізнес Асоціацією та бізнес-спільнотою
11:01 - До уваги платників податків – експортерів окремої сільськогосподарської продукції!
11:00 - Зустріч ДПС та ГС «Всеукраїнська Аграрна Рада»: говорили про новий підхід до комунікації та прозорі відносини між державою та бізнесом
10:58 - Представники ДПС провели відеоконференцію для великих платників з питань формування та подання файлу SAF-T UA
10:58 - Банки оновили курс валют на середу: долар та євро подорожчали
10:37 - Кабмін погодив 4 кандидатів на незалежних членів наглядової ради "Укренерго"


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.971
Канадський долар29.4466
Юань Женьміньбі5.7261
Чеська крона1.7288
Данська крона5.8567
Гонконгівський долар5.3337
Форинт0.10637
Індійська рупія0.49215
Рупія0.0026047
Новий ізраїльський шекель11.3606
Єна0.27076
Теньге0.083227
Вона0.029735
Мексиканське песо2.0272
Молдовський лей2.2736
Новозеландський долар24.3128
Норвезька крона3.7396
московський рубль0.39394
Сінгапурський долар30.8553
Ренд2.2951
Шведська крона3.792
Швейцарський франк46.8648
Єгипетський фунт0.8366
Фунт стерлінгів52.3172
Долар США41.5035
Білоруський рубль15.0856
Азербайджанський манат24.411
Румунський лей8.7764
Турецька ліра1.1983
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.4903
Болгарський лев22.3401
Євро43.6824
Злотий10.1433
Алжирський динар0.3096
Така0.3435
Вірменський драм0.10634
Домініканське песо0.6871
Іранський ріал0.00009233
Іракський динар0.031465
Сом0.48041
Ліванський фунт0.000461
Лівійський динар8.5517
Малайзійський ринггіт9.4149
Марокканський дирхам4.1919
Пакистанська рупія0.1484
Саудівський ріял10.9752
Донг0.0016306
Бат1.22059
Дирхам ОАЕ11.222
Туніський динар13.3344
Узбецький сум0.0032253
Новий тайванський долар1.2873
Туркменський новий манат11.777
Сербський динар0.38324
Сомоні3.8682
Ларі15.0408
Бразильський реал7.1483
Золото109194.05
Срібло1268.36
Платина38903.72
Паладій41076.01

Курси валют, встановлені НБУ на 27.11.2024