В Ужгороді проходить форум угорської національної меншини в Україні
02.12 18:05 | Fin.Org.UA за інформацією КМУВ Ужгороді проходить форум угорської національної меншини в Україні під назвою «На захисті спільного дому: угорська національна спільнота в обороні й розвитку України».
Захід, організований Державною службою України з етнополітики та свободи совісті, об’єднав представників центральних та місцевих органів влади, Парламенту, угорських громадських організацій, духовенства, територіальних громад, міжнародних інституцій і наукових закладів.
У рамках форуму учасники у змішаному форматі обговорюють актуальні питання, пов’язані з життям угорської спільноти в Україні, акцентуючи на її ролі в захисті, розвитку та інтеграції України до європейського співтовариства.
Форум розпочався спільною молитвою священнослужителів Закарпатської реформатської церкви Римсько-католицької та Греко-католицької церков, після чого присутні вшанували пам’ять полеглих захисників України хвилиною мовчання.
Відкрив форум Голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський, який наголосив, що українська політика по відношенню до нацменшин – це те, що виходить з глибини боротьби українців за свою незалежність, яку підтримували і угорці, і румуни, і болгари, і всі, хто мешкає на українській землі: «Ми знаємо багато прикладів такої спільної боротьби, ми знаємо, як боролись пліч-о-пліч українці та угорці під час Весни народів, ми знаємо, як вони борються зараз проти нашого спільного ворога.
І ми хотіли б, щоб українська політична нація відігравала всіма барвами, культурами, всіма ідентичностями, і щоб усі вони зливалися в одне вагоме і потужне річище».
Міністр Кабінету Міністрів України Олег Немчінов відзначив якісно новий підхід до співпраці з національними спільнотами, який наразі відбувається в Україні.
Свідченням цього є й нинішній захід, який має особливе значення в контексті євроінтеграційного поступу нашої держави: «Оскільки ми обрали шлях вступу в Європейський Союз, це означає, що ми погодились переймати найкращі практики ЄС щодо підтримки національних спільнот і меншин.
Хочу відзначити, що в українському законодавстві імплементовані найкращі практики з угорського, румунського, болгарського законодавства щодо нацменшин.
Маю надію, що і в майбутньому ми будемо брати найкраще, розвивати це і підтримувати».
Роман Сарай, Голова Закарпатської обласної ради та Юлія Гришина, народний депутат України, голова підкомітету з питань вищої освіти Комітету Верховної Ради України з питань освіти науки та інновацій, співголова депутатської групи ВРУ з міжпарламентських зв’язків з Угорщиною представили регіональний та парламентський виміри євроінтеграційних процесів, наголосивши на необхідності залучення всіх рівнів влади та суспільства до цього процесу.
Онлайн учасників форуму привітали: Олександр Ільков, Генеральний директор Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції, Мартін Мюлек, координатор з питань політики, основ верховенства права, боротьби з шахрайством та фінансового менеджменту Європейської Комісії, Андрій Наджос, заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій України з питань європейської інтеграції.
Під час виступів було підкреслено прогрес, досягнутий Україною на шляху до членства в ЄС, зокрема в контексті гармонізації законодавства та інституцій.
Мартін Мюлек акцентував увагу на процесі вступу України до ЄС у розрізі гармонізації українського законодавства до європейського, звернув увагу на важливість дотримання принципів верховенства права та боротьби з корупцією як ключових вимог для успішної європейської інтеграції.
Важливість проведення подібного форуму саме на Закарпатті відзначив заступник голови Закарпатської обласної військової адміністрації Юрій Гузинець, котрий нагадав, що в області проживає понад сто національностей, в тому числі угорська спільнота, і всі вони згуртовані та єдиним фронтом виступають на захисті України.
Тимчасово виконуючий обов’язки Генерального консула Угорської Республіки в Ужгороді Ласло Віда наголосив, що від початку повномасштабного вторгнення росії Угорщина здійснює одну з найбільших гуманітарних місій за всю свою історію та надає життєво важливу підтримку Україні.
Голова Закарпатської благодійної організації «Фундація україно-угорського регіонального розвитку молоді», директор Асоціації органів місцевого самоврядування «Об’єднання прикордонних органів самоврядування Закарпаття» Йосип Резеш наголосив на важливості проведення подібних заходів, які стають майданчиками для діалогу людей та влади, засвідчують, що спільноти беруть участь у формуванні державної політики щодо нацменшин.
До слова, час проведення форуму співпадає ще з однією важливою історичною віхою, яка свідчить про давні й потужні взаємини України та Угорщини: 33 роки тому саме 3 грудня було встановлено дипломатичні зв’язки між Україною та Угорщиною, і Угорщина була однією з перших країн Європи та світу, які визнала незалежність України.
Програма форуму включає три панельні дискусії, присвячені реформуванню державної політики України у сфері національних меншин (спільнот), захист їх культурного надбання в контексті євроінтеграційних процесів в умовах широкомасштабної російської агресії; ролі інститутів громадянського суспільства угорської національної меншини (спільноти) у суспільно-політичному житті України та у процесі формування і реалізації законодавства про національні меншини (спільноти); забезпеченню Україною права на освіту осіб, які належать до угорської національної меншини (спільноти)
Проведення форуму збіглося з важливою історичною подією — 33-ю річницею встановлення дипломатичних відносин між Україною та Угорщиною.
3 грудня 1991 року Угорщина першою серед країн Європи та світу визнала незалежність України, що стало фундаментом для дружніх і міцних відносин між народами.
Завтра учасники форуму відвідають Берегове, де ознайомляться з діяльністю Закарпатської реформатської церкви, закладами освіти з угорською мовою навчання, Закарпатським угорським інститутом імені Ференца Ракоці ІІ та Угорським домом «Європа».