Говорили і курили. За ставки акцизу на IQOS та цигарки розгортається лобістська битва

08:30 | Економічна правда. Колонки

У 2025 році цигарки в Україні суттєво подорожчають.
Усе через законопроєкт, який має прирівняти розмір акцизного податку, що сплачується з тютюнових виробів, до мінімально дозволеного у Євросоюзі рівня. Підвищення акцизу стало не лише зобов"язанням України в межах євроінтеграції, але й полем бою різних зацікавлених сторін, кожна з яких лобіює "правильний" спосіб підвищення акцизів.
Найбільші суперечки точаться навколо податку на тютюнові вироби для електричного нагрівання (ТВЕН).
Широкому загалу вони відомі під брендами IQOS, Glo, Ploom та інші. З 2021 року ТВЕНи в Україні оподатковуються так само, як і звичайні цигарки.
Проте з 2025 року розміри акцизів для різних видів тютюнової продукції відрізнятимуться: для ТВЕНів податок зросте менше, ніж для цигарок. За нижчі ставки акцизу виступає Міністерство фінансів, яке й розробляло відповідний законопроєкт.
Найбільшими бенефіціарами такої акцизної політики стануть міжнародні тютюнові корпорації.
З іншого боку, компанії, яких підозрюють у виробництві контрафакту, лобіюють збереження однакового розміру акцизного податку як для ТВЕНів, так і для звичайних цигарок.Європейські акцизи Україна зобов"язалася прирівняти свій рівень оподаткування тютюнових виробів до мінімально дозволеного в ЄС ще в межах Угоди про асоціацію 2014 року. Підвищення акцизів відбувалося поступово – відповідний 8-річний план Верховна Рада ухвалила у 2017 році.
Згідно з ним, у 2025 році цей податок з тютюнових виробів в Україні мав сягнути європейського рівня у 90 євро за 1000 цигарок. Однак, коли парламент голосував за поступове підвищення акцизу, то його розміри у Податковому кодексі прописував у гривнях виходячи з курсу євро на рівні близько 35,5 грн.
Після початку великої війни гривня суттєво знецінилася, і наразі курс на 10 грн вищий ніж передбачалось.
Читайте також: Питання на 20 мільярдів.
Рада хоче обмежити роботу duty-free, щоб побороти тіньовий ринок тютюну Як наслідок, станом на початок 2024 року акциз з тютюну становив лише близько 60 євро за 1000 цигарок, а наразі, через зміцнення гривні відносно європейської валюти, – близько 57 євро.
Саме тому і виникла необхідність ухвалити законопроєкт №11090 та оновити графік підвищення акцизного податку.Для того, аби Україна знову від нього не відставала через можливу подальшу девальвацію гривні, розмір акцизу з тютюнових виробів планують одразу прописати у євро (сплата відбуватиметься у гривнях за курсом НБУ). Відповідно до законопроєкту, акцизний податок на тютюнові вироби зростатиме поступово та сягне необхідних 90 євро за 1000 цигарок з 1 січня 2028 року.
Це означає, що через чотири роки з кожної пачки цигарок (20 шт.) споживачу доведеться сплатити щонайменше 79 грн акцизу (за поточним курсом НБУ).
За розрахунками Міністерства фінансів, підвищення акцизу принесе додаткові 28 млрд грн у наступні чотири роки, зокрема, у 2025 році – 612 млн грн, у 2026-му – 5 млрд грн, у 2027-му – 9,38 млрд грн, а у 2028-му – 13,85 млрд грн."Пільга" для ТВЕНів Найбільш дискусійною нормою урядового законопроєкту про підвищення акцизів стало встановлення меншої ставки податку на ТВЕНи, аніж на звичайні цигарки.
У 2025 році ставка для перших також збільшиться, хоча не так суттєво – до 70,4 євро, тоді як для других – до 78 євро. Наразі в Україні ТВЕНи оподатковують так само, як і звичайні цигарки.
Таку практику запровадили у 2020 році (зміни набрали чинності у 2021-му), коли держава почала окремо регулювати цей вид тютюнової продукції.
До того ТВЕНи оподатковувалися як замінники тютюну за набагато нижчою ставкою податку. "Ставки акцизу зрівняли у 2020 році за моєю ініціативою.
Це зробили у законопроєкті №1210, якщо пам’ятаєте такий.
Причина – необхідність збільшити податкові надходження до бюджету.
Бюджет на цьому заробив близько мільярда доларів", – пояснив ЕП голова податкового комітету Ради Данило Гетманцев.
Читайте також: "Я професіонал з ухвалення непопулярних рішень у цій країні": Гетманцев про підвищення податків та детінізацію В новому урядовому законопроєкті від політики однакових акцизів вирішили відмовитися попри те, що бюджетні потреби наразі у рази більші, ніж п"ять років тому.
Очікується, що до 2028 року акциз для ТВЕНів зросте до 72 євро на 1000 штук – це на 20% менше, аніж запропонована ставка цього ж податку для звичайних цигарок в тому ж році.
Противники такого підходу зазначають, що знижена ставка для ТВЕНів – це своєрідна пільга для цього виду тютюнової продукції.
А прихильники кажуть, що це європейська практика.
Хай там як, знижену ставку держава запроваджує у той час, коли споживання ТВЕНів зростає всупереч загальному тренду до зменшення споживання тютюну. Так, за даними дослідження Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), у жовтні 2024 року частка людей, які вживають тютюнові вироби в Україні, скоротилася з 30% до 27% (відносно грудня 2023 року).
Серед них частка тих, хто курить звичайні цигарки, знизилася з 74,7% до 68,7%, а тих, хто споживає ТВЕНи навпаки зросла – з 18,3% до 22,8%. ТВЕНи – відносно новий вид тютюнової продукції, найбільш популярний серед молодшого покоління споживачів у віці 18-29 років.
Згідно з результатами дослідженням КМІС, його споживачі рідше задумуються про шкоду для здоров"я – відповідні попередження на пачках помічали 74% курців ТВЕНів (проти 94,3% курців цигарок).
Ймовірно, це пов"язано з тим, що такі попередження набагато менші та не такі "жахаючі".Прихильники та противники нових акцизів Нові правила оподаткування ТВЕНів розкололи громадські організації.
Медіа переповнені колонками, пресрелізами та іншими матеріалами "за" та "проти" нового підходу держави до зборів з тютюнової продукції. Розділилися й позиції учасників цього ринку: міжнародні корпорації відкрито підтримують різні ставки для ТВЕНів та цигарок.
Натомість, як переказують співрозмовники ЕП в уряді та парламенті, за збереження однакових ставок акцизу активно лобіюють українські компанії, яких підозрюють у виготовленні контрафакту. Це має просте пояснення: ринок ТВЕН майже повністю "білий".
Фабрики, які виготовляють контрафактні цигарки, просто не навчилися підробляти стіки для IQOS.
Тому для них запровадження нижчого акцизу на ТВЕНи несе загрозу, адже споживачі все більше "перетікатимуть" у споживання цього тютюнового виробу, а відтак, споживання традиційних цигарок (зокрема і контрафакту) знижуватиметься.
Читайте також: Війна за новими ставками.
Який ефект дасть підвищення податків Головними бенефіціарами нижчого оподаткування ТВЕНів є такі компанії, як British American Tobacco, Japan Tobacco International та Philip Morris International.
Останній належить бренд IQOS, на який припадає близько 80% ринку ТВЕНів. Прихильники нижчих ставок акцизного податку для ТВЕНів наводять декілька аргументів на користь своєї позиції.
Зокрема, вони зазначають, що такий підхід практикується у в ЄС.
Так, згідно з результатами дослідження Growford Institute, у тих країнах Євросоюзу, де на ринку присутні ТВЕНи, ставка акцизного податку на них в середньому на 63% менша, ніж для звичайних цигарок. Проте єдиної європейської практики оподаткування ТВЕН наразі немає.
Одним із завдань новопризначеного складу Єврокомісії буде оновити Директиву ЄС, яка регулює оподаткування тютюнових виробів, визначити новий рівень мінімального акцизу на цигарки, а також встановити, яким має бути рівень оподаткування ТВЕНів.
Акцизи, а з ними й вартість, тютюнових виробів в Україні лише зростатимуть Getty ImagesСпіврозмовники ЕП у Верховній Раді розповідають, що для транснаціональних тютюнових компаній важливо, аби Україна приєдналася до тих країн, де акциз на ТВЕНи нижчий, ніж для цигарок, адже це може сприяти тому, щоб закріпити таку практику на загальноєвропейському рівні. Інший аргумент стосується впливу на здоров"я.
Прихильники нижчих акцизів на ТВЕНи стверджують, що їхнє куріння завдає меншої шкоди людині, аніж куріння звичайних цигарок.
Оскільки метою акцизного податку є зменшення споживання шкідливих товарів, то і розмір ставки на менш шкідливі вироби має бути меншим.
Читайте також: В метро, на бордах, по радіо.
Як незаконна реклама азартних ігор захопила українські міста? Зазначимо, що менша шкода для здоров"я від ТВЕНів наразі не доведена.
У Всесвітній організації охорони здоров"я (ВООЗ) кажуть, що більшість досліджень щодо впливу куріння ТВЕНів фінансувалися тютюновими компаніями, а тому їхня об"єктивність викликає сумніви.
Водночас деякі незалежні дослідження, на які посилається ВООЗ, показали, що вживання ТВЕНів багато в чому завдає подібних негативних наслідків для здоров"я, як і традиційні цигарки. Разом з цим, ВООЗ наголошує, що необхідно проводити подальші дослідження впливу ТВЕНів на здоров"я людини, зокрема вивчати довгострокові наслідки їхнього куріння.
На це можуть піти роки. Про те, що вживання ТВЕНів шкідливе для здоров"я людини так само, як і звичайні цигарки, заявляли у Центрі громадського здоров"я МОЗ України.
"Твердження про те, що тютюн, який не горить, безпечніший, нівелюється доведеною небезпекою тютюну для жування та нюхання.
Ця рослина містить канцерогени та інші шкідливі для організму людини речовини навіть у природному вигляді", – зазначали в Центрі у 2021 році.Або ТВЕНи, або "тінь" Останній аргумент прихильників різних ставок на ТВЕНи та цигарки – бюджетні надходження.
Мовляв, частка "тіні" на ринку традиційних цигарок в Україні доволі висока – 14,6%, за останніми даними Kantar (наприкінці 2023 року вона сягала 25,7%). Тому підвищення розміру акцизного податку може не призвести до пропорційного збільшення бюджетних надходжень – на ринку просто з"явиться більше контрафакту. Натомість ринок ТВЕНів – повністю білий, тож навіть менш значне підвищення податку забезпечить більші надходження до бюджету. "Краще оподатковувати те, що ви бачите, аніж працювати з тим, чого ви не бачите", – пояснив ЕП міністр фінансів Сергій Марченко позицію його відомства оподатковувати ТВЕНи меншим акцизом, ніж традиційні цигарки.
Ринок ТВЕНів майже повністю білий, тоді як класичні цигарки легко підробити Getty ImagesУ Мінфіні сподіваються, що менший акциз спонукатиме людей споживати ТВЕНи замість традиційних цигарок, що у перспективі навіть збільшить податкові відрахування до бюджету.
Щоправда, така логіка не враховує того, що курців ТВЕНів в Україні більшає навіть за однакової ставки, тож додаткова "знижка" від держави тут навряд чи потрібна.
Читайте також: Нічого наркотичного, лише бізнес.
Що дасть Україні легалізація медичного канабісу У Центрі економічної стратегії підрахували, що знижена ставка акцизу на ТВЕНи призведе до недоотримання бюджетом понад 20 млрд грн податкових відрахувань у наступні три роки (порівняно зі сценарієм, за якого ставки були б однаковими). Зрештою, навіть якщо нижчий акциз на ТВЕНи дійсно стимулюватиме людей переходити з куріння традиційних цигарок на споживання цих виробів, то це ще не означає, що бюджет від цього лише виграватиме.
Адже де гарантія, що ті фабрики, які працюють у тіні, не навчаться підробляти ще й стіки для IQOS так само як вони вже підробляють цигарки відомих брендів? На сам кінець, позиція уряду, втілена у законопроєкті №11090, не враховує головної мети запровадження акцизного податку – зменшення споживання шкідливих речовин громадянами. Молодше покоління вже спокушається на тренди куріння новітніх тютюнових виробів, на упаковках яких немає страшних картинок.
Чи потрібно державі давати ще й "податкову знижку" на такі товари?

Додати коментар

Користувач:
email:





Ринок капіталу –
Джерело грошей для бізнесу,
Ризиків також багато.

- Fin.Org.UA

Новини

20:30 - УЗ збільшила ліміти Wi-Fi в поїздах "Інтерсіті" вдвічі
20:27 - Майже 5 мільйонів українців подали заявки на виплату тисячі – Зеленський
20:04 - В "Укрнафті" розповіли, як забезпечують паливом прифронтові регіони
19:31 - Словаччина підтвердила Україні гарантовану потужність для імпорту газу до весни 2026 року
19:01 - московія вдається до кібератак на енергосистему напередодні масованих обстрілів – Міненерго
18:41 - ЄБРР схвалив інвестиції в Україну на понад 1,3 мільярда євро
18:28 - УЗ призначила додатковий поїзд із Харкова до Карпат
18:03 - Графіки відключення світла у четвер будуть застосовувати протягом 16 годин
17:59 - У Міненерго кажуть, що транзит газу московія через Україну все ж зупиниться 1 січня
17:59 - НКРЕКП знову запустила процедуру перегляду граничних цін на електроенергію
17:40 - Сонячна енергетика: як уникнути відключень і забезпечити стабільність
17:29 - БЕБ знайшло у порту контейнери з контрабандними сигаретами на 165 мільйонів
17:12 - Україна скликає засідання Ради МАГАТЕ через атаки московія по підстанціях АЕС
16:51 - В Україні суттєво зріс попит на антидепресанти і вітаміни
16:45 - Собівартість поїздки в метро Києва наближається до 37 гривень
16:32 - АвтоВАЗ скоротить виробництво через обвал рубля і падіння продажів
16:30 - Зі спецрахунку, відкритого НБУ на потреби оборони, за листопад перераховано понад 57,3 млн грн, надійшло – майже 230 млн грн
16:30 - Від великих міст до невеличких сіл: як Київстар розширює 4G-покриття
16:08 - General Motors висунула звинувачення на п'ять мільярдів доларів проти китайських підприємств
16:04 - "Нафтогазу" обрали тимчасового голову правління замість Чернишова
16:02 - В Україні кількість зруйнованих Росією об’єктів нерухомості цьогоріч зросла на 50 тисяч
16:00 - Виступ Голови Національного банку Андрія Пишного під час воркшопу про монетарну політику в країнах з ринками, що розвиваються
16:00 - Грант на 100%. Як написати заявку, яка виграє
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 05.12.2024
15:29 - Нафта з трубопроводу "Дружба" перестала надходити до Чехії
15:24 - До фінансової компанії застосовано захід впливу
15:10 - Щодо подання фізичною особою – резидентом – контролюючою особою у 2024 році повідомлення про набуття участі у контрольованих іноземних компаніях
15:08 - Чи підлягає оподаткуванню ПДФО дохід у вигляді державної грошової допомоги (кешбеку), отриманий в рамках реалізації експериментального проєкту щодо надання державної грошової допомоги покупцям товарів та послуг українського виробництва в рамках Всеук
15:07 - Своєчасно подайте податкову декларацію про майновий стан і доходи та скористайтесь правом на податкову знижку
15:06 - Коли та за якими ставками сплачується військовий збір ФОП – платниками ЄП першої, другої та четвертої групи?


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.6725
Канадський долар29.6227
Юань Женьміньбі5.7289
Чеська крона1.735
Данська крона5.8602
Гонконгівський долар5.3522
Форинт0.105454
Індійська рупія0.49167
Рупія0.0026142
Новий ізраїльський шекель11.54
Єна0.27558
Теньге0.079305
Вона0.029377
Мексиканське песо2.0492
Молдовський лей2.276
Новозеландський долар24.2936
Норвезька крона3.7593
московський рубль0.39982
Сінгапурський долар30.9209
Ренд2.2917
Шведська крона3.7826
Швейцарський франк46.9705
Єгипетський фунт0.8362
Фунт стерлінгів52.7618
Долар США41.6628
Білоруський рубль15.1435
Азербайджанський манат24.5046
Румунський лей8.7809
Турецька ліра1.1987
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.6945
Болгарський лев22.3501
Євро43.7043
Злотий10.1955
Алжирський динар0.31193
Така0.34654
Вірменський драм0.105374
Домініканське песо0.69081
Іранський ріал0.0000898
Іракський динар0.031744
Сом0.47909
Ліванський фунт0.000465
Лівійський динар8.5237
Малайзійський ринггіт9.3501
Марокканський дирхам4.156
Пакистанська рупія0.1496
Саудівський ріял11.0692
Донг0.0016407
Бат1.21298
Дирхам ОАЕ11.3214
Туніський динар13.2153
Узбецький сум0.0032324
Новий тайванський долар1.27929
Туркменський новий манат11.8813
Сербський динар0.37539
Сомоні3.8159
Ларі14.8527
Бразильський реал6.8615
Золото109898.55
Срібло1274.16
Платина38970.13
Паладій40012.95

Курси валют, встановлені НБУ на 05.12.2024