Чи стали українці купувати більше алкоголю за період війни?

20.12 17:41 | Економічна правда

Алкогольна індустрія є важливою частиною харчової промисловості та економіки країни загалом.
Проте останні роки стали для цього ринку періодом масштабних змін.
Економічна нестабільність, зміни законодавства, зростання попиту на безалкогольні альтернативи та вплив воєнного стану — всі ці фактори суттєво переформатували як поведінку споживачів, так і бізнес-стратегії виробників. Чи вплинули обмеження, у зв’язку з правовим режимом воєнного стану на ринок алкогольних напоїв в Україні? Як змінилися алкогольні вподобання українців у цей складний період? Чи стали люди менше вживати міцних напоїв, чи, навпаки, стали шукати в алкоголі спосіб розрядки? Які тренди виникли у споживанні пива, вина чи безалкогольних альтернатив? Зміни в структурі споживання алкоголю Подивимося спочатку на статистику Pro-Consulting щодо відсоткового співвідношення частки продажу різних алкогольних напоїв у 2021 році.
Лідерами продажу були лікеро- горілчані вироби (35%), вино та пиво (19%).
Однак у 2022 році цифри знизилися: продажі лікеро- горілчаних виробів знизилися на 53%, вина на 58%, а пива на 34%.
У 2023 році ВООЗ провів опитування, щоб дізнатися чи змінилися звички споживання.
77.4% опитаних зазначили, що вживали алкоголь у 2023 році, з них 5.5% респондентів відповіли, що почали вживати більше алкоголю, 21.5% опитаних знизили кількість алкоголю, а 6.8% взагалі припинили пити.
Цікаво, що середня частота вживання алкоголю, згідно з опитуванням, склала 41 день в рік, чоловіки в середньому пили 58 разів, а жінки в цей час 27 разів, згідно з цим середньодобове споживання 8.5 г спирту (14.7 – чоловіки та 3.1 – жінки).
Більшість респондентів (71.3%) минулого року пили вдома, в гостях – 47.2%, а в закладах барах чи ресторанах лише 14.1%.
Також 9.5% зазначили, що споживали алкоголь на вулиці.
Частина опитаних зазначила, що впродовж року вживали незареєстрований алкоголь, а саме 42.9% – домашній алкоголь, 11.4% – імпортний та 0.7% сурогати алкоголю.
При цьому вживання домашнього алкоголю було більше притаманне мешканцям сільської місцевості 55.7%, аніж серед жителів міста 36.7%.
Цифри показують, що споживання алкоголю стає більш поміркованим й частка людей, яка знизила споживання перевищує тих, хто збільшив. Фактори впливу та обмеження Законодавство України дозволяє заборону торгівлі алкогольними напоями на період воєнного стану.
Так, з 15 березня 2022 року заборонили ввозити на територію Донецької області алкоголь для продажу. У 2024 році, держава Україна почала впроваджувати зміни в регулюванні алкогольних напоїв.
Було ухвалено закон про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального. Також найближчим часом запрацює система еАкциз, яка повністю візьме під контроль обіг алкогольних напоїв і тютюнових виробів.
У липні ВРУ ухвалила закон про збільшення ставки акцизного податку на 3,81 грн - з 8,42 до 12,23 грн за 1 літр для проміжних продуктів (до рівня ставки на вина ігристі та вина газовані, зброджені напої, вина ароматизовані ігристі).
Більшість нормативно-правових актів є євроінтеграційними та направлені на наближення законодавства України до законодавства ЄС. За час повномасштабного військового вторгнення значна кількість виробництв алкогольних напоїв зазнала руйнувань та була вимушена передислокувати свої виробництва та адаптуватись до нових реалій.
Так, у 2023 році було окуповано та частково зруйновано Підприємство «Артемівський завод шампанських вин» у Бахмуті.
Нещодавно стало відомо, що підприємство відновлює свої потужності на Черкащині.
Читайте також: Дорогий український напій завойовує ринок.
Як ветеран ЗСУ виготовляє елітний алкоголь з бруньок смородини Також, війна вплинула і на маленькі крафтові пивоварні, що з кожним роком стають все більш популярні серед українців.
"Ten Men" - пивоварня, виробництво якої знаходилось в місті Вовчанськ Харківської області.
Після окупації міста у 2022 році та знищення потужностей виробництва, броварня переїхала до Львова та адаптувалась до виробництва на контракті. Важливо також враховувати зміни в ресторанному бізнесі внаслідок війни.
Наприклад, у Києві встановлено часове регулювання продажу алкоголю як супермаркетах, так і в ресторанах та кафе.
Проте, час продажу алкоголю в ресторанах та кафе довше, що створює попит на відвідування таких закладів.
Хоча за весь час повномасштабної віини рестораннии ринок скоротився з 36 500 до 32 000 закладів, у 2023 році різко збільшилась кількість реєстраціи ФОП та ТОВ з ресторанними КВЕДами. Варто також, розглянути відтік населення як фактор зміни споживання алкогольних напоїв.
За даними УВКБ ООН, станом на 18 листопада 2024 року – 6 785 000 українців отримали статус біженців за межами України.
Водночас за даними МОМ, станом на листопад 2024 року загальна кількість ВПО – 3 669 000. Як обмеження вплинули на бюджет Тимчасова заборона на продаж алкоголю на початку повномасштабного вторгнення дорого обійшлася українській економіці: це призвело до падіння виробництва, обігу, а також до зменшення надходжень від акцизного податку в бюджет. За підрахунками аудиторів Рахункової палати, під час дії найсуворіших обмежень у березні-квітні 2022 року до держбюджету надійшло лише 700 млн грн акцизного податку на алкогольні напої.
Це на 73% менше, ніж за аналогічний період у 2021 році. Загалом у 2022 році надходження АП з лікеро-горілчаної продукції зменшились на 6,9% у порівнянні з попереднім роком та склали 8,4 млрд грн.
Обсяги реалізації у 2022 впали на 15,9%, при цьому обсяги виробництва зменшилися на 11%, а імпорту - на 34,4%. Обмеження вдарили і по виробниках алкоголю.
Падіння продажів у березні-квітні 2022 року призвело до падіння виробництва на 11%.
Для багатьох виробників це стало значним викликом, оскільки вони не лише втратили значну частину доходів, але і були вимушені скоротити свої витрати, зокрема на утримання персоналу. Важливо зазначити, що виробництво алкоголю – це кінцева ланка довгого ланцюга, який охоплює фермерів, виробників пляшок та етикеток, працівників логістики, сертифікаційних компаній тощо.
А завершують цей ланцюг торгові точки та заклади харчування.
Відповідно, скорочення обсягів виробництва алкогольних напоїв повпливало на заробіток великої кількості працівників, залучених у суміжні сфери зокрема. "Сухий закон" на Донеччині Критичною виявились ситуація для Донецької області, де "сухий закон" так і не скасували донині.
Місцева влада не планує знімати обмеження до припинення дії воєнного стану і пояснює своє рішення тим, що в області проходить найдовша лінія зіткнення і споживання алкоголю є небезпечним, особливо для військових, які постійно знаходяться в стресових умовах. Як наслідок цього рішення, за весь час повномасштабного вторгнення до місцевих бюджетів області надходжень від акцизного податку на алкоголь не було зовсім, а споживання алкоголю в регіоні не припинилось, а перейшло в тінь.З початку повномасштабного вторгнення по перше півріччя 2024 року поліція Донеччини зареєструвала і вилучила понад мільйон літрів незаконного алкоголю вартістю понад 100 мільйонів гривень та зафіксувала 480 випадків продажу алкоголю в торгових точках.
І це тільки офіційно зареєстровані випадки. Також значно збільшилось споживання та виготовлення самогонних напоїв, які також підпадають під заборону.
Лише за цей рік поліція Донеччини виявила 931 факт виготовлення або зберігання самогону. Тіньовий бізнес Говорячи про нелегальний обіг алкоголю по всій країні в цілому, то у 2022 році рівень тіньового споживання алкогольних напоїв досяг пікового зростання і становив 47%.
Нині нелегальний ринок алкоголю, за оцінками ВООЗ, складає понад третину обсягів загального ринку, причому міцний алкоголь займає понад 50%. Повномасштабне вторгнення московії в Україну стало переломним моментом, що вплинув на всі аспекти життя українців, включно зі звичками споживання алкоголю.
З одного боку, економічні труднощі, обмеження продажу та комендантська година скоротили доступність і частоту вживання алкогольних напоїв.
З іншого боку, підвищений рівень стресу спонукав частину населення шукати розрядки через вживання алкоголю. Суттєвими трендами стали збільшення попиту на локальні та більш доступні продукти, а також зростання інтересу до безалкогольних альтернатив.
Ринок адаптувався до нових умов, пропонуючи споживачам більше крафтових напоїв, зручні формати упаковки та нові способи доставки. Ці зміни демонструють стійкість та гнучкість як виробників, так і споживачів.
У майбутньому можна очікувати подальшого розвитку локальних брендів, акценту на здоровий спосіб життя та зміцнення культури помірного і відповідального споживання. Текст підготовлено в рамках дослідження магістрантів Київської школи економіки освітньо-наукової програми «Публічна політика та врядування» Автори: Анна Баранова, IT-фахівчиняДар’я Дукачева, спеціалістка з розвитку громадАнастасія Калініна, юристка-адвокаційницяСергій Русаков, культуролог, голова Асоціації культурологів України Інфографіки: Ольга Карпенко

Додати коментар

Користувач:
email:





Інвестуй у розвиток,
Українського ринку знай,
Ти допоможеш йому.

- Fin.Org.UA

Новини

17:00 - Кабмін встановив фіксовані ціни за електроенергію для будинків без опалення
16:44 - Уряд схвалив екологічну програму управління радіоактивними відходами
16:01 - Угорщина веде переговори про постачання газу через Україну – Орбан
14:58 - ЄС імпортує рекордні обсяги російського СПГ у 2024 році
14:30 - Google пропонує послабити пошукові угоди в антимонопольній справі в США
13:50 - За добу енергетики відновили живлення для понад 80 тисяч споживачів
12:46 - Нацбанк збільшив продаж валюти до найвищого рівня за рік
12:41 - Уряд підтримав постанову “Зброя Перемоги”
11:46 - Профспілка працівників Starbucks страйкує в містах США
10:57 - Honda і Nissan розглядають можливість спільного виробництва автомобілів
10:00 - єРобота: На грантові кошти підприємці на Львівщині придбали новітнє обладнання для DTF-друку та розширили свій бренд
10:00 - МВФ схвалив новий транш для України в розмірі $1,1 мільярда
09:52 - ПФУ: Станом на 20 грудня на пенсійні виплати спрямовано 55,0 млрд грн
08:59 - Оперативна інформація ДСНС щодо наслідків ведення бойових дій російською федерацією та щодо роботи піротехнічних підрозділів
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 21.12.2024
23:00 - Накази Міністерства енергетики України
23:00 - Новини від Міністерства енергетики України
23:00 - Регуляторні акти Міністерства енергетики України
22:34 - Виконавча рада МВФ затвердила шостий перегляд програми EFF. Найближчим часом Україна отримає близько $1,1 млрд
22:25 - IMF Executive Board Approves the Sixth Review of the Extended Fund Facility and UAD 1.1 Billion Disbursement
22:25 - Рада МВФ схвалила шостий перегляд програми розширеного фінансування та затвердила виділення траншу обсягом 1,1 млрд дол. США
21:00 - Прийнято постанову про зупинення строків адміністративного провадження через обмежений доступ до реєстрів Мін’юсту
21:00 - Новини 20 грудня: ракетна та хакерська атаки московія по Україні
20:42 - S&P погіршило рейтинг УЗ після пропозиції про відстрочення виплат за євробондами
20:30 - Вимоги до страхових посередників відповідатимуть нормам ЄС
20:17 - В Україні законодавчо закріплять статус Єдиного державного реєстру ветеранів війни
20:15 - Фіцо звинуватив Зеленського в "газовій кризі" у Словаччині
20:12 - В Україні утворено Координаційний штаб з питань реалізації державної ветеранської політики
19:59 - Литва залишається надійним партнером України у питаннях захисту та відновлення довкілля, – Світлана Гринчук
19:51 - Мінфін: Уряд затвердив порядок погодження пропозицій щодо максимальних порогів обсягу капітальних інвестицій


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.1077
Канадський долар29.1211
Юань Женьміньбі5.7376
Чеська крона1.7328
Данська крона5.8323
Гонконгівський долар5.3877
Форинт0.105092
Індійська рупія0.49252
Рупія0.0025814
Новий ізраїльський шекель11.4253
Єна0.26723
Теньге0.079804
Вона0.028958
Мексиканське песо2.0729
Молдовський лей2.287
Новозеландський долар23.6014
Норвезька крона3.6703
московський рубль0.40527
Сінгапурський долар30.8548
Ренд2.2785
Шведська крона3.7937
Швейцарський франк46.8046
Єгипетський фунт0.8224
Фунт стерлінгів52.3765
Долар США41.8761
Білоруський рубль15.221
Азербайджанський манат24.6301
Румунський лей8.744
Турецька ліра1.1901
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.6118
Болгарський лев22.2473
Євро43.5114
Злотий10.2099
Алжирський динар0.31193
Така0.34654
Вірменський драм0.105374
Домініканське песо0.69081
Іранський ріал0.0000898
Іракський динар0.031744
Сом0.47909
Ліванський фунт0.000465
Лівійський динар8.5237
Малайзійський ринггіт9.3501
Марокканський дирхам4.156
Пакистанська рупія0.1496
Саудівський ріял11.0692
Донг0.0016407
Бат1.21298
Дирхам ОАЕ11.3214
Туніський динар13.2153
Узбецький сум0.0032324
Новий тайванський долар1.27929
Туркменський новий манат11.8813
Сербський динар0.37539
Сомоні3.8159
Ларі14.8527
Бразильський реал6.8615
Золото109026.52
Срібло1209.4
Платина38949.38
Паладій38079.61

Курси валют, встановлені НБУ на 23.12.2024