Заведені в Україну ЦП неможливо буде вивести
25.12 16:00 | Fin.Org.UA23 грудня 2024 року Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) ухвалила рішення, яким заборонила виведення цінних паперів іноземних емітентів з депозитарної системи з 1 січня 2025 року на час дії воєнного стану. Ключові деталі рішення включають заборону на списання цінних паперів іноземних емітентів з депозитарної системи, крім:
корпоративних дій, ініційованих емітентом; та
коригування кількості цінних паперів у Центральному депозитарії відповідно до даних міжнародних депозитарних установ.
Іраклій Барамія, член НКЦПФР, прокоментував, що Комісія провела численні зустрічі з МВФ та Національним банком України протягом восьми місяців, щоб знайти задовільне рішення для ринків капіталу. Він зазначив, що це рішення є компромісним, оскільки існували пропозиції щодо повної заборони допуску та торгівлі цінними паперами, випущеними за кордоном, в Україні.
Комісія заявила, що це рішення відповідає вимогам Меморандуму про економічну та фінансову політику (МЕФП) в рамках програми МВФ «Механізм розширеного фінансування» (EFF). Національний банк України погодився на ці зміни з метою гармонізації національного валютного законодавства.
Хоча Комісія прямо не вказує, як це рішення узгоджується зі стандартами IOSCO або як воно гармонізує регулювання з тими, що застосовуються до банківських операцій, варто зазначити, що рішення могло б бути більш нюансованим. Наприклад, Комісія могла б розглянути:
Періоди володіння: Вимога до інвесторів тримати цінні папери протягом певного періоду, наприклад, шести місяців.
Обмеження на основі юридичних осіб: Обмеження обмежень юридичними особами.
Валютні обмеження: Обмеження на купівлю іноземної валюти суб’єктами, які купують іноземні цінні папери.
Розширені винятки: Надання більшої кількості винятків, наприклад, на вимогу судів або правоохоронних органів у певних країнах.
Додаткові примітки:
IOSCO: Міжнародна організація комісій з цінних паперів
МВФ: Міжнародний валютний фонд
НБУ: Національний банк України
МЕФП: Меморандум про економічну та фінансову політику
EFF: Механізм розширеного фінансування
Загалом, рішення НКЦПФР є відповіддю на рекомендації МВФ і спрямоване на стабілізацію українського фінансового ринку під час конфлікту, що триває. Хоча рішення могло бути більш нюансованим, воно є значним кроком на шляху до приведення регуляторної бази України у відповідність до міжнародних стандартів.
Текст частини МЕФП:
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) вживає негайних заходів для впровадження ключових принципів IOSCO та заходів з управління потоками капіталу (запропонований структурний орієнтир, кінець січня 2025 року). Для прискорення критично важливих реформ НКЦПФР (i) запропонує реорганізаційну та операційну стратегію у консультаціях з МФО; (ii) оновить та впровадить Кодекс етики своїх працівників відповідно до найкращих міжнародних практик у консультаціях з МФО; (iii) ініціює завчасну незалежну перевірку відповідності та належну оцінку діяльності Голови та членів НКЦПФР відповідно до статті 12 вищезазначеного закону та розкриття інформації відповідно до Кодексу етики та у консультаціях з МФО; та (iv) у консультації з НБУ вжити заходів до кінця грудня 2024 року для забезпечення ефективності заходів з управління рухом капіталу, у тому числі шляхом гармонізації регулювання та узгодження обмежень на рух капіталу для операцій з цінними паперами з тими, що застосовуються до банківських операцій. (запропонований Структурний орієнтир, кінець січня 2025 року). Комісія завершить незалежний огляд на предмет відповідності та належної оцінки до кінця березня 2025 року