Все не добре. З якою економікою московія входить у 2025 рік

26.12 09:30 | Економічна правда

Тріщина в російській економіці У 2024 році видатки Кремля на війну з Україною сягнуть рекордних 16,3 трлн рублів – понад 8% ВВП та 41% усього центрального бюджету.
Цьогоріч військові витрати зросли на 59% в порівнянні із 2023 роком, що зумовлено ескалацією інтенсивності бойових дій. Покладаючись на принципи "воєнного кейнсіанства", лідери московія очікували, що ці державні витрати забезпечать макроекономічну стійкість та безперервне економічне зростання.
Однак ставка не спрацювала через високу залежність країни від імпорту та позбавлення цивільної економіки ресурсів на користь ведення війни. Є одна важлива деталь в організації цієї війни.
Модель залучення до війська, яку обрав Кремль, передбачає високі виплати їхнім солдатам.
Це є новим способом ведення воєн Росією, адже історично їхній солдат був майже безкоштовним. Річні виплати одному контрактнику становлять 4-4,5 млн руб, стільки ж виплачують у випадку важкого поранення або загибелі на фронті.
Отже, населення московія воює за гроші.
Це колосальні суми, які фінансує бюджет і які доходять до 3,5 трлн руб на рік.
Відповідно, значна частина бюджетних видатків на фінансування мілітарних статей осідає у населення, зайнятого у війні. Від нього кошти "мігрують" на депозити комерційних банків через дві причини: високі депозитні ставки на рівні 22-23% річних при обліковій ставці 21% та відсутність достатньої пропозиції товарів та послуг для зв’язування цих грошей.
Станом на кінець 2024 року на депозитах накопичилось понад 52 трлн рублів коштів населення.
Цей грошовий "горб" створює видимість зростання фінансового багатства росіян.
Але під наявні у населення кошти немає товарної пропозиції, не створена додана вартість у вигляді корисних товарів та послуг.Війна – це колосальні непродуктивні витрати.
Вироблений танк чи гармата не мають ніякої споживчої цінності для індивіда, зокрема і того, який ними оперує на війні.
Принесена в жертву цивільна економіка не здатна забезпечити таку пропозицію корисних товарів, яка б збалансувала і зв’язала попит. Починаючи із червня 2024 року в московії офіційно звітують про припинення зростання промислового виробництва.
Цьому є низка причин.
Перша – дефіцит працівників через мобілізацію, міграцію у 2022 році та депортацію середньоазійських громадян після расових переслідувань влітку цього року. Другою причиною є висока вартість позикових коштів, які підприємства запозичують для операційної діяльності.
На сьогодні вона вже перевищує 25% і забирає у великої частини компаній майже весь валовий прибуток. До цього важливо додати наслідки припинення діяльності західних компаній в московії, включно із зупинкою обслуговування ними виробничих ліній.
Ця міна сповільненої дії вже починає спрацьовувати.
Читайте також: Величезні видатки на війну і залежність від імпорту.
Чи встоїть економіка Кремля Щоб хоч якось змінити поточний стан речей, потрібно перелаштувати ресурси економіки на розвиток цивільного виробництва.
Але це означає кардинальне зниження воєнного фінансування, тобто фактичне припинення чи призупинення війни. Під впливом згаданих факторів в економіці московія розвинулось суттєве порушення балансу попиту і пропозиції або, іншими словами, відсутність корисних товарів під наявні грошові знаки.
Інфляція, що розкручується у московія, є прямим наслідком цієї деформації.Без припинення війни та/або зняття санкцій виходи два: або стагфляція (коли падає виробництво при одночасному зростанні цін), або галопуюча інфляція, а далі й гіперінфляція, яка руйнує виробничий процес. Це і є пасткою, в яку загнала економіку московія воєнна авантюра її лідера.Спроби зупинити катастрофу, що наближається Влада московія була змушена визнати рівень інфляції в листопаді-грудні на рівні 0,4-0,5% щотижня або 1,5-2% на місяць.
Враховуючи можливе викривлення статистики, цей рівень може бути вищим, і сягати 3% на місяць. Про початок стагфляції оголосив Центр макроекономічного аналізу і короткострокового прогнозування.
Рада директорів Центробанку московія 20 грудня ухвалила рішення зберегти ключову ставку на рівні 21%.
Це рішення ухвалене під тиском промислового лоббі, зокрема представників військових виробництв московії, у яких висока вартість кредитів відбирає ресурси.
Читайте також: Що з російською економікою? Де-факто, рішення Банку московії показує, що регулятор вичерпав інструментарій інфляційного стримування.
Підвищення облікової ставки до 22% чи 23% не матиме ефекту і це прекрасно усвідомлює голова Центробанку московія Ельвіра Набіулліна, як і свою безсилість. Після такого рішення можемо очікувати ще інтенсивнішого розкручування інфляції.
В жертву війні приноситься не лише цивільна економіка, а й фінансова система московії. Вочевидь, це рішення покликане зберегти виробництво продукції для війни та прибутки зайнятих там олігархів.
Але фінансова система має свої закони і не терпить адміністративного насильства, про що вона вже скоро заявить.Що тепер із джерелами фінансування війни В цій ситуації важливо, як фінансуватимуться воєнні видатки.
Війну московії покриватимуть з трьох головних джерел: Фонд національного добробуту, валові доходи нафтогазових компаній та пряма грошова емісія Центробанку. Наразі ці джерела доволі ослаблені.
У фонді добробуту зі 150 млрд дол станом на початок великої війни залишилось близько 47 млрд дол у вигляді підсанкційного золота та китайських юанів.
У 2022-2023 роках цей фонд щорічно танув приблизно на 50 млрд дол.
Особливо великі витрати з нього відбуваються наприкінці року, коли потрібно здійснювати бюджетні розрахунки за економічними та соціальними статтями. Заборгованість цього року особливо висока, тому можна припустити, що залишків фонду буде не достатньо, щоб покрити під кінець року бюджетний дефіцит.
Читайте також: Заміна керівника Банку московії відправить рубль "у нокаут".
Але інших варіантів у Путіна немає Підтвердженням цього виступає прихована емісія грошей Центробанком московія.
Згідно з нею, комерційні банки в грудні отримали короткотермінові кредити для покупки урядових облігацій.
Обсяг цієї емісії сягнув 2 трлн руб.
Отже, згаданий фонд вже не може виконувати покладених на нього функцій фінансової подушки уряду на особливий період. Прибуток нафтогазових компаній вже і так забирається починаючи з кінця 2023 року.
Зворотною стороною цих експропріацій є фінансовий стан компаній та їхня капіталізація.
Неймовірне падіння вартості акцій "Газпрому" – наглядний тому факт. Нарешті, емісія є тим інструментом, який охоче застосовується Кремлем для фінансування війни.
Інфографіка: Дані з російських офіційних відомств Збільшення грошової маси у 1,5 раза протягом трьох років вже зіграло важливу роль в розкручені інфляції і вище згаданих деформацій в економіці.
Емісія, описана вище, додала ще 2 трлн руб до грошової маси в економіці.
Більша частина цих коштів потрапить на споживчий ринок в січні-лютому 2025 року. В наступному році складається несприятлива для московії комбінація факторів: "обміління" Фонду національного добробуту і очікуване падіння цін на нафту, яка залишається основним паливом мілітарних витрат ворога.
Ключові агенції прогнозують ціну 65-70 дол за барель марки Brent в порівнянні із 80 дол цього року. Можливості емісії залишаються, але вони дуже ризиковані у вже перегрітій економіці з високою та зростаючою інфляцією.
Без цього інструменту вони точно не обійдуться, а значить маємо очікувати серйозного розбалансування фінансів агресора вже у 2025 році.Що у підсумку Після провалу бліцкригу нав’язувана Кремлем війна стала війною на ресурсне виснаження.
Це означає, що вона все більше забирає кошти з інших сфер, зокрема і соціальних.
Ціни підвищуються темпами 2% щомісячно, а виробництво щонайменше не зростає. Населення московія все більше і більше відчуває негативний вплив війни через втрату купівельної спроможності та усвідомлення втрат в Україні.
Ця війна є чутливішою до стану економіки, ніж попередні війни московії.У цій війні населення московія воює за гроші.
Знецінення цих грошей через інфляцію знижуватиме їхню мотивацію воювати і гинути. У Кремля відсутні інструменти для стабілізації інфляції та нарощення цивільного виробництва, крім згортання воєнних видатків та зняття санкцій.
Останнє б стало справжнім ковтком свіжого повітря для їхньої економіки.
Читайте також: московія легалізувала криптовалюти.
Чи допоможе це обійти західні санкції? У 2025 році економіка московія працюватиме в умовах вичерпання фінансових запасів у вигляді Фонду національного добробуту та нижчих цін на нафту.
Емісійний агрегат залишається найбільш доступним джерелом фінансування уряду, але й більш небезпечним в умовах перегрітої інфляцією економіки. Не берусь точно прогнозувати дату глибокої кризи, але (під дією таких обставин) в першому-другому кварталах можемо очікувати галопуючу інфляцію на рівні 3-4% в місяць, а це вже фактично входження у кризу.
Надалі вже до середини року, найімовірніше, відбудеться стрімке посилення кризових настроїв їхнього населення. На відміну від ворога і завдяки допомозі партнерів українська економіка фінансами на 2025 рік забезпечена.
Тому розмови про здатність економіки московія фінансувати війну на виснаження довше, ніж Україна з підтримкою партнерів виглядає пропагандою. Через згадані економічні деформації Кремль вже перебуває під сильним тиском економічних обставин.
Економіка стає фактором, який може змусити Путіна призупиняти цю фазу війни і шукати послаблення санкцій.

Додати коментар

Користувач:
email:





Market bears emerge,
Stock prices plummet, panic reigns,
Investors lose big.

- Fin.Org.UA

Новини

22:25 - У ChatGPT глобальний збій: не працює по усьому світу
21:00 - Новини 26 грудня: відновлення бронювання в "Дії", Фінляндія затримала танкер тіньового флоту московія
20:39 - Обіцянку Трампа щодо виготовлення залишку Bitcoin лише в США неможливо реалізувати
20:10 - "Різдвяне ралі" призупинилося: акції в США знизилися
19:40 - Ціна на золото зростає через попит на безпечні активи: ринки готуються до 2025 року
19:10 - Бронювання в "Дії" знову працює – Федоров
19:00 - Сервіс бронювання відновлений та знову доступний на порталі Дія
18:58 - Графіки відключення світла на п'ятницю: обмежень буде менше
18:57 - Атаки на кораблі в Червоному морі коштували Єгипту сім мільярдів доларів доходів
18:21 - Bitcoin падає на тлі завершення рекордного для криптовалюти року
18:06 - Суд заборонив продавати речі Медведчука: в АРМА відреагували
17:56 - Центральний банк Туреччини вперше за два роки знизив облікову ставку
17:51 - Перше українське оборонне підприємство отримало доступний кредит
17:50 - План діяльності з внутрішнього аудиту на 2025 рік
17:47 - Які інвестиційні тренди формуватиме політика США у 2025 році
17:21 - Продажі електромобілів у Китаї випередять традиційні авто наступного року
17:09 - Економіка Британії у наступні 15 років зростатиме краще, ніж в Європі — прогноз CEBR
16:51 - У Китаї вперше скоротилася кількість працівників у сфері фінансів та нерухомості
16:46 - "Укрзалізниця" додає десятки вагонів для поїздок на свята: на які рейси
16:20 - Німецький стартап, що 10 років намагався створити повітряне електротаксі, закрився
16:17 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - МІСТО ДНІПРО) ІНФОРМУЄ!
16:09 - Ціни на автогаз зростають напередодні збільшення акцизу
16:06 - Мінстратегпром: Видано перший доступний кредит підприємству ОПК
16:03 - Центри життєстійкості, патронатні сім’ї та підтримане проживання для людей старшого віку: Оксана Жолнович розповіла про нові успішні проекти для громад на засіданні Ради безбар’єрності
15:57 - "Київстар" почав згортати 3G зв'язок: які міста перші
15:44 - Світовий банк покращив прогноз зростання ВВП Китаю на 2024 та 2025 роки
15:40 - Держава виплатить українцям ще 2 млрд гривень за програмою «Зимова єПідтримка»
15:39 - БЕБ знайшло десятки тонн нелегального спирту на біоетанольному заводі
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 27.12.2024
15:24 - Україна отримала близько 1,7 мільярда доларів від Японії


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.0483
Канадський долар29.0608
Юань Женьміньбі5.7333
Чеська крона1.7328
Данська крона5.8329
Гонконгівський долар5.387
Форинт0.106065
Індійська рупія0.49078
Рупія0.0025849
Новий ізраїльський шекель11.4299
Єна0.26543
Теньге0.080719
Вона0.028567
Мексиканське песо2.0749
Молдовський лей2.2699
Новозеландський долар23.569
Норвезька крона3.6776
московський рубль0.41949
Сінгапурський долар30.7863
Ренд2.2477
Шведська крона3.7776
Швейцарський франк46.476
Єгипетський фунт0.8223
Фунт стерлінгів52.3896
Долар США41.8447
Білоруський рубль15.2096
Азербайджанський манат24.6276
Румунський лей8.7444
Турецька ліра1.1889
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.5659
Болгарський лев22.2424
Євро43.5122
Злотий10.202
Алжирський динар0.31193
Така0.34654
Вірменський драм0.105374
Домініканське песо0.69081
Іранський ріал0.0000898
Іракський динар0.031744
Сом0.47909
Ліванський фунт0.000465
Лівійський динар8.5237
Малайзійський ринггіт9.3501
Марокканський дирхам4.156
Пакистанська рупія0.1496
Саудівський ріял11.0692
Донг0.0016407
Бат1.21298
Дирхам ОАЕ11.3214
Туніський динар13.2153
Узбецький сум0.0032324
Новий тайванський долар1.27929
Туркменський новий манат11.8813
Сербський динар0.37539
Сомоні3.8159
Ларі14.8527
Бразильський реал6.8615
Золото109909.71
Срібло1244.72
Платина39368.33
Паладій39477.96

Курси валют, встановлені НБУ на 27.12.2024