Колонка Юлії Свириденко «Політика «Зроблено в Україні» забезпечила у 2024 році 0,64% зростання ВВП» для Інтерфакс-Україна

27.12 18:45 | Міністерство економіки України

Якими двома словами можна описати українську економіку цьогоріч? Стійкість і відновлення. Попри обстріли енергетики, руйнування заводів і фабрик, українська економіка продовжує свій рух вгору. За підсумками 11 місяців ми маємо зростання ВВП на 4%.
Авторитетне видання The Economist пише, що Україна виграє економічну війну проти росії. І навіть стриманий у своїх прогнозах МВФ переглянув очікування результатів зростання нашого ВВП цього року з 3% до 4%. Чи справді ми виграємо у росіян економічно, як зазначає The Economist, ми побачимо після закінчення війни. Але вже зараз можемо аналізувати, які саме фактори рухають нашу економіку вперед.
Для мене персонально цей рік став роком українських виробників. У лютому Президент ініціював запуск політики «Зроблено в Україні», мета якої — економічне зростання через зміну структури економіки. Зараз ми маємо частку переробної промисловості у ВВП близько 10%, що вдвічі менше від бенчмарку OECD, де вважають нормальним розмір цього показника 20%. Рух до цієї цілі визначає параметри та наповнення конкретних програм Міністерства економіки, які формують позитивну економічну динаміку.
Зокрема працюємо над створенням умов, за яких в країні буде вигідно виробляти товари з високою доданою вартістю, вигідно інвестувати у виробництво й експортувати продукцію переробної промисловості.
Ці зусилля приносять результат. З загального 4%-го зростання, реалізація політики розвитку українських виробників «Зроблено в Україні» цьогоріч забезпечила  0,64%, або більш як 88 млрд грн — свідчать розрахунки Мінекономіки. Переробна промисловість увійшла у лідери за сплатою податків. За результатами трьох кварталів 2024 року на неї припадає 16,7% від загального збору до Зведеного бюджету України. А зростання сплати податків за перші 9 місяців склало 19,6% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.
Наступного року ми продовжимо фокусуватись на розвитку українських виробників і зміцненні переробної промисловості. А поки підсумуємо, що зробили цього року.
Формування попиту на українські товари від держави, бізнесу і громадян
Розвиток виробництва через попит з боку держави й громад має забезпечити політика локалізації в публічних закупівлях. Ми прагнемо наростити частку місцевих товарів в державному споживанні до європейського рівня. Рухаємось до цього, удосконалюючи механізми ідентифікації українських виробників і формуючи плани розширення вимоги локалізації на нові товари, в тому числі в оборонних закупівлях. З 1 січня 2025 року вимога частки місцевої складової становитиме 25%.
Для збільшення попиту з боку бізнесу ми відновили програму 25% компенсації за купівлю української сільгосптехніки. Та в кінці року запустили ще одну, схожу ініціативу — 15% компенсації за купівлю української енергетичної, колісної техніки, ліфтів, машин для розмінування та іншого обладнання. Ці програми роблять для замовника купівлю нової української техніки вигіднішою, ніж імпортної б\в. Майже 150 виробників скористались цими програмами для нарощення виробництва.
Продовжили у 2024 році втілювати й програму «Шкільний автобус». Впродовж 2023-2024 років завдяки їй громади закупили 1000 автобусів, щоб діти зручно і безпечно дісталися школи. А українські виробники автобусів і сотні їх постачальників мали замовлення й давали людям роботу.
Іпотечна програма єОселя є важливим фактором попиту на будівельні матеріали, виробництво яких в першому півріччі 2024 року зросло на 37,1%. Наша мета — перехід на первинний ринок, щоб ще збільшити економічний ефект. Цього року частка іпотек на первинному ринку вже зросла вдвічі. Програма також сприяє детінізації — цьогоріч забудовники сплатили у 2.2 рази більше податків ніж в аналогічний період 2023 (1,6 млрд грн у першому півріччі 2024).
Попит на українські споживчі товари, але вже з боку громадян, стимулює програма «Національний кешбек». Дослідження Retail Association of Ukraine показує, що завдяки їй вже в перші місяці роботи, продажі ряду категорій українських продуктів харчування зросли на 9,5% (у кількості) через перетікання попиту з імпортних товарів на місцеві. Тобто українці почали частіше надавали перевагу вітчизняним товарам.
Попри війну в Україні інвестують в нові заводи й модернізацію промислових підприємств
Австрійський Kronospan запустив нову лінію з виробництва OSB-плит за €200 млн на Рівненщині, британський Unilever і фінська Peikko будують заводи в Білій Церкві. А на Житомирщині український інвестор “Ма’Рижани хемп компані” готує до запуску завод з переробки промислової коноплі у волокно.
Всі ці підприємства працюють в індустріальних парках, політика розвитку яких починає давати результати. Вже зараз там збудовані або будуються 25 промислових підприємств у сферах агропереробки, деревообробки, машинобудування та інших.
Цього року ми надали близько 1 млрд грн державної підтримки на розвиток промислової інфраструктури 15-ти індустріальним паркам. Взяті ними зобов’язання передбачають, що одна гривня від держави залучить 5-6 грн приватних інвестицій.
Часткове розв'язання проблеми доступу до кредитного ресурсу забезпечує програма “Доступні кредити 5-7-9”, яку цього року перефокусували на інвестиційні цілі. Частка кредитів на інвестиції та переробку зросла вдвічі. Нині вона складає 46%. Позитивна динаміка є навіть на прифронтових територіях — частка інвестиційних кредитів за рік зросла з 3 млрд грн до 25 млрд грн.
Ми також дали можливість купувати по 5-7-9 енергетичне обладнання, щоб підтримати промисловців у час найбільших енергетичних викликів.
Програма грантів до 8 млн грн на розвиток переробної промисловості дала можливість понад тисячі малих і середніх підприємств оновити парк виробничого обладнання. 
Нарешті запрацювала програма підтримки проєктів зі значними інвестиціями. Бізнес, який вкладає від 12 млн євро, може претендувати на 30% компенсації від суми вкладень через податкові й митні пільги та інші форми державної підтримки. Перша угода — із заводом з глибокої переробки сої компанії “Астарта” обсягом інвестицій 76 млн євро.
Розбудовуємо й інфраструктуру страхування від воєнних ризиків. До інструментів від MIGA, DFC та іноземних ЕКА цього року додався ЄБРР зі страхуванням вантажів, авто- та залізничного транспорту. І українське Експортно-кредитне агентство.
Експорт за підсумками року перевищить 40 мільярдів доларів
В 2024 році вперше з початку вторгнення зростає товарний експорт. Очікуємо, що на кінець року експортуємо продукції на 11% більше, ніж торік.
Покращенню зовнішньої торгівлі сприяло те, що ми домоглися продовження дії автономних торгових заходів із ЄС,  США продовжили звільнення від мит продукції металургії. Вдалося продовжити режим вільної торгівлі із Великою Британією й оновити угоду про вільну торгівлю з Канадою.
Свій вклад зробили й інструменти від українського Експортно-кредитного агентства.  За 11 місяців ЕКА підтримало 7,22 млрд грн несировинного експорту. Це майже на 2 млрд грн більше, аніж за такий же період минулого року.
Програми розвитку виробництва, інвестицій і несировинного експорту, об’єднані політикою «Зроблено в Україні» впродовж 2024 року показали свою ефективність, тож у наступному році ми продовжимо їх реалізувати.  Так само як і розробляти нові програми. Для мене «рік» українських виробників не має дедлайну чи фінальної дати. Кожен рік має бути роком, коли ми цінуємо і підтримуємо своє, бо кожен український виробник будує фундамент нашого відновлення, стійкості й економічної самодостатності.
Довідково:
ВПЛИВ ПРОГРАМ РОЗВИТКУ НА ВВП У 2024 РОЦІ
Розрахунки виконані департаментом стратегічного планування та  макроекономічного прогнозування Міністерства економіки на основі таблиць витрати — випуск. В якості вхідних даних до моделі використовувалася оцінка обсягу внутрішнього попиту, що розраховувалася на основі обсягів фінансування програм з бюджету, параметрів програм та фактичного використання коштів.
 

Додати коментар

Користувач:
email:





Greece, Spain, Italy,
Debt woes weigh on the markets,
Europeans hold breath.

- Fin.Org.UA

Новини

14:55 - "Схоже, Путін доручив відкрити другий енергетичний фронт": Зеленський про погрози Фіцо
14:00 - Чинна наглядова рада “Укрзалізниці” працюватиме до обрання нових членів
13:00 - Платіжки за газ: як, кому і за що платимо
12:58 - Весь Покровськ знеструмлено
12:36 - Китай знизить імпортні тарифи на деякі види вторинної мідної та алюмінієвої сировини
12:00 - Зеленський зустрівся із Радою підприємців
11:00 - У московії заборонили дзвінки на телефони через інтернет для боротьби із українськими шахраями
10:40 - Хакери атакували розробників розширень для Chrome
10:00 - Трамп заявив, що лише він може домовитися з TikTok, і закликав суд відкласти його заборону
10:00 - єРобота: На грантові кошти підприємиця розширила бізес – кафе, яке підтримує безпритульних котів
09:00 - Податки, транзит російського газу, автоцивілка, ліквідація МСЕК: що зміниться в Україні з 1 січня
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 28.12.2024
23:00 - Накази Міністерства енергетики України
23:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:00 - Новини 27 грудня: готовність фортифікацій, зупинка польотів над московія, ріст держборгу України
20:38 - Словаччина погрожує Україні заходами у відповідь, якщо транзит російського газу припиниться
20:19 - Акції авіакомпаній випереджають інші ринки найбільше за десять років: причини
20:00 - Колонка Андрія Пишного для Delo.ua "Стійкість як засіб, а не самоціль. Про що свідчить свіжий Звіт про фінансову стабільність"
19:51 - Виробництво на НПЗ московії впало до мінімуму за 12 років після атак українських БПЛА
19:20 - Національний банк привів до найкращих світових практик критерії прийнятності контрагентів для операцій монетарної політики
19:16 - Акції Nissan впали найбільше з серпня через страх невдачі угоди з Honda
18:45 - Колонка Юлії Свириденко «Політика «Зроблено в Україні» забезпечила у 2024 році 0,64% зростання ВВП» для Інтерфакс-Україна
18:45 - На Київщині відновили міст через річку Тетерів, зруйнований у 2022 році
18:37 - Кабмін виділив 4,6 мільярда на "тисячі для вчителів", які будуть нараховані вже з січня
18:10 - Виконано ще 2 кроки Плану України для програми Ukraine Facility
18:09 - Газ в Європі підскочив в ціні, оскільки Путін сумнівається в укладенні нової транзитної угоди
18:01 - Субсидії на оренду житла для переселенців: уряд запускає нову програму
18:00 - Крок до ЄС: Уряд повернув ринковий нагляд за нехарчовою продукцією для підвищення безпеки громадян
17:52 - Виробник дронів Baykar купує італійську аерокосмічну компанію Piaggio Aerospace
17:38 - Книжковий ринок. Чи варто сподіватися на зростання під час війни?


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.0911
Канадський долар29.1627
Юань Женьміньбі5.7458
Чеська крона1.7361
Данська крона5.8653
Гонконгівський долар5.4034
Форинт0.106321
Індійська рупія0.49031
Рупія0.0025819
Новий ізраїльський шекель11.4061
Єна0.26586
Теньге0.080169
Вона0.02846
Мексиканське песо2.0711
Молдовський лей2.2686
Новозеландський долар23.6501
Норвезька крона3.6968
московський рубль0.39949
Сінгапурський долар30.8725
Ренд2.2434
Шведська крона3.8154
Швейцарський франк46.5641
Єгипетський фунт0.8244
Фунт стерлінгів52.656
Долар США41.9403
Білоруський рубль15.2444
Азербайджанський манат24.6679
Румунський лей8.7898
Турецька ліра1.1907
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.7504
Болгарський лев22.3658
Євро43.7479
Злотий10.2291
Алжирський динар0.31193
Така0.34654
Вірменський драм0.105374
Домініканське песо0.69081
Іранський ріал0.0000898
Іракський динар0.031744
Сом0.47909
Ліванський фунт0.000465
Лівійський динар8.5237
Малайзійський ринггіт9.3501
Марокканський дирхам4.156
Пакистанська рупія0.1496
Саудівський ріял11.0692
Донг0.0016407
Бат1.21298
Дирхам ОАЕ11.3214
Туніський динар13.2153
Узбецький сум0.0032324
Новий тайванський долар1.27929
Туркменський новий манат11.8813
Сербський динар0.37539
Сомоні3.8159
Ларі14.8527
Бразильський реал6.8615
Золото110148.65
Срібло1239.46
Платина39262.41
Паладій38696.22

Курси валют, встановлені НБУ на 30.12.2024