Рейдерство: перезавантаження
08:25 | Економічна правда
Суспільство схильне розглядати рейдерство переважно як залишок минулих часів, щось з 1990-х, коли правова система тільки починала очищатися від радянського спадку та адаптуватися до нових правил ринкової економіки.
Проте рейдерство не зникло, його не вбили ні пандемія коронавірусу, ані війна.
За даними Офісу протидії рейдерству, який розглядає скарги на неправомірні дії держреєстраторів щодо зміни власників нерухомого майна або бізнесу, кількість скарг за перше півріччя 2024 року (1 655) майже така ж, як за 2023 рік (1 905).
Це свідчить про тенденцію наближення до показників довоєнного 2021 року (3 261 скарга), що поряд з викликами воєнного часу змушує бізнес та правову спільноту шукати нові способи запобігання та протидії рейдерству.
Зовнішній ворог – союзник рейдерів?
19 грудня 2024 року стало відомо про кібератаку рф на державні реєстри України, які Мін’юст називає наймасштабнішим зовнішним втручанням в їхню роботу.
Наслідком атаки стало призупинення роботи, зокрема, єдиного реєстру довіреностей, спадкового реєстру, єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізосіб-підприємців та громадських формувань, державного реєстру речових прав на нерухоме майно, реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів.
За повідомленнями Мін’юсту, для відновлення штатної роботи реєстрів необхідно близько двох тижнів.
Це обмежує можливість отримання більшості адміністративних послуг, які передбачають роботу з реєстрами, отримання інформації та внесення змін до відомостей у них.
Зокрема, оскільки державна реєстрація нерухомості та бізнесу здійснюється за допомогою програмного забезпечення тимчасово непрацюючих реєстрів, вчинення відповідних дій наразі неможливе.
Так само до повного відновлення роботи реєстрів юридичних осіб та нерухомого майна зупиняється розгляд Офісом протидії рейдерству скарг у сфері державної реєстрації.
Представники Мін’юсту зазначають, що наразі передчасно говорити про наслідки атаки, зокрема, чи не призвела вона до незаконних змін у реєстрах юридичних осіб та нерухомого майна.
Проте після відновлення роботи реєстрів громадянам та бізнесу доцільно перевірити достовірність відомостей, які в них містяться, і в разі виявлення несанкціонованих змін звертатися до відповідних органів.
Вплив війни на способи рейдерських захоплень
Війна внесла корективи в шляхи, які обирають злочинці для захоплення активів.
Водночас загальний підхід та особливості протиправних дій щодо юридичних осіб та нерухомого майна не змінилися.
Найпоширеніші види рейдерства такі.
1.
Підробка корпоративних документів юридичної особи (рішення загальних зборів учасників, договору купівлі-продажу корпоративних прав та акта приймання-передавання до нього) із зверненням до держреєстратора для внесення змін до складу учасників через виключення учасника чи зміни розподілу часток учасників юридичної особи, зміни керівника або юридичної адреси.
2.
Підробка правовстановлюючих документів на нерухоме майно з відчуженням на користь третіх осіб та держреєстрацією права власності за такими особами.
Попри стереотипи щодо участі в неправомірних діях "чорних нотаріусів", насправді держреєстратор не завжди може бути співучасником злочину.
За умови якісної підробки документів особа може не здогадуватися, що для реєстрації були подані несправжні документи, а представники компанії є рейдерами.
Читайте також: Злочин без покарання: як в Україні працюють аграрні рейдери
3.
"Чорні нотаріуси", маючи доступ до державних реєстрів, можуть провести відповідну реєстраційну дію навіть за відсутності якісно підроблених документів.
4.
Підробка довіреностей від учасників юридичної особи, які через війну виїхали за кордон та уповноважили певну особу в Україні продати частку в юридичній особі, змінити керівника, відчужити нерухомість.
За даними Мін’юсту, найбільше таких "довіреностей" під час війни видавалося на території Польщі і Туреччини.
5.
Незаконне відчуження орендованої компанією землі комунальної власності для ведення бізнесу в обхід переважного права орендаря на викуп земельної ділянки.
Такий різновид рейдерства передбачає активну залученість представників органу місцевого самоврядування, на території якого розміщена ділянка, які ухвалюють рішення щодо відчуження нерухомого майна без отримання згоди на відчуження з боку орендаря.
Наслідком таких неправомірних дій може стати істотна зміна умов договору оренди, яка унеможливить ведення бізнесу.
Способи запобігання та протидії незаконним захопленням активів
Оскільки активність рейдерів прогресує, справедливим є висновок, що ні держава, ані правозахисники, на жаль, не винайшли механізм, який би ефективно запобігав незаконному втручанню в активи юридичних та фізичних осіб.
Тим не менш, порівняно недавнє законодавче запровадження обліку часток ТОВ (найбільш поширена організаційно-правова форма юридичних осіб в Україні) у системі Центрального депозитарію цінних паперів створило передумови для посилення захисту права власності учасників та зменшення ризику рейдерських захоплень корпоративних прав та нерухомості.
Проте переважна частина українських бізнесів поки що не скористалася такою можливістю.
Загальними превентивними заходами є відстеження законодавчих змін для їх імплементації в установчі та правовстановлюючі документи; періодичне проведення комплексного аудиту діяльності компанії на предмет наявності вразливостей у корпоративній структурі, правовстановлюючих документах на майно; аналіз співпраці з контрагентами для запобігання виникнення штучної заборгованості, яка може призвести до ініціації процедури банкрутства компанії; відстеження діяльності конкурентів та інформаційного фону довкола компанії.
Якщо виникає потреба безпосередньо протидіяти рейдерському захопленню, варто оперативно реагувати і залучати професійну юридичну підтримку.
Найбільш дієвим способом швидкого відновлення порушеного права є звернення до Офісу протидії рейдерству із скаргою на дії державного реєстратора.
Це шлях, за допомогою якого відомості про певну особу як про учасника, директора компанії або власника нерухомості будуть відновлені в державних реєстрах.
Водночас часто це не виключає необхідності подальшого звернення до суду з метою оскарження юридичної підстави, яка стала підґрунтям для внесення відповідних змін до реєстрів (наприклад, оскарження договору купівлі-продажу нерухомого майна або частки в статутному капіталі юридичної особи).
Ефективним способом захисту є також звернення до правоохоронних органів з вимогою накласти арешт на нерухоме майно або корпоративні права власника такого майна в рамках кримінального провадження.
Тобто протидія та захист мають бути комплексними і не обмежуватися лише одним варіантом дій.