Рейдерство: перезавантаження

08:25 | Економічна правда

Суспільство схильне розглядати рейдерство переважно як залишок минулих часів, щось з 1990-х, коли правова система тільки починала очищатися від радянського спадку та адаптуватися до нових правил ринкової економіки.
Проте рейдерство не зникло, його не вбили ні пандемія коронавірусу, ані війна. За даними Офісу протидії рейдерству, який розглядає скарги на неправомірні дії держреєстраторів щодо зміни власників нерухомого майна або бізнесу, кількість скарг за перше півріччя 2024 року (1 655) майже така ж, як за 2023 рік (1 905). Це свідчить про тенденцію наближення до показників довоєнного 2021 року (3 261 скарга), що поряд з викликами воєнного часу змушує бізнес та правову спільноту шукати нові способи запобігання та протидії рейдерству. Зовнішній ворог – союзник рейдерів? 19 грудня 2024 року стало відомо про кібератаку рф на державні реєстри України, які Мін’юст називає наймасштабнішим зовнішним втручанням в їхню роботу. Наслідком атаки стало призупинення роботи, зокрема, єдиного реєстру довіреностей, спадкового реєстру, єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізосіб-підприємців та громадських формувань, державного реєстру речових прав на нерухоме майно, реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів. За повідомленнями Мін’юсту, для відновлення штатної роботи реєстрів необхідно близько двох тижнів.
Це обмежує можливість отримання більшості адміністративних послуг, які передбачають роботу з реєстрами, отримання інформації та внесення змін до відомостей у них. Зокрема, оскільки державна реєстрація нерухомості та бізнесу здійснюється за допомогою програмного забезпечення тимчасово непрацюючих реєстрів, вчинення відповідних дій наразі неможливе.
Так само до повного відновлення роботи реєстрів юридичних осіб та нерухомого майна зупиняється розгляд Офісом протидії рейдерству скарг у сфері державної реєстрації. Представники Мін’юсту зазначають, що наразі передчасно говорити про наслідки атаки, зокрема, чи не призвела вона до незаконних змін у реєстрах юридичних осіб та нерухомого майна.
Проте після відновлення роботи реєстрів громадянам та бізнесу доцільно перевірити достовірність відомостей, які в них містяться, і в разі виявлення несанкціонованих змін звертатися до відповідних органів. Вплив війни на способи рейдерських захоплень Війна внесла корективи в шляхи, які обирають злочинці для захоплення активів.
Водночас загальний підхід та особливості протиправних дій щодо юридичних осіб та нерухомого майна не змінилися.
Найпоширеніші види рейдерства такі. 1.
Підробка корпоративних документів юридичної особи (рішення загальних зборів учасників, договору купівлі-продажу корпоративних прав та акта приймання-передавання до нього) із зверненням до держреєстратора для внесення змін до складу учасників через виключення учасника чи зміни розподілу часток учасників юридичної особи, зміни керівника або юридичної адреси. 2.
Підробка правовстановлюючих документів на нерухоме майно з відчуженням на користь третіх осіб та держреєстрацією права власності за такими особами. Попри стереотипи щодо участі в неправомірних діях "чорних нотаріусів", насправді держреєстратор не завжди може бути співучасником злочину.
За умови якісної підробки документів особа може не здогадуватися, що для реєстрації були подані несправжні документи, а представники компанії є рейдерами.
Читайте також: Злочин без покарання: як в Україні працюють аграрні рейдери 3.
"Чорні нотаріуси", маючи доступ до державних реєстрів, можуть провести відповідну реєстраційну дію навіть за відсутності якісно підроблених документів. 4.
Підробка довіреностей від учасників юридичної особи, які через війну виїхали за кордон та уповноважили певну особу в Україні продати частку в юридичній особі, змінити керівника, відчужити нерухомість.
За даними Мін’юсту, найбільше таких "довіреностей" під час війни видавалося на території Польщі і Туреччини. 5.
Незаконне відчуження орендованої компанією землі комунальної власності для ведення бізнесу в обхід переважного права орендаря на викуп земельної ділянки. Такий різновид рейдерства передбачає активну залученість представників органу місцевого самоврядування, на території якого розміщена ділянка, які ухвалюють рішення щодо відчуження нерухомого майна без отримання згоди на відчуження з боку орендаря.
Наслідком таких неправомірних дій може стати істотна зміна умов договору оренди, яка унеможливить ведення бізнесу. Способи запобігання та протидії незаконним захопленням активів Оскільки активність рейдерів прогресує, справедливим є висновок, що ні держава, ані правозахисники, на жаль, не винайшли механізм, який би ефективно запобігав незаконному втручанню в активи юридичних та фізичних осіб. Тим не менш, порівняно недавнє законодавче запровадження обліку часток ТОВ (найбільш поширена організаційно-правова форма юридичних осіб в Україні) у системі Центрального депозитарію цінних паперів створило передумови для посилення захисту права власності учасників та зменшення ризику рейдерських захоплень корпоративних прав та нерухомості.
Проте переважна частина українських бізнесів поки що не скористалася такою можливістю. Загальними превентивними заходами є відстеження законодавчих змін для їх імплементації в установчі та правовстановлюючі документи; періодичне проведення комплексного аудиту діяльності компанії на предмет наявності вразливостей у корпоративній структурі, правовстановлюючих документах на майно; аналіз співпраці з контрагентами для запобігання виникнення штучної заборгованості, яка може призвести до ініціації процедури банкрутства компанії; відстеження діяльності конкурентів та інформаційного фону довкола компанії. Якщо виникає потреба безпосередньо протидіяти рейдерському захопленню, варто оперативно реагувати і залучати професійну юридичну підтримку. Найбільш дієвим способом швидкого відновлення порушеного права є звернення до Офісу протидії рейдерству із скаргою на дії державного реєстратора.
Це шлях, за допомогою якого відомості про певну особу як про учасника, директора компанії або власника нерухомості будуть відновлені в державних реєстрах. Водночас часто це не виключає необхідності подальшого звернення до суду з метою оскарження юридичної підстави, яка стала підґрунтям для внесення відповідних змін до реєстрів (наприклад, оскарження договору купівлі-продажу нерухомого майна або частки в статутному капіталі юридичної особи). Ефективним способом захисту є також звернення до правоохоронних органів з вимогою накласти арешт на нерухоме майно або корпоративні права власника такого майна в рамках кримінального провадження.
Тобто протидія та захист мають бути комплексними і не обмежуватися лише одним варіантом дій.

Додати коментар

Користувач:
email:





Capital market trends
Influence the economy
And the society

- Fin.Org.UA

Новини

19:35 - 100 млн євро на проекти громадам: Мінрозвитку запускає третій етап Програми відновлення за підтримки Європейського інвестиційного банку
19:23 - Олексій Чернишов провів зустріч із головою Комітету у закордонних справах Сейму Польщі
18:31 - Казахстан запропонував $1 мільярд за НПЗ російського "Лукойлу" у Болгарії
18:20 - Microsoft продовжить підтримувати Україну у 2025 році: надаватиме безоплатні хмарні сервіси
18:10 - Якою буде іпотека у 2025 році
17:58 - Катерина Левченко наголосила на важливості долучення представників ОБСЄ до розробки Нацплану дій з виконання резолюції Ради Безпеки ООН «Жінки, мир, безпека» на 2026-2028 роки
17:45 - "Газпром" навчає співробітників турецької мови і вивозить із сім'ями з Європи
17:30 - Українські захисники, які лікуються у цивільних медичних закладах, мають отримувати покращене харчування, — Віктор Ляшко
17:17 - ДБР затримало власника онлайн-казино, який раніше заробляв на комісії в "Дії"
17:04 - Комісія оновила список сумнівних інвестиційних проєктів: Нові застереження для інвесторів
16:58 - У Німеччині зафіксовано найбільше банкрутств з часів фінансової кризи
16:36 - Засідання Комісії
16:31 - Новий голова ДПС звільнив низку керівників у центральному апараті податкової
16:25 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - МІСТО ДНІПРО) ІНФОРМУЄ!
16:20 - Мінфін: У 2024 році в повному обсязі профінансовано соцвиплати на 447,9 млрд грн
16:14 - Мінмолодьспорт: Президент підписав Закон, який збільшить вплив молоді на розвиток своїх громад
16:06 - Терміни та ставки, за якими сплачується військовий збір ФОП – платниками єдиного податку першої, другої та четвертої групи
16:05 - Реєстр форм електронних документів
16:04 - Компанії США оголосили про найменшу кількість найманих працівників у 2024 році за майже десятиліття
16:03 - Сервіс «Пульс» Державної податкової служби України
16:00 - Основні джерела надходжень до місцевих бюджетів Дніпропетровщини протягом 2024 року
16:00 - Як держава зробить зарплати жінок і чоловіків однаковими?
15:59 - Закон № 4113: зміни щодо порядку набуття статусу резидента Дія Сіті – платника податку на прибуток підприємств на особливих умовах
15:56 - До уваги платників податків!
15:52 - Українці у 2024 році перенесли 340 тис мобільних номерів: від якого оператора переходили найчастіше
15:50 - Держбюджет у 2024 році недобрав ПДВ на 61 мільярд – Forbes Ukraine
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 10.01.2025
15:24 - Фунт впав до 14-місячного мінімуму: причини
15:15 - Держкіно у 2024 році виділило на створення фільмів 520 мільйонів: п’ятірка найдорожчих
15:00 - Дописався. Чому проєкт фінансиста Еріка Наймана визнали "скамом"?


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.1982
Канадський долар29.3751
Юань Женьміньбі5.7667
Чеська крона1.7345
Данська крона5.8383
Гонконгівський долар5.4341
Форинт0.105188
Індійська рупія0.49234
Рупія0.0026075
Новий ізраїльський шекель11.5491
Єна0.26803
Теньге0.080416
Вона0.028966
Мексиканське песо2.0658
Молдовський лей2.2768
Новозеландський долар23.6444
Норвезька крона3.7059
московський рубль0.41402
Сінгапурський долар30.8947
Ренд2.238
Шведська крона3.7889
Швейцарський франк46.3675
Єгипетський фунт0.836
Фунт стерлінгів51.9589
Долар США42.2825
Білоруський рубль15.3687
Азербайджанський манат24.8691
Румунський лей8.7585
Турецька ліра1.1963
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.8737
Болгарський лев22.2715
Євро43.5594
Злотий10.1927
Алжирський динар0.31003
Така0.35025
Вірменський драм0.105985
Домініканське песо0.69023
Іранський ріал0.00007364
Іракський динар0.032084
Сом0.48312
Ліванський фунт0.00047
Лівійський динар8.5497
Малайзійський ринггіт9.3977
Марокканський дирхам4.1564
Пакистанська рупія0.15092
Саудівський ріял11.1903
Донг0.0016491
Бат1.22407
Дирхам ОАЕ11.4425
Туніський динар13.1903
Узбецький сум0.0032529
Новий тайванський долар1.28166
Туркменський новий манат12.0084
Сербський динар0.37323
Сомоні3.8434
Ларі14.9041
Бразильський реал6.8049
Золото113072.28
Срібло1285.05
Платина40527.78
Паладій39350.63

Курси валют, встановлені НБУ на 10.01.2025