Дописався. Чому проєкт фінансиста Еріка Наймана визнали "скамом"?
09.01 15:00 | Економічна правда
9 січня Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) внесла проєкт Hug’s відомого фінансиста Еріка Наймана до переліку шахрайських.
Цим рішенням регулятор фактично закликав українців не довіряти аналітику свої інвестиції.
Найман – публічний фінансист, який часто коментує інвестиційні події для вітчизняних ЗМІ, а також веде великий блог на YouTube та у Telegram.
У немилість НКЦПФР його проєкт потрапив незадовго після того, як сам Найман опинився в епіцентрі скандалу, пов"язаного зі своїми дописами у Facebook.
Що про рішення комісії думає Найман і як воно вплине на його бізнес?Що сталося
Сайт hugs.ua, який рекламує курси Наймана, визнали скам-проєктом та внесли до відповідного переліку на сайті НКЦПФР.
Туди регулятор записує усі компанії та проєкти, які підозрює у шахрайстві та роботі без ліцензій та дозволів.
Реєстр скам-проєктів Нацкомісія оновлює регулярно, адже часто це чи не єдине, що вона може зробити, аби вберегти громадян від потенційних шахрайських схем, кількість яких після початку великої війни невпинно зростає.
Читайте також: На словах ти "вовк з Wall Street", а на ділі втрачаєш все.
Як не потрапити у тенета псевдоброкерів?
На сайті Hug’s міститься блог Наймана, у якому він аналізує західні фондові ринки.
Також там можна придбати інформаційні курси фінансиста, в яких той вчить українців, як правильно інвестувати.
Вартість курсів становить від 250 грн до 40 тис.
грн.
Також на сайті пропонуються послуги "індивідуального супроводу клієнтів-інвесторів", в межах якої компанія надає персонального ментора, який допомагає здійснювати інвестиції.
У клієнта такої послуги вже має бути відкритий рахунок у цінних паперах за кордоном, зокрема у таких брокерів, як Interactive Brokers, Exante, Freedom Finance тощо.
Крім цього, Найман веде блог на YouTube (62,6 тисячі підписників) та у Telegram (понад 22 тисяч підписників).
У своєму обґрунтуванні Нацкомісія зазначає, що сайт Hug’s надає інвестиційні та консультаційні послуги без відповідних дозволів та ліцензій.
При цьому, на сайті використовується символіка компанії, яка має ліцензію на діяльність на фондовому ринку – ТОВ "Хагс" (може надавати брокерські послуги).
Засновником останньої дійсно був Ерік Найман, проте у 2022 році йому довелося формально вийти зі структури власності, адже фінансист досі має російське громадянство.
"Вищезазначена діяльність на вебсторінці https://hugs.ua може мати ознаки здійснення безліцензійної діяльності, оскільки у "Договорі публічної оферти" надавачем даних послуг зазначено ТОВ "Спай", яке не отримувало жодних ліцензій, необхідних для здійснення професійної діяльності на ринках капіталу та організованих ринках на території України", – зазначають в НКЦПФР.
Не під запис співрозмовники ЕП у Нацкомісії зазначають, що справжньою причиною внесення проєкту Наймана до переліку шахрайських були його дописи у Facebook.
"Проблеми з його діяльністю були і раніше, але після цих дописів ми, скажімо так, звернули на них увагу", – зазначає співрозмовник."Інвестиційний концтабір"
Наприкінці 2024 року Найман потрапив у гучний скандал.
Зранку 20 грудня після ракетного удару московії по центру Києва він опублікував допис у Facebook, в якому фактично прорекламував свої послуги з інвестування за кордон, проілюструвавши це фотографією пошкоджених будинків.
"Недобрий київський ранок.
Бережіть себе та диверсифікуйте свої активи.
Так сьогодні виглядає нерухомість у центрі столиці.
Повторю: ви сильно ризикуєте, якщо тримаєте всі свої активи в Україні", – написав він.
Згодом, Найман видалив цей допис, проте, як відомо, "скриншоти не горять".
Скриншот допису Еріка Наймана після ракетного удару московії по центру Києві 20 грудня 2024 року
Того ж дня Найман написав ще один допис (на 9 січня допис не видалений), у якому назвав Україну "інвестиційним концтабором".
"Якщо ви ще не зрозуміли, що живете в інвестиційному концтаборі, де всі податкові правила, банківські та валютні регуляції, дії чиновників і навіть маркетинг спрямовані на те, щоб все, що ви заробили, тут і витратили, то пора б це вже зрозуміти.
Вас просто дурять", – написав фінансист.
Ще один допис Наймана, у якому він назвав Україну "інвестиційним концтабором"
Така гостра критика, ймовірно, пов"язана з рішенням Нацкомісії з цінних паперів обмежити одну з найпопулярніших схем виведення капіталу за кордон.
За день до того, як Найман написав свої дописи, ЕП повідомила, що регулятор планує заборонити виводити кошти за кордон за допомогою американських "трежеріс".
Читайте також: Українці обходять валютні обмеження НБУ за допомогою уряду США.
Реакція регулятора
Ще раніше жорсткі обмеження на перекази коштів між банківськими рахунками запровадив Нацбанк, "спонукавши" банки добровільно підписати відповідний меморандум.Що каже Найман
ЕП звернулася до Еріка Наймана з проханням прокоментувати рішення комісії.
Фінансист зазначив, що отримав від регулятора лист з проханням надати відповіді на низку питань та "роз"яснити обставини".
І його юристи вже працюють над наданням таких відповідей.
"Ми отримали запит вчора (8 січня – ЕП) і там написано відповісти протягом п"яти днів.
Цікаво чому Комісія ухвалила рішення до отримання відповідей?", – цікавиться Найман.
Звинувачення Нацкомісії у тому, що сайт hugs.ua надає послуги без отримання ліцензії він відкидає.
"Це інформаційні курси.
Якщо інформування людей про те, що відбувається, – це скам, то тоді я попрошу комісію роз"яснити чим вони мотивували своє рішення.
Також у мене є питання, коли розморозять кошти тисяч вкладників "Фрідом фінанс".
Зараз багато людей ведуть влоги та розповідають про американський ринок акцій, наприклад.
На таку діяльність потрібно отримувати ліцензію комісії?" – зазначив фінансист.
Читайте також: Бездіяльність чи злочинний умисел? Як НКЦПФР нехтує інтересами українців на користь підсанкційного росіянина
Також ЕП поцікавилася, чи вважає Найман дії регулятора "помстою" за дописи аналітика у соцмережах.
"Якщо у них є питання з цього приводу, то нехай адресують їх мені.
До чого тут ТОВ "Спай"? Немає жодних ознак, підстав та обґрунтувань такого рішення, в той час, як суб`єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих рішень", – додав Найман, зазначивши, що формального відношення до цієї компанії не має.