Чому Байден заблокував поглинання Японією ключового виробника сталі

12:00 | Економічна правда. Колонки

Перед відходом з Білого дому 20 січня Джо Байден робить чимало резонансних кроків: від дозволу Україні бити по території московії ракетами ATACMS і "значних" пакетів військової допомоги до заборони буріння нових нафтових свердловин у прибережних водах США та помилування свого сина Гантера. За два тижні до інавгурації Дональда Трампа Байден ухвалив і знакове рішення для металургійної промисловості США, заблокувавши продаж американського сталеливарного гіганта U.S.
Steel японській Nippon Steel за 14,9 млрд дол. U.S.
Steel погодилася на злиття з найбільшим японським виробником сталі у грудні 2023 року.
Це рішення не було поспішним: компанія, яку 125 років тому заснував легендарний для Америки інвестор Джон Пірмонт Морган, намагається конкурувати з дешевою китайською сталлю, а її показники падають.
У разі злиття Nippon Steel стала б третьою найбільшою металургійною фірмою у світі. Процес розгляду заявки на "сталеву угоду" припав на розпал передвиборчої кампанії в США.
U.S.
Steel протягом багатьох місяців стверджувала, що продаж Nippon Steel є для неї єдиним способом вижити.
Байден вважав інакше. Зрештою, на початку 2025 року президент дійшов висновку, що поглинання сталеливарного гіганта компанією близького союзника Сполучених Штатів, Японії, недостатньо, аби послабити побоювання щодо національної безпеки. Профспілка підтримала таке рішення, інвестори бачать у ньому ризики для відносин з японцями, а U.S.
Steel та Nippon Steel взагалі пішли до судів, звинувачуючи Байдена в політичній корупції.
Проти продажу U.S.
Stee виступив і новообраний президент США Дональд Трамп, тож угода ризикує зірватися. Чому Nippon Steel вирішила поглинути американського конкурента? Якими аргументами керувався Байден при блокуванні угоди? Як у U.S.
Steel хочуть переконати Трампа змінити свою думку?Аргументи "за" і "проти" Nippon Steel оголосила про плани поглинути U.S.
Steel у грудні 2023 року.
У Nippon Steel запевняли, що це дозволить об"єднаній компанії оновити виробничі лінії і задовольняти попит на сталь в умовах високої конкуренції.
Компанія зобов"язалася зберегти назву U.S.
Steel та її штаб-квартиру в Піттсбурзі. Nippon Steel описувала потенційне поглинання не інакше як порятунок американської компанії.
Там проти таких формулювань не заперечували, адже через появу на світовому ринку дешевої сталі з Китаю американський гігант зазнає фінансових труднощів: у січні-вересні 2024 року його доходи впали на 12% до 12,1 млрд дол., а чистий прибуток – на 51,5% до 473 млн дол.
Читайте також: Занадто пізно схаменулись: як Японія програла гонку на ринку електрокарів Ба більше, U.S.
Steel запевняла, що угода зміцнить національну та економічну безпеку США і сформує ефективний альянс для конкуренції з Китаєм. Проте потенційне поглинання чи не одразу зіткнулося з політичною протидією.
Критики попереджали, що японці скоротять робочі місця.
У відповідь Nippon Steel пообіцяла зупинити будь-які звільнення або закриття на час дії поточного договору з профспілкою, термін якого закінчується у вересні 2026 року.
Також японська компанія надала уряду США право вето на зміну обсягів виробництва.
Nippon Steel пообіцяла інвестувати 2,7 млрд дол.
у США, зокрема, у завод Edgar-Thomson – найстаріший у світі інтегрований сталеливарний комбінат Фото: AP Однак Комітет з іноземних інвестицій у США (CFIUS) після кількох місяців розгляду заявки не знайшов консенсусу щодо можливих загроз нацбезпеці: 24 грудня 2024 року рішення передали на розгляд Байдену. Членів комітету непокоїло те, що після отримання контролю над U.S.
Steel Nippon Steel може перенести виробництво на свої заводи в Бразилії, Мексиці та Індії, не виконавши обіцянки щодо збереження виробничих потужностей у США.
Nippon Steel – найбільший виробник сталі в Японії Фото: Getty Images CFIUS попередив, що угода може зірвати спробу Вашингтона припинити демпінг з боку Китаю, де важка промисловість отримує величезні субсидії від уряду. Експерти на чолі з міністром фінансів Джанет Єллен вважали, що продаж може призвести до скорочення виробництва сталі в США.
Це спричинило б дефіцит пропозиції, який найбільше вплине на транспортний та енергетичний сектори.Вето Байдена і дискусії про нацбезпеку Президент США Джо Байден оголосив, що не підтримує план з поглинання U.S.
Steel японцями ще в березні 2024 року.
"Я сказав нашим сталеварам, що прикрию їхні спини, і я мав на увазі саме це", – говорив тоді він. Під час своєї каденції Байден, як і Трамп перед ним, запроваджував протекціоністську політику, аби захистити сталеливарний сектор США від глобального надлишку пропозиції, який призвів до падіння цін. За даними WP, радники Білого дому намагалися переконати президента схвалити угоду, оскільки це була б значна інвестиція в кризову американську компанію.
Вони також вважали, що вето може зашкодити відносинам з Японією, одним з найближчих союзників Вашингтона в Індо-Тихоокеанському регіоні. Проте несподіванки не сталося: 3 січня Байден заблокував поглинання.
Він заявив, що U.S.
Steel має залишитися у власності та управлінні американців.
Сталевари є опорою США, зазначив президент, вказавши на вирішальне значення цієї галузі важкої промисловості для стійких ланцюжків поставок.
Попри рекомендації радників, Байден не змінив свого рішення Фото: Getty Images Байден також підкреслив, що американські сталеливарні гіганти тривалий час стикалися з несправедливою торговельною практикою, оскільки іноземні компанії (насамперед Китай) постачали на ринок сталь за штучно заниженими цінами.
Це, за його словами, призводило до втрати робочих місць і закриття заводів у США. На блокування угоди учасники процесу відреагували по-різному.
Вето Байдена стало великою перемогою для президента профспілки сталеварів United Steelworkers Девіда Макколла та інших керівників об’єднання, які виступали проти злиття, хоча низка рядових членів спілки висловлювалася на її підтримку. U.S.
Steel та Nippon Steel пообіцяли оскаржити блокування угоди.
"Процесом маніпулювали для просування політичного порядку денного президента Байдена.
У нас не залишається іншого вибору, окрім як вжити всіх необхідних заходів для захисту наших законних прав", – ішлося в спільній заяві компаній. Розчарував цей крок і міністра торгівлі Японії Йодзі Муто.
Він назвав його "важким для розуміння" та оголосив, що уряд звернеться до Білого дому за поясненнями, аби усунути занепокоєння японських компаній, які інвестують у США.
Читайте також: Потенційна катастрофа: які проблеми економіки США показала криза Boeing й Intel Аналітиків зацікавили слова Байдена про "достовірні докази" того, що пропозиція Nippon Steel створить ризик для нацбезпеки США.
Він не навів ці докази, але послався на закон про оборонне виробництво критично важливих товарів. "Закон часів "холодної війни", на який послався президент, використовувався для постачання військового обладнання.
Це ще одне нагадування про те, що Байден, як і раніше Трамп, прийняв більш широке визначення загроз нацбезпеці країни, особливо коли мова йде про торгівлю та інвестиції", – пояснює Bloomberg. Багатьох здивувало, що Байден назвав Японію – ключового партнера в прагненні стримати регіональні амбіції Китаю – загрозою безпеці Сполучених Штатів. "Незвично оголошувати друга та одного з головних союзників загрозою безпеці.
Схоже, визначення загрози безпеці стає ширшим, ніж було раніше", – вважає посадовець Міністерства торгівлі США часів адміністрації Клінтона Білл Рейнш.
Штаб-квартира U.S.
Steel розташована в Пенсильванії – одному з ключових штатів на виборах-2024.
Це вплинуло на майбутнє угоди Фото: Getty Images Експерти погоджуються: таке рішення сигналізує про те, наскільки різко Білий дім відійшов від принципів глобалізації, які були відмінною рисою торговельної та інвестиційної політики США до середини 2010-х років.
У рамках цього відходу Вашингтон покладався на нечітко визначену ідею нацбезпеки, кажуть аналітики. Рішення щодо угоди з Nippon Steel мало й політичний елемент: U.S.
Steel базується в "хиткому" штаті Пенсильванія, а потенційне схвалення продажу стало би ще однією "точкою спалаху" під час виборчої кампанії в США.
Ситуація ще більше загострилася після того, як проти угоди виступила профспілка.Потенційні наслідки Прямі іноземні інвестиції в США продовжують зростати значною мірою завдяки Японії.
Однак прихильники збільшення припливу інвестицій стурбовані негативним сигналом, який надішле таке рішення щодо U.S.
Steel. За словами представника Американської торговельної палати Джона Мерфі, цей крок призведе того, що інші іноземні компанії утримуватимуться від нарощування виробництва в США.
"Рішення щодо U.S.
Steel може мати охолоджуючий ефект на міжнародні інвестиції в Америку", – вважає він. Мерфі підкреслив, що Японія є найбільшим джерелом прямих іноземних інвестицій у США та підтримує майже мільйон робочих місць у Штатах.
Читайте також: Домівка китайського капіталу в ЄС: чому Пекін інвестує в Угорщину і для чого це Орбану Крок адміністрації Байдена викликав різку критику з боку багатьох економістів і юристів, які попередили, що це стримуватиме іноземні інвестиції.
"Байден стверджував, що виступає за верховенство права і міжнародні альянси.
Він до нудоти розповідав, що Трамп ксенофоб і користолюбець, а тепер дає ляпаса одному з наших найважливіших союзників", – обурився юрист Джон Кабіло. Як зазначає DW, вето Байдена може призвести до того, що U.S.
Steel доведеться боротися за капітал і технології для модернізації.
У підсумку компанія не зможе нав’язувати боротьбу ArcelorMittal та китайським конкурентам.
Перед угодою з Nippon Steel виробник мав кілька варіантів у США: конкуренти хотіли придбати всю компанію або її частину.
Наразі незрозуміло, чи з’являться такі пропозиції.
Попри позицію профспілки, частина металургів підтримала угоду Фото: WP За словами аналітикині Wolfe Research Тімни Таннерс, є велика ймовірність, що U.S.
Steel залишиться окремою компанією.
Міжнародні інвестори також можуть розцінити це блокування як сигнал, що вони зіткнуться з політичними та регуляторними перешкодами під час торгів за американські компанії, які вважаються критично важливими для національної безпеки США. Крім того, такий крок Байдена, імовірно, посилить контроль Китаю над світовим металургійним сектором і може навіть спонукати Євросоюз шукати іноземні інвестиції для своїх сталеливарних заводів, прогнозує DW.Попереду – судові баталії Після обіцянки оскаржити указ Байдена Nippon Steel та U.S.
Steel почали діяти: 6 січня вони подали кілька позовів у спробі зберегти заплановане злиття.
Компанії стверджують, що Байден заблокував угоду "суто з політичних міркувань". "Заява та указ президента не містять жодних достовірних свідчень про загрозу національній безпеці.
Це чітко вказує на те, що це було політичне рішення", – говорили сталеливарні гіганти одразу після його заяви. Ба більше, у позові до суду Байдена та інших високопосадовців звинувачують у "корумпованості процесу розгляду заявки з метою політичної вигоди".
Nippon Steel та U.S.
Steel звинувачують Байдена в політичній корупції Фото: Getty Images Сталевари стверджують: оскільки Байден був проти угоди ще в березні 2024 року, у розпал президентських перегонів, розгляд заявки комітетом CFIUS "був заплямований політикою і спрямований на досягнення заздалегідь визначеного результату".
Nippon Steel та U.S.
Steel також заявляють, що регулятор з ними не взаємодіяв, коли вони пропонували заходи щодо пом"якшення загроз нацбезпеці. Компанії судитимуться і з американською галузевою фірмою Cleveland-Cliffs та Макколлом.
Компанії звинуватили їх у "скоординованій антиконкурентній діяльності, спрямованій на те, щоб лише Cliffs придбала U.S.
Steel". У Білому домі підкреслили, що національна безпека має першочергове значення.
За словами речниці Карін Жан-П’єр, блокування угоди не стосується відносин з Японією, а лише того, що "U.S.
Steel залишиться американською компанією". У Cliffs відповіли, що позови з боку двох компаній-конкурентів не мають підстав і є "відчайдушною спробою відволіктися від власних невдач".
Макколл з United Steelworkers також заявив про безпідставність звинувачень.
Читайте також: Рік, щоб вижити: чому Nissan опинився за крок від банкрутства Як зазначає NYT, перспективи врятувати поглинання сумнівні: президент США має широкі повноваження визначати, що становить загрозу нацбезпеці, і жодна заборона на підставі таких повноважень ще не була скасована судом. У разі успіху позов ознаменує радикальні зміни в повноваженнях адміністрації щодо перевірки іноземних транзакцій, прогнозує газета.
Юристка Алексіс Ерлі, яка консультує клієнтів у справах CFIUS, очікує, що суд триватиме роками.Фактор Трампа Трамп, який 20 січня повернеться в Білий дім, теж обіцяв заблокувати угоду.
Після його перемоги компанія зберігала надію, що він перегляне свою позицію.
Проте 6 січня новообраний президент дав зрозуміти, що він проти продажу U.S.
Steel. "Чому вони хочуть продати U.S.
Steel, коли мита зроблять її набагато більш прибутковою і цінною? Хіба не було б чудово, якби U.S.
Steel, колись найбільша компанія у світі, знову очолила наш рух до величі?" – написав Трамп, пообіцявши використати комбінацію мит і податкових пільг для захисту сектору. Тим не менш, гендиректор U.S.
Steel Девід Беррітт вірить, що зможе достукатися до Трампа.
Намагаючись здобути прихильність нового президента, керівник покладає вину на Байдена: той нібито не дозволив відбутися процесу "як слід".
Читайте також: Make Tesla Great Again.
Чому Ілон Маск агітує за Трампа Тимчасом американські правники очікують, що Трамп використовуватиме обґрунтування із загрозою нацбезпеці ще активніше, ніж Байден.
Він може застосувати пункт про "надзвичайну загрозу" в законі про надзвичайні міжнародні економічні повноваження, аби ввести нові мита для Мексики та Канади. Такою загрозою можуть визнати нелегальних мігрантів чи незаконне ввезення фентанілу з Мексики.
Закон дозволяє впроваджувати мита майже негайно, що дасть змогу новому президенту обійти консультування з Конгресом. Під час свого першого терміну Трамп уже використовував положення торгового законодавства щодо нацбезпеки для підвищення мит на сталь, імпортовану з Канади та ЄС, що негативно вплинуло на союзників США з НАТО.

Додати коментар

Користувач:
email:





Debt can be a heavy weight,
But with patience and persistence, it can abate.
Cut your spending, and pay it down,
And soon your credit score will wear a crown.

- Fin.Org.UA

Новини

14:58 - Естонія не планує будівництва спільної з Литвою та Латвією АЕС
13:53 - TikTok попереджає про ширші наслідки, якщо Верховний суд США дозволить заборону
12:53 - За добу енергетики відновили живлення для 17 тисяч споживачів
12:00 - Чому Байден заблокував поглинання Японією ключового виробника сталі
12:00 - Через санкції США Кремль може втратити до 20% експорту нафти
10:57 - Трамп і Цукерберг зустрілися в Мар-а-Лаго – Semafor
10:35 - Ситуація в енергосистемі на 11 січня: енергетики відновили живлення для 17 тисяч споживачів
10:00 - Пентагон: Адміністрація Байдена не встигла витратити майже $4 млрд на допомогу Україні
09:32 - Оперативна інформація ДСНС щодо ліквідації наслідків ведення бойових дій рф та роботи піротехнічних підрозділів
23:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:35 - Versace виставили на продаж: став відомий потенційний покупець
21:00 - Новини 10 січня: масштабні санкції США на нафту московія, річна інфляція становила 12%
20:44 - Біля берегів Німеччини втратив управління танкер з російською нафтою
20:21 - Одинадцяте засідання Штабу з підготовки ЖКГ та енергетики до зими: стан проходження опалювального сезону та децентралізація генерації
20:17 - Санкції США: "Газпром" має 45 днів, щоб вийти з сербської нафтокомпанії NIS
20:14 - У Кам’янці-Подільському відбулася шоста стратегічна сесія щодо розвитку громад та регіонів
20:00 - Герман Галущенко обговорив з Послом Туреччини співпрацю для зміцнення енергетичної безпеки
19:50 - У "Дії" відновили автоматичне відкриття ФОП
19:42 - Герман Галущенко обговорив з послом Туреччини співпрацю для зміцнення енергетичної безпеки
19:23 - Британія слідом за США оголосила про санкції проти російських нафтових гігантів
19:04 - Олексій Кулеба очолив Координаційний центр із питань управління регіонами, де ведуться або велися бойові дії, а також територіями, які були тимчасово окуповані
18:54 - Індійська рупія досягла історичного мінімуму, падаючи 10-й тиждень поспіль
18:31 - Нацбанк показав, яким буде курс долара та євро після вихідних
18:04 - Акції російських нафтових компаній обвалилися в очікуванні нових санкцій США
17:51 - Розпочинається обговорення змін до Положення про провадження депозитарної і клірингової діяльності та забезпечення здійснення розрахунків за правочинами щодо цінних паперів Національним банком України
17:40 - Краще майбутнє для громад: які переваги комплексного плану просторового розвитку?
17:36 - США ввели санкції проти найбільших нафтових компаній московія
17:32 - Річне зростання цін в Україні досягло 12% – Держстат
17:23 - Долар США відновлюється після потужних даних по зайнятості США
16:58 - Мінекономіки хоче обережно оптимізувати "Національний кешбек"


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.1654
Канадський долар29.3548
Юань Женьміньбі5.7675
Чеська крона1.7361
Данська крона5.8404
Гонконгівський долар5.4312
Форинт0.105344
Індійська рупія0.49186
Рупія0.0026114
Новий ізраїльський шекель11.5043
Єна0.26766
Теньге0.080149
Вона0.028828
Мексиканське песо2.0614
Молдовський лей2.2688
Новозеландський долар23.6157
Норвезька крона3.7094
московський рубль0.41627
Сінгапурський долар30.9253
Ренд2.2202
Шведська крона3.7913
Швейцарський франк46.2703
Єгипетський фунт0.8363
Фунт стерлінгів52.0771
Долар США42.2841
Білоруський рубль15.3693
Азербайджанський манат24.8701
Румунський лей8.761
Турецька ліра1.1939
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.8855
Болгарський лев22.2782
Євро43.5738
Злотий10.218
Алжирський динар0.31003
Така0.35025
Вірменський драм0.105985
Домініканське песо0.69023
Іранський ріал0.00007364
Іракський динар0.032084
Сом0.48312
Ліванський фунт0.00047
Лівійський динар8.5497
Малайзійський ринггіт9.3977
Марокканський дирхам4.1564
Пакистанська рупія0.15092
Саудівський ріял11.1903
Донг0.0016491
Бат1.22407
Дирхам ОАЕ11.4425
Туніський динар13.1903
Узбецький сум0.0032529
Новий тайванський долар1.28166
Туркменський новий манат12.0084
Сербський динар0.37323
Сомоні3.8434
Ларі14.9041
Бразильський реал6.8049
Золото113272.76
Срібло1283.03
Платина40777.52
Паладій40246.43

Курси валют, встановлені НБУ на 13.01.2025