Немає документів, а дім не приватизований. Як отримати компенсацію за пошкоджене або знищене житло

13.01 13:17 | Економічна правда. Публікації

Національна програма єВідновлення передбачає компенсації за пошкоджене чи зруйноване житло внаслідок агресії російської федерації проти України виключно для його власників — фізичних осіб, громадян України. Але маємо чимало звернень до нашої організації від осіб, які позбавлені житла внаслідок військової агресії, бойових дій, однак, які не є власниками таких приміщень, або не можуть оформити своє право власності з тих чи інших причин (зовнішні та внутрішні чинники).
Як їм діяти, на що розраховувати, і що ми можемо порадити? Українське законодавство не передбачає жодних прав на компенсацію для цієї категорії осіб.
Але вони можуть скористатися міжнародним компенсаційним механізмом, звернувшись до міжнародного Реєстру збитків, оскільки в міжнародно-правових актах правове поняття "житла" має ширше поняття, ніж в національному законодавстві. Для документального обліку доказів та інформації стосовно збитків, завданих агресією з боку рф до України, створено спеціальний Реєстр (Register of Damage for Ukraine, скорочено RD4U), який є ключовим компонентом компенсаційного механізму в міжнародних масштабах.
Читайте також: Компенсація за зруйноване житло: хто може взяти участь у програмі та як вона працює У нього збирають заяви про відшкодування збитків чи втрат, завданих від 24 лютого 2022 року або пізніше в межах визнаних міжнародних кордонів України з її територіальними водами, включно всім фізичним і юридичним зацікавленим особам, а також загалом нашій державі протиправними діями рф (ст.
1 Статуту Реєстру збитків, завданих агресією російської федерації проти України).
Початковий період формування Реєстру визначений у три роки. Тому важливим є невдовзі відкриття нового формуляру заяв до міжнародного Реєстру збитків для України (RD4U) - категорія А.3.3.
- «Втрата житла або місця проживання». Категорія А.3.3.
«Втрата житла або місця проживання» включатиме права на звернення за компенсацією користувачів житла не власників, серед іншого, таких як: - мешканців гуртожитків, іншого житла, що підлягає приватизації, які проживали у цьому житлі, але не приватизували свої приміщення, оскільки не мали можливості або не завершили процедуру приватизації; - осіб, які проживали в житлі, наданому для виконання службових обов’язків; - осіб, які проживають у соціальному житлі, наданому державою або місцевими органами влади; - орендарів або осіб, які довгостроково проживали у житловому помешканні, яке їм не належить; - особи, які довгостроково проживали у житловому помешканні та з тих чи інших причин не здійснювали легалізацію свого права власності (наприклад другий із подружжя, спільне проживання без реєстрації шлюбу); спадкоємці, які після смерті спадкодавця продовжують користуватися житлом, але з різних причин не оформили право власності та орган місцевого самоврядування не визнав спадщину відумерлою. осіб, які протягом тривалого часу проживали у самочинно збудованих будинках, але не розпочали чи завершили процедуру їх узаконення. користувачів житла, які придбали його, отримали у дарунок, спадок чи у інший спосіб набули житло у власність, але з різних причин не оформили відповідні документи згідно із законодавством, наприклад, без дотримання нотаріальної форми та встановленої законодавством реєстрації, наприклад (розписка, усний договір (домовленість), тощо.) Наразі механізм направлення заяв за цією категорією та необхідний перелік і процедура збору доказів відсутні і лише плануються до розробки. Проте достеменно відомо, що користувачі, звертаючись із заявою в межах даної категорії, повинні довести факт тривалого проживання в ньому, встановлення сталих зв’язків з житловим приміщенням. Серед іншого, окрім ордерів на вселення, договорів користування (оренди) житлом, наказів, розпорядження та інше, такими доказами можуть бути навіть довідки з ОСББ або кооперативу, письмове підтвердження інших членів родини про проживання разом в цьому житлі, листування, кореспонденція протягом тривалого часу за цією адресою, оплата комунальних послуг.
Вичерпного переліку немає.
За великим рахунком, це можуть бути будь-які документи, які можуть підтвердити тривале та відкрите проживання у житловому приміщенні. До цієї категорії також відноситься відшкодування втрат звичайних речей побуту, які необхідні для проживання і зазвичай якими користується мешканці житла (меблі, техніка, речі тощо), і витрати, пов"язані з переїздом та пошуком нового житла.
До цієї категорії не входить відшкодування дороговартісних речей, таких як гроші, ювелірні прикраси, антикваріат та інше. Для відшкодування цінних речей буде розроблено форму в категорії А 3.7.
До речі, власники пошкодженого або зруйнованого житлового майно можуть звернутися одночасно як за компенсацією за пошкоджене або знищене житло, так і щодо речей побуту, які знаходилися в цьому приміщенні. Отже, користувачі пошкодженого/знищеного житла, особи, що вимушено втратити житло (не тільки власне, а й таке, в якому вони мешкали сталий період часу), втратили майно в цьому житлі, витратили кошти на переїзд, пошук нового житла і облаштування, можуть збирати всі можливі докази на підтвердження заяви до Реєстру. До вищенаведених доказів на підтвердження проживання у такому житлі, можна ще віднести будь-які фото житла, майна в житлі, чеки, платіжні документи, якщо вони збереглися, гарантійні паспорти для побутової техніки, угоди на придбання, якщо є такі, ремонт житла або виготовлення чи придбання меблів, документи, що підтверджують право власності на майно, докази щодо переїзду на нове місце проживання та будь-які платіжні документи на підтвердження витрат з переїзду і пошуку нового житла, інформація з Реєстру пошкодженого та знищеного майна України (за наявності), опис події, що спричинила пошкодження/знищення майна (тип, дата та опис події, інформація про пошкодження або знищення майна (тип, ступінь та опис), докази пошкодження або знищення (фото, відео), експертна оцінка збитків (за наявності але не обов’язково), підтвердження проведених ремонтних робіт та їхньої вартості, орієнтовна сума вимоги. Як тільки відкриється можливість звернення із заявою за формою А.3.3, таким користувачам житла і власникам майна у зруйнованому/пошкодженому житлі необхідно звернутися до Реєстру збитків (RD4U). Проблематика питання у відсутності механізмів визнання національним законодавством осіб з числа вищенаведеного переліку законними користувачами житла.
Обмежено облік державними інструментами таких осіб у реалізації права на житло, а відтак і забезпечення доказової бази для доступу до майбутніх альтернативних механізмів компенсації.
Відновлення юридично значущих документів та встановлення фактів проживання є складним.
Користувачі часто не можуть підтвердити свої права на житло, і це призводить до дискримінації цієї категорії осіб у доступі до компенсаційних та реституційних механізмів. Вирішення цієї проблеми потребує запровадження спрощених процедур для юридичного визнання прав таких людей та визнання їх законними користувачами. Омбудсмен України в Концепції вдосконалення національної системи засобів правового захисту та підтримки постраждалих внаслідок збройної агресії проти України зазначив, що законодавство обмежує категорії суб’єктів, які мають право на отримання компенсації за матеріальні збитки. Так, мешканці гуртожитків, які не мають документів про право власності на житлові приміщення, особи, які використовують не приватизоване житло, службові житлові приміщення, інвестори у будівництво, щодо якого не отримано повного пакету дозвільних документів на право проведення будівельних робіт, не включені до зазначеного переліку, та, відповідно не матимуть права на компенсацію. Крім того, фактично не надається компенсація суб’єктам господарської діяльності, для яких певні земельні ділянки чи нежитлові об’єкти виконували функцію забезпечення основних засобів існування (дрібні фермери та підприємці), не передбачається також компенсація (відшкодування) за знищене/пошкоджене рухоме майно. Так само, "поза законом" опинились власники нежитлових приміщень у багатоквартирних житлових будинках та деякі інші суб’єкти.
При цьому, відповідно до статті 2 Закону №2923-IX Кабінетом Міністрів України в Порядку надання компенсації за пошкоджене/знищене майно можуть визначатися додаткові категорії осіб, яким може надаватися компенсація за пошкоджені/знищені об’єкти нерухомого майна. Таким чином, для вирішення певних питань розширення категорій осіб відсутня необхідність вносити зміни до закону, що забезпечує більшу гнучкість такого механізму". Право на житло в міжнародному праві є одним із фундаментальних прав, що значно впливає на соціальне та психологічне благополуччя людей.
Воно захищається від свавільного виселення та забезпечується реституція (компенсація) за втрату житла. І в цьому аспекті ключовими є: положення Загальної декларації прав людини та Європейської конвенції з прав людини, відповідно до яких забороняється свавільне втручання у житло, гарантується право на житло як складова достатнього рівня життя, встановлюється право біженців та внутрішньо переміщених осіб на реституцію (компенсацію) житла, визнається право орендарів, мешканців соціального житла та інших законних користувачів житла на участь у програмах реституції (компенсації) внаслідок втрати доступу до житла незалежно від наявності права власності, проголошується рекомендація створення спрощеного виключного механізму для відновлення порушених прав на житло, забезпечується захист прав на користування комунальним чи соціальним житлом, які вже визнавалися відповідними державними органами. Практика ЄСПЛ підтверджує, що житло як автономне поняття охоплює ширше коло прав, ніж передбачено національним законодавством.
Житло має значення ширше за місце проживання особи і охоплює всі помешкання, з якими така особа має стійкі та тривалі зв’язки.
Житло не враховує наявність офіційного права власності. Житлом може бути визнане також помешкання, що належить іншій особі, наприклад родичу, з яким у мешканця утворилися стійкі та тривалі зв’язки.
Поняття житло застосовується навіть у разі, якщо право на проживання у помешканні формально завершилося або було незаконним. Воно може включати в себе поняття власності та є ширшим за своєю правовою природою.
Захист житла здійснюється навіть за відсутності формальних прав власності чи проживання за умови наявності достатніх зв’язків з помешканням. Таким чином, законні користувачі, які мають стійкі та тривалі зв’язки із «житлом», навіть за відсутності формального права власності заслуговують на захист своїх прав шляхом участі у програмах реституції (компенсації). Надання юридичної допомоги для отримання державних компенсацій за пошкоджене або знищене житло єВідновлення реалізується Південною стратегією розвитку у партнерстві з Acted Ukraine за підтримки Гуманітарного фонду для України" Співавтор: Олександр Мінкін, Експерт із правого захисту прав на житло, землю та майно в Херсонській та Миколаївській областей

Додати коментар

Користувач:
email:





Все на світі – дешевше, коли купуєш на кредит.

- Fin.Org.UA

Новини

11:31 - Дії суб’єкта господарювання, якщо при формуванні фіскального чека в «ПРРО ДПС» надходить повідомлення «Помилка при збережені фіскального чека»
11:29 - До уваги ФОПів – платників єдиного податку!
11:27 - Як доєднатися до Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства?
11:24 - Порядок адміністративного оскарження рішення комісій щодо неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість
11:09 - Випадки, в яких юридична особа – платник єдиного податку не визначає мінімальне податкове зобов’язання
10:40 - Опрацювання інформації, отриманої від державної установи «Урядовий контактний центр»
10:35 - Ситуація в енергосистемі на 14 січня: енергетики відновили живлення для 140 тисяч споживачів
10:34 - Щодо зміни ДПІ Головного управління ДПС у Дніпропетровській області
10:32 - Податковий календар на 15 січня 2025 року
10:24 - Платниками Дніпропетровського регіону до бюджетів спрямовано понад 5,8 млрд грн податку на прибуток підприємств
10:15 - У грудні платники сплатили до загального фонду державного бюджету 13,1 млрд грн акцизного податку
09:58 - Китайські НПЗ активно закуповують сировину, щоб уникнути зриву поставок через санкції
09:29 - Китай розглядає можливість продажу TikTok у США Ілону Маску як один із варіантів
09:10 - Штраф або в'язниця: як Зеленський пропонує карати за порушення санкцій
09:01 - Ціни на нафту залишаються біля 4-місячних максимумів на тлі санкцій проти московія
08:51 - Зеленський розблокував активи клієнтів "Фрідом фінанс"
08:09 - Як процедура банкрутства допомагає боротися з незаконними схемами закриття збиткових бізнесів
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 14.01.2025
07:22 - Знайдено рішення проблеми клієнтів ТОВ «Фрідом Фінанс Україна»
23:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:47 - Зеленський підписав указ про запровадження санкцій проти фінансового сектору московія
21:00 - Новини 13 січня: Китай та Індія відмовляються від нафти московія, можливість відкриття авіарейсів
20:56 - На мережі АЗС, що контролювалась Коломойським, майже зникло пальне
20:54 - Десять країн ЄС закликали заборонити імпорт російського газу
20:44 - Ціна перевезення нафти танкерами різко зросла на тлі санкцій проти московія
20:22 - НБУ прогнозує зростання інфляції у перші місяці 2025 року
19:53 - Танкер "тіньового флоту" планував пошкодити ще більше кабелів у Балтійському морі
19:40 - Всё более бычья техническая картина в нефти
19:24 - "Дія" перейшла на державний банк для оплати держпослуг
18:55 - Один з аеропортів Україні вивчає можливість відкриття рейсів цивільної авіації


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.0061
Канадський долар29.319
Юань Женьміньбі5.765
Чеська крона1.7106
Данська крона5.7806
Гонконгівський долар5.4282
Форинт0.104335
Індійська рупія0.48822
Рупія0.0025962
Новий ізраїльський шекель11.5156
Єна0.26922
Теньге0.079648
Вона0.02879
Мексиканське песо2.0339
Молдовський лей2.2556
Новозеландський долар23.4848
Норвезька крона3.6842
московський рубль0.41113
Сінгапурський долар30.7703
Ренд2.2088
Шведська крона3.7492
Швейцарський франк46.1555
Єгипетський фунт0.8367
Фунт стерлінгів51.2556
Долар США42.2692
Білоруський рубль15.3639
Азербайджанський манат24.8613
Румунський лей8.6729
Турецька ліра1.1907
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.6617
Болгарський лев22.0508
Євро43.1273
Злотий10.097
Алжирський динар0.31003
Така0.35025
Вірменський драм0.105985
Домініканське песо0.69023
Іранський ріал0.00007364
Іракський динар0.032084
Сом0.48312
Ліванський фунт0.00047
Лівійський динар8.5497
Малайзійський ринггіт9.3977
Марокканський дирхам4.1564
Пакистанська рупія0.15092
Саудівський ріял11.1903
Донг0.0016491
Бат1.22407
Дирхам ОАЕ11.4425
Туніський динар13.1903
Узбецький сум0.0032529
Новий тайванський долар1.28166
Туркменський новий манат12.0084
Сербський динар0.37323
Сомоні3.8434
Ларі14.9041
Бразильський реал6.8049
Золото112898.92
Срібло1260.57
Платина40440.21
Паладій39756.72

Курси валют, встановлені НБУ на 14.01.2025