Штраф або в'язниця: як Зеленський пропонує карати за порушення санкцій

14.01 09:10 | Економічна правда

Частина українського бізнесу, попри десятирічну агресію Кремля та масштабні санкції, керуючись принципом just business, досі продовжує співпрацю з країною-агресором та її підприємствами.
Вітчизняний судовий реєстр містить достатньо таких історій. Наприклад, відомий український виробник меблів "Новий стиль" постачав обладнання, устаткування та компоненти російській компанії через фірми-прокладки.
А директор науково-виробничого підприємства "Техприлад" поставив росіянам компоненти до гідрометеорологічного обладнання на 800 тис.
дол.
через болгарського посередника. Феміда наздогнала порушників.
Однак, через відсутність в Україні спеціальної статті Кримінального кодексу (ККУ) про порушення санкцій, їх притягнули за статтею про колабораціонізм, яка не враховує усіх особливостей обходу санкційного режиму. У першому випадку виробник меблів за угодою зі слідством отримав один рік умовно, у другому – винуватець сплатить 170 тис.
грн штрафу.Як за порушення санкцій карають на Заході Україна відстає від держав-партнерів в ефективності переслідування порушників санкцій та тих, хто хоче заробити на війні.
Наприклад, в Німеччині відкрили близько 2 тис.
проваджень щодо ухилення від антиросійських санкцій, у Фінляндії – понад 900, у Латвії – понад 300. Нещодавно у Німеччині притягнули до кримінальної відповідальності директора місцевої компанії за продаж верстатів для виготовлення снайперських гвинтівок російському виробнику зброї всупереч встановленим обмеженням.
Підприємця позбавили волі на 7 років. У Литві на криптовалютного оператора Payeer наклали штраф 8,23 млн євро за порушення міжнародних санкцій.
Компанія дозволяла клієнтам (переважно з московія) здійснювати операції в рублях через підсанкційні російські банки. Нідерландська компанія заплатить 195 тис.
євро, а її директор – ще 20 тис.
Річ у тім, що підприємство незаконно перерахувало близько 18 млн євро дивідендів російській компанії, бенефіціаром якої була підсанкційна особа.
Крім того, нідерландці погасили кредит у 100 тис.
євро іншій російській компанії, що перебувала під санкціями.
Читайте також: московія легалізувала криптовалюти.
Чи допоможе це обійти західні санкції? Усі ці приклади демонструють, що Україна як жертва агресії виявляється менш ефективною у переслідуванні порушників санкцій у порівнянні з європейськими партнерами.
Цей дисонанс особливо помітний на тлі дій ЄС, який посилює відповідальність та санкційний комплаєнс у бізнесі. Змінити ситуацію має законопроєкт, який встановлює кримінальну відповідальність за порушення та обхід санкцій.
Його підписав президент Володимир Зеленський і має зареєструвати найближчим часом. Цей документ – результат річної роботи Міністерства юстиції, понад 10 державних органів та Аналітичного центру "Інститут законодавчих ідей".
Він враховує найкращі світові підходи протидії порушенню санкцій та здатен суттєво посилити ефективність санкційної політики держави.За що каратимуть Кримінально караним буде умисне або необережне порушення (невиконання чи перешкоджання виконанню) санкційних обмежень, застосованих відповідно до профільного закону.
Зокрема йдеться про секторальні санкції та окремі види персональних обмежень, перелік яких міститься в примітці статті ККУ. Також каратиметься умисний обхід санкцій, а саме набуття та інші дії із заблокованими активами.
Крім цього пропонується карати за доведення до банкрутства або фіктивне банкрутство підсанкційної юридичної особи чи компанії з підсанкційним кінцевим бенефіціарним власником. Важливо, що за дрібні порушення не каратимуть, адже для настання кримінальної відповідальності треба досягти вартісного порогу у понад 3 тис.
євро.
Виняток – товари військового призначення або подвійного використання.Кого каратимуть Відповідно до законопроєкту, карати пропонується як підсанкційну особу, так й інші сторони, зокрема службовців та осіб, які надають публічні послуги. Наприклад, кримінальну відповідальність нестиме нотаріус, який всупереч санкціям перереєстрував частку бізнесу на іншу особу, чи директор фірми, яка виконала фінансове зобов’язання або здійснила торгівельну операцію на користь підсанкційного суб"єкта."Ефективність запроваджених санкцій прямо залежить від механізму їх реалізації.
Наразі відсутність кримінальної відповідальності за обхід чи порушення санкцій породжує безліч схем для виведення активів з-під санкційних обмежень", - зазначила Інна Богатих, заступник міністра юстиції.Як каратимуть Потенційне покарання за порушення та/або обхід санкції – штраф (від 425 тис.
грн до 2,04 млн грн) або позбавлення волі на строк від 2 до 10 років.
Передбачається обов’язкове позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років, а в окремих випадках – конфіскація майна.Юридичних осіб можуть оштрафувати, конфіскувати їхнє майно або взагалі ліквідувати.Що робити бізнесу Криміналізація порушення та обходу санкцій стане ефективним інструментом протидії недобросовісним суб’єктам господарювання та посилить дієвість санкційної політики.
Своєчасне впровадження ефективної системи санкційного комплаєнсу дозволить бізнесу не лише мінімізувати ризики порушень та уникнути кримінальної відповідальності, але й зробить свій внесок у посилення економічного тиску на Росію.
Читайте також: Усе недобре.
З якою економікою московія входить у 2025 рік Українські підприємці мають звикнути дотримуватися правил, які уже стали буденністю для бізнесу в державах-партнерах.
Серед них: ретельна перевірка контрагентів – скринінг через національні та закордонні (наприклад, EU Sanctions Map, CSL Search, OpenSanctions) реєстри та санкційні списки; перевірка кінцевих бенефіціарів, власників та пов"язаних осіб; у разі здійснення зовнішньоекономічної діяльності – аналіз географічного ризику (чи діють контрагенти в країнах з санкційними обмеженнями); запровадження політики санкційного комплаєнсу – чітких правил роботи в умовах ризиків санкційних порушень; відмова від співпраці з потенційно ризиковими контрагентами: якщо є будь-які сумніви чи підозри, краще відмовитись від угоди.Подальші перспективи Криміналізація порушення та обходу санкцій є важливим кроком у розвитку санкційної політики та протидії співпраці з ворогом та тим, хто сприяє агресії.
Такі зміни мають вести до зміцнення корпоративної культури українського бізнесу, а санкційний комплаєнс повинен стати невіддільною частиною відповідального ведення бізнесу. "Простий, але ефективний законопроєкт, спрямований на запобігання обходу санкцій.
Як і в багатьох інших країнах, пропонуємо запровадити кримінальну відповідальність за порушення санкцій.
Це суттєво підвищить ефективність санкційних обмежень і зміцнить їхній вплив", – вважає уповноважений президента із санкційної політики Владислав Власюк. Зеленський дійсно запропонував якісну базу для започаткування відповідальності за порушення санкцій.
Водночас парламент може піти далі й наблизити український закон до найкращої іноземної практики лідерів санкційної коаліції.
Читайте також: Величезні видатки на війну і залежність від імпорту.
Чи встоїть економіка Кремля По-перше, запровадження жорстких обмежувальних норм зазвичай балансується у виняткових випадках наданням дозволів на вчинення заборонених санкцією дій, наприклад, оплата лікування або здійснення підприємством діяльності для попередження екологічної шкоди. По-друге, обов’язкове декларування підсанкційними особами своїх активів.
Це полегшить можливість контролю за їхнім обходом та значно сприятиме ефективності кримінального переслідування порушників. Запровадження реальної відповідальності за ухилення від санкцій в Україні вигідне не для всіх.
Проте потреба ухвалення цього законопроєкту вже перезріла.
Більш того, новоухвалена директива ЄС зобов’язує усі країни члени криміналізувати такі діяння до травня 2025 року.

Додати коментар

Користувач:
email:





Secondary market
Trades existing securities
Provides liquidity

- Fin.Org.UA

Новини

23:00 - Накази Міністерства енергетики України
23:00 - Новини від Міністерства енергетики України
23:00 - Регуляторні акти Міністерства енергетики України
21:01 - Андрій Сибіга провів у Києві переговори з Міністром закордонних справ Естонії Маргусом Цахкна
21:00 - Новини 14 січня: зліт цін на пальне, зупинка шахти Ахметова в Покровську
20:42 - Арктичний нафтовий бізнес московії зупиняється через санкції США
20:11 - Продажі літаків Boeing впали до найнижчого рівня з часів пандемії
19:36 - HD Hyundai планує створити митно-логістичний хаб на Львівщині
19:35 - Декабрьский PPI снизил страхи жёсткой политики ФРС
19:23 - Мінфін: Відбулося дванадцяте засідання Української платформи донорів. Серед обговорених тем - бюджет-2025, реформи та відновлення
19:21 - Бюджетну підтримку та пріоритетні напрями відновлення обговорили під час засідання Української платформи донорів
19:08 - Нова ініціатива Мінветеранів: сім’ї полонених або зниклих безвісти ветеранів можуть отримати відомості з ЄДРВВ через ЦНАП
19:04 - Ігор Клименко провів зустріч з Надзвичайним та Повноважним Послом Республіки Словенія в Україні Матеєю Превольшек
18:53 - Удосконалюємо процедуру: як зміниться сертифікація вчителів з 1 вересня 2025 року
18:50 - ЄС посилює підтримку соціальної сфери України: зустріч Оксани Жолнович та Єврокомісарки Аджи Лябіб
18:50 - Урядом приведено у відповідність процедуру отримання відстрочки від мобілізації для рідних осіб, зниклих безвісти за особливих обставин
18:47 - Україна затвердила Стратегію цифрового розвитку інновацій: що передбачає
18:43 - Прем’єр-міністр: Соціальна сфера, відбудова інфраструктури, розмінування, цивільний захист — серед інвестиційних пріоритетів цього року
18:39 - Микола Точицький провів телефонну розмову з Міністром культури та медіа Хорватії
18:17 - У московії в більш ніж в чотири рази обвалився експорт сталевих труб
18:07 - За ініціативи України відбулося засідання РБ ООН на тему російських злочинів проти українських військовополонених та цивільних
18:07 - Хто найбільше допомагав Україні грошима і чи збережеться ця підтримка у наступні роки?
18:00 - Посли G7 закликали Шмигаля якнайшвидше забезпечити роботу наглядової ради "Енергоатому"
18:00 - Перебронювання працівників через Дію спрощено: без 72-годинного очікування
17:55 - Олексій Кулеба представив нового очільника АМПУ
17:48 - Вимоги щодо організації процесу управління проблемними активами в банках України буде оновлено
17:42 - ЄС планує контрзаходи проти Китаю через нібито порушення правил конкуренції на ринку медобладнання
17:38 - Мінфін: Уряд затвердив порядок надання додаткової дотації громадам у 2025 році
17:38 - "Будувати чи ні - це рішення української влади": посол Матернова про добудову ХАЕС
17:35 - Україна розвиває співпрацю з Міжнародним енергетичним агентством


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.0911
Канадський долар29.3708
Юань Женьміньбі5.7662
Чеська крона1.7138
Данська крона5.8065
Гонконгівський долар5.4294
Форинт0.105134
Індійська рупія0.48795
Рупія0.0025981
Новий ізраїльський шекель11.6536
Єна0.26775
Теньге0.079752
Вона0.028936
Мексиканське песо2.0492
Молдовський лей2.2532
Новозеландський долар23.6351
Норвезька крона3.6971
московський рубль0.41046
Сінгапурський долар30.852
Ренд2.2301
Шведська крона3.7626
Швейцарський франк46.0997
Єгипетський фунт0.8377
Фунт стерлінгів51.4193
Долар США42.2734
Білоруський рубль15.3654
Азербайджанський манат24.8638
Румунський лей8.7083
Турецька ліра1.191
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.7316
Болгарський лев22.1489
Євро43.3218
Злотий10.1492
Алжирський динар0.31003
Така0.35025
Вірменський драм0.105985
Домініканське песо0.69023
Іранський ріал0.00007364
Іракський динар0.032084
Сом0.48312
Ліванський фунт0.00047
Лівійський динар8.5497
Малайзійський ринггіт9.3977
Марокканський дирхам4.1564
Пакистанська рупія0.15092
Саудівський ріял11.1903
Донг0.0016491
Бат1.22407
Дирхам ОАЕ11.4425
Туніський динар13.1903
Узбецький сум0.0032529
Новий тайванський долар1.28166
Туркменський новий манат12.0084
Сербський динар0.37323
Сомоні3.8434
Ларі14.9041
Бразильський реал6.8049
Золото112793.04
Срібло1255.35
Платина40231.17
Паладій39953.86

Курси валют, встановлені НБУ на 15.01.2025