Як процедура банкрутства допомагає боротися з незаконними схемами закриття збиткових бізнесів

14.01 08:09 | Економічна правда

Іноді бізнес може виявити, що контрагент раптово змінив акціонерів та директора, а офіс зареєстрував за адресою гуртожитку або там, де взагалі немає будівель.
На нове керівництво можуть бути оформлені десятки інших підприємств по всій країні.
Це – типові ознаки закриття компаній через реєстрацію на підставну особу, персональні дані якої використовують, щоб позбутися збиткових підприємств. Закриття юридичної особи в Україні – дуже бюрократизований процес, тому чимало підприємців розглядають альтернативні (зазвичай не зовсім законні) способи припинити діяльність організацій. Якщо компанія з усіма розрахувалася і не працює, то шкода буде мінімальна.
Коли ж такі інструменти використовують для уникнення виплати боргів, то в добросовісних контрагентів будуть проблеми.
Найперша – як повернути гроші. Звичайно, проблему краще попередити, ніж розв"язувати: структурувати угоду так, щоб зменшити ризики, своєчасно проводити претензійно-позовну роботу, узгоджувати адекватне забезпечення своїх вимог, постійно моніторити зміни в корпоративній структурі контрагента.
Однак це не завжди вдається. Отже, у такій ситуації кредитору слід розуміти, як діяти, щоб отримати своє, а боржнику – які ризики його очікують.
Якщо все зробити правильно, то колишнім акціонерам та менеджменту боржника доведеться платити. Процедура банкрутства в Україні Зосередимося на банкрутстві юридичних осіб.
Банкрутство фізичних осіб (звичайних громадян) відбувається за іншою процедурою і має свої особливості.
В Україні порядок проведення процедури банкрутства регулюють Кодекс з процедур банкрутства та Господарський процесуальний кодекс. Справу може ініціювати будь-який кредитор, подавши заяву до господарського суду за місцем перебування боржника.
На відміну від попереднього регулювання, яке діяло до 2019 року, зараз для відкриття процедури банкрутства не потрібно, аби борг був попередньо стягнутий судовим рішенням.
Немає вимог до мінімальної суми боргу і кількості часу, який він залишався непогашеним. Простіше кажучи, будь-яка прострочена заборгованість може стати підставою для відкриття процедури банкрутства щодо компанії-боржника.
Однак банкрутство призначене для погашення вимог не тільки того кредитора, який його ініціював, а й інших кредиторів, які можуть заявити свої вимоги після відкриття провадження. Законодавство також дає кредитору-ініціатору можливість запропонувати суду кандидатуру арбітражного керуючого – фахівця, який отримав спеціальне свідоцтво та фактично переймає на себе частину або всі функції керівництва боржника протягом процедури банкрутства, щоб погасити вимоги кредиторів. Це дуже важливий аспект, оскільки від професійності арбітражного керуючого багато в чому залежить ефективність усієї процедури.Дебіторська заборгованість У процедурі банкрутства арбітражний керуючий отримує доступ до рахунків, статутної і фінансової документації, майна боржника.
Це дає можливість оцінити фінансовий стан компанії і простежити, що призвело до її неплатоспроможності. Якщо в боржника залишилося майно, то вимоги кредиторів можуть бути задоволені завдяки його продажу.
Якщо такого майна немає, то джерелом коштів може стати заборгованість інших осіб перед боржником. Найчастіше арбітражному керуючому вдається відстежити, які угоди укладав боржник та хто винен йому кошти.
Після цього контрагентам боржника надсилаються претензії.
Якщо їх ігнорують – подається позов до суду.
Читайте також: "Мені казали, що треба оголосити банкрутство".
Власник "Нібулону" Вадатурський про бізнес під час війни Зручність процедури банкрутства в тому, що всі судові спори, які стосуються боржника та його майна, вирішуються за спрощеною процедурою тим самим суддею, який розглядає справу про банкрутство.
Це дозволяє економити час. Успішне стягнення дебіторської заборгованості боржника може істотно наповнити рахунки боржника і використати ці кошти для погашення вимог кредиторів.Повернення виведених активів Зазвичай при аналізі фінансового стану боржника виявляється, що попередні власники заздалегідь піклувалися про те, щоб позбавити його будь-яких активів, які могли б дістатися кредиторам чи бути реалізовані для погашення їх вимог. Цей процес не є незворотним і конкретний план дій залежить від способу виведення активу.
Серед найбільш поширених – надання фінансових допомог пов"язаним особам боржника, відчуження майна боржника безоплатно або за істотно заниженими цінами, оформлення фіктивної кредиторської заборгованості боржника перед пов"язаними особами та зарахування зустрічних вимог. Процедура банкрутства надає широкі можливості для оскарження майнових дій боржника, які призвели до його неплатоспроможності.
Розгляд таких спорів у межах процедури банкрутства прискорює процес порівняно з розглядом окремого позову.
Взаємодія кредиторів та арбітражного керуючого дозволяє повернути значну частину активів боржника та реалізувати їх для погашення боргів.Субсидіарна відповідальність За загальними приписами цивільного законодавства юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов’язаннями.
Учасник юридичної особи не відповідає за зобов"язаннями юридичної особи, а юридична особа не відповідає за зобов"язаннями її учасника, крім випадків, встановлених установчими документами та законом.
Однак це правило не поширюється на випадки, коли юридична особа була доведена до банкрутства. Якщо ліквідаційна маса боржника була наповнена і реалізована, але частина боргів залишилася непогашеною, то обов"язок сплатити різницю між вартістю ліквідаційної маси і визнаними вимогами кредиторів може бути покладений на колишніх акціонерів і керівництво компанії (субсидіарна відповідальність).
Для цього необхідно довести суду їх вину в доведенні боржника до банкрутства. Про це можуть свідчити як некомпетентне та неефективне управління компанією, так і свідомі дії.
Укладення невигідних угод, виведення цінних активів, роздача фінансових допомог, несвоєчасна претензійно-позовна діяльність або її відсутність – далеко не всі приклади дій, через які колишній менеджмент боржника може бути зобов"язаний погашати вимоги кредиторів підприємства. Поки суд вирішує, чи є підстави для покладення субсидіарної відповідальності, на кошти та інше майно колишніх учасників, засновників, акціонерів, директорів та інших осіб може накладатися арешт як захід забезпечення вимог до них. Завдяки такому майну згодом можуть бути задоволені вимоги кредиторів, якщо суд визнає відповідних осіб відповідальними за банкрутство підприємства.
Усе це спричиняє дискомфорт та покладає на колишнє керівництво істотні ризики.На що ще потрібно звернути увагу Описаний алгоритм може допомогти не тільки у випадку переоформлення компанії на підставних осіб, а й прискорити повернення боргу від діючої компанії. Зокрема, для великого бізнесу навіть перспектива відкриття процедури банкрутства може нести репутаційні та фінансові ризики, наприклад, ускладнити комунікацію з банками щодо поточних та майбутніх кредитів.
Тому почасти трапляються випадки, коли саме подання заяви про відкриття процедури банкрутства мотивує контрагента розрахуватися. Також у процедурі банкрутства важлива співпраця арбітражного керуючого та кредиторів з компетентним державним чи приватним виконавцем, який буде своєчасно та повною мірою розшукувати майно боржника й пов"язаних з ним осіб, виконувати ухвали суду про забезпечення заяв і вживати необхідні заходи для примусового виконання судових рішень, коли їх не виконують добровільно. Нерідко трапляється, що кредиторам та арбітражному керуючому необхідно комунікувати з правоохоронними органами, наприклад, при виявленні фактів несплати податків, підробки документів керівництвом боржника або наявності в їхніх діях ознак інших кримінально караних діянь.
Додатковим критерієм успіху може стати публічність, оскільки висвітлення таких справ у засобах масової інформації створює додатковий тиск на керівництво та засновників боржника. Цей алгоритм орієнтовний і підлягатиме коригуванню відповідно до обставин різних справ.
Проте базовими його принципами можна і потрібно користуватися, пам"ятаючи, що є реальна можливість відновити свої права, повернути втрачене і притягнути до відповідальності осіб, які умисно довели бізнес до банкрутства. Співавтор – Олексій Гловацький, юрист, адвокат Asters

Додати коментар

Користувач:
email:





Secondary market
Trades existing securities
Provides liquidity

- Fin.Org.UA

Новини

23:00 - Накази Міністерства енергетики України
23:00 - Новини від Міністерства енергетики України
23:00 - Регуляторні акти Міністерства енергетики України
21:01 - Андрій Сибіга провів у Києві переговори з Міністром закордонних справ Естонії Маргусом Цахкна
21:00 - Новини 14 січня: зліт цін на пальне, зупинка шахти Ахметова в Покровську
20:42 - Арктичний нафтовий бізнес московії зупиняється через санкції США
20:11 - Продажі літаків Boeing впали до найнижчого рівня з часів пандемії
19:36 - HD Hyundai планує створити митно-логістичний хаб на Львівщині
19:35 - Декабрьский PPI снизил страхи жёсткой политики ФРС
19:23 - Мінфін: Відбулося дванадцяте засідання Української платформи донорів. Серед обговорених тем - бюджет-2025, реформи та відновлення
19:21 - Бюджетну підтримку та пріоритетні напрями відновлення обговорили під час засідання Української платформи донорів
19:08 - Нова ініціатива Мінветеранів: сім’ї полонених або зниклих безвісти ветеранів можуть отримати відомості з ЄДРВВ через ЦНАП
19:04 - Ігор Клименко провів зустріч з Надзвичайним та Повноважним Послом Республіки Словенія в Україні Матеєю Превольшек
18:53 - Удосконалюємо процедуру: як зміниться сертифікація вчителів з 1 вересня 2025 року
18:50 - ЄС посилює підтримку соціальної сфери України: зустріч Оксани Жолнович та Єврокомісарки Аджи Лябіб
18:50 - Урядом приведено у відповідність процедуру отримання відстрочки від мобілізації для рідних осіб, зниклих безвісти за особливих обставин
18:47 - Україна затвердила Стратегію цифрового розвитку інновацій: що передбачає
18:43 - Прем’єр-міністр: Соціальна сфера, відбудова інфраструктури, розмінування, цивільний захист — серед інвестиційних пріоритетів цього року
18:39 - Микола Точицький провів телефонну розмову з Міністром культури та медіа Хорватії
18:17 - У московії в більш ніж в чотири рази обвалився експорт сталевих труб
18:07 - За ініціативи України відбулося засідання РБ ООН на тему російських злочинів проти українських військовополонених та цивільних
18:07 - Хто найбільше допомагав Україні грошима і чи збережеться ця підтримка у наступні роки?
18:00 - Посли G7 закликали Шмигаля якнайшвидше забезпечити роботу наглядової ради "Енергоатому"
18:00 - Перебронювання працівників через Дію спрощено: без 72-годинного очікування
17:55 - Олексій Кулеба представив нового очільника АМПУ
17:48 - Вимоги щодо організації процесу управління проблемними активами в банках України буде оновлено
17:42 - ЄС планує контрзаходи проти Китаю через нібито порушення правил конкуренції на ринку медобладнання
17:38 - Мінфін: Уряд затвердив порядок надання додаткової дотації громадам у 2025 році
17:38 - "Будувати чи ні - це рішення української влади": посол Матернова про добудову ХАЕС
17:35 - Україна розвиває співпрацю з Міжнародним енергетичним агентством


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.0911
Канадський долар29.3708
Юань Женьміньбі5.7662
Чеська крона1.7138
Данська крона5.8065
Гонконгівський долар5.4294
Форинт0.105134
Індійська рупія0.48795
Рупія0.0025981
Новий ізраїльський шекель11.6536
Єна0.26775
Теньге0.079752
Вона0.028936
Мексиканське песо2.0492
Молдовський лей2.2532
Новозеландський долар23.6351
Норвезька крона3.6971
московський рубль0.41046
Сінгапурський долар30.852
Ренд2.2301
Шведська крона3.7626
Швейцарський франк46.0997
Єгипетський фунт0.8377
Фунт стерлінгів51.4193
Долар США42.2734
Білоруський рубль15.3654
Азербайджанський манат24.8638
Румунський лей8.7083
Турецька ліра1.191
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.7316
Болгарський лев22.1489
Євро43.3218
Злотий10.1492
Алжирський динар0.31003
Така0.35025
Вірменський драм0.105985
Домініканське песо0.69023
Іранський ріал0.00007364
Іракський динар0.032084
Сом0.48312
Ліванський фунт0.00047
Лівійський динар8.5497
Малайзійський ринггіт9.3977
Марокканський дирхам4.1564
Пакистанська рупія0.15092
Саудівський ріял11.1903
Донг0.0016491
Бат1.22407
Дирхам ОАЕ11.4425
Туніський динар13.1903
Узбецький сум0.0032529
Новий тайванський долар1.28166
Туркменський новий манат12.0084
Сербський динар0.37323
Сомоні3.8434
Ларі14.9041
Бразильський реал6.8049
Золото112793.04
Срібло1255.35
Платина40231.17
Паладій39953.86

Курси валют, встановлені НБУ на 15.01.2025