Система себе захистила. Зі скандалу довкола МСЕК прокуратура вийшла без особливих втрат
15:20 | Економічна правда
У жовтні 2024 року розгорівся скандал довкола керівництва Хмельницької обласної медико-соціальної експертної комісії (МСЕК).
В робочому кабінеті її очільниці Тетяни Крупи виявили 100 тис.
дол, медичні документи з ознаками підроблення та списки "ухилянтів" з прізвищами та фіктивними діагнозами.
Загалом при обшуках в неї вилучили 6 млн дол в різних валютах.
Згодом з"ясувалося, що цю схему могли "кришувати" правоохоронці.
Головний редактор "Цензор.Нет" Юрій Бутусов повідомив, що півсотні прокурорів Хмельниччини на чолі з головою Олексієм Олійником отримали інвалідність через згадану Крупу.
За підрахунками ЕП, кожен п’ятий прокурор в Україні отримував пенсійні виплати, які надаються як за вислугу років, так і за інвалідністю.
Реагуючи на це Офіс Генерального прокурора анонсував масштабне службове розслідування стосовно прокурорів, які можуть отримувати пенсії за фальшивими причинами.
"Масштабне службове розслідування стосується не лише хмельницьких прокурорів, а всіх органів прокуратури – всіх рівнів, включно з Офісом Генерального прокурора, – і є надзвичайно важливим для всієї системи", – пообіцяли правоохоронці.
Покарати винних закликав і сам президент Володимир Зеленський, який через цю ситуацію збирав засідання Ради національної безпеки і оборони (РНБО).
Які результати очищення системи через майже три місяці після скандалу? Читайте також: Безкарність та вседозволеність.
Чому пійманих на корупції працівників МСЕК не садять за ґрати
ЕП проаналізувала декларації прокурорів "після звільнення" (подається впродовж 20 днів після фактичного звільнення з роботи) за 2024 рік і початок 2025-го, щоб оцінити кадровий потік в органах прокуратури.
Причина проста – після початку скандалу Генпрокурор Андрій Костін пішов у відставку і власне відповідну декларацію про це можна побачити на сайті Нацагентства з питань запобігання корупції (НАЗК).
Також ЗМІ повідомляли, що мінімум п’ять керівників обласних прокуратур та керівник однієї із спеціалізованих прокуратур у сфері оборони написали заяви про звільнення зі своїх посад.
Здавалося, чистку в лавах цієї структури не уникнути.
Однак реальність виявилася дещо іншою.
З початку 2024 року до 12 січня 2025 року ЕП нарахувала 501 декларацію про звільнення з посад в системі прокуратури.
Однак значного сплеску відставок, на який можна було б очікувати після скандалу в жовтні та відставки Костіна, не спостерігалося.
Ба більше, жодного звільнення серед прокурорів Хмельницької та Черкаської областей не сталося.
Саме в цих регіонах, як показав аналіз ЕП аномально зросла кількість осіб з інвалідністю під час великої війни.
Так, частка прокурорів із пенсією в Хмельницькій області була найбільша серед усіх прокуратур – понад 30%.
Проте навіть у таких випадках звільнення не завжди означає остаточне припинення кар"єри в системі.
Як показує інший дата-проект ЕП, більше ніж 40% переміщень, якщо це не вихід на пенсію, відбувається в середині силової горизонталі чи між іншими органами влади.
Зокрема, що стосується пів тисячі прокурорів, які протягом 2024 року звільнилися, 185 з них знайшли своє місце в інших силових органах (НАБУ, ДБР).
Аналогічні дані щодо кадрових змін в прокуратурі за останні три місяці, наводив напередодні Нового року голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін і деякі народні депутати, з посиланням на відповіді, отримані на свої запити.
"З більше, ніж пів тисячі прокурорів-інвалідів звільнили аж … п"ять.
П’ять звільнених прокурорів-інвалідів з пів тисячі – черговий "феноменальний" результат ефективних менеджерів Зеленського/Єрмака.
З 67 хмельницьких прокурорів-інвалідів – Офіс генпрокурора не спромігся перевірити незаконність статусу жодного!", – повідомив Шабунін.
Читайте також: Прокурори з обмеженими можливостями.
Скільки з них в Україні мають статус осіб з інвалідністю?
В свою чергу інформацію про те, що ревізію рішень МСЕКів щодо прокурорів досі не проведено, на початку січня 2025 року підтвердив і голова міністерства охорони здоров"я Віктор Ляшко.
Шабунін вважає, що подальші результати перевірок будуть приховувати від суспільства, оскільки Офіс Генпрокурора передав всі свої попередні висновки до головного управління Державного бюро розслідувань, яке веде кримінальне провадження у цій справі.
Таким чином, ця інформація стала таємницею слідства, і не буде оприлюднена.
Схоже, поки що прокурорська система спокійно пережила найбільший свій скандал за останнє десятиліття.