Нішевий шоколад з виняткових какао-бобів. Історія сестер-підприємиць з Луцька

09:00 | Економічна правда. Публікації

У грудні 2024 року український крафтовий шоколад від Sisters A.
Chocolate отримав золоту та п’ять срібних нагород на міжнародному конкурсі Academy of Chocolate, що відбувся в Лондоні. Заснували бренд сестри Олена Голоденко та Олександра Осіпова.
Вони – співвласниці невеликого виробництва в Луцьку, де виготовляють шоколад з теруарних какао-бобів, вирощених у Південній і Центральній Америці та Африці. Чим особливий їхній шоколад? Чому він коштує втричі дорожче, ніж звичайний, та як його виготовляють?Кухонний кулінарний стартап Історія почалася з експериментів на домашній кухні, пригадує Осіпова.
"Я зайнялася виготовленням крафтового шоколаду.
Не проходила жодних кондитерських курсів, але це хобі дуже захоплювало", – розповідає вона. У 2020 році під час пандемії вона зареєструвалася як фізособа-підприємець і створила першу невелику шоколадну майстерню.
Голоденко тоді виготовляла натуральну косметику і мала невелику крамницю з продажу крафтової продукції. "Ми із сестрою часто говорили про спільне створення якогось продукту.
Я хотіла переманити сестру до себе, щоб виготовляти косметику, але з часом мені дедалі більше подобався процес створення шоколаду", – пояснює Голоденко.
Читайте також: Соуси, пасти та десерти з волоських горіхів.
Як родина переселенців створила бізнес на Львівщині Через рік вона продала свою майстерню косметики та інвестувала отримані кошти у ремонт приміщення для виготовлення шоколаду та деяке обладнання.
З того часу сестри почали працювати під брендом Sisters A.
Chocolate. Майже два роки вони працювали вдвох: обсмажували какао, відливали шоколад у плитки та продавали його.
Невдовзі в майстерні з"явилася перша помічниця, яка приходила на неповний робочий день і допомагала пакувати шоколад.
Зараз у Sisters A.
Chocolate семеро працівників.
Крім приміщення, де виготовляють шоколад, підприємиці мають склад та невеликий офіс. "Я і сестра контролюємо процеси в цеху, але вже не виготовляємо шоколад.
Натомість працюємо над маркетингом, розвитком, проводимо дегустації, створюємо рецептури, дизайн", – розповідає Осіпова.Особливі какао-боби Понад 80% какао-бобів, з яких виготовляють шоколад у світі, вирощують у Західній Африці, переважно в Гані та Кот-д"Івуарі.
Цю сировину використовують для масового виробництва шоколаду. "Ці какао-боби дуже гіркі, мають землистий смак, їх неприємно їсти.
Щоб шоколад з такого какао мав приємний смак, до нього додають багато цукру, соєвий лецитин, жир, сухе молоко та обов’язково ванілін", – пояснює Осіпова.
Сестри використовують лише какао-боби класу fino de aroma, які Міжнародна асоціація какао виокремлює в категорію з винятковим смаком та ароматом.
Мова йде про теруарні какао-боби, вирощені дрібними фермерами в Домініканській Республіці, Гренаді, Перу, Колумбії, Мадагаскарі, Танзанії та Індонезії.Теруар – це сукупність природних умов конкретної географічної місцевості, які впливають на властивості вирощеної продукції. "Теруарне какао має різну палітру смаків без надмірної гірчинки та різний букет ароматів: фрукти, горіхи, квіти – як у вині.
Наприклад, куштуючи танзанійське какао, ви відчуватимете цитрусові ноти, фрукти, присмак айви.
Домініканське какао матиме винний, ягідний післясмак, нотки малини", – розповідає Осіпова. Ціна такої сировини у 2-2,5 разу вища, ніж масової.
Теруарне какао коштує 15 дол.
за кг, а деякі позиції – до 20 дол.
за кг, тоді як звичайне – 6-7 дол. Сестри виготовляють шоколад за принципом bean-to-bar: від боба до плитки.
Ця філософія передбачає необхідність відстежувати походження всіх компонентів шоколаду.
Купують какао-боби через нідерландську компанію.
Зазвичай замовляють близько пів тонни сировини різних видів за раз.
Читайте також: Бізнес на горіхах.
Як підприємець з Одещини вирощує фундук та виготовляє тонни солодощів "Ми не можемо придбати контейнер какао-бобів з Танзанії, Мадагаскару чи Перу, тому купуємо через нідерландського посередника.
Ця компанія давно займається оптовою торгівлею какао, спеціями та кавою.
Її експерти їздять по плантаціях у різних країнах, відбирають та оцінюють якість какао", – пояснює Голоденко. У перший рік великої війни постачальник какао-бобів у Нідерландах запропонував спеціальні ціни в рамках допомоги українським виробникам.
Для виробництва хорошого шоколаду недостатньо хорошої сировини.
Важливо правильно обсмажити какао-боби та підібрати точні пропорції інгредієнтів.
У майстерні сирі ферментовані какао-боби подрібнюють, очищують, смажать і перетирають на спеціальному обладнанні впродовж кількох діб. "Якщо спробувати на смак ферментовані какао-боби, вони не асоціюватимуться з шоколадом.
Тільки-но ви починаєте їх смажити, білки і цукри всередині бобів взаємодіють та утворюють багато ароматичних сполук з шоколадним ароматом. Особливості процесу обсмажування визначають смак шоколаду.
У нас є похвилинні протоколи обсмажування для кожного виду сировини залежно від кількості какао-бобів, їхнього розміру та щільності", – зазначає Осіпова.Що виробляють В асортименті Sisters A.
Chocolate – 20 різновидів шоколаду.
Базова лінія – це чорний шоколад з єдиної ферми з 72-75% какао.
"Він має три інгредієнти: какао-боби, трохи какао-масла і 3-5% тростинного цукру", – каже Осіпова. Є варіації темного шоколаду з додаванням солі, ялівцю, перцю чилі чи апельсина.
Також є лінійка веганського молочного шоколаду з рослинними замінниками молока та білий шоколад.
Окрема лінійка – алкогольний шоколад. "Ми використовуємо односолодове острівне віскі, джин, ямайський ром.
Заливаємо ними обсмажені і подрібнені какао-боби, витримуємо їх і просушуємо, щоб випарувався алкоголь.
Тобто шоколадка алкогольна, але вона не містить алкоголю – смак та аромат вбирають боби", – пояснює співзасновниця майстерні.
Крім шоколаду в плитках підприємиці виготовляють цукерки, горіхово-шоколадні пасти, питний шоколад.
У середньому майстерня виготовляє близько 300 кг продукції щомісяця.
Пік продажів припадає на зимовий період.
Тоді обсяги виробництва можуть зростати до 500 кг продукції на місяць. Основні канали продажу – сайт, соцмережі, дрібні кав"ярні та магазини. "Нам подобається продавати через сайт.
По-перше, це найвигідніше.
По-друге, це наш прямий контакт з клієнтами.
Коли покупець приходить на сайт, він може отримати від нас максимальну кількість інформації.
Тому ми зараз багато працюємо над цим, даємо таргетовану рекламу", – каже Осіпова.
Читайте також: П’ять історій про український бізнес, які дивують світ Після початку великої війни підприємиці почали співпрацювати з мережею "Сільпо".
Це покращило впізнаваність їхнього бренду.
WineTime і "Сільпо" сумарно дають стільки продажів, скільки всі кав"ярні разом. "WineTime поставили наш продукт на полицю, коли ми були геть дрібненькі.
Допомагали з бухгалтерією, давали поради.
Ми є майже у всіх їхніх магазинах. Із "Сільпо" до війни вели переговори близько року.
Просилися на різних умовах.
Було складно, бо це великий ритейл, а ми маленькі крафтові виробники.
Потрібно було багато паперів, а в нас навіть бухгалтера не було.
На початку війни в них був дефіцит і вони спростили умови для малих виробників", – ділиться Осіпова.Шість нагород у Лондоні На конкурс Academy of Chocolate майстрині надіслали десять зразків шоколаду, сподіваючись отримати хоча б одну бронзову нагороду.
Конкурс проводиться з 2005 року в Лондоні для виробників нішевого шоколаду, який виготовляється з какао-бобів з описом регіону їх походження аж до конкретного фермера. Сестри отримали золоту нагороду за шоколад "Мадагаскар Mava Maliolio 75%" та п’ять срібних за "Танзанію 72% Kokoa Kamili", "Домінікану Oko-Karibe 100%", "Перу 75% + ром Canerock Jamaican Spiced", "Перу 75% + віскі Dewar Rattray Cask Islay" та "55% Перу із спешелті кавою".
Читайте також: Сир за технологією NASA.
Як українці створили суперфуд, що отримав престижну нагороду у Франції "Отримавши "золото", ми плакали, бо наш шоколад отримав найвищу нагороду в основній номінації конкурсу.
Золоті відзнаки отримали 13 виробників серед 1 400 зразків.
Ми вважаємо, що це справді крутий результат", – пояснює Осіпова. Оцінюють шоколад професійні дегустатори, які мають досвід та кваліфікацію.
"Наш "Мадагаскар" отримав "золото", але були й інші виробники з такими ж бобами.
У їхньому шоколаді навіть може бути схожий відсоток какао, але смак у всіх виробників різний завдяки обсмаженню та рецептурі", – зазначає Голоденко.Постійне реінвестування Від заснування справи сестри інвестували у виробництво близько 100 тис.
дол.
Перше обладнання Осіпова купувала в кредит.
Далі, працюючи спільно, засновниці реінвестували зароблені кошти в нове обладнання та сировину. "Ми поки не говоримо про окупність інвестицій.
Зараз увесь прибуток продовжуємо реінвестувати у виробництво", – зазначає Голоденко. У 2024 році співзасновниці виграли грант від програми "Створюй!", яка підтримує жіноче підприємництво.
Кошти витратять на обладнання, що обробляє боби.
Читайте також: Грант на 100%.
Як написати заявку, яка виграє "Сума гранту – 15 тисяч доларів, але після сплати податків ми отримали 12 тисяч.
Якраз стільки коштує обладнання для подрібнення та очистки бобів.
У нас є машинка, але вона вже спрацьована.
Доставка обладнання з Перу і розмитнення коштує 4 тисячі доларів, тому докладемо свої кошти", – каже Голоденко.Плани на майбутнє Засновниці шоколадної майстерні працюють над розширенням асортименту та збільшенням обсягів виробництва. "Наш продукт нішевий.
Чим це погано? У нас обмежена цільова аудиторія.
Відповідно, нам слід розвивати супутні товари.
Хочемо зробити класне шоколадне печиво, можливо, ширшу лінійку цукерок", – розповідає Голоденко.
Читайте також: Король напівфабрикатів.
Як "Галя" з Луцька стала "балуваною" і вийшла на міжнародну арену Шоколадом з Луцька зацікавилися за кордоном.
"У грудні ми відправили 200 плиток до США і от зараз прийшло замовлення ще на 300 шоколадок.
Маленькі партії не вигідно відправляти, бо розмитнення і доставка дуже коштовні, наша плитка в США коштує 20 доларів.
Крім того, шоколад потребує належних умов зберігання, відправляти його можна тільки взимку", – пояснює Голоденко.

Додати коментар

Користувач:
email:





Український ринок
Із бурхливими коливаннями –
Треба знати правила.

- Fin.Org.UA

Новини

13:56 - Мінцифри планує запустити виробництво чипів в Україні – Forbes Ukraine
13:55 - Биткоин вновь бьётся об $100K, XRP тестирует максимумы
13:38 - Ставки та терміни сплати військового збору для ФОПів – платників єдиного податку першої, другої та четвертої групи
13:36 - Дії фізичної особи – платника податків у разі зміни облікових даних
13:36 - Україна очікує від ООН $2,6 мільярда допомоги: Шмигаль розповів про напрямки підтримки
13:35 - Чи відображається у податковій декларації з ПДВ та у додатку 1 до неї коригування обсягів придбання товарів/послуг без ПДВ та/або за нульовою ставкою?
13:35 - "Київстар" іде в люди: що стоїть за гучним розміщенням акцій на біржі в США
13:26 - Аргентина реформує систему захисту вітчизняних виробників для стимулювання конкуренції
13:11 - Стагфляція. Що чекає на російську економіку
12:59 - Нова послуга у "Дії": ветерани можуть отримувати 1500 гривень щокварталу на заняття спортом
12:56 - Прогноз зростання економіки України на 2024 рік знижено з 4% до 3,6% – Мінекономіки
12:46 - Оновлення Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства
12:43 - Протягом року суб’єктом господарювання змінено місцезнаходження, пов’язане зі зміною адміністративного району: сплата ПДФО, подання Розрахунку
12:40 - Додаток 4 ДФ до Розрахунку: ознака доходу, за якою відображаються суми нецільової благодійної допомоги
12:36 - Реалізація Національної стратегії доходів: розширення та удосконалення комунікацій податкової служби з платниками
12:35 - Дніпропетровщина: звернення платників на «Гарячу лінію голови Дніпропетровської ОДА»
12:35 - Рада відновила штрафи підрядникам за затримку поставок зброї і виконала маяк МВФ
12:25 - Щодо сплати єдиного внеску у 2025 році самозайнятими особами та членами фермерського господарства за себе
12:23 - Майже 2,9 млрд грн – внесок платників Дніпропетровщини у підтримку обороноздатності країни
12:18 - Проведено інформаційну зустріч для суб’єктів господарювання Криворіжжя
12:17 - У московії очікується різке зростання вартості імпортного європейського пива
12:11 - Обговорення актуальних питань податкового законодавства: діалог у форматі онлайн
12:11 - Обговорення актуальних питань податкового законодавства: діалог у форматі онлайн
12:09 - З 1 січня 2025 року стартувала кампанія декларування громадянами доходів, отриманих у 2024 році!
12:05 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - МІСТО ДНІПРО) ІНФОРМУЄ!
11:54 - Курс валют на 16 січня: скільки коштує долар та євро
11:53 - Бізнес-об’єднання закликали Раду не скасовувати "правки Лозового"
11:45 - Колонка Володимира Лепушинського "Інфляційний сплеск 2024-2025: пройде сам чи треба діяти" для видання "РБК-Україна"
11:15 - Екскерівник метро Києва виїхав з України за фальшивим висновком ВЛК
11:00 - Ділові очікування підприємств, IV квартал 2024 року


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.1922
Канадський долар29.4331
Юань Женьміньбі5.7649
Чеська крона1.7252
Данська крона5.8342
Гонконгівський долар5.428
Форинт0.105985
Індійська рупія0.48935
Рупія0.0025886
Новий ізраїльський шекель11.6567
Єна0.26928
Теньге0.079792
Вона0.028965
Мексиканське песо2.0602
Молдовський лей2.2497
Новозеландський долар23.6816
Норвезька крона3.7183
московський рубль0.41146
Сінгапурський долар30.9006
Ренд2.2394
Шведська крона3.7861
Швейцарський франк46.3442
Єгипетський фунт0.8379
Фунт стерлінгів51.6088
Долар США42.2659
Білоруський рубль15.3627
Азербайджанський манат24.8594
Румунський лей8.7512
Турецька ліра1.1911
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.8394
Болгарський лев22.2569
Євро43.5297
Злотий10.2129
Алжирський динар0.31003
Така0.35025
Вірменський драм0.105985
Домініканське песо0.69023
Іранський ріал0.00007364
Іракський динар0.032084
Сом0.48312
Ліванський фунт0.00047
Лівійський динар8.5497
Малайзійський ринггіт9.3977
Марокканський дирхам4.1564
Пакистанська рупія0.15092
Саудівський ріял11.1903
Донг0.0016491
Бат1.22407
Дирхам ОАЕ11.4425
Туніський динар13.1903
Узбецький сум0.0032529
Новий тайванський долар1.28166
Туркменський новий манат12.0084
Сербський динар0.37323
Сомоні3.8434
Ларі14.9041
Бразильський реал6.8049
Золото113481.83
Срібло1265.28
Платина39758.69
Паладій40481.43

Курси валют, встановлені НБУ на 16.01.2025