Стагфляція. Що чекає на російську економіку
13:11 | Економічна правда. Колонки
Президент московії Володимир Путін часто хвалиться силою економіки своєї країни і стверджує, що західні санкції лише зробили її сильнішою (хоча одразу ж вимагає їх скасування).
У реальності на Росію насувається "стагфляція" - інфляція в поєднанні з мінімальними темпами зростання економіки.
Путінська війна в Україні призвела одночасно до безперервного зростання цін і до дефіциту робочої сили, тому що багатьох працівників мобілізували або вбили, при цьому багато хто втік з країни.
Напередодні чергового засідання ради директорів Центробанку московія наприкінці грудня більшість спостерігачів очікували, що монетарна влада підвищить облікову ставку з 21% до 23%.
Але ЦБ залишив ставку незмінною, незважаючи на збільшення офіційної цифри річної інфляції з 8,4% до 9,5% всього за два місяці.
Не важко здогадатися, що сталося.
За день до засідання Путін заявив, що поговорив з головою ЦБ Ельвірою Набіулліною.
Можна впевнено припустити, що він сказав їй залишити ставку на поточному рівні.
Будь-які ілюзії з приводу незалежності центробанку випарувалися.
Читайте також: Усе недобре.
З якою економікою московія входить у 2025 рік
Схоже, Путін уперше прислухався до російських олігархів, а не до професійних економістів, які відповідають за монетарну політику.
Протягом останніх кількох місяців низка путінських топ-менеджерів і бізнесменів, зокрема Сергій Чемезов з "Ростеха" (оборонна промисловість), Ігор Сєчін з "Роснефти" (нафта), Олександр Шохін з Російського союзу промисловців і підприємців (РСПП), гірко нарікали, що високі відсоткові ставки призведуть до банкрутства багатьох компаній.
Ці попередження не безпідставні.
Відтоді як у липні уряд московії скасував субсидування іпотеки, продажі в новобудовах впали приблизно на 50%, що поставило на межу банкрутства двох найбільших російських забудовників - компанії "Самолет" і ПИК.
Тим часом офіційні цифри інфляції в московії з кожним днем стають все менш правдоподібними.
За даними незалежної дослідницької компанії РОМИР, у вересні середня ціна російського кошика споживчих товарів повсякденного попиту (FMCG), до якого входять продукти харчування та побутова хімія, зросла на 22,1% (рік до року).
Відтоді компанія не публікувала нових даних про інфляцію.
Легко здогадатися, чому.
Так, індекс цін FMCG не відображає загальну споживчу інфляцію, оскільки не враховує ціни на товари тривалого користування та послуги, які зросли не так різко, як ціни на продовольство.
Але можна не сумніватися в тому, що офіційна цифра російської інфляції занижена.
Ми можемо не знати, чи дорівнює вона 12% або 22%, але ми можемо бути цілком упевнені, що вона вища за 9,5%.
Навіть на ретельно зрежисованій щорічній пресконференції Путіна в грудні інфляція виявилася домінуючою темою стурбованості.
Інфляція в московії не викликана відкритим марнотратством бюджету.
Навпаки, довгі роки Кремль верстав бюджет із профіцитом (хоча в 2022 і 2023 роках був зафіксований невеликий дефіцит у розмірі близько 2% ВВП, і, найімовірніше, це трапиться знову в 2024 році).
Але експерт з московії та колишній банкір Крейг Кеннеді нещодавно виявив докази, що з середини 2022 року Кремль змушує російські банки видавати кредити підприємствам, пов"язаним з війною, на пільгових умовах.
Ця схема позабюджетного фінансування сприяла збільшенню корпоративних запозичень на $415 млрд, підвищивши інфляцію і вразливість російської фінансової системи.
У нормальній країні дефіцит бюджету в розмірі 2% ВВП не викликає занепокоєння.
Але московія - це не нормальна країна.
З липня 2014 року вона перебуває під фінансовими санкціями Заходу, і ці санкції досить ефективно заблокували їй доступ до міжнародного фінансування.
Загальний розмір приватного і державного зовнішнього боргу московії скоротився з $729 млрд наприкінці 2013 року до $293 млрд наприкінці вересня 2024 року.
При цьому ніхто, включно з китайськими держбанками, не наважується давати їй гроші в борг.
Залишившись без фінансування, московія цього року значно підвищила податки.
Відмовившись від плоскої ставки прибуткового податку 13%, запровадженої у 2000 році, влада затвердила прогресивну систему прибуткового податку: ставки починаються на рівні 15% і підвищуються до 22% для тих, у кого високі доходи.
Ставка податку на прибуток компаній зросла з 20% до 25%.
Втім, ці заходи збільшать держдоходи лише на 1,4% ВВП, а частину дефіциту, що залишилася, доведеться фінансувати за рахунок внутрішніх облігацій, відсоткові ставки за якими вже різко зросли: з 2019 року вартість обслуговування боргу у вигляді частки в загальних витратах по подвоїлася>> .
У підсумку московія залишається залежна від свого єдиного джерела фінансування - Фонду національного добробуту, чиї ліквідні резерви скоротилися з $117 млрд у 2021 році до $31 млрд в кінці листопада 2025 року.
Цього вистачить лише на те, щоб профінансувати три чверті бюджетного дефіциту в 2025 році.
Західні фінансові санкції також позначились на курсі рубля, який упав з 34 за долар у 2013 році до 103 сьогодні.
Це теж посилює інфляцію, тому що у ЦБ більше немає резервів, щоб захистити валютний курс (витрачаючи долари на купівлю рублів)..
московія практично перестала публікувати статистику зовнішньої торгівлі, але згідно з оцінками Інституту країн, що розвиваються (IEE) при Банку Фінляндії (я очолюю наукову раду цього інституту), з 2022 по 2023 роки загальний розмір експорту упав на 28% (до $425 млрд).
У 2024 році він, найімовірніше, залишиться на колишньому рівні, оскільки західні енергетичні санкції не були достатньо жорсткими.
Однак адміністрація Байдена, що йде, посилила їх 10 січня.
У той самий час посилення технологічних санкцій Заходу справило вбивчий ефект на російську промисловість.
Зі 108 авіалайнерів, які московія планувала побудувати з 2022 року, були завершені тільки сім.
Важкі умови в цивільному секторі імовірно поширюються і на сектор озброєнь, який в основному монополізував корумпований "Ростех" Чемезова.
Стиснута цими факторами, російська економіка наближається до моменту істини.
У 2025 році інфляція продовжить зростання, і в людей посилюватиметься невдоволення високими цінами на продукти харчування.
На горизонті маячать великі банкрутства, а російська держава не може собі дозволити великі пакети фінансової допомоги.
Бізнес-лідери люто протестують проти високих процентних ставок, а дефіцит робочої сили - і солдатів - наближається до кризового рівня.
Але найгостріший дефіцит - це бюджетні гроші, оскільки останні ліквідні резерви московії, найімовірніше, закінчаться восени 2025 року.
У цей момент знадобиться скорочення бюджетних витрат.
Тим часом військова економіка, напевно, потребуватиме запровадження контролю над цінами і талонів на товари - як у радянському минулому.
Оскільки ризики фінансового краху підвищилися, російська економіка опинилася в небезпеці, і це створить серйозні труднощі для путінської війни.
Copyright: project-syndicate.org