Україна й Австрія ухвалили п'ятирічну Програму співробітництва у сфері освіти, науки та культури
16.01 18:04 | Fin.Org.UA за інформацією КМУУ продовження багаторічної співпраці затверджено Програму співробітництва в галузях освіти, науки та культури між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Австрія на 2025–2030 роки.
Підписали Програму Василь Химинець, посол України в Республіці Австрія, та Крістоф Тун-Хоєнштайн, генеральний директор Федерального міністерства з питань Європи та міжнародних справ.
Підписання документа стало частиною дводенного робочого відрядження української делегації, яку очолив перший заступник Міністра освіти і науки України Євген Кудрявець.
До складу делегації, зокрема, увійшли перший заступник Міністра культури і стратегічних комунікацій України Галина Григоренко, представники Посольства України в Республіці Австрія, Державної архівної служби України, Державного агентства України з питань мистецтв та мистецької освіти та інші.
«Освіта і наука не можуть існувати у вакуумі — їхній розвиток можливий лише у взаємодії.
Затвердження Програми сприятиме цьому через обмін експертизою на всіх рівнях освіти, а також у сферах, як-от: інформаційні технології, STEM, інклюзія, медіаграмотність, подолання дефіциту вчителів і освіта дорослих.
Важливо, що Програма також сприятиме розширенню науково-технічного співробітництва, адже вже зараз понад 30 закладів вищої освіти України співпрацюють з австрійськими партнерами», — зазначив Євген Кудрявець.
Ключова мета Програми — зміцнення двосторонньої співпраці та підтримка процесів європейської інтеграції.
У сфері освіти й науки Програма сприятиме:
прямому співробітництву між закладами вищої освіти, створенню спільних (подвійних) магістерських і докторських програм;
посиленню співпраці в межах програм ЄС (Еразмус+, «Горизонт Європа») та Європейського простору вищої освіти;
спільній просвітницькій роботі, спрямованій на збереження пам’яті про Голокост і запобігання антисемітизму;
продовженню науково-технічного співробітництва, зокрема між Австрійською академією наук, Національною академією наук України та іншими установами;
обміну досвідом і знаннями на всіх рівнях, залучення експертів і співпраця закладами освіти.
Важливо, що програма також сприятиме впровадженню програм з українознавства в закладах вищої освіти Австрії, зокрема в межах Глобальної коаліції українських студій, ініційованої Першою Леді Оленою Зеленською.
Українська сторона надаватиме експертну академічну підтримку розвитку та поширенню українознавства в Австрії.
Для сприяння цьому процесу українська делегація в межах відрядження зустрілася з Себастьяном Шютце, ректором одного з найбільших університетів Європи – Віденського університету.
Під час зустрічі обговорили можливість долучення університету до Коаліції, щоб його студенти могли вивчати і досліджувати українознавчі дисципліни.
Це стане важливим кроком для підвищення суб’єктності України та поширення правдивих знань про нашу державу.
Окремо представники МОН зустрілися з керівництвом Української суботньої школи у Відні, відвідали бордингову школу “Free people school” та поспілкувалися з освітянами, що тимчасово перебувають в Австрії.
У фокусі уваги — збереження національної ідентичності українських учнів, які тимчасово перебувають в Австрії.
Саме на цьому Міністерство освіти і науки України наголошувало й під час спілкування з представниками австрійського уряду.
З цією метою партнери планують ініціювати асистентів з вивчення української мови при Федеральному Міністерстві освіти, мистецтва й культури Австрії.
Також під час відрядження було здійснено серію дипломатичних зустрічей, однією з важливих серед них стала зустріч з Барбарою Вайтґрубер, генеральним директором директорату з міжнародних відносин та наукових досліджень, гендерної рівності та управління різноманіттям.
Під час цієї зустрічі українська делегація мала можливість обговорити спільні дії щодо процесу євроінтеграції України, австрійська сторона готова надалі надавати активну підтримку в цьому процесі.
Також відбулися зустрічі з представниками міжнародних організацій, зокрема з Ритою Алмейдою, генеральним менеджером Глобальної освітньої практики Світового банку, щодо розширення програм, які реалізує Світовий банк для підтримки української освіти, а також з Яною Бариновою, менеджером з європейських політик та українських питань у Фонді ERSTE, для обговорення можливості започаткування спільних програм.
Такі дипломатичні зустрічі є важливими для адвокації потреб української освітньої системи.
Вони закладають основу для довготривалої співпраці та реалізації масштабних ініціатив з реальним результатом для українських учнів та вчителів.