МОЗ: Домашні візити запроваджуються в системі охорони здоров’я для покращення добробуту дітей
16:47 | Fin.Org.UA за інформацією КМУСімейні медсестри надаватимуть комплексну медико-соціальну допомогу сім’ям з дітьми до чотирьох років безпосередньо в них удома.
Це уможливив новий порядок, нещодавно затверджений Міністерством охорони здоров"я.
16 січня 2025 року Міністерство охорони здоров’я України затвердило оновлений порядок та періодичність проведення медичних оглядів дітей удома та в медичних закладах.
Новий порядок уніфікує підхід до медичного спостереження за дітьми від народження до чотирьох років за програмою «Турбота з народження вдома».
Ці зміни спрямовані на покращення надання комплексної медико-соціальної допомоги дітям до чотирьох років, щоб кожна дитина отримала кращий старт у житті.
Програма «Турбота з народження вдома» передбачає, що родини з дітьми отримуватимуть підтримку медичних працівників з питань імунізації, грудного вигодовування, харчування, позитивного батьківства та раннього виявлення ризиків порушень розвитку.
Затвердження нової процедури відбулося після запуску за підтримки ЮНІСЕФ у 2023-2024 роках програми, яка мала позитивний вплив на здоров"я та соціальне благополуччя дітей та сімей.
«Дані свідчать, що за останні 10 років рівень народжуваності в Україні знизився майже на 40%.
Повномасштабна війна ще більше поглибила демографічну кризу», — наголосив Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко під час відкриття тренінгово-ресурсного центру в Національному університеті охорони здоров’я України імені П.
Л.
Шупика.
«Доступ до якісних медичних послуг — важливий елемент Стратегії демографічного розвитку України на період до 2040 року, схваленої Урядом торік.
У перші роки життя дитини важливо надавати їй необхідну медичну допомогу, а батькам — ґрунтовну інформацію про здоров’я і харчування дитини, гігієну, вакцинацію, запобігання нещасним випадкам тощо.
Для того, аби забезпечити це, Міністерство охорони здоров’я України затвердило оновлений порядок та періодичність проведення профілактичних медичних оглядів дітей.
Зокрема, передбачені домашні візити сімейними медсестрами.
Вдячні нашому стратегічному партнеру ЮНІСЕФ за допомогу у підготовці медичних працівників, аби вони могли якісніше надавати послуги для сімей з дітьми», — додав Віктор Ляшко.
«Перші роки від народження визначають оптимальне зростання та розвиток дитини, саме тому домашні візити такі важливі для батьків, опікунів та їхніх дітей, — наголосив Мунір Маммадзаде, голова представництва ЮНІСЕФ в Україні.
— Домашні візити — це не лише медичні огляди, але й можливість надати сім’ї психологічну підтримку, навчити батьків виявляти ранні ознаки порушень розвитку та створювати безпечне середовище для дитини.
Під час війни це стає ще важливішим для родин».
Програма «Турбота від народження вдома» передбачає, що сімейні медичні сестри здійснюватимуть чотири візити тривалістю від 60 до 90 хвилин додому до сімей з дітьми.
Ще шість консультацій із сімейною медсестрою сім’ї з дітьми можуть отримати в медичних закладах після консультації з лікарем.
Щоб підготувати медичних працівників до надання якісних послуг сім’ям з дітьми, ЮНІСЕФ разом із партнерами вже створив 12 тренінгово-ресурсних центрів у семи регіонах України у 2024 році, а саме у Волинській, Львівській, Закарпатській, Чернігівській, Київській, Одеській, Дніпропетровській областях.
Ще 10 таких центрів планують відкрити у 2025 році.
У цих центрах медичні працівники зможуть покращити свої знання та набути навички з основних питань раннього розвитку дітей, зокрема таких:
Консультування батьків щодо рутинної вакцинації.
Підтримка та налагодження грудного вигодовування (до шести місяців) та забезпечення прикорму малюків (з шести місяців і до трьох років).
Профілактика травматизму вдома.
Виявлення ознак післяпологової депресії та надання психоемоційної підтримки мамам.
Позитивне батьківство та залучення батька до виховання дитини.
Моніторинг розвитку дитини та скерування до спеціалістів у разі потреби.
Виявлення соціальних ризиків, домашнього насильства та скерування за підтримкою у відповідні служби та інституції.
У межах пілотної програми медичні сестри вже здійснюють домашні візити у 15 областях, зокрема у прифронтових та віддалених районах, поєднуючи гуманітарні заходи, заходи з відновлення та розвитку.
Минулого року понад 40 000 дітей, їхніх батьків та опікунів скористалися послугою домашніх візитів, що їх надали понад 1100 медичних працівників, які пройшли тренінги.
Протягом 2025 року програма буде доступною в усіх регіонах України.
Створення тренінгово-ресурсних центрів та впровадження програми «Турбота з народження вдома» реалізується за підтримки урядів Іспанії та Японії, Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) через KFW, а також завдяки банку Citi.
Облаштування та координація роботи тренінгово-ресурсних центрів здійснює імплементуючий партнер ЮНІСЕФ ГО «НУО «Ін Тач Юкрейн Фундейшн».
Довідково
Програма «Турбота від народження вдома» вже діє у 15 областях — Донецькій, Житомирській, Кіровоградській, Дніпропетровській, Київській, Львівській, Полтавській, Волинській, Закарпатській, Харківській, Миколаївській, Запорізькій, Рівненській, Чернігівській, Одеській — та місті Києві.