Заборона продажу активів медведчука допоможе йому оскаржити санкції в Європейському суді
11:20 | Економічна правда
Сьогодні Вищий антикорупційний суд (ВАКС) розгляне апеляцію Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами щодо рішення, яке забороняє продаж арештованого майна, пов"язаного з віктором медведчуком.
Це рішення вплине не лише на діяльність АРМА, долю активів медведчука, але й, переконана, на його долю щодо застосування санкцій в ЄС.
В Ухвалі ВАКС, яку оскаржує агентство, йдеться про "вжиття заходів забезпечення позову, яке полягає в припиненні аукціону, торгів чи конкурсних процедур, що проводяться від імені держави".
Читайте також: "Нафтогаз" та "Укрнафта" борються за колишні заправки Glusco.
Хто отримає спадщину Медведчука?
ВАКС поставив під сумнів прозору систему реалізації на електронних майданчиках Прозоро.Продажі, що підриває довіру громадян та юридичних осіб (споживачів таких послуг) і врешті-решт спосіб самої процедури націоналізації майна.
Оскільки, виконання ухвали ВАКС Фондом держмайна щодо націоналізації здійснюватиметься таким же способом, але з різницею у часі.
Тільки уявіть, скільки втратить в ціні автотранспорт, який ще рік постоїть на штрафмайданчику.
Отже, чим може завершитися та які наслідки для держави можуть мати свідоме затягування реалізації активів?
Таке рішення створить негативні прецеденти для інших активів, наприклад, яхти медведчука, від продажу якої буде поповнено бюджет на мільярди гривень, включаються і наслідки для України на міжнародному рівні.
Окрім глобального несприйняття міжнародними партнерами таких українських рішень до зрадників України, право ЄС буде враховувати рішення, ухвалені в Україні та посилатися на них.
Якщо коротко, рішення ВАКС в рамках санкцій обмежує кримінальний процес, котрий в свою чергу надає менше можливостей його оскарження через наявність вимог до доказової бази, забезпечення прав обвинуваченого, право на оскарження та інше.
Саме такий висновок після аналізу декількох справ.
Наприклад, суд Європейського Союзу задовольнив позов акціонерів російського Альфа-Банку Петра Авена і Михайла Фрідмана про виключення їх із санкційного списку на період з лютого 2022 року по березень 2023 року.
Відповідний документ опубліковано на сайті суду.
Юридично рішення ЄС створює політичні проблеми для продовження санкцій цим олігархам рф на наступні періоди.
Зокрема, у період до 2022 року після подібних рішень Суду Євросоюз був змушений припинити поновлення санкцій щодо більшості поплічників президента-втікача Віктора Януковича, які були внесені у санкційний список у 2014 році.
Експерт Ради Європи, проаналізував для USAID український закон "Про санкції" і механізм конфіскації російських активів з точки зору Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
До чого це може призвести, у разі розгляду скарги на рішення ВАКС у ЄСПЛ (не обов’язково призведе, ідеться про ризики, а реальність залежить від якості роботи суду і Мін’юсту):
• констатація порушення ст.
6 та ст.
13 Конвенції (наприклад, якщо в сторони або третьої особи не було реальної можливості взяти участь в судовому розгляді і надати свої заперечення, бути повідомленою про судовий розгляд)
• констатація порушення ст.
7 Конвенції ("Ніякого покарання без закону".
Суд може прийти до висновку, що санкції у вигляді вилучення майна є покаранням за злочин, у розумінні конвенції, а процес судового розгляду не дасть достатньо гарантій захисту прав власника чи третьої особи).
• констатація порушення ст.
1 Першого протоколу до конвенції (права власності) — все очевидно, думаю, пояснень не потребує.
Адвокати медведчука також пильно спостерігають за рішеннями ВАКС і тільки очікують заборони реалізовувати арештовані активи в кримінальних провадженнях та переданих ухвалою суду агентству на реалізацію.
Отже, обмежувати кримінальний процес через санкції — потенційно надавати більшу можливість медведчуку для оскарження такого рішення.