Національний банк України підвищив облікову ставку до 14,5%

14:00 | Національний банк України

Правління Національного банку України ухвалило рішення підвищити облікову ставку до 14,5% річних. Це рішення спрямовується на підтримання стійкості валютного ринку, збереження інфляційних очікувань під контролем, розворот інфляційного тренду та поступове сповільнення інфляції до цілі 5%. Стримування цінового тиску, ймовірно, потребуватиме подальшого посилення процентної політики.

Інфляція сягнула 12% у 2024 році, ціновий тиск зберігається й на початку 2025 року

У грудні 2024 року інфляція пришвидшилася до 12% у річному вимірі, що перевищило попередній прогноз НБУ (Інфляційний звіт, жовтень 2024 року). За оцінками НБУ, прискорення інфляції тривало й у січні.

Високі темпи зростання споживчих цін значною мірою визначалися тимчасовими чинниками, передусім пов’язаними з ефектами гірших минулорічних урожаїв. Водночас посилювався й фундаментальний ціновий тиск. Про це свідчить подальше пришвидшення базової інфляції (до 10,7% р/р у грудні), зокрема через стрімке зростання цін на послуги (12,5% р/р у грудні). Така цінова динаміка зумовлювалася збільшенням витрат бізнесу на сировину, матеріали й електроенергію, а також підвищенням зарплат на тлі збереження дефіциту кадрів. Водночас в останні місяці певною мірою зростання цін стримувалося зміцненням курсу гривні до євро, що має вагоме значення для українського імпорту.

Перехід інфляції на двознаковий рівень негативно позначається на інфляційних очікуваннях населення та бізнесу. Однак очікування фінансових аналітиків та банків залишаються відносно стійкими.

Завдяки вичерпанню тимчасових чинників цінового тиску та заходам процентної й валютно-курсової політики НБУ інфляція сповільниться до 8,4% у 2025 році та до цілі 5% – у 2026 році

У перші місяці 2025 року інфляція, вірогідно, продовжить зростати через подальший вплив як тимчасових чинників, зокрема ефектів нижчих минулорічних врожаїв, так і фундаментальних, зокрема тиску з боку виробничих витрат бізнесу. Інфляція сягне свого піку в II кварталі та із середини року почне знижуватися.

Очікується, що наприкінці 2025 року інфляція сповільниться до 8,4%, а у 2026 році – до цілі 5%. Цьому, зокрема, сприятимуть заходи процентної та валютно-курсової політики Національного банку, а також вищі врожаї, поліпшення ситуації в енергетиці, зниження фіскального дефіциту та помірний зовнішній ціновий тиск.

Відновлення економіки триватиме, хоча й буде обмеженим через наслідки війни

Завдяки значній міжнародній підтримці, а також високому рівню адаптивності бізнесу та населення до умов війни економіка України й надалі відновлюється.

За оцінками НБУ, у 2024 році реальний ВВП України зріс на 3,4%, що менше за жовтневий прогноз НБУ. Темпи економічного зростання сповільнилися порівняно з 2023 роком. Це пояснюється не тільки гіршими врожаями та дещо слабшим, ніж очікувалося, зовнішнім попитом, а й реалізацією ризиків збільшення інтенсивності бойових дій, посиленням повітряних атак росії та пов’язаним із цим дефіцитом електроенергії. Збереження високих безпекових ризиків також стримувало повернення мігрантів та зумовлювало значний дефіцит робочої сили.

Ураховуючи безпекові ризики та складну ситуацію на ринку праці, НБУ знизив прогноз зростання реального ВВП на 2025 рік – до 3,6%. Водночас базовий сценарій прогнозу НБУ, як і раніше, передбачає поступове повернення економіки до нормальних умов функціонування. Відповідно у 2026–2027 роках очікується помірне пришвидшення економічного зростання – до близько 4%. З одного боку, наслідки війни, що позначилися на дефіциті робочої сили та нестачі виробничого капіталу, і надалі обмежуватимуть економіку. З іншого, – відновленню сприятимуть інвестиції в енергетичні та виробничі потужності, збереження доволі м’якої фіскальної політики та зростання приватного споживання на тлі збільшення доходів населення.

Міжнародна підтримка буде достатньою для беземісійного фінансування дефіциту бюджету та підтримання стійкої ситуації на валютному ринку

У 2024 році Україна отримала 42 млрд дол. США від міжнародних партнерів у формі кредитів і грантів. Завдяки цим коштам уряд зміг профінансувати значний дефіцит бюджету (близько 24% ВВП без урахування грантів у доходах), а НБУ – підтримувати стійкість валютного ринку та наростити міжнародні резерви до нового історичного максимуму (43,8 млрд дол. США наприкінці 2024 року).

Очікується, що у 2025 році Україна отримає 38,4 млрд дол. США зовнішнього фінансування. Ураховуючи заходи уряду з нарощування власних надходжень і залучення на внутрішньому борговому ринку, цих коштів має вистачити для повного покриття запланованого дефіциту бюджету на наступний рік (близько 19% ВВП без урахування грантів у доходах) без звернення до емісійних джерел. Зі свого боку НБУ зможе компенсувати структурний дефіцит валюти в приватному секторі та згладжувати надмірні курсові коливання. Це дасть змогу підтримувати стійкість валютного ринку в умовах режиму керованої курсової гнучкості, що узгоджуватиметься з досягненням інфляційної цілі 5% на горизонті політики.

Ключовим ризиком для інфляційної динаміки та економічного розвитку залишається перебіг повномасштабної війни

Війна триває. Російська агресія зумовлює ризики подальшого зниження економічного потенціалу, зокрема через втрати людей, територій і виробництв. Швидкість повернення економіки до нормальних умов функціонування залежатиме від характеру й тривалості бойових дій.

Основні ризики, спричинені російською агресією, залишаються незмінними:

  • виникнення додаткових бюджетних потреб, передусім для підтримання обороноздатності; 
  • можливе додаткове підвищення податків, що, залежно від параметрів, може посилювати ціновий тиск; 
  • подальше пошкодження інфраструктури, передусім енергетичної, що обмежуватиме економічну активність і тиснутиме на ціни з боку пропозиції;
  • поглиблення негативних міграційних тенденцій та подальше розширення дефіциту робочої сили на внутрішньому ринку праці.

Зберігаються також ризики зниження ритмічності міжнародної допомоги та менш сприятливих, ніж очікується зараз, зовнішньоекономічних тенденцій, зокрема через більшу геополітичну поляризацію країн і відповідну фрагментацію світової торгівлі.

Однак можуть реалізовуватися й позитивні сценарії, пов’язані передусім із посиленням фінансової підтримки партнерів (зокрема за рахунок використання основної суми знерухомлених російських активів для компенсації втрат України) та зусиль міжнародної спільноти із забезпечення справедливого й тривалого миру для України. Крім того, можливим є подальше пришвидшення євроінтеграційних процесів та відбудови інфраструктури, у тому числі енергетичної. 

Для підтримання стійкості валютного ринку, збереження контрольованості очікувань та поступового приведення інфляції до цілі 5% на горизонті політики Правління НБУ вирішило підвищити облікову ставку на 1 в. п. до 14,5%

Пришвидшення інфляції в другому півріччі 2024 року та пов’язане з цим погіршення інфляційних очікувань домогосподарств зумовило зниження реальної дохідності гривневих інструментів для заощаджень. Підвищення облікової ставки спрямоване на забезпечення належного захисту гривневих заощаджень від інфляції та підтримання інтересу населення до гривневих активів. Це сприятиме зниженню тиску на валютний ринок та ціни.

Разом з обліковою ставкою на 1 в. п. підвищуються ставки за депозитними сертифікатами овернайт, тримісячними депозитними сертифікатами та кредитами рефінансування – до 14,5%, 17,0% та 17,5% відповідно.

Оновлений макропрогноз НБУ передбачає подальше підвищення облікової ставки для стримування інфляції 

НБУ, ймовірно, продовжить посилення процентної політики на найближчих засіданнях Правління з питань монетарної політики в разі збереження ознак стійкості інфляційного тиску та загрози розбалансування інфляційних очікувань.

Повну версію січневого макроекономічного прогнозу буде оприлюднено в Інфляційному звіті 30 січня 2025 року.

Підсумки дискусії членів Комітету з монетарної політики, яка передувала ухваленню Правлінням Національного банку цього рішення, буде оприлюднено 03 лютого 2025 року.  

Наступне засідання Правління Національного банку з питань монетарної політики відбудеться 06 березня 2025 року.

 

Графік засідань і основних публікацій з монетарної політики

Засідання Комітету з монетарної політикиЗасідання Правління
з питань монетарної політики
Рішення Правління щодо рівня облікової ставкиВиступ на пресбрифінгу

Відео пресбрифінгу

Інфляційний звітПідсумки дискусії членів Комітету з монетарної політики
21-22 січня 23 січня Підвищити до 14,5% річних Виступ Голови НБУ Андрія Пишного 23 січня 30 січня 03 лютого
04-05 березня 06 березня     06 березня   17 березня
15-16 квітня 17 квітня     17 квітня 24 квітня 28 квітня
03-04 червня 05 червня     05 червня   16 червня
22-23 липня 24 липня     24 липня 31 липня 04 серпня
09-10 вересня 11 вересня     11 вересня   22 вересня
21-22 жовтня 23 жовтня     23 жовтня 30 жовтня 03 листопада
09-10 грудня 11 грудня     11 грудня   22 грудня

Рішення щодо облікової ставки та інших монетарних інструментів ухвалюються Правлінням НБУ вісім разів на рік відповідно до опублікованого заздалегідь графіка. На чергових засіданнях у січні, квітні, липні та жовтні рішення ухвалюються на підставі нового макроекономічного прогнозу, повна версія якого щокварталу публікується в Інфляційних звітах. На інших чотирьох засіданнях (у березні, червні, вересні та грудні) рішення приймаються за результатами оцінки ризиків та невизначеності з урахуванням нової інформації про внутрішні та зовнішньоекономічні події, яка з’явилася після останнього прогнозу. За потреби додатково до чергових можуть скликатися й позачергові засідання Правління з питань монетарної політики.

Монетарні рішення попередньо обговорюються на чергових (а за потреби й позачергових) засіданнях Комітету з монетарної політики (КМП), який є консультативним колегіальним органом. КМП не приймає рішень і не надає рекомендацій, а створений з метою обміну інформацією та поглядами, якісного і детального обговорення монетарних питань до їх винесення на розгляд Правління Національного банку. Окрім Голови та інших членів Правління Національного банку, до складу КМП також входять директори чотирьох департаментів: монетарної політики та економічного аналізу, відкритих ринків, фінансової стабільності, статистики та звітності.

Рішення щодо облікової ставки завжди оголошується на пресбрифінгу в четвер о 14.00 одразу після відповідного засідання Правління з питань монетарної політики. Одночасно публікується пресреліз, де відображається консенсусна позиція Правління Національного банку щодо ухвалених рішень.

На 11-й день після ухвалення рішення публікуються Підсумки дискусії членів Комітету з монетарної політики. Вони містять знеособлені позиції всіх членів КМП щодо оптимальних монетарних рішень, зокрема і альтернативні до ухваленого рішення думки та відповідну аргументацію.

Додати коментар

Користувач:
email:





Bond yields fluctuate
Interest rates affect us all
Financial balance

- Fin.Org.UA

Новини

18:43 - "Нова економіка: криптовалюти, CBD та OnlyFans": всі подробиці про захід Mezha.Media та ЕП
18:17 - Уряд розглядає можливість продажу частки "Укрнафти": обговорення розпочалось
18:04 - Російські нафтові судна полюють за новими прапорами, щоб сховатися від санкцій
17:57 - Перспективи розвитку криптовалют у 2025 році
17:48 - Облігації, прив’язані до інфляції, можуть принести найвищий прибуток з часів кризи 2008 року
17:34 - АМКУ дозволив "Укрнафті" придбати мережу АЗС Shell
17:34 - Продовження підтримки, тиск на агресора та гарантії безпеки – ключові потреби України сьогодні, — Юлія Свириденко під час дискусії Ukraine: The road ahead
17:31 - Український оборонний стартап Frontline залучив інвестиції від фонду засновників Uklon
17:10 - Засідання Комісії
17:07 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - МІСТО ДНІПРО) ІНФОРМУЄ!
17:06 - Співвласник АТБ заплатив 1,9 мільярда за "Аерок", який належав росіянину
17:04 - Генсек НАТО підтримує позицію Трампа щодо посилення санкцій проти московії
17:00 - Застраховані збитки від пожеж у Лос-Анджелесі оцінюються у 28 мільярдів доларів
16:47 - Семи небанківським фінансовим установам змінено обсяг ліцензій на діяльність фінансової компанії
16:35 - Європа та Китай продали московія верстати для зброї та запчастини до них на $18 мільярдів
16:30 - Російського олігарха Шелкова судитимуть за постачання української продукції для ВПК московії на 90 мільйонів
16:24 - Експорт російського бензину впав майже на третину у 2024 році
16:11 - Volkswagen оцінює витрати на викиди в 1,5 мільярда євро через правила ЄС
16:07 - Готуйте бізнес до змін: що чекає підприємців у 2025 році
15:50 - Швейцарія та Україна посилюють співпрацю для залучення швейцарських компаній у проєкти відновлення
15:43 - В Україні стартував новий етап програми компенсації вартості розмінування агроземель
15:39 - Ошукали фермерів на понад 3 мільйони: двох киян судитимуть за шахрайство
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 24.01.2025
15:03 - Сонячна енергія вперше обігнала вугілля за генерацією в ЄС
15:01 - Держмитслужба та ДІАМ відновили контроль продукції
14:56 - Розпочався цьогорічний прийом заявок від фермерів на участь в програмі компенсації вартості розмінування агроземель
14:54 - "Дарниця" торік вийшла на 6 нових ринків
14:53 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - МІСТО ДНІПРО) ІНФОРМУЄ!
14:45 - Економіка України зростатиме повільніше: НБУ погіршив прогноз
14:31 - Обійшли "Галю Балувану" та "Львівські круасани": лідери за кількістю відкриттів у 2024 році — дослідження


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.3184
Канадський долар29.1514
Юань Женьміньбі5.7592
Чеська крона1.7371
Данська крона5.8537
Гонконгівський долар5.3885
Форинт0.106555
Індійська рупія0.48542
Рупія0.0025778
Новий ізраїльський шекель11.7785
Єна0.26839
Теньге0.080627
Вона0.029211
Мексиканське песо2.049
Молдовський лей2.2492
Новозеландський долар23.7621
Норвезька крона3.7235
московський рубль0.42437
Сінгапурський долар30.9414
Ренд2.2619
Шведська крона3.8079
Швейцарський франк46.2485
Єгипетський фунт0.8346
Фунт стерлінгів51.6923
Долар США41.9751
Білоруський рубль15.257
Азербайджанський манат24.6883
Румунський лей8.7761
Турецька ліра1.1771
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.7126
Болгарський лев22.3284
Євро43.6709
Злотий10.3724
Алжирський динар0.31003
Така0.35025
Вірменський драм0.105985
Домініканське песо0.69023
Іранський ріал0.00007364
Іракський динар0.032084
Сом0.48312
Ліванський фунт0.00047
Лівійський динар8.5497
Малайзійський ринггіт9.3977
Марокканський дирхам4.1564
Пакистанська рупія0.15092
Саудівський ріял11.1903
Донг0.0016491
Бат1.22407
Дирхам ОАЕ11.4425
Туніський динар13.1903
Узбецький сум0.0032529
Новий тайванський долар1.28166
Туркменський новий манат12.0084
Сербський динар0.37323
Сомоні3.8434
Ларі14.9041
Бразильський реал6.8049
Золото115214.51
Срібло1276.25
Платина39776.86
Паладій41575.5

Курси валют, встановлені НБУ на 24.01.2025