“Туалетні” схеми Київради: як місто втрачає землю, гроші та довіру громади. Частина І

27.01 13:24 | Економічна правда

Земельні схеми в Київраді стали символом корупції, через яку місто втрачає свої ресурси, історичну спадщину та перспективи розвитку.
Порушення законодавства у проєктах рішень, сумнозвісні "туалетні схеми" та руйнація пам’яток місцевого та національного значення, схоже, не викликають занепокоєння у Київської міської державної адміністрації (далі - КМДА) та більшості депутатів Київради, особливо членів земельної комісії. Здається, що більшість депутатів підтримує окремі рішення не задля суспільної користі, а керуючись явно якимись іншими інтересами.
Інакше як пояснити голосування за проєкти, пов’язані із земельними ділянками, що передаються під забудову об’єктів з подальшим руйнуванням культурної спадщини, або щодо яких відкриті кримінальні провадження? Незаконних та суперечливих рішень у земельному блоці настільки багато, що їх слід аналізувати комплексно, розділяючи на блоки для кращого розуміння проблеми та її впливу на місто. Ця колонка відкриває серію матеріалів, у яких я планую розкрити найпоширеніші схеми з землею, які мені, на жаль, довелось побачити за майже півтора року депутатства у Київраді і проти яких я наполегливо боролась. "Туалетні схеми" "Туалетні схеми", які регулярно потрапляють до порядку денного засідань Київради, дозволяють виділяти великі земельні ділянки в Києві під невеликі об’єкти нерухомості, площа яких значно перевищує розмір самих об’єктів.
Законодавство не визначає точного співвідношення між площами об’єкта нерухомості та земельної ділянки, що передається в оренду.
Читайте також: "Наймасштабніша земельна афера в історії Києва".
Як землі біля музею "Пирогів" опинилися в руках забудовників У Київраді та КМДА звикли користуватися таким пробілом законодавства.
Це добре ілюструє рішення 4149/4190 від 16.12.2021, щодо передачі в оренду земельної ділянки ТОВ "Менаполіс" на вул.
Голосіївській, 13-Д, яке стало відомим завдяки розслідуванню "Бігус.Інфо".
За цим рішенням було виділено пів гектара землі для обслуговування двох будок і трансформаторної підстанції.
“Будки”, під які “Менаполісу” передали понад пів гектара землі Після резонансу завдяки сюжету "Бігус.Інфо" Київрада проголосувала за розірвання договору оренди земельної ділянки. Іншим резонансним й свіжим "зашкваром" Київради є рішення Київради від 19.09.2024 № 151/9959, відповідно до якого ТОВ "Смарт Пропертіз" отримало в оренду 1 гектар землі під будівництво ЖК з підземним паркінгом не на конкурентних засадах. "Право" на передачу 1 га конкретній юридичній особі без земельних торгів Департамент КМДА й земельна комісія Київради мотивували наявністю у останньої будки площею у 72,4 кв.
м, законність будівництва якої, до речі, поставила під сумнів Солом’янська окружна та Київська міська прокуратури.
Відповідні листи направили у Департамент земельних ресурсів КМДА, який, схоже, не сильно переймався їхньою наявністю.
Фото автостоянки на вул.
вул.
Героїв Севастополя (нині – вул.
Академіка Шалімова, 23-В станом на 22 вересня 2024 року Так, Київська міська прокуратура повідомляла Департамент земельних ресурсів КМДА, що рішення про передачу в оренду землі розміром 1 га під будівництво житлового комплексу з підземним паркінгом на основі того, що заявник володіє об’єктом нерухомості в 138 разів меншим за земельну ділянку, не відповідає законодавству України. Крім того, прокуратура намагалась з’ясувати, хто просуває цей проєкт в КМДА та Київраді (передача землі не на конкурентних засадах), і запитувала у Департаменту, чи проводилась спеціалістами останнього перевірка або обстеження даної земельної ділянки, і чи взагалі Київрада давала доручення дослідити можливість передачі в оренду відповідної ділянки.
Із листа Київської міської прокуратури до Департаменту земельних ресурсів КМДА Солом’янська ж окружна прокуратура повідомляла про наявність вже відкритого кримінального провадження, що стосується набуття права власності на об’єкт нерухомості, посилаючись на яке 1 га землі було передано йому в оренду.
Відповідь Солом’янської окружної прокуратури міста Києва на депутатське звернення В.Пташник Однак, схоже, наявність відповідних листів та застережень правоохоронних органів, не сильно вразила Департамент земельних ресурсів КМДА. Замість того, щоб відреагувати та розібратися в "законності" відповідного проєкту рішення, його винесли на розгляд Київради у вересні 2024 року.
Причому голосувався він з третьої спроби, без обговорення, а директорка Департаменту земельних ресурсів КМДА Валентина Пелих, як доповідачка питання реалізації "туалетної схеми" посоромилась зазначити, про яку земельну ділянку йде мова, і відповідне питання швидко поставили на голосування, всупереч моєму запереченню. Далі, за моєю ініціативою, Регламентна комісія Київради визнала порушення Регламенту пані Пелих, однак рішення вже було підписане, а директорка Департаменту земельних ресурсів КМДА зазначила, що не має обов’язку повідомляти депутатів Київради про наявність кримінальних проваджень та звернення правоохоронних органів щодо тих чи інших земельних ділянок.
Відповідь Директорки Департаменту земельних ресурсів на депутатське звернення В.Пташник Таким чином, з третьої спроби, без обговорення й з приховуванням резонансної інформації від депутатів 19.09.2024 було проголосоване рішення про передачу землі розміром, що в 138 разів перевищує площу об’єкта, що на ній знаходиться, і відносно якого є кримінальне провадження. Активісти та правоохоронні органи називають це класичною "туалетною схемою", що дозволяє вигодонабувачу землі уникнути обов’язкової за законом передачі землі на конкурентних засадах. Відповідний проєкт про скасування рішення, що легалізувало описану "туалетну схему", я подала ще в листопаді 2024 року.
Минулого пленарного засідання на його схвалення не вистачило голосів.
Попередньо його мають винести повторно на сесію 30 січня 2024 року, де стане остаточно зрозуміло, хто з депутатів підтримує "туалетні схеми" в Київраді і не зважає ні на закон, ні на інтереси громади міста Києва. "Туалетні схеми" Київради є яскравим підтвердженням того, наскільки важливо, щоб громадськість і правоохоронні органи уважно стежили за діяльністю Київради та КМДА.
Адже поки такі земельні рішення залишаються поза увагою, вони продовжують негативно впливати на життя киян. Тому важливо, щоб мешканці столиці були активними у контролі за рішеннями, які ухвалюються на рівні Київради, адже від цього залежить не лише їхній добробут, але й майбутнє Києва.
Лише спільними зусиллями та публічним розголосом можна зупинити земельні афери та забезпечити прозорість і справедливість у прийнятті рішень. А для того щоб знизити можливість зловживань посадовими особами КМДА та Київради, можна внести окремі юридичні корективи, над чим я наразі і працюю.

Додати коментар

Користувач:
email:





Governments and firms
Issue bonds and stocks to raise
Capital for projects

- Fin.Org.UA

Новини

23:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:55 - Гнучкість і стійкість: як ОГТСУ адаптується до нових викликів
21:00 - Новини 28 січня: подорожчання залізничних квитків, банк в "Укрпошті", збереження ліцензії біржі ПФТС
20:50 - Андрій Сибіга та Хосе Мануель Альбарес відвідали у госпіталі у Львові українських захисників
20:31 - Найбагатші люди світу втратили $108 мільярдів через обвал акцій на тлі новин про DeepSeek
20:23 - Андрій Сибіга та Хосе Мануель Альбарес підписали угоду про співпрацю між Україною та Іспанією в галузі освіти
20:20 - Андрій Сибіга взяв участь у відкритті Культурного хабу ЮНЕСКО у Львові
20:02 - У застосунку Monobank з’явився калькулятор
19:58 - "Нова пошта" у 2024 рік інвестувала 1,8 мільярда у розвиток бізнесу в Україні
19:57 - У Празі Олексій Чернишов провів зустріч з Урядовим уповноваженим з питань відновлення України, заступником Міністра промисловості і торгівлі Чехії
19:45 - Олексій Чернишов обговорив із чеськими високопосадовцями питання соціальної адаптації українців
19:29 - Трамп знову заговорив про введення універсальних мит для "захисту країни"
19:01 - Розтратив 43 мільйони з держбюджету: БЕБ у Полтаві викрило керівника підприємства
18:55 - Рекордна кількість блокувань: у московія заблокували понад 417 тисяч сайтів за 2024 рік
18:39 - Колонка Олексія Шабана "Е-гривня: які запитання найчастіше отримує Національний банк?" для "Економічної правди"
18:19 - Ольга Стефанішина зустрілася з Єврокомісаром з питань розширення Мартою Кос
18:13 - Сплата податків резидентами "Дія.City" зросла більше ніж вдвічі за рік – до 18 мільярдів
18:05 - Данія дозволила "Газпрому" законсервувати "Північний потік"
18:01 - Засідання Комісії
17:47 - Близький Схід стає лідером у зростанні ринку відновлюваної енергетики після Китаю
17:46 - Термін укладання контракту для військових капеланів збільшено до шести місяців – постанова Уряду
17:44 - Одній небанківській фінансовій установі анульовано ліцензію на діяльність фінансової компанії, трьом – виключено з ліцензій окремі види фінансових послуг
17:43 - Масштабна ремонтна кампанія триває на енергооб’єктах по всій країні – Микола Колісник
17:42 - Держрибагентство: Відновлення зрошення – пріоритетний напрям державної політики України та розвитку аграрного сектора економіки
17:40 - Державна податкова служба щодо сплати військового збору ФОПами
17:40 - Е-гривня: які запитання найчастіше отримує Національний банк?
17:35 - Найстарішій біржі України вдалося зберегти ліцензію
17:29 - Державна податкова служба про нові правила для мобілізованих ФОП
17:21 - Саудівська Аравія та інші міністри ОПЕК+ зустрілися після заклику Трампа знизити ціну на нафту
17:09 - На базі державної "Укрпошти" працюватиме поштовий банк


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.2244
Канадський долар29.1458
Юань Женьміньбі5.8001
Чеська крона1.7451
Данська крона5.8671
Гонконгівський долар5.3934
Форинт0.107264
Індійська рупія0.48562
Рупія0.0025983
Новий ізраїльський шекель11.607
Єна0.27054
Теньге0.081287
Вона0.029056
Мексиканське песо2.0324
Молдовський лей2.2646
Новозеландський долар23.7452
Норвезька крона3.7173
московський рубль0.42681
Сінгапурський долар31.0818
Ренд2.2444
Шведська крона3.8151
Швейцарський франк46.374
Єгипетський фунт0.837
Фунт стерлінгів52.2218
Долар США42.0195
Білоруський рубль15.2732
Азербайджанський манат24.7144
Румунський лей8.801
Турецька ліра1.1749
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.8975
Болгарський лев22.3829
Євро43.7843
Злотий10.405
Алжирський динар0.31003
Така0.35025
Вірменський драм0.105985
Домініканське песо0.69023
Іранський ріал0.00007364
Іракський динар0.032084
Сом0.48312
Ліванський фунт0.00047
Лівійський динар8.5497
Малайзійський ринггіт9.3977
Марокканський дирхам4.1564
Пакистанська рупія0.15092
Саудівський ріял11.1903
Донг0.0016491
Бат1.22407
Дирхам ОАЕ11.4425
Туніський динар13.1903
Узбецький сум0.0032529
Новий тайванський долар1.28166
Туркменський новий манат12.0084
Сербський динар0.37323
Сомоні3.8434
Ларі14.9041
Бразильський реал6.8049
Золото115341.43
Срібло1267.52
Платина39766.41
Паладій40481.17

Курси валют, встановлені НБУ на 29.01.2025