За ініціативи України відбулося позачергове 45-те засідання Чорноморської комісії
31.01 19:07 | Fin.Org.UA за інформацією КМУ31 січня відбулося позачергове 45-те засідання Комісії із захисту Чорного моря від забруднення за участі представників Румунії, Болгарії, Туреччини, Сакартвело, України, а також рф.
Українська делегація брала участь у засіданні на чолі з Міністром захисту довкілля та природних ресурсів України Світланою Гринчук.
Позачергове засідання було скликане Україною відповідно до статті XVII Бухарестської Конвенції через масштабну екологічну катастрофу в Керченській протоці внаслідок аварії російських танкерів «Волгонефть-212» та «Волгонефть-239», що спричинили масовий витік мазуту у морське середовище, створивши потенційну загрозу для довкілля Чорного моря.
У своєму виступі Світлана Гринчук запропонувала членам Комісії обговорити два ключових питання:
Ситуацію, що склалася 15 грудня 2024 року в Керченській протоці, внаслідок якої до морського середовища потрапила значна кількість мазуту, та вироблення Комісією спільного бачення щодо заходів з мінімізації цих наслідків;
Оцінку Комісією відповідальності російської федерації як сторони Бухарестської конвенції за спричинення масштабного екологічного забруднення та невжиття належних заходів із запобігання катастрофі, а також дотримання нею вимог статті 3 та 4 Протоколу про співробітництво у боротьбі з забрудненням морського середовища Чорного моря нафтою та іншими шкідливими речовинами у надзвичайних ситуаціях.
У своєму виступі Світлана Гринчук зазначила, що це не перша надзвичайна подія, яка трапилася в Керченській протоці, спричинена нехтуванням московитськими судами вимог безпеки судноплавства, що призвело до катастрофи із масовим потраплянням значної кількості мазуту у морське середовище Чорного моря.
Аналогічна подія вже мала місце 11-12 листопада 2007 році.
Тоді чотири російські судна «Вольногорськ», «Ковель», «Нахічевань» та «Волганефть - 139», проігнорувавши попередження щодо безпеки судноплавства, вийшли в море і зазнали катастрофи в Керченській протоці.
Внаслідок тієї надзвичайної події безпосередньо з танкеру «Волганефть – 139» до морського середовища потрапило близько 2000 тонн нафтопродуктів, що призвело до масштабних збитків для довкілля, які лише для України склали понад 1 мільйон 150 тисяч доларів США.
“Суттєвою відмінністю тієї надзвичайної ситуації було те, що ліквідація її наслідків відбувалася злагоджено, із залученням доступних ресурсів усіх причетних країн.
Країни регіону Чорного моря – учасниці Конвенції були поінформовані у належний спосіб, а дані довкіллєвого моніторингу були доступні усім охочим.
Сьогодні ситуація є кардинально іншою.
Про надзвичайну подію чорноморські країни і Постійний Секретаріат Чорноморської комісії дізналися лише від російських медіа, офіційного інформування про подію відповідно до вимог Конвенції російською федерацією не здійснено.
Дані щодо масштабу події, її наслідків та результати прогнозів приховуються”, - наголосила Світлана Гринчук.
Світлана Гринчук повідомила, що забруднені території та акваторії включають не лише територію російської федерації, а й територію України, зокрема тимчасово окуповану територію Автономної Республіки Крим та узбережжя Одеського регіону.
Вже є інформація про значну кількість постраждалих птахів та китоподібних.
Протягом засідання країни-учасниці висловилися щодо ситуації, проте після 4 годин дискусій сторони не дійшли консенсусу щодо підсумкової резолюції за результатами засідання.
Усвідомлюючи неминучість оцінки Комісією порушення рф вимог статті 3 та 4 Протоколу, представники країни агресора вдалися до звичної для них тактики маніпуляцій і перекручування фактів, намагаючись нав"язати власну інтерпретацію подій, правил і процедур.
Результати цього засідання вкотре продемонстрували інституційні проблеми в роботі Комісії, на які Україна неодноразово звертала увагу.
Попереду чимало кропіткої роботи.
Україна і надалі докладатиме зусиль для налагодження конструктивного і рівноправного міжнародного співробітництва задля досягнення головної мети Конвенції - захисту і збереження морського середовища Чорного моря.
“Комісія своїми рішеннями має реагувати на невиконання країнами-членами своїх зобов"язань, зокрема щодо вчасного надання інформації про надзвичайні події у Чорному морі відповідно до вимог Бухарестської конвенції.
Погодитися з рішенням, яке не відображає порушення стороною вимог Конвенції, – означає легітимізувати дії рф за допомогою інструментів Комісії.
Ми повинні прагнути досягнення реальних результатів, забезпечуючи виконання Чорноморською комісією її головної функції - захисту екосистеми Чорного моря”, - зазначила Світлана Гринчук.
Україна продовжуватиме системну роботу та звернеться до Комісії з метою вкотре наголосити на позиції України і необхідності належного виконання Комісією її функцій та країнами-учасницями зобов"язань у рамках конвенції. Екологічна безпека та збереження наших спільних екосистем повинні підтримуватися як глобальна відповідальність, де жодна країна, незалежно від її уряду чи позиції, не звільняється від відповідальності за свої дії.