Небойові технології на війні

17:41 | Економічна правда

Війна завдає величезних руйнувань та шкоди країні.
Агресор стирає міста і вбиває людей.
Удари ворога нищать інфраструктуру, на відновлення якої потрібні десятиріччя.
Ледь не єдине, що розвивається під час війни, – технології. Прогрес у розробленні й застосуванні інноваційних рішень є необхідною складовою.
На полі бою застосовують останні розробки в надії здобути якісну перевагу, а поза ним – щоб якісно використовувати або відновлювати ресурси. Якщо про безпілотні комплекси, системи РЕБ або "розумні" снаряди українці мають уявлення, то про роль технологій у реабілітації військових згадок менше.Проникнення технологій Першими випадками використання технологічного підходу до системної реабілітації військових можна вважати дії країн-учасниць Першої світової війни. Саме на початку XX століття створювалися перші протези й ортопедичні пристрої з легких матеріалів – алюмінію та пластику.
Водночас набувала популярності гідротерапія для солдатів з травмами опорно-рухового апарату.
Цей метод дозволяв зменшити навантаження на суглоби та м’язи під час відновлення. Ближче до Другої світової війни на регулярній основі почали використовувати електротерапію.
Застосування електричних імпульсів показало результати в стимуляції атрофованих м’язів поранених військових. У 1940-х роках США та Велика Британія об’єднували ці методи в спеціалізованих реабілітаційних центрах.
Прикладом є Walter Reed Army Medical Center у США, де впроваджували нові методи лікування включно з психологічною підтримкою.Інновації для воїнів Розвинені країни продовжують інвестувати в технології реабілітації.
Яскравим прикладом є електронний колінний модуль Genium X3, який німецька Ottobock розробила з Міноборони США для ветеранів війн в Іраку та Афганістані. У 2014 році такий протез коштував понад 100 тис.
дол.
Він був революційним для солдатів з високими ампутаціями нижніх кінцівок, адже мікропроцесорне коліно підтримувало людину під час ходіння і було захищене від вологи.Носимі датчики Носимі пристрої вважають стрижнем реабілітації.
Завдяки реагуванню на фізіологічні зміни в реальному часі реабілітаційні команди стають персоналізованими.
Відомими українськими рішеннями є насадки на милиці від ComeBack Mobility, що аналізують ходу й генерують поради з її покращення.Мобільні застосунки Застосунки можуть замовити їжу, приміряти шафу у квартирі, керувати авто, спілкуватися з ШІ.
Проникли вони і в зарегульований світ медицини: пропонують список вправ та гейміфікацію для мотивації і стежать за їх виконанням.
Читайте також: "Апгрейд" тіла.
Як сучасні технології допомагають українським військовим відновлюватися Найвідоміший приклад – Kaia Health з технологією Motion Coach.
Компанія, що починала з доступного інструменту для менеджменту болю в спині, прогресувала до розвинутого використання машинного зору із системою порад та попереджень.Екзоскелети для реабілітації У багатьох реабілітаційних центрах США використовують екзоскелети для допомоги військовим з порушеннями рухової активності, спричиненими травмами спинного мозку.
Так, ветеран війни в Іраку Річард Найдер десять років не міг ходити, але поступово повернувся до ходіння за допомогою екзоскелета. Деякі виробники пропонують і прості системи для відновлення рухливості пальців рук, і складні роботизовані машини для відновлення руху кінцівки.
Такі технології допомагають і в мирний час – для реабілітації людей, що пережили інсульт.Імерсивні технології Імерсивні технології – це повне або часткове занурення у віртуальний світ або змішування реального та віртуального.
США почали експериментувати з VR для лікування психічних та фізичних травм наприкінці XX століття.
Тренування з VR або AR дозволяють рухатися до цілі і мотивують швидше відновлюватися. Ці технології застосовують і в Україні.
У національній мережі реабілітаційних центрів Recovery використовують апарати Diego, Pablo та Omego від австрійської компанії Tyromotion.
Вбудовані в обладнання програми в реальному часі контролюють стан пацієнта й ефективність реабілітації.
Технологія дозволяє пацієнтам брати участь у програмах терапії, які допомагають долати фізичні та психологічні труднощі через використання віртуальних середовищ. Ігрові елементи у VR заохочують до реабілітації.
Технологія є мотивувальною надбудовою над класичними методами.
І в Recovery, і в закладах Ветеранської служби охорони здоров’я США (VA) імерсивні технології також застосовують для менеджменту болю, лікування ПТСР та зменшення тривожності.Роботизовані системи Схожою за застосуванням, але без занурення у віртуальну або змішану реальності є технологія використання роботизованих систем для відновлення моторики.
Таке обладнання хоч і не має надсучасного дизайну, але завдяки застосованому технологічному підходу допомагає відновлювати природні рухи, покращувати координацію і силу м’язів для пацієнтів з неврологічними травмами. Найвідоміші прилади – Lokomat та InMotion Arm.
Перший допомагає відновити ходу людям з штучними кінцівками, другий – природні рухи та координацію рук.Сенсорні кімнати Ще одним інноваційним рішенням для лікування ПТСР, тривожних розладів і когнітивних порушень у ветеранів є так звані сенсорні кімнати.
Вони можуть бути оснащені світловими проєкціями, тактильними панелями, звуковими системами, інструментами для ароматерапії, водними елементами (водними матрацами). У Ветеранській службі охорони здоров’я США сенсорні кімнати впроваджуються з 2010 року, у 2013-му їх було понад 50.
Такі кімнати допомагають зменшити тривожність і покращити емоційний стан пацієнтів, тож їх використовують не тільки в програмах для ветеранів, а й для лікування інших пацієнтів.Українські реалії Країни, що мають великий воєнний досвід, на системному рівні підтримують інноваційний підхід до реабілітації військових.
Це дозволяє повернути людину щонайменше до якісного життя, а щонайбільше – до служби у війську. Україна теж зробила кроки в цьому напрямку, але нам потрібно зробити ще більше, щоб зміцнити нашу якісну перевагу на полі бою і в медицині.
Винахідливість українських лікарів створила низку нових підходів і методик у роботі з пацієнтами.
Багато новацій уже довели свою ефективність, а іноземні фахівці намагаються перейняти цей цінний і багатогранний досвід. У технологічному плані в Україні теж є значний прогрес, однак переважно завдяки іноземним розробкам.
Інновації у сфері реабілітації покращують та пришвидшують одужання пацієнтів, зменшують навантаження на медиків.
Таким чином, технології оптимізують ресурси в найскладніший період, коли кадрів не вистачає, а потреба у висококваліфікованій допомозі продовжує зростати.

Додати коментар

Користувач:
email:





Bull markets and bears,
Ebb and flow of fortunes made,
A dance of the wealth.

- Fin.Org.UA

Новини

21:00 - Новини 5 лютого: податок на нерухомість, скільки грошей українці вивезли в перший рік великої війни
20:54 - Зеленський про високі ціни на ліки: "Абсолютно неприпустимо"
20:36 - ЄС готує відповідь на мита Трампа: під ударом американські технологічні гіганти
20:04 - Німеччина вивчає можливість транспортування фінського водню через "Північний потік – 2"
19:06 - Доходи бюджету московія від продажу нафти в січні впали до річного мінімуму
18:46 - Літні та зимові черевики: Міноборони закупило взуття для військових на 3 мільярди
18:35 - Отчёт ADP по занятости: широкий и сильный рост
18:29 - Найбільший у світі автовиробник прагне подвоїти продажі в Китаї побудувавши новий завод
18:11 - Індія звинувачує Kia в ухиленні від сплати податків на суму понад 150 мільйонів доларів
18:08 - Оголошено конкурс на посаду голови правління "Укренерго": супроводжуватиме Korn Ferry
17:57 - В Україні назвали найбільших платників податків серед агрокомпаній
17:41 - Небойові технології на війні
17:34 - Митний режим експорту окремих видів товарів:протягом якого терміну надсилається квитанція про прийняття/неприйняття або зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН?
17:32 - Отримання мікрогрантів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 червня 2022 року № 738: особливості відображення у Розрахунку
17:24 - Сума боргу анульована кредитором до закінчення строку позовної давності: чи включається до загального оподатковуваного доходу платника ПДФО?
17:22 - Про підстави припинення дії ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним
17:21 - До уваги фізичних осіб!
17:20 - Передача фізичною особою земельних ділянок в оренду (суборенду), емфітевзис або інше користування: для кого визначається МПЗ?
17:05 - Японія допомогла "Київводоканалу" з очищенням води: яке обладнання передала
17:01 - Повідомлення про керуючу компанію індустріального парку "ТЕОФІПОЛЬ ЕКО ПАРК"
16:43 - На яких ресурсах розміщені реквізити рахунків для сплати податків, зборів, єдиного внеску та інших платежів до бюджетів?
16:42 - Доступ до публічної інформації
16:41 - Україна вдвічі збільшила імпорт свинини – профільна асоціація
16:40 - Результати опрацювання інформації, отриманої від ДПС України, сервісу «Пульс», державної установи «Урядовий контактний центр» та «Гарячої лінії голови Дніпропетровської ОДА»
16:36 - Повідомлення про оприлюднення проєкту постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку видачі посвідчень страховим експертам з охорони праці Пенсійного фонду України”
16:35 - США припиняють блокаду посилок з Китаю та Гонконгу
16:34 - У січні поточного року податковою службою Дніпропетровщини опрацьовано 51 звернення громадян
16:33 - Дніпропетровщина: розпочали роботу інформаційні центри з питань реєстрації податкових накладних
16:31 - Обіг підакцизних товарів: результати роботи, проведеної контролюючими органами у м. Кривому Розі
16:29 - "Не відповідає дійсності": у Київраді прокоментували забудову "Дворика з воронами" в центрі столиці


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.174
Канадський долар29.1644
Юань Женьміньбі5.728
Чеська крона1.7268
Данська крона5.8191
Гонконгівський долар5.3495
Форинт0.106921
Індійська рупія0.4763
Рупія0.0025567
Новий ізраїльський шекель11.7394
Єна0.27257
Теньге0.080573
Вона0.028802
Мексиканське песо2.0206
Молдовський лей2.2224
Новозеландський долар23.6911
Норвезька крона3.716
московський рубль0.42752
Сінгапурський долар30.8901
Ренд2.2417
Шведська крона3.8228
Швейцарський франк46.2101
Єгипетський фунт0.8281
Фунт стерлінгів52.2292
Долар США41.6584
Білоруський рубль15.1419
Азербайджанський манат24.5021
Румунський лей8.7224
Турецька ліра1.1597
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.4966
Болгарський лев22.187
Євро43.4081
Злотий10.3422
Алжирський динар0.30885
Така0.34202
Вірменський драм0.105011
Домініканське песо0.67874
Іранський ріал0.0000722
Іракський динар0.031852
Сом0.47714
Ліванський фунт0.000425
Лівійський динар8.4968
Малайзійський ринггіт9.3578
Марокканський дирхам4.1597
Пакистанська рупія0.14966
Саудівський ріял11.1249
Донг0.0016635
Бат1.24137
Дирхам ОАЕ11.3606
Туніський динар13.0832
Узбецький сум0.0032204
Новий тайванський долар1.27709
Туркменський новий манат11.9218
Сербський динар0.36978
Сомоні3.8193
Ларі14.628
Бразильський реал7.1165
Золото119552.11
Срібло1349.92
Платина41051.85
Паладій41766.3

Курси валют, встановлені НБУ на 06.02.2025