Чого очікувати на ринку сонячної енергетики

21.02 18:00 | Економічна правда. Публікації

В останні роки галузь сонячної енергетики розвивається динамічними темпами.
Причини – проблеми в галузі, викликані обстрілами рф, і бажання людей забезпечити для дому чи бізнесу енергонезалежність та не залежати від графіків. Сприяє буму й підтримка від держави та міжнародних інституцій у вигляді грантів чи пільгових кредитів, які спрямовані на розвиток "зеленої" енергетики. Для багатьох українців сонячна енергетика – уже не щось наскільки складне, як ще кілька років тому.
На дахах будинків можна помітити дедалі більше сонячних панелей.
Люди розуміють: це не розкіш, а реальна енергонезалежність. Обсяги сонячної генерації в Україні ще відносно невисокі, якщо порівнювати з євросоюзівськими країнами чи США, проте розвиток очевидний і він триватиме.
Чим же буде жити ринок сонячної енергетики в Україні у 2025 році?Збільшення частки децентралізованої системи Розвиток децентралізованої енергосистеми – це користь не лише для населення чи бізнесів, а загалом для української енергетичної системи.
У звіті Міжнародного енергетичного агентства (IEA) зазначено, що розвиток технологій сонячної енергетики – один з головних факторів, які допоможуть Україні сприяти енергетичній безпеці в найближчій та довгостроковій перспективах. Що таке децентралізована система виробництва і споживання електроенергії? Це будь-які об"єкти генерації, які мають СЕС та установку зберігання енергії.
Тобто споживач може використовувати електроенергію не лише для своїх потреб, коли йде активна генерація від сонця вдень, а й тоді, коли її немає – у похмуру погоду чи вночі.
Таким чином можна забезпечувати себе електроенергією, зменшувати залежність від централізованої енергосистеми і продавати надлишки кіловатів. У 2024 році кількість користувачів та бізнесів, які генерували та продавали електроенергію в мережу, суттєво зросла.
Ця тенденція триватиме і у 2025 році, що суттєво підтримає централізовану енергетичну систему країни.Використання ШІ в галузі сонячної енергетики Сонячна галузь не є винятком у впровадженні рішень на основі штучного інтелекту.
Уже є сервіси, які надають прогнози щодо обсягу вироблення енергії для власників електростанцій на основі локації, погоди та особливості СЕС.
Такі рішення дозволяють аналізувати фактичну та прогнозовану кількість згенерованої енергії, виявляти й усувати проблеми з обладнанням чи налаштуваннями. Наприклад, у світі та в Україні (особливо в столиці) використовують Forecast.Solar.
Сервіс бере за основу метеорологічні дані, розташування СЕС, її орієнтацію та кут нахилу панелей.
На основі цих даних власник станції отримує інформацію про те, скільки СЕС виробить кіловатів за певний проміжок часу.Попит на будівництво станцій росте До відключень електроенергії абсолютна більшість користувачів обирала мережеві сонячні станції, ті, які одразу передають вироблені вати в мережу.
Зараз люди хочуть мати запас електрики для її використання під час вимкнень світла. Ринкове ціноутворення з погодинною варіацією вартості електроенергії – ще одна вагома причина купівлі установок.
У періоди активної генерації, тобто вдень, ціна кіловата нижча.
Користувачам вигідніше накопичувати електроенергією і віддавати її в мережу ввечері чи вранці, коли споживання більше і вища ціна.
Читайте також: Кредит на сонячні панелі та генератори: які програми для бізнесу та громадян пропонує уряд Це особливо актуально для великих об’єктів, наприклад, для промислових СЕС.
Їм вигідно ставити установки зберігання енергії, тому що таким чином вони балансують на ринку й ефективніше продають електроенергію. Установки для зберігання енергії потрібні бізнесу, бо вони забезпечують безперервність виробництва, особливо на великих підприємствах.
Через вимкнення світла навіть на короткий час доводиться перезапускати обладнання. До великої війни виробники продавали електроенергію за "зеленим" тарифом, який був фіксований.
Зараз умови змінилися.
Ставка "зеленого" тарифу щороку зменшується на 10%, а з 1 січня 2030 року програма припиняє працювати.
Через це попит на СЕС з установками зберігання електроенергії зростає.Купівля-продаж електрики за механізмом самовиробництва Нетбілінг або механізм самовиробництва (Net Billing) – це система, за якою власник альтернативного джерела енергії може продавати надлишок вироблених кіловатів у загальну мережу.
Надлишок електроенергії, який активний споживач готовий продати, обліковується через лічильник та надходить у загальну мережу.
Щомісячно споживач отримує розрахунок за продану електроенергію. Щоб скористатися нетбілінгом, потрібно укласти договір купівлі-продажу електроенергії за механізмом самовиробництва з постачальником універсальних послуг (ПУП).
Також можливий варіант укладення договору для певних категорій споживачів з окремим електропостачальником.
У такому випадку продаж електроенергії відбуватиметься за умовами та цінами, зазначеними в договорі. Це зручний та популярний механізм, тому у 2025 році можна очікувати вдосконалення відповідного законодавства.Повернення ролі ESG Напрям ESG (англ.
environmental, social, governance – "довкілля", "соціальна сфера", "корпоративне управління") для європейських країн – це вже усталений принцип, яким керуються роками.
В Україні після підписання угоди про асоціацію з ЄС компанії маленькими кроками розвивали цей напрямок, проводили активності й тренінги для підвищення екологічної свідомості громадян. Проте велика війна резонно змінила пріоритети й екологія відійшла з першого плану.
У 2025 році цей напрям потрохи почне повертатися на порядок денний, бо сонячна енергетика – це перш за все "зелена" енергетика і тут потрібно врахувати, наскільки сильно постраждала екологія України внаслідок воєнних дій. Помітнішим буде вплив галузі на соціальну сферу: сонячна енергетика потребує великої кількості фахівців, яку не може надати ринок праці.
Компанії готові навчати фахівців, ініціювати курси й програми перекваліфікації, співпрацю з навчальними закладами та створювати програми з підготовки спеціалістів. Наприклад, команда iSolar разом з професійним училищем готує монтажників СЕС.
Компанія розробила та впровадила програму перекваліфікації для ветеранів, планує відкрити академію iSolar і навчати більше людей, які прагнуть працювати в галузі та посилювати енергонезалежність нашої країни.Поширення автоматизованих СЕС Ідеться про СЕС, які поєднують сонячні панелі, установки для зберігання та систему, що аналізує, у який час доби вигідніше продати накопичену енергію.
Такі системи оцінюють кількість накопиченої енергії та години її продажу.
Це дозволяє максимально вигідно реалізовувати кіловати без втручання людини в процес. Також у 2025 році ширше використовуватимуться інноваційні рішення: сонячні панелі, які автоматично повертаються за сонцем, балконні панелі і навіть будинки, фасад яких повністю вкритий сонячними модулями.Продовження підтримки сфери Одна з причин інтенсивного розвитку галузі – численні програми підтримки.
Одна з них, "ГрінДІМ" від Фонду енергоефективності, стартувала у 2024 році.
Завдяки їй ОСББ можуть встановити сонячну електростанцію в будинку і мати електроенергію для роботи ліфтів, насосів чи опалення при вимкненнях світла. Багато банків співпрацюють з ЄБРР за програмами кредитів, кешбеку, грантових програм.
Бізнес може компенсувати до 20% вартості реалізації проєктів із "зеленої" енергетики.
У 2025 році ЄБРР планує надавати кешбеки 15-25% на енергоефективні кредити для фізосіб та розширювати галузеві програми.Збільшення кількості СЕС та обсягів генерації У 2025 році кількість СЕС в Україні буде динамічно збільшуватися, хоча світовий тренд говорить про зворотне.
Проте ситуація в ЄС чи США суттєво інша.
Сфера сонячної енергетики в цих країнах почала розвиватися раніше, тому об’єктів генерації там у рази більше, ніж в Україні.
Наприклад, у 2023 році в Румунії частка використання відновлювальної енергії становила 25,2%, в Україні – 5,4%. У нашій країні галузь сонячної енергетики має величезний потенціал.
Ми тільки на початку шляху до більшого використання "зеленої" енергії, яка особливо потрібна для здобуття енергонезалежності, підтримки енергетичної безпеки, відкриття нових вакансій на ринку праці й сталого розвитку країни.

Додати коментар

Користувач:
email:





Курси падають – то
Не досить грошей в країні,
Інвестори бояться

- Fin.Org.UA

Новини

07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 22.02.2025
23:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:00 - Новини 21 лютого: московія може віддати заморожені активи, "військова цензура" на видатки
20:44 - США посилюють тиск на Ірак, щоб той відновив експорт курдської нафти
20:32 - Глава "Нафтогазу" про наслідки обстрілів московія: ситуація непроста, але контрольована
20:27 - Заступника Кличка випустили з СІЗО під заставу
20:15 - Україна "незабаром" підпише угоду щодо корисних копалин зі США – Волц
19:47 - "Податок на Google": понад 12 мільярдів сплатили великі міжнародні компанії в Україні
19:22 - Путін наказав підготуватись до повернення західних компаній до московія – FT
19:19 - Міноборони оцифрувало постачання консервів до ЗСУ
19:01 - Повідомлення про керуючу компанію індустріального парку "Жовті Води"
18:49 - Американці очікують зростання цін найбільше з 1995 року
18:40 - Хакери вкрали з біржі Bybit криптовалюту Etherium на майже $1,5 мільярда
18:15 - Производство в еврозоне улучшается
18:11 - Грошові перекази в Україну впали на 2 мільярди за рік – НБУ
18:00 - Чого очікувати на ринку сонячної енергетики
17:50 - ARX виплатила 20 млн грн за зруйноване ракетним обстрілом майно БЦ
17:50 - "Це помста": Макогон відреагував на підозру у збитках держбюджету на 18 мільярдів
17:45 - DeepSeek зробить доступним для всіх код своєї ШІ-моделі
17:36 - Унесено зміни до Правил складання та подання звітності учасниками ринку небанківських фінансових послуг до Національного банку України
17:22 - Нацбанк показав, яким буде курс долара та євро після вихідних
16:54 - Незаконна торгівля тютюновими виробами: БЕБ вилучило товарів на 12 мільйонів
16:51 - Освіта, промисловість: де в Україні найбільше бракує працівників
16:51 - московія може погодитися віддати $300 мільярдів активів в рамках мирної угоди – Reuters
16:47 - В Україні розширили список компаній, які можуть стати резидентами Дія.City
16:37 - Україна на четвертому місці серед країн ЄС за рівнем підтримки стартапів
16:15 - Латвія рекордно збільшила імпрорт зброї з московія
16:10 - Завершено розробку українського аналога дрона "Ланцет"
16:10 - Завершена розробка українського аналога дрона "Ланцет"
16:02 - Військовим дозволили за держкошти заправляти та ремонтувати гуманітарні авто


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.5523
Канадський долар29.2932
Юань Женьміньбі5.7321
Чеська крона1.7349
Данська крона5.8335
Гонконгівський долар5.3519
Форинт0.107473
Індійська рупія0.47965
Рупія0.0025496
Новий ізраїльський шекель11.6884
Єна0.27643
Теньге0.082217
Вона0.029004
Мексиканське песо2.0445
Молдовський лей2.2277
Новозеландський долар23.932
Норвезька крона3.7443
московський рубль0.46026
Сінгапурський долар31.0991
Ренд2.2615
Шведська крона3.907
Швейцарський франк46.2184
Єгипетський фунт0.8225
Фунт стерлінгів52.5701
Долар США41.5919
Білоруський рубль15.1177
Азербайджанський манат24.4759
Румунський лей8.7418
Турецька ліра1.1423
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.5801
Болгарський лев22.2476
Євро43.5093
Злотий10.4395
Алжирський динар0.30885
Така0.34202
Вірменський драм0.105011
Домініканське песо0.67874
Іранський ріал0.0000722
Іракський динар0.031852
Сом0.47714
Ліванський фунт0.000425
Лівійський динар8.4968
Малайзійський ринггіт9.3578
Марокканський дирхам4.1597
Пакистанська рупія0.14966
Саудівський ріял11.1249
Донг0.0016635
Бат1.24137
Дирхам ОАЕ11.3606
Туніський динар13.0832
Узбецький сум0.0032204
Новий тайванський долар1.27709
Туркменський новий манат11.9218
Сербський динар0.36978
Сомоні3.8193
Ларі14.628
Бразильський реал7.1165
Золото121894.63
Срібло1366.75
Платина40699.34
Паладій40743.43

Курси валют, встановлені НБУ на 24.02.2025