Скільки США витрачають на українську оборону і чи можна це замінити
31.03 08:30 | Економічна правда. Публікації
Відновлення військових поставок і розвідданих від США після недавніх переговорів у Саудівській Аравії – обнадійливий сигнал для України.
Але залишаються питання: наскільки довго Вашингтон готовий підтримувати нашу оборону і чи зможемо ми знайти альтернативу цій підтримці, якщо вона знову припиниться?
З початку великої війни Україні виділили 287 млрд дол.
міжнародної допомоги (військової, бюджетної, гуманітарної).
Лідерство за допомогою утримують ЄС та країни-члени (125,4 млрд дол.), на другому місці – США (103,9 млрд дол.).
Інфографіка: Джерела: Мінфін, Kiel, звіт спеціального генерального інспектора США до Конгресу
Особливість підтримки США полягає в наданні грантів, а не кредитів, а також у їх лідерстві у військовій підтримці, що оцінюється 69 млрд дол.
Американські паузи в наданні військової підтримки серйозно впливають на обороноздатність, тож у цьому компоненті слід розібратися детальніше.
Особливо коли незалежні оцінки серйозно відрізняються від офіційних звітів.
Скільки грошей дійшло в Україну
За оцінками групи Economist for Ukraine, реальний обсяг військової допомоги США з 2022 року становить 18,3 млрд дол.
Основна причина різниці – завищена оцінка вартості зброї зі складів США і врахування витрат, які не стосуються України.
Цю розбіжність підтверджує звіт спеціального генерального інспектора США Конгресу.
З виплачених 40,8 млрд дол.
Міністерством оборони США і 5 млрд дол.
Держдепартаментом 7 млрд дол.
витрачені на поповнення запасів Пентагону і 22,6 млрд дол.
– на підтримку операцій США в Європі та програми НАТО.
Безпосередньо Україна отримала 13,6 млрд дол.: 11,2 млрд – за програмою USAI (закупівля зброї для України); 2,2 млрд – за програмою FMF (прямі закупівлі зброї); 200 млн – на розмінування, 30 млн – на підготовку військових.
Альтернативним шляхом оцінювання підтримки партнерів є дані державного бюджету України.
Основні постачання зброї, техніки та обладнання обліковуються в категорії "Інші надходження власних бюджетних установ" спецфонду держбюджету.
За 2022-2024 роки в цій статті відображено від усіх партнерів щонайменше 1,52 трлн грн або близько 40,6 млрд дол.* військової допомоги.
Ідеться не про кошти, а про вартість техніки, зброї та обладнання, що ставляться на баланс держави.
При цьому незрозуміла методологія оцінки: за якою вартістю ставиться техніка на баланс, як обліковуються боєприпаси та витратні матеріали.
Читайте також:
Треба фінансувати війну.
Які податки зростуть
Визначити точний обсяг військової допомоги саме від США в цій сумі немає змоги через відсутність у відкритому доступі деталізованих даних.
Водночас, якщо орієнтуватися на частку США в загальній військовій допомозі Україні (близько 45%, виходячи з виділених обсягів від усіх партнерів), то ця частка від бюджетної оцінки 40,6 млрд дол.
становить близько 18,3 млрд дол.
Це узгоджується з розрахунками Economist for Ukraine і в середньому становить 6 млрд дол.
на рік.
Водночас, якщо врахувати всю оголошену військову підтримку США включно з опосередкованою (наприклад, заміщення Пентагоном власних запасів), яка сягає 69 млрд дол., то за три роки це близько 23 млрд дол.
на рік.
Так і формується орієнтовний діапазон: 6-23 млрд дол.
на рік.
Сума залежить від мінімальної оцінки вартості фактичних поставок до максимальної з урахуванням витрат США на власне поповнення складів і підтримку союзників за НАТО.
Хто зможе замінити військову підтримку від СШАЄС
Найбільший донор України – Європейський Союз та країни-члени – за три роки виділили Україні 65,7 млрд дол.
військової допомоги.
Після приходу до влади у США Дональда Трампа з його песимістичним ставленням до НАТО євросоюзівські урядовці почали активно переглядати плани озброєння співтовариства.
Єврокомісія розглядає план мобілізації до 800 млрд євро для розвитку оборонної промисловості, включаючи створення фінансового механізму для спільних закупівель військової техніки.
Крім того, ЄІБ планує щонайменше подвоїти обсяг фінансування оборонних проєктів у 2025 році порівняно з 1 млрд євро у 2024 році, зосереджуючись на інфраструктурі для армій країн східного флангу ЄС.
Стратегічно підтримка української оборонної промисловості відіграє ключову роль у майбутній безпеці ЄС, тому найбільші сподівання варто пов’язувати з Європою.
Британія
Третьою за обсягом підтримки України є Велика Британія, яка за три роки виділила 14,8 млрд дол., з яких 10,8 млрд дол.
– військова допомога.
Велика Британія – один з найпослідовніших партнерів України.
Київ і Лондон уклали Всеосяжну угоду про сторічне партнерство, яка передбачає щорічне надання щонайменше 3,6 млрд дол.
військової допомоги, спільне виробництво дронів та артилерії.
Це говорить про те, що Велика Британія сприймає війну в Україні як виклик, який матиме наслідки для всієї Європи.
Її підтримка – це усвідомлення, що без сильної України неможливі довгострокова стабільність та безпека на континенті.
ERA та російські активи
Програма Extraordinary Revenue Acceleration (ERA) loans розміром 50 млрд дол., яка передбачає використання майбутніх доходів від заморожених російських активів, є однією з найбільших опор для українського бюджету у 2025 році.
Частину з цих коштів (внески Великої Британії та ЄС) можна спрямовувати і на оборону.
У рамках програми США та Євросоюз зобов"язуються виділити по 20 млрд дол.
(США вже переказали всю свою частку на рахунок Світового банку для України), Канада – 3,7 млрд дол., Японія та Велика Британія – по 3 млрд дол.
На жаль, перспективи використання тіла заморожених російських активів, зокрема понад 190 млрд євро з 300 млрд євро, що зберігаються в бельгійському депозитарії Euroclear, як інструменту оперативного заміщення американської допомоги наразі обмежені.
ЄС поки не ухвалив рішення про їх конфіскацію, а серед країн-членів досі немає повного консенсусу щодо більш рішучих дій.
Деякі країни пояснюють свою обережність нормами євросоюзівського законодавства, ризиками для стабільності фінансового ринку ЄС і прагненням уникнути створення прецеденту, який міг би підірвати довіру до юрисдикцій Євросоюзу.
Водночас дискусія про можливість конфіскації триває: у країнах ЄС зростає кількість політиків, які підтримують ідею передавання активів Україні.
* * *
Повністю замінити скорочення підтримки США було би складно, проте простір для стриманого оптимізму залишається.
Усе залежатиме від рішень партнерів, адже українській армії реальна допомога потрібна вже зараз.
Водночас за три роки великої війни Україні вдалося суттєво наростити власне оборонне виробництво, яке доповнює зовнішню підтримку.
Спільні з партнерами проєкти у сфері виробництва зброї та боєприпасів стають важливим елементом посилення не лише української, а й колективної обороноздатності.
* – Очищена оцінка, розрахована як різниця між загальними надходженнями і типовим рівнем надходжень бюджетних установ до великої війни (у середньому 0,58% ВВП у 2018-2021 роках), поділена на ВВП відповідного року.