Довіра до фіскальних органів відсутня

31.03 12:43 | Економічна правда

Міністр фінансів Сергій Марченко неодноразову публічно наголошував, що не буде впровадження жодних новел із Нацстратегії, допоки фіскальні органи не підвищать довіру до себе.
В самій Нацстратегії є спеціальний розділ 4.2.1(b) "Підвищення довіри громадськості та створення позитивного іміджу ДПС", який передбачає цілу низку заходів та проведення регулярної оцінки впливу здійснених кроків. Цікаво, що фіскали при підготовці Нацстратегії надихались результатами деяких опитувань, які вказували, що рівень довіри суспільства до фіскальних органів становить від 64% до 75%. Зокрема, там згадується, що "за результатами проведеного у 2022 році незалежного Глобального опитування щодо оцінки діяльності ДПС платниками податків, загалом ставлення населення та бізнесу до ДПС позитивне: від 64% до 75% опитаних довіряють професіоналізму, доброчесності ДПС, разом з цим абсолютно недовіряють ДПС від 7% до 15% опитаних респондентів, що демонструє наявні проблеми у взаємодії платників податків та ДПС та впливає на рівень довіри до податкового органу". Іншими словами, на основі згаданого опитування фіскали при підготовці Нацстратегії вважали, що рівень довіри до їхньої роботи на доволі високому рівні, але є "від 7% до 15% опитаних", які з певних причин не довіряють ДПС.
Тобто ситуація в цілому позитивна, проте в деяких нюансах потрібно доопрацювати, щоб досягти бажаного рівня довіри і цей результат досяжний навіть у перспективі кількох років. Для розуміння, що таке згадані у Нацстратегії від 64% до 75% довіри до фіскальних органів, потрібно зазирнути у Глобальне опитування щодо оцінки діяльності ДПС платниками податків. По-перше, є питання до формування вибірки, оскільки опитували в основному населення (4 685 респондентів), що майже в п’ять разів більше ніж опитали представників бізнесу (1 006 респондентів). Читайте також: Вищі податки для ФОПів та перетворення митників на слідчих.
Як держава планує зібрати більше доходів у наступні шість років? По-друге, це питання, яке задавалось.
Твердження, на які настільки позитивно відповідають респонденти, звучать так: я вірю, що відповіді, які я отримую від працівників Податкової, правильні; співробітники Податкової пояснюють мені, як я можу вирішити свої проблеми; співробітники Податкової мене слухають і чують; співробітники Податкової поводились зі мною чесно; зв’язатись з Податковою легко; співробітники Податкової вірять, що я хочу вчинити правильно. По-третє, це контекст усього опитування.
Левова частина питань в опитуванні стосується зручності електронних послуг, які респонденти (4 685 громадян та 1 006 представників бізнесу) можуть отримати при подачі звітності та сплаті податків.
Тому будь-які озвучені в опитуванні 2022-го року питання сприймаються саме в контексті електронних послуг, і у переважній більшості це голос громадян, які ніколи не мали досвіду спілкування з податковою. Цілий ряд недоліків Глобального опитування 2022-го року було враховано в опитуванні Світового Банку у 2024-му році.
І, як з’ясувалось, із довірою до фіскальних органів все не так гарно, як собі нафантазували фіскали на основі даних опитування про електронні послуги. Згідно зі звітом Світового Банку під назвою "Україна: Дослідження витрат на дотримання податкового законодавства у 2024 році", довіра до справедливості податкових органів є низькою: лише 7,8% респондентів повністю згодні з тим, що податкові органи є справедливими, тоді як 48,9% не згодні з цим твердженням.
Тобто бачимо, що і близько немає ніяких "від 64% до 75%" довіри. Читайте також: Міністр фінансів Сергій Марченко: На наступний рік маємо непокриту потребу від 12 до 15 мільярдів доларів Результати опитування, проведених дослідницькою службою InfoSapience на замовлення CASE Україна у листопаді-грудні 2024 року, також підтверджують, що ніякої довіри до фіскальних органів не існує.
Згідно з отриманими даними, більше половини опитаних підприємців вважають, що фіскальні органи безуспішні у протистоянні крупним схемам ухилення від оподаткування. Оцінка добросовісності фіскальних органів суперечлива.
45% підприємців вважають фіскалів здебільшого добросовісними, 43,7% вважають, що фіскальні органи недобросовісні у використані наданих повноважень. Цікаво, що ці результати співзвучні з результатами самої ДПС, відображеним у Глобальному опитуванні 2022-го року, де близько 40% респондентів вказали, що ДПС ефективно бореться з ухиленням від податків, а решта з цим твердженням не згодні, або не змогли відповісти. Тобто Національна стратегія доходів до 2030-го року розроблялась Міністерством фінансів на основі некоректної оцінки реального стану справ та прикрашеної реальності про рівень довіри суспільства до фіскальних органів. Ця уявна реальність настільки відірвана від справжньої ситуації за вікнами Міністерства фінансів, що у Нацстратегії навіть запланували оцінювати результативність заходів з підвищення рівня довіри вже з 2024-го року.
Але, як бачимо, щось пішло не так і нове опитування Світового Банку та CASE Україна спростувало ту ілюзію, яку заклали в основу Національної стратегії доходів до 2030-го року. Тепер у Міністерства фінансів є два шляхи.
Спробувати протягом наступних п’яти років, на які розрахована Нацстратегія, досягнути супер-амбітної цілі і підняти довіру до фіскалів з рівня, коли 28,2% підприємців вважають, що фіскальні органи самі сприяють схемам ухилення від оподаткування, а 19,8% підприємців вважають, що фіскальні органи постійно зловживають своїми повноваженнями. Сама ж Нацстратегія, звісно, залишатиметься весь цей час мертвим документом.
Варто сприйняти реальність і переглянути Нацстратегію, як цього вимагають зробити і бізнес-спільнота, і громадські організації.

Додати коментар

Користувач:
email:





Eurozone struggles
Fears of deflation linger
ECB takes action

- Fin.Org.UA

Новини

21:00 - Новини 1 квітня: "погані кредити", зміни для водіїв мотоциклів та мопедів
20:35 - Національний банк України не продовжив регуляторне обмеження в розмірі 150 000 грн на місяць для переказів фізичних осіб "з карти на карту"
20:16 - Газовидобувники просять знизити вимоги до якості газу
19:36 - У Швейцарії суттєво зросла вартість російських активів
18:55 - Фонд держмайна може взяти портфель "поганих кредитів" держбанків
18:51 - Сукупний капітал російських мільярдерів побив історичний рекорд 2021 року – Forbes
18:30 - Казахстан видобув рекордний обсяг нафти й газового конденсату, попри квоти ОПЕК
18:17 - Список сільськогосподарських товаровиробників в розрізі уповноважених банків, які отримали часткову компенсацію вартості за придбану вітчизняну техніку та обладнання для агропромислового комплексу за січень 2025 року
18:10 - Список сільськогосподарських товаровиробників в розрізі уповноважених банків, які отримали часткову компенсацію вартості за придбану вітчизняну техніку та обладнання для агропромислового комплексу за грудень 2024 року
18:05 - У Києві продали колишній головний офіс Сбєрбанку
17:54 - У Міненерго обговорено залучення австрійського бізнесу до розвитку та відбудови української енергетики
17:49 - Російські інновації на межі банкрутства: держкорпорація "Роснано" оголосила дефолт
17:32 - "Укрзалізниця" повідомила про відсоток відновлення пасажирських онлайн-сервісів
17:12 - Інформація за повідомленнями членів Світової організації торгівлі, отриманими в період з 01 по 31 березня 2025 року (СФЗ, ТБТ)
17:02 - Російські залізниці під DDoS-атакою: не працюють сайт і додаток
17:00 - Не так страшний ШІ, як його малюють
16:56 - Службовці НПЗ ухилились від сплати майже 60 мільйонів податків
16:51 - Російський виробник дронів передав частку компанії дочці Путіна і отримав рекордний прибуток
16:29 - ЄС готує санкції проти банків і техгігантів США через мита Трампа
16:27 - Водіям мотоциклів і мопедів дозволили рухатися смугами для громадського транспорту
16:11 - Український бізнес продовжує позитивно оцінювати свою діяльність – дослідження НБУ
16:08 - Суд підтвердив правомірність рішень Національного банку про анулювання ТОВ "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "АВАНГАРД-ДС" ліцензій та виключення з Державного реєстру фінансових установ
16:02 - Водопостачання в Чорткові можуть обмежити: водоканал хоче підняти тариф
16:00 - Курси валют, встановлені НБУ на 02.04.2025
15:46 - Україна отримала 3,5 мільярда євро від ЄС в межах Ukraine Facility
15:35 - Україна та Франція підписали сім угод на 51 млн євро для розвитку медичної сфери у межах угоди на 200 млн євро
15:31 - Україна в березні збільшила імпорт електроенергії
15:30 - В Києві на платформі "Видубичі-Трипільські" матимуть зупинку декілька поїздів
15:25 - Завершено прийом заявок на участь в конкурсі на посаду генерального директора ОГТСУ
15:21 - Україна отримала 3,5 млрд євро від ЄС у межах програми Ukraine Facility


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.30937
Австралійський долар25.854
Така0.33912
Канадський долар28.7392
Юань Женьміньбі5.6908
Чеська крона1.7868
Данська крона5.9782
Гонконгівський долар5.3172
Форинт0.110744
Індійська рупія0.48407
Рупія0.0024777
Новий ізраїльський шекель11.1662
Єна0.27732
Теньге0.082182
Вона0.028091
Ліванський фунт0.000462
Малайзійський ринггіт9.3218
Мексиканське песо2.0162
Молдовський лей2.3039
Новозеландський долар23.475
Норвезька крона3.9416
Саудівський ріял11.029
Сінгапурський долар30.7949
Донг0.0016142
Ренд2.2564
Шведська крона4.1271
Швейцарський франк46.8763
Бат1.2113
Дирхам ОАЕ11.2638
Туніський динар13.3062
Єгипетський фунт0.8182
Фунт стерлінгів53.3463
Долар США41.373
Сербський динар0.38064
Азербайджанський манат24.3328
Румунський лей8.9618
Турецька ліра1.0908
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.8937
Болгарський лев22.8164
Євро44.6084
Ларі14.9631
Злотий10.6538
Золото129482.6
Срібло1400.86
Платина40912.1
Паладій40696.14

Курси валют, встановлені НБУ на 02.04.2025