Зелена трансформація аграрного сектору

01.04 08:20 | Економічна правда. Публікації

Турбота про довкілля поступово перетворилась зі світового тренду на важливу частину глобальної стратегії розвитку.
Споживачі все частіше обирають органічні продукти, а компанії орієнтуються на екологічність і сталий розвиток.
Це стосується і галузі сільського господарства, яке безпосередньо впливає на екологію. За даними Організації економічного співробітництва та розвитку, сільське господарство відповідає за 14% усіх викидів парникових газів у світі.
А в Україні, де агросектор є ключовим, ця цифра ще вища. Українським аграріям потрібно не лише адаптуватися до нових екологічних стандартів, але й використовувати це як шанс для розвитку та виходу на нові ринки. Зелена трансформація – вимога часу Те, як ми вирощуємо продукти, впливає не лише на довкілля, а й на здоров’я людей, а також на можливості продавати продукцію за кордон. Попит на органічну продукцію у світі зростає щороку.
За даними Дослідного інституту органічного сільського господарства, у 2023 році його обсяг перевищив 150 млрд дол.
В Україні цей сектор теж розвивається, але війна завдала йому значних втрат.
Через бойові дії та окупацію Півдня багато підприємств втратили виробничі потужності. Кліматичні зміни також ставлять серйозні виклики перед агросектором.
Хоча українські ґрунти вважаються одними з найродючіших у світі, від посух, водної та вітрової ерозії щороку страждають мільйони гектарів.
Це змушує аграріїв і законодавців шукати нові рішення для збереження родючості ґрунтів. Читайте також: Без добрив та "хімії".
Як фермер з Житомирщини вирощує та експортує органічне зерно Ще один фактор – міжнародні екологічні стандарти.
Перспектива вступу України в ЄС змушує впроваджувати більш екологічні підходи до сільського господарства.
Близько 40% усіх змін у законодавстві, необхідних для євроінтеграції, стосуються саме агросектору, що робить екологічну трансформацію неминучою. Попри амбітні плани, закладені у стратегії розвитку сільського господарства України до 2030 року, реальні зміни поки відбуваються повільно.
Українські аграрії змушені орієнтуватися на європейські вимоги, і процес трансформації ще дуже далекий від завершення. Технологічні інновації на службі екології Сучасні технології – це важливий інструмент у зеленій трансформації сільського господарства.
Вони допомагають зменшити негативний вплив на довкілля та одночасно підвищити ефективність виробництва.
Ось деякі з ключових рішень. Точне землеробство – це сучасний підхід, який дозволяє фермерам використовувати добрива, засоби захисту рослин та ресурси більш ефективно.
Спеціальні датчики, супутникові знімки та аналітика допомагають аграріям точно визначати, скільки добрив та ЗЗР потрібно на тій чи іншій ділянці поля.Так можна значно зменшити витрати та шкідливий вплив на довкілля, адже чим менше хімічних добрив — тим менше забруднення ґрунту й водойм. Біопрепарати – це альтернатива традиційним пестицидам, яка допомагає зменшити хімічне навантаження на ґрунти.
Вони не тільки допомагають підвищити врожайність, але і сприяють адаптації та більшій витривалості рослин до посух та інших кліматичних змін. Біотехнології, які допомагають зменшити норми добрив без втрати врожайності, успішно розвиваються в Україні.
Наприклад, фосфор-калій мобілізатор, розроблений українськими мікробіологами, дозволяє зменшити внесення добрив на 30%, і його вже застосовують в 11 країнах світу. Читайте також: Можна і не орати.
Як фермери без обробки землі вирощують рослини і що з цього виходить Використання відновлюваних джерел енергії, таких як сонячні панелі, допомагає аграріям бути менш залежними від традиційних енергоносіїв і скоротити викиди парникових газів.
За даними реєстру НКРЕКП, станом на 2024 рік в Україні налічується 1369 сонячних електростанцій, що становить 75% усіх об"єктів відновлюваної енергетики. Є й інші енергоефективні рішення: наприклад, ми використовуємо системи автоматичного керування енергоспоживанням, енергоощадне освітлення та повторне застосування води.
Це допомагає оптимізувати виробничі процеси та зменшити навантаження на довкілля. Регенеративні практики.
Один із ключових підходів – збереження ґрунтового біорізноманіття.
Чим більше корисних мікроорганізмів у ґрунті, тим краще він засвоює поживні речовини, утримує вологу та підтримує здоров"я рослин.
Ми називаємо цей принцип "шведським столом" для бактерій – коли вони отримують збалансоване живлення, це підвищує врожайність і якість продукції. Ще одне рішення – зменшення механічного втручання при нульовому або мінімальному обробітку, що допомагає утримувати вуглець у ґрунті та знижувати його викиди.
У цьому також можуть допомогти біопрепарати, які сприяють керованому розкладанню рослинних решток, збереженню вологи й покращують живлення рослин. Сівозміна – також важлива практика, яка забезпечує кращий обмін поживних речовин та підтримує біорізноманіття.
Зміна культур дозволяє уникнути виснаження ґрунту, а покривні культури захищають його від ерозії та допомагають накопичувати вуглець.
Використання біоінокулянтів для обробки насіння покривних культур може значно збільшити їхню масу та ефективність. Читайте також: Депутати з "академіками" роками заробляли на державній землі десятки мільйонів доларів.
Розслідування ЕП Біогазові установки переробляють органічні відходи від сільського господарства, виробляючи біогаз для опалення, електроенергії чи транспорту.
Після перероблювання відходів у біогазових установках залишається цінний побічний продукт – дигестат, який можна переробити на біодобриво та використовувати для покращення родючості ґрунту. Такі технології відповідають європейським екостратегіям і вже активно впроваджуються у світі.
У 2024 році обсяг ринку аграрних біотехнологій склав 44,82 млрд дол, а у 2025 – зросте майже до 50 млрд дол.
Це свідчить про зростальний інтерес до сталих технологій. Що потрібно робити вже сьогодні Попри очевидні переваги, українські аграрії стикаються з низкою перешкод на шляху до зеленої трансформації.
Це зокрема: Економічні фактори.
За умов війни багато підприємств змушені економити, а впровадження нових технологій потребує інвестицій. Недостатня поінформованість та неготовність до змін.
Багато аграріїв не мають достатньої інформації про переваги зеленої трансформації або вважають її надто складною та дорогою.
Крім того, у нинішніх нестабільних умовах ухвалення рішень про зміну технологій часто здається ризикованим. Недостатнє фінансування та підтримка держави.
Грантові програми на біопрепарати існують, але системної підтримки від держави аграрії не отримують. Брак кваліфікованих кадрів.
Українська аграрна освіта не завжди відповідає сучасним викликам, а мобілізація та евакуація ускладнюють ситуацію на ринку праці. Кліматичні зміни.
Зміни погоди створюють нові загрози для агросектору, тому необхідні адаптивні рішення. Що потрібно для успішної зеленої трансформації? Державна підтримка.
Фермерам потрібна реальна допомога від держави – доступні гранти, субсидії та податкові пільги, які стимулюватимуть перехід на екологічні технології. Співпраця бізнесу та науки.
Важливо, щоб молоді спеціалісти отримували знання не за підручниками багаторічної давнини, а відповідно до сучасних реалій та підходів.
І в цьому може допомогти бізнес. Міжнародне співробітництво.
Оскільки Україна поступово адаптує своє законодавство до стандартів ЄС, аграріям потрібно не просто слідувати новим правилам, а й використовувати міжнародний досвід. Просвітницька діяльність.
Освітні програми, тренінги та консультації від експертів допоможуть аграріям розібратися, які технології можуть покращити врожайність, зменшити витрати й при цьому бути дружніми до природи. Читайте також: Перший робот у селі: дев"ять технологічних рішень для фермерів Зелена трансформація – це більше не абстрактне майбутнє, а реальність.
Зараз українські аграрії стоять перед вибором: продовжувати працювати за старими схемами чи скористатися можливістю стати частиною глобального екологічного руху.
Впровадження сталих технологій – це не лише вимога часу, а й шанс підвищити врожайність, зменшити витрати та відкрити нові ринки. Співпраця між державою, бізнесом і наукою може зробити цей перехід більш плавним та вигідним для всіх.
Час діяти вже зараз, щоб не наздоганяти зміни, а очолювати їх.

Додати коментар

Користувач:
email:





Ринок коливається,
Та багатство не виміряти
Коливаннями.

- Fin.Org.UA

Новини

21:00 - Новини 2 квітня: зміни у бронюванні працівників, ріст українського експорту
20:33 - "Шаг", а не "копійка": перехід на нові монети не потребує додаткових витрат з держбюджету
19:57 - Продажі авто Tesla впали до мінімуму 2022 року
19:33 - Україна в березні наростила експорт товарів: які показники
18:56 - США розширили санкції проти російських компаній
18:45 - Казахстан відкрив родовища рідкісноземельних металів
18:30 - Київстар та Uklon офіційно закрили угоду щодо купівлі бізнесу замовлення авто онлайн
17:58 - Інтерв’ю Андрія Пишного та Ольги Вієру про мистецько-освітній проєкт "Гривня. Більше ніж гроші"
17:49 - В Україні запрацював Реєстр спецдозволів на користування надрами
17:43 - В Австрії розглядають можливість запуску поїзда до Ужгорода
17:30 - США: инфляция - вверх, активность - вниз
17:03 - Гендерна рівність вигідна бізнесу
17:02 - В уряді московія констатували відсутність охочих повернутися в Росію серед іноземних компаній
16:53 - АРМА розірвало договір з управителем "Моршинської" та готує конкурс на оцінювача активу
16:49 - "Львівські круасани" виходять на ринок Південної Кореї
16:48 - Міжнародна допомога: за координації Міненерго енергетики Сумщини отримали додаткові 15 тонн обладнання
16:26 - "Укренерго" допустило 10 компаній до конкурсу з будівництва генеруючої потужності
16:10 - Викрили схему розкрадання понад 733 мільйонів при закупівлі продуктів для ЗСУ
16:04 - Ryanair побила рекорд: першою в Європі перевезла 200 млн пасажирів за рік
15:49 - Яким чином виправити помилку у разі невірного заповнення реквізиту «Отримувач» у ПН, складених на операції з експорту окремих видів товарів?
15:48 - Сервіс «Пульс» Державної податкової служби України
15:47 - Порядок отримання технологічних сертифікатів в КНЕДП ДПС
15:46 - Гендиректор МАГАТЕ хоче стати генсеком ООН
15:45 - Оновлено спеціалізоване клієнтське програмне забезпечення для формування та подання звітності
15:44 - Нові форми податкової декларації платника єдиного податку доступні в Електронному кабінеті
15:43 - Національна стратегія доходів до 2030 року - удосконалення процесів організації та проведення документальних і фактичних перевірок
15:43 - Прибуток російського "КамАЗу" впав у 28 разів
15:41 - Легальні трудові відносини гарантують вагомі переваги працюючим
15:40 - Деклараційна кампанія 2025: своєчасно задекларуйте доходи, отримані у 2024 році!
15:36 - Деклараційна кампанія 2025: граничні строки сплати податкових зобов’язань, визначених у податковій декларації про майновий стан і доходи за 2024 рік


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.30886
Австралійський долар26.054
Така0.33866
Канадський долар28.8531
Юань Женьміньбі5.6836
Чеська крона1.788
Данська крона5.9821
Гонконгівський долар5.3095
Форинт0.111316
Індійська рупія0.4831
Рупія0.0024722
Новий ізраїльський шекель11.1668
Єна0.27688
Теньге0.082141
Вона0.028253
Ліванський фунт0.000462
Малайзійський ринггіт9.2766
Мексиканське песо2.0293
Молдовський лей2.3008
Новозеландський долар23.7362
Норвезька крона3.9611
Саудівський ріял11.0132
Сінгапурський долар30.7641
Донг0.0016111
Ренд2.2184
Шведська крона4.1484
Швейцарський франк46.7748
Бат1.20843
Дирхам ОАЕ11.2486
Туніський динар13.3261
Єгипетський фунт0.8171
Фунт стерлінгів53.4921
Долар США41.3162
Сербський динар0.3808
Азербайджанський манат24.3094
Румунський лей8.967
Турецька ліра1.0896
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.8683
Болгарський лев22.8191
Євро44.6339
Ларі14.9426
Злотий10.6829
Золото128978.02
Срібло1397.85
Платина40546.89
Паладій40837.76

Курси валют, встановлені НБУ на 03.04.2025