Американські акції падають: про що сигналізує відтік капіталу з США

01.04 12:40 | Економічна правда. Колонки

Американські акції зазнали сьомого за величиною падіння з 1929 року: S&P 500 втратив понад 10%, а індекс Nasdaq 100 – близько 14% від своїх недавніх максимумів.
Інвестори почали знижувати ризики через невизначеність, спричинену заявами Трампа та тарифною політикою.
Основні фондові індекси повністю обнулили зростання, яке спостерігалося після зниження ставки ФРС у вересні 2024 року. Тарифна невизначеність, а також її швидкі зміни можуть найбільше вдарити по споживчому та промисловому секторам.
Декілька економічних показників США не виправдали очікувань ринку, а загострення торговельних суперечок може ще більше послабити економіку, спричинивши подальший відтік капіталу з американського фондового ринку. Крім того, знову зафіксовано інверсію кривої дохідності держоблігацій США (коли дохідність короткострокових облігацій перевищує дохідність довгострокових).
Якщо ця тенденція збережеться, то це може свідчити про уповільнення економічного зростання, а запізніла реакція американських акцій лише посилить ринкову волатильність. Нещодавно міністр фінансів США Скотт Бессент заявив, що економіка проходить етап "детоксикації" і що політика президента Трампа не має значного впливу на ринки.
Однак невизначеність, пов’язана з його заявами та тарифною політикою, лише підсилила занепокоєння інвесторів.
І американські акції продовжили дешевшати. Тарифна політика: як вона впливає на фондовий ринок Трамп оголосив, що взаємні мита набудуть чинності 2 квітня.
Водночас 25% мита, введені на імпорт із Канади та Мексики з 4 березня, будуть частково скасовані для деяких товарів, а їхнє призупинення продовжено до 2 квітня. США імпортують переважно промислові товари, споживчі товари дискреційного призначення та сировину з Китаю, Канади та Мексики.
Після оголошення підвищення мит у лютому 2025 року найбільш вразливими секторами стали саме споживчі та промислові товари.
Після офіційного набуття митами чинності очікується, що значного тиску зазнають: виробники важкого машинобудування, які залежать від мексиканських і китайських комплектуючих; американські автовиробники, що мають виробничі потужності за кордоном; транспортний сектор, який постраждає від уповільнення світових торговельних потоків через тарифний тиск; ритейлери, які залежать від імпорту споживчих товарів. З огляду на торгову напруженість між США та Китаєм у 2018 році, індекси Nasdaq 100 і Russell 2000 втратили понад 20% у період з кінця серпня до 24 грудня, тоді як S&P 500 знизився на 19,8%.
У цей час всі ключові сектори демонстрували падіння, причому найкраще утримувався сектор комунальних послуг.
Водночас енергетика, IT, промисловість і споживчі товари в середньому втратили 24,6%. З огляду на те, що тарифні заходи адміністрації Трампа можуть охопити більше країн, а інші держави можуть запровадити контрзаходи, споживчий та промисловий сектори, ймовірно, залишаться під сильним тиском після повної реалізації митної політики. Макроекономічні сигнали: що говорять ключові показники Щодо стану економіки, то в лютому 2025 року економічні показники США виявилися слабшими за очікування ринку: споживча впевненість, індекс менеджерів із закупівель у сфері послуг і продажі на вторинному ринку житла не виправдали прогнозів. Історично під час торговельної напруженості між США та Китаєм у 2018 році такі випереджальні індикатори, як споживча впевненість, індекс ділової активності у сфері послуг та індекс оптимізму малого бізнесу Національної федерації незалежного бізнесу, знижувалися з четвертого кварталу 2018 року до третього кварталу 2019 року.
Відновлення відбулося лише після того, як ФРС тричі поспіль знизила процентні ставки у період з серпня по жовтень 2019 року. Поки немає ясності щодо тарифної політики, інфляції, звільнень у федеральному секторі та скорочення державних видатків, побоювання щодо макроекономічної ситуації в США та фондових ринків, ймовірно, збережуться. З початку 2025 року до кінця лютого рух капіталу в США свідчить про чистий відтік 50,5 млрд дол.
з активно керованих фондових інвестицій, тоді як казначейські облігації США та фонди грошового ринку залучили 20,9 млрд дол.
та 71 млрд дол.
відповідно.
Це підкреслює зростання уникнення ризиків на тлі невизначеності, спричиненої тарифною політикою. Боргове навантаження та інверсія кривої дохідності Невизначеність щодо можливого перемир’я в Україні може ще більше прискорити відтік капіталу з американських акцій.
Крім того, державний борг США зростає з листопада 2024 року, досягнувши 937 млрд дол.
на кінець січня 2025 року, що перевищило попередній історичний максимум із кінця 2021 року. Однак, зважаючи на те, що поточні витрати на фінансування акцій значно вищі, ніж у 2021 році, а невизначеність у зв’язку з другою адміністрацією Трампа зростає, інвестори, які утримують фондові індекси та окремі акції "з кредитним плечем", ймовірно, почнуть скорочувати свої позиції. З 26 лютого дохідність десятирічних казначейських облігацій США стала нижчою за дохідність тримісячних облігацій, що свідчить про інверсію кривої дохідності.
Історично, з початку 1990-х років до старту програми кількісного пом’якшення в грудні 2008 року, середня різниця між десятирічними та тримісячними облігаціями становила 160 базисних пунктів. Однак у період кількісного пом’якшення до лютого 2025 року середній спред скоротився до 136 базисних пунктів, а після завершення операції Twist у 2012 році зменшився до 93 базисних пунктів.
Операція Twist знизила короткострокову ліквідність, а чотири раунди кількісного пом’якшення штучно стримували довгострокову дохідність, що робило інверсії кривої дохідності більш імовірними під час наступних циклів підвищення ставок. Історично інверсія кривої дохідності сигналізує про початок циклів пом’якшення монетарної політики.
Якщо поточна інверсія збережеться, це може вказувати на уповільнення економічного зростання США.Перспективи фондового ринку: які сектори в зоні ризику У найближчій перспективі американські акції зіткнуться з низкою викликів: тарифна політика Трампа, рішення ФРС щодо процентних ставок і повільніше, ніж очікувалося, зростання хмарних обчислень та центрів обробки даних деяких технологічних гігантів. Крім того, американські акції залишаються дорогими: індекси S&P 500 і Dow Jones торгуються з форвардним коефіцієнтом ціни до прибутку 21 і 20 відповідно, що перевищує 79% і 82% історичних значень.
Це означає, що акції оцінюються дуже дорого – значно вище середнього рівня.
Після того як ринок повністю заклав у ціни оптимізм щодо відсутності рецесії, податкових пільг і дерегуляції, ознаки ослаблення фундаментальних показників можуть спричинити подальшу корекцію оцінки. Станом на середину березня компанії з індексу S&P 500 завершили сезон корпоративної звітності та оприлюднили результати за четвертий квартал 2024 року.
На порівняльній основі річні темпи зростання виручки та прибутку склали 5,1% та 14,9% відповідно.
Темпи зростання виручки трохи сповільнилися у порівнянні з третім кварталом 2024 року, тоді як прибутковість прискорилася більш ніж на шість процентних пунктів. Однак у четвертому кварталі 2024 року темпи зростання корпоративних прибутків почали знижуватися, а прогнозні оцінки на 2025 рік переглядаються у бік зменшення.
Це свідчить про поступове погіршення фундаментальних очікувань щодо американських акцій.
Враховуючи сукупність невизначеностей і вже врахований у цінах ринковий оптимізм, очікується, що американські акції збережуть помірний низхідний тренд до кінця березня – початку квітня. В таких умовах варто зосередити увагу на акціях секторів охорони здоров’я, споживчих послуг, традиційних телекомунікацій та комунальних підприємств.
Як тільки ситуація з тарифами та монетарною політикою ФРС проясниться, а баланс ризиків і потенційної прибутковості вирівняється, інвестори, ймовірно, повернуть інтерес до акцій "блакитних фішок" із великою капіталізацією.

Додати коментар

Користувач:
email:





Red candlesticks fall,
A symphony of losses,
Fear grips the market.

- Fin.Org.UA

Новини

21:00 - Новини 2 квітня: зміни у бронюванні працівників, ріст українського експорту
20:33 - "Шаг", а не "копійка": перехід на нові монети не потребує додаткових витрат з держбюджету
19:57 - Продажі авто Tesla впали до мінімуму 2022 року
19:33 - Україна в березні наростила експорт товарів: які показники
18:56 - США розширили санкції проти російських компаній
18:45 - Казахстан відкрив родовища рідкісноземельних металів
18:30 - Київстар та Uklon офіційно закрили угоду щодо купівлі бізнесу замовлення авто онлайн
17:58 - Інтерв’ю Андрія Пишного та Ольги Вієру про мистецько-освітній проєкт "Гривня. Більше ніж гроші"
17:49 - В Україні запрацював Реєстр спецдозволів на користування надрами
17:48 - Пропозиції заявників
17:43 - В Австрії розглядають можливість запуску поїзда до Ужгорода
17:43 - Аналітика та методологія
17:42 - Порядок денний засідання комісії з питань визначення обсягу коштів для задоволення потреб із здійснення заходів гуманітарного розмінування від 03 квітня 2025 року
17:39 - Інформація про проведення 03.04.2025 засідання Комісії з питань визначення обсягу коштів для задоволення потреб із здійснення заходів гуманітарного розмінування
17:30 - США: инфляция - вверх, активность - вниз
17:27 - Юлія Свириденко обговорила з бізнесом Дніпропетровщини результати політики «Зроблено в Україні» та ключові проблеми підприємців регіону
17:21 - У березні Україна експортувала товарів на 3,6 млрд доларів
17:03 - Гендерна рівність вигідна бізнесу
17:02 - В уряді московія констатували відсутність охочих повернутися в Росію серед іноземних компаній
16:53 - АРМА розірвало договір з управителем "Моршинської" та готує конкурс на оцінювача активу
16:49 - "Львівські круасани" виходять на ринок Південної Кореї
16:48 - Міжнародна допомога: за координації Міненерго енергетики Сумщини отримали додаткові 15 тонн обладнання
16:26 - "Укренерго" допустило 10 компаній до конкурсу з будівництва генеруючої потужності
16:10 - Викрили схему розкрадання понад 733 мільйонів при закупівлі продуктів для ЗСУ
16:05 - МРГ з відновлення житлового сектору на першому засіданні розглянула механізми фінансування житла
16:04 - Ryanair побила рекорд: першою в Європі перевезла 200 млн пасажирів за рік
15:49 - Яким чином виправити помилку у разі невірного заповнення реквізиту «Отримувач» у ПН, складених на операції з експорту окремих видів товарів?
15:48 - Сервіс «Пульс» Державної податкової служби України
15:47 - Порядок отримання технологічних сертифікатів в КНЕДП ДПС
15:46 - Гендиректор МАГАТЕ хоче стати генсеком ООН


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.30886
Австралійський долар26.054
Така0.33866
Канадський долар28.8531
Юань Женьміньбі5.6836
Чеська крона1.788
Данська крона5.9821
Гонконгівський долар5.3095
Форинт0.111316
Індійська рупія0.4831
Рупія0.0024722
Новий ізраїльський шекель11.1668
Єна0.27688
Теньге0.082141
Вона0.028253
Ліванський фунт0.000462
Малайзійський ринггіт9.2766
Мексиканське песо2.0293
Молдовський лей2.3008
Новозеландський долар23.7362
Норвезька крона3.9611
Саудівський ріял11.0132
Сінгапурський долар30.7641
Донг0.0016111
Ренд2.2184
Шведська крона4.1484
Швейцарський франк46.7748
Бат1.20843
Дирхам ОАЕ11.2486
Туніський динар13.3261
Єгипетський фунт0.8171
Фунт стерлінгів53.4921
Долар США41.3162
Сербський динар0.3808
Азербайджанський манат24.3094
Румунський лей8.967
Турецька ліра1.0896
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.8683
Болгарський лев22.8191
Євро44.6339
Ларі14.9426
Злотий10.6829
Золото128978.02
Срібло1397.85
Платина40546.89
Паладій40837.76

Курси валют, встановлені НБУ на 03.04.2025