США та Євросоюз: чия підтримка більша?
02.04 12:44 | Економічна правда
Від початку великої війни США були основним партнером, координатором і донором міжнародної підтримки України.
Хоча допомога США не передбачала беззастережної перемоги України та покарання агресора, а також була доволі скромною у вимірі військово-економічної могутності США, саме ця допомога стала опорою, яка дозволила нашій країні вистояти під час варварської навали зі сходу.
При аналізі обсягів і структури підтримки України від різних донорів слід звернути увагу на те, що до середини 2024 року саме США були основним донором військової допомоги та безповоротної фінансової допомоги Україні.
Тільки США володіють унікальними технічними можливостями для накопичення й передавання розвідувальної інформації, реактивних систем вогневого ураження, боєприпасів, а також мають значні виробничі потужності й накопичені запаси різних видів зброї та військової техніки.
Крім того, політична система США демонструє вищий ступінь ефективності порівняно з ЄС при потребі ухвалення швидких і радикальних рішень у військово-політичній сфері.
За даними Кільського інституту світової економіки, під час великої війни Україна отримала фінансової допомоги від США на 46,6 млрд євро, а від ЄС (переважно в кредитній формі) – на 52,1 млрд євро.
Тобто суми бюджетної підтримки від Євросоюзу були дещо більші, ніж від США.
Проте рівень військової підтримки України з боку США був вищий: військова допомога від США досягла 64,1 млрд євро, від ЄС – 50 млрд євро.
Обсяги допомоги трьох видів (фінансової, гуманітарної та військової) від США та ЄС на кінець 2024 року майже зрівнялися.
Офіційна допомога США та ЄС Україні, 31 грудня 2024 року, млрд євро
Джерело: Kiel Institute for the World Economy
Хоча суми фінансування українського бюджету від ЄС перевищили аналогічні суми від США, структура фінансування від ЄС досить несприятлива для України.
Так, частка грантів у складі фінансової допомоги Євросоюзу в кінці 2024 року становила лише 8,1%, а у складі фінансової допомоги США – 60,6%.
Від початку великої війни інститути ЄС надали Україні 3,8 млрд євро грантів (плюс уряд Німеччини – 1,1 млрд євро), а уряд США – 26 млрд євро грантів.
Серед країн, що спрямували до України більш-менш суттєві обсяги фінансової допомоги, лише німецька частка грантів перевищила частку США; при цьому уряд Німеччини виділив Україні скромні 1,4 млрд євро фінансової допомоги.
Тобто фінансування від США для підтримки нашого бюджету до липня 2024 року надходило у формі грантів, що контрастує з переважно кредитною формою підтримки від ЄС.
Статистика державного боргу України говорить, що на початку лютого 2025 року уряд мав 46,9 млрд дол.
прямого боргу перед ЄС та 1,6 млрд дол.
прямого боргу перед урядами Італії, Польщі, Німеччини, Франції, Нідерландів.
Приріст держборгу України перед ЄС та його державами-членами за час війни сягнув 43,2 млрд дол.
На противагу цьому прямий держборг України Сполученим Штатам за весь період воєнного стану перебуває на нульовій позначці.
Лише в грудні 2024 року до умовного боргу України були віднесені 20 млрд дол.
позики Федерального банку фінансування США, оформленої сертифікатом заборгованості України і забезпеченої потоками коштів від знерухомлених російських активів.
Усього сума грантів, наданих Сполученими Штатами для бюджетної підтримки України у 2022-2024 роках, становила 27,4 млрд дол.
(транш позики 2024 року, 3,85 млрд дол., трактується як умовний борг уряду).
Експерти визнають, що ЄС не спромігся виділити значну безповоротну допомогу Україні, використавши натомість наявний потенціал для залучення позик.
З початку війни позики Євросоюзу Україні фінансуються шляхом спільних запозичень і забезпечуються колективним бюджетом ЄС.
Органи Євросоюзу ухвалили принципове рішення щодо надання Україні масштабних позик, а не виділення грантів з бюджету, як це робили США до липня 2024 року.
Природно, що позики Європейського Союзу трансформуються в боргові зобов’язання української держави, але обслуговування боргів уже проблематичне для українського уряду.
МВФ прогнозує, що державний борг України у 2025 році зрівняється з ВВП країни.
Це рівень, що свідчить про порушення боргової стійкості.
У 2024 році уряд уже провів реструктуризацію боргу України перед власниками єврооблігацій, у 2026 році очікується новий раунд реструктуризації.
При цьому позики ЄС мають доволі привабливі умови порівняно із стандартними: погашення боргу не передбачене до 2033 року, термін погашення розтягується на 35 років, а відсотки за користування позикою сплачуються з бюджету ЄС.
Читайте також:
Хто найбільше допомагав Україні грошима і чи збережеться ця підтримка у наступні роки?
Визнаючи очевидний факт обтяжливості фінансової "допомоги" ЄС для майбутнього України, експерти Брюссельського центру управління обговорюють сценарій погашення боргу України перед ЄС грантовими коштами Євросоюзу, які Україна могла б отримувати як країна-кандидат або держава-член ЄС.
Тобто гранти ЄС, за їх задумом, мали б спрямовуватися Україною на погашення боргу, а не на відбудову чи модернізацію нашої економіки.
Зазначені експерти з невідомих причин упустили вагомий факт: гранти ЄС на погашення надмірного боргу, сформованого під час війни, нестимуть мало користі для модернізації українського транспорту, енергетики, впровадження екологічних стандартів, осучаснення сільського господарства та проведення інституційних реформ.
Тобто повторення Україною успішного шляху нових членів Євросоюзу, які отримували трансферти ЄС саме на такі цілі, як і швидкого просування України на шляху до здобуття членства в ЄС, стане неможливим.
Внесок США в обороноспроможність України – найбільший.
Надходження товарів військового призначення на 64,1 млрд євро від Сполучених Штатів за лютий 2022 року – грудень 2024 року суттєво перевищують надходження від інших країн.
Німеччина і Великобританія, які посідають друге і третє місця в рейтингу донорів, надали Україні військової допомоги на 12,6 млрд євро і 10,1 млрд євро відповідно.
Провідні 20 донорів за обсягами наданої військової допомоги Україні, млрд євро
Джерело: Kiel Institute for the World Economy
Таким чином, США є безперечним лідером серед країн світу за абсолютними обсягами наданої Україні допомоги з початку війни.
Однак внесок США в справу підтримки України не настільки вагомий у вимірі потенціалу американської економіки.
Так, за три роки війни офіційна допомога США Україні, включаючи економічний та гуманітарний компоненти, становила 0,53% від річного ВВП США.
Тимчасом допомога від Естонії та Данії перевищила 2% від річного ВВП цих країн.
За рейтингом відносних обсягів допомоги слід відзначити також уряди Литви, Латвії, Фінляндії, Швеції, Польщі, Нідерландів, Норвегії, Словаччини і Хорватії.
Ці країни віддали більший відсоток власного ВВП на підтримку України, ніж США.
Обсяги наданої двосторонньої допомоги трьох видів, % до ВВП 2021 року країни-донора, млрд євро
Джерело: Kiel Institute for the World Economy
Фахівці Кільського інституту світової економіки наводять і такі порівняння.
Обсяги щорічної військової допомоги США Великобританії під час Другої світової війни досягли 3,2% ВВП США за 1941-1945 роки.
Обсяги щорічної військової допомоги США Радянському Союзу за цей же період становили 1,4% ВВП США.
Франція отримувала військову допомогу від США на рівні 0,36% ВВП.
А військова допомога США Україні за 2022-2023 роки дорівнювала лише 0,19% ВВП США на рік.
Певний інтерес викликають і такі зіставлення.
Участь США в корейській війні 1950-1953 років щороку оцінювалася 2,8% ВВП США.
Участь США у в’єтнамській війні поглинала меншу частку ВВП США – близько 1% ВВП на рік.
На врегулювання ситуації в Афганістані у 2001-2010 роках США витрачали 0,25% ВВП на рік упродовж десяти років.
А військова допомога США Україні коштувала США 0,19% ВВП, а на початку 2024 року ця допомога була поставлена на паузу.
Вартісні обсяги військової допомоги від США суттєво перевищують внесок кожної окремої держави, але якщо розглядати сумарні обсяги військової допомоги від Європи та аналізувати фізичні кількості військових поставок за видами озброєнь, то виявиться, що внески США та Євросоюзу співставні.
Так, за п’ятьма групами важкого озброєння США мали перевагу над ЄС у двох групах: боєприпаси та РСЗВ.
У той же час вартість переданих ЄС зенітно-ракетних систем, ББМ і гаубиць більша за вартість аналогічної зброї, поставленої США.
Вартість переданого Україні важкого озброєння, млрд євро
Джерело: Kiel Institute for the World Economy
США пожертвували Україні дуже скромну частину власних запасів зброї на відміну від країн Північної Європи, Чехії та Німеччини.
За даними Кільського інституту світової економіки, США направили в Україну 4,4% власних запасів важкого озброєння (танки, РСЗО, гаубиці 152/155 мм), які вони мали на початку 2022 року.
У той же час Норвегія передала Україні 27% запасів важкого озброєння і погодилася передати ще 26%.
У Данії частки відправленого і запланованого до відправлення в Україну важкого озброєння становили 43% і 6%, у Нідерландах – 25% і 21%.
Великобританія передала Україні 33% запасів, Німеччина – 18%; додатково ці країни зобов’язалися передати ще 2% і 13% запасів відповідно.
Частка поставленого і запланованого до передавання в Україну важкого озброєння, січень 2022 року – січень 2025 року, % до запасів країни-донора
Джерело: Kiel Institute for the World Economy
Експерти Стокгольмського центру східноєвропейських досліджень відзначають, що нинішній рівень європейського оборонного виробництва недостатній, щоб дозволити Україні отримати перевагу над Росією.
Його ледь вистачає для підтримки оборонних зусиль України.
У багатьох сферах військових виробництв московія має перевагу над ЄС, хоча його економіка вдесятеро більша за російську.
Так, ЄС виготовив близько 1,4 млн снарядів у 2024 році і планує виготовити 2 млн снарядів у 2025 році.
московія ж, імовірно, виробила 3,5 млн снарядів у 2024 році і планує випустити 4,5 млн у 2025 році.
Це більше, ніж ЄС і США разом узяті.
Крім того, багато політиків та експертів з ЄС говорять, що намагання ЄС підтримувати Україну без США було б надміру обтяжливо для європейських держав.
Наведені факти і кількісні показники свідчать, що допомога від ЄС має вагоме значення для економічної стійкості та обороноздатності України, але навряд чи вона повністю компенсує військову та безпекову допомогу від США в разі реалізації деструктивного сценарію взаємовідносин між Києвом і Вашингтоном.
Крім того, сутнісні характеристики фінансування України від ЄС говорять, що воно більшою мірою захищає фінансові інтереси ЄС, покладаючи тягар накопичених під час війни боргів на майбутнє України.
Тому в умовах поточних геополітичних змін для виживання України як суверенної держави, відновлення національної економіки і побудови сучасного оборонно-промислового комплексу вкрай важливо зберегти та наповнити новою якістю партнерські відносини між Україною та США.
Співавтор – Вадим Задорожний, полковник ЗСУ, експерт Growford Institute