Європа шукає спосіб вийти з газових контрактів з Росією без штрафів
15.04 14:52 | Економічна правда. Колонки
Єврокомісія розглядає можливість юридично вийти з довгострокових контрактів на московитський газ, не виплачуючи компенсації.
Про це пише Financial Times.
Це один із кроків у межах плану ЄС повністю відмовитись від російського викопного палива до 2027 року.
Розглядається варіант оголошення форс-мажору, який дозволив би компаніям припинити контракти без фінансових наслідків.
"Якщо вся ідея полягає не в тому, щоб платити московії, то [виплата компенсації] підірве всю мету", – сказав один із посадовців.
Хоча частка російського трубопровідного газу впала до 11%, обсяги імпорту СПГ із московія, навпаки, зросли.
Основні хаби для такого імпорту – порти Франції, Іспанії та Бельгії.
Контракти залишаються конфіденційними, і це ускладнює юридичну оцінку.
Один з чиновників зазначив, що "використання війни в Україні для оголошення форс-мажору може бути юридично недостатнім".
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн повідомила, що відповідний план опублікують за "три-чотири тижні".
Аналітики з Bruegel вважають, що мита на московитський газ були б ефективнішими за повну заборону: вони принесли б дохід ЄС і змусили б Москву знижувати ціни.
Їхнє впровадження вимагає лише підтримки більшості держав-членів.
"Терміново необхідний ефективний загальний інструмент з імпорту російського газу, оскільки в іншому випадку московія може знову використати (перспективу) вибіркових поставок газу для розпалювання глибоких розбіжностей між державами-членами", – йдеться у звіті.
Втім, попри тиск Брюсселя, компанії продовжують контракти на СПГ з московія, побоюючись зростання цін через нестабільність на ринку.
Нагадаємо:
У новій енергетичній стратегії московія планує збільшити видобуток природного газу, а до 2050 року експорт скрапленого газу хочуть збільшити у понад 5 разів у порівнянні з 2023 роком.ї
Керівники найбільших фірм ЄС почали говорити про те, що імпорт певної кількості російського газу, в тому числі від російського державного гіганта "Газпром" може відновитись.