Інформація щодо результатів засідання Комітету СОТ з питань технічних бар’єрів в торгівлі (25-28 березня 2025 року)
15.04 16:18 | Міністерство економіки УкраїниОсновна частина засідання Комітету була присвячена розгляду торговельних занепокоєнь, внесених членами СОТ. На засіданні загалом було розглянуто 61 торговельне занепокоєння, 8 з яких були внесені на обговорення вперше. Нові занепокоєння, зокрема, стосувались регламентації вимог щодо екодизайну для зовнішніх джерел живлення, бездротових зарядних пристроїв та бездротових зарядних майданчиків, зарядних пристроїв для портативних акумуляторів загального призначення та кабелів USB Type-C для сталої продукції; автоматизованих транспортних засобів; обмеження використання небезпечних речовин в електричних та електронних виробах; методології розрахунку та перевірки показників ефективності переробки та відновлення матеріалів з відпрацьованих батарейок тощо.
У рамках Комітету було проведено чотири тематичні сесії.
Перша тематична сесія стосувалась стандартів декарбонізації, у рамках якої було розглянуто новітні тенденції у сфері стандартів декарбонізації, а також проаналізовано сучасну систему стандартів і методологій вимірювання викидів парникових газів, зокрема в металургійному секторі. Учасники сесії поділились досвідом щодо регуляторних систем і застосування міжнародних стандартів, що мають значення для процесів декарбонізації в різних секторах, а також обговорили можливості та виклики, з якими стикаються члени СОТ, особливо країни, що розвиваються, та найменш розвинені країни. Зокрема, увагу було приділено питанням зміни клімату та сталого розвитку, з акцентом на важливості діалогу між членами, у тому числі між компетентними органами та установами.
Друга тематична сесія була присвячена регуляторному співробітництву між членами СОТ з питань пакування, що контактує з харчовими продуктами. Учасники дискусії відзначили, що харчова упаковка відіграє унікальну та важливу роль у збереженні терміну придатності та безпечності харчових продуктів. Водночас було зазначено, що заходи спрямовані на підвищення екологічності упаковки, можуть не враховувати потенційні непередбачувані наслідки для безпечності харчових продуктів, зменшення втрат і відходів харчових продуктів, а також ефективності їх транспортування й доставки. Учасники сесії обговорили можливі аспекти для подолання цих викликів, шо включають необхідність використання міжнародних стандартів та забезпечення прозорості з урахуванням новітньої технічної та наукової інформації в цій сфері.
Тематика третьої тематичної сесії охоплювала процедури оцінки відповідності, а саме простежуваність оптових сільськогосподарських товарів. Учасники відзначили, що відмінності у вимогах до даних створюють виклики на місцевому, національному та регіональному рівнях, що в свою чергу може призвести до формування надмірно фрагментованих систем простежуваності, які здатні порушувати міжнародні ланцюги постачання й підривати досягнення цілей сталого розвитку. Під час сесії учасники поділилися досвідом розробки та впровадження схем простежуваності для оптової торгівлі сільськогосподарською продукцією з метою забезпечення їх відповідності ключовим принципам сталого розвитку. У цьому контексті було обговорено основні елементи таких схем, а також політичні стратегії для підтримки прозорості та ефективного обміну інформацією між різними системами.
Четверта тематична сесія була присвячена регуляторному співробітництву у сфері регулювання медичних виробів. Під час тематичної сесії було наголошено на важливій ролі регуляторного співробітництва та зближення вимог для забезпечення своєчасного доступу до безпечних і ефективних медичних виробів, особливо в періоди надзвичайних ситуацій у сфері охорони здоров’я. Міжнародні стандарти були відзначені як основа для сприяння торгівлі медичними виробами, а також було наголошено на важливості уникнення дублювання регуляторних заходів.
Комітет з питань технічних бар’єрів у торгівлі здійснює щорічний огляд діяльності, пов’язаної з застосуванням та виконанням Угоди з питань TBT. Інформація про 10 ключових результатів роботи Комітету у 2024 році оприлюднена на сайті СОТ.
Проведення наступного офіційного засідання Комітету відбудеться 25 – 27 червня 2025 року, якому передуватимуть спеціальна сесія щодо процедур обміну інформацією (прозорості) та заплановані тематичні сесії.
Комітет СОТ з технічних бар’єрів у торгівлі (ТБТ) – орган у системі СОТ, підзвітний Раді з торгівлі товарами. Головне завдання: здійснення нагляду за виконанням Угоди про технічні бар’єри в торгівлі, надання членам СОТ можливості проводити консультації з питань, пов’язаних із виконанням зобов’язань в СОТ, а також подавати запити щодо політики членів СОТ у сфері технічних бар’єрів у торгівлі.