Інформація щодо участі в засіданні Комітету СОТ з питань торгівлі та навколишнього середовища (2 – 3 квітня 2025 року)
15.04 15:09 | Міністерство економіки УкраїниУ центрі обговорень перебувало питання взаємозв’язку торговельної та екологічної політик, зокрема впровадження членами СОТ пов’язаних з торгівлею заходів з охорони навколишнього середовища. Учасники засідання погодились, що збільшення кількості таких заходів потребує узгодженого підходу до їх розробки та імплемантації задля зменшення фрагментації регулювання та уникнення негативного впливу на міжнародну торгівлю.
Крім цього, відповідно до порядку денного засідання члени СОТ приділили увагу обговоренню, зокрема, таких питань:
Нові пропозиції щодо врегулювання викликів пов’язаних з імплементацією заходів з охорони навколишнього середовища, які впливають на торгівлю. Учасники розглянули комунікації Республіки Корея "Основні думки щодо пов’язаних з торгівлею заходів з охорони навколишнього середовища: запропоновані підходи до сталого майбутнього” та Джибуті "Погляди на можливості найменш розвинутих країн вести екологічно сприятливу торгівлю і кліматичні виклики, пов’язані із торгівлею".
Члени СОТ привітали обидва документи, висловивши підтримку заклику Республіки Корея до забезпечення прозорості, гнучкості та відповідності пов’язаних з торгівлею заходів з охорони навколишнього середовища нормам Угод СОТ. Також було підкреслено необхідність врахування інтересів найменш розвинутих країн, зокрема шляхом підтримки трансферу технологій, розбудови потенціалу та сприяння досягненню екологічної сталості.
Проведення тематичної сесії на тему “Трансфер технологій” (1 квітня 2025 року). У рамках зазначеного заходу відбулись сесії, присвячені, зокрема, питанням обміну досвідом та визначення інструментів, механізмів і рамок, що забезпечують трансфер технологій, пов’язаних із навколишнім середовищем, включаючи співпрацю та розбудову потенціалу.
Розробка та імплементація пов’язаних з торгівлею ініціатив в рамках Європейського зеленого курсу, зокрема СВАМ, щодо виробництва товарів та продуктів, яке не призводить до знеліснення і деградації лісів, стосовно встановлення нових правил щодо пакування та відходів пакування, а також першого пакету спрощення правил сталого розвитку “Omnibus”.
Посилення прозорості та обміну інформацією. Секретаріат СОТ провів брифінг щодо своїх поточних і запланованих напрямків роботи, пов’язаних з торгівлею та навколишнім середовищем, у контексті діяльності у різних підрозділах СОТ та співпраці з міжнародними організаціями, а також представив інформацію щодо оновлення бази даних СОТ з питань навколишнього середовища.
Результати роботи неформального діалогу щодо забруднення відходами пластику та екологічно сталої торгівлі пластиком, структурованих дискусій заінтересованих членів СОТ з питань торгівлі та сталого розвитку навколишнього середовища, а також ініціативи, присвяченої розгляду питання реформування субсидування викопних видів палива.
Ключові елементи Угоди про зміну клімату, торгівлю та сталий розвиток (ACCTS), укладену між Ісландією, Коста-Рікою, Новою Зеландією, Норвегією, Фіджі та Швейцарією, зокрема зобов’язання щодо лібералізації торгівлі екологічними товарами і послугами для всіх членів СОТ на недискримінаційній основі.
Проміжні результати розробки угоди ЮНЕП з забруднення відходами пластику.
Результати 29-ї сесії Конференції сторін Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату (СОР 29) та підготовка до 30-ї сесії.
Чергове засідання Комітету відбудеться 30 червня – 4 липня 2025 року.
Довідково. Комітет СОТ з торгівлі та навколишнього середовища – орган в системі СОТ, підзвітний Генеральній раді, є постійним форумом, що присвячений діалогу між урядами щодо впливу торговельної політики на навколишнє середовище та екологічної політики на торгівлю. Засідання Комітету відбуваються не рідше ніж раз на рік.