Деклараційна кампанія 2025: хто, коли та яким чином декларує доходи та сплачує податки?
12:27 | Fin.Org.UaГоловне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує
Подання Декларації
Обов’язок подання платником річної податкової декларації про майновий стан і доходи (Декларація) визначено статтею 179 Податкового кодексу України (далі – Кодекс).
Форма Декларації та порядок її заповнення затверджені наказом Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 року № 859, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України26 жовтня 2015 року за № 1298/27743, (зі змінами).
Хто зобов’язаний подавати Декларацію
Кодексом визначено, що Декларацію повинні подати:
громадяни, у яких виникає обов’язок щодо подання Декларації;
фізичні особи, які отримують доходи від підприємницької діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування (ст. 177 Кодексу);
фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність (ст. 178 Кодексу);
іноземці, які за результатами звітного року набули статус резидента України, мають відобразити доходи з джерелом їх походження в Україні та іноземні доходи (п.п. 170.10.4 п. 170.10 ст. 170 Кодексу);
платники податку – резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання (п. 179.3 ст. 179 Кодексу).
Терміни подання Декларації за 2024 рік
До 01 травня 2025 року зобов’язані подати Декларацію:
- фізичні особи – підприємці (ФОП), крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування;
- фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність;
- громадяни, у яких виникає обов’язок щодо подання Декларації.
Протягом 20 календарних днів місяця, наступного за календарним місяцем, в якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП за її рішенням:
- ФОПи, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування,у разі припинення підприємницької діяльності.
Не пізніше 60 календарних днів, що передують виїзду:
- резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання.
По 31 грудня (включно) 2025 року:
- фізичні особи, які заявляють право на податкову знижку.
Нагадуємо, якщо останній день строку подання Декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем (п. 49.20 ст. 49 Кодексу).
Способи подання Декларації
Подати Декларацію можна декількома способами.
Кожен платник може обрати зручний для себе:
- особисто або уповноваженою особою;
- поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення не пізніше ніж за 5 днів до закінчення граничного строку подання (далі – поштою);
- засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» (далі – електронна форма).
Громадяни, які отримували іноземні доходи та перебувають за кордоном, можуть надіслати Декларацію поштою або в електронній формі.
Подати Декларацію в електронній формі можна, скориставшись приватною частиною Електронного кабінету (ЕК).
У режимі «ЕК для громадян» електронний сервіс «Податкова декларація про майновий стан і доходи» дозволяє сформувати Декларацію та подати її до контролюючого органу. При складанні Декларації в Електронному кабінеті здійснюється часткове автоматичне заповнення Декларації на підставі облікових даних платника, відомостей про отримані доходи, наявних у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податку, та відомостей про об’єкти нерухомого чи рухомого майна.
Використання цього електронного сервісу:
скорочує час і витрати при поданні Декларації;
мінімізує помилки при заповненні Декларації;
надає можливість подання копій первинних документів як додаток до податкової Декларації в онлайн режимі.
Встановлені Кодексом випадки, за яких платники зобов’язані самостійно обчислити суму податку, що підлягає сплаті до бюджету за результатами звітного податкового року шляхом подання до податкового органу Декларації:
отримання окремих видів доходів, що не підлягають оподаткуванню при виплаті, але не звільнених від оподаткування (п.п. 168.1.3 п. 168.1 ст. 168 Кодексу);
отримання доходів від особи, яка не є податковим агентом: від інших фізичних осіб – резидентів або нерезидентів (п.п. 168.2.1 п.168.2 ст. 168 Кодексу);
іноземні доходи (п.п. 170.11.1 п. 170.11 ст. 170 Кодексу).
Випадки, за яких обов’язок подання Декларації вважається виконаним і Декларація не подається
Такі випадки визначені п. 179.2 ст. 179 Кодексу і стосуються платників, які отримали:
доходи, у тому числі іноземні, які згідно з Кодексом не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;
доходи виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу;
доходи від операцій продажу (обміну) майна, дарування, дохід від яких відповідно до Кодексу не оподатковується, оподатковується за нульовою ставкою та/або з яких при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок на доходи фізичних осіб (ПДФО);
доходи у вигляді об’єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою ПДФО та/або з яких сплачено ПДФО відповідно до п. 174.3 ст. 174 Кодексу.
Також Декларація не подається у випадках, прямо передбачених Кодексом.
У разі якщо платник податку зобов’язаний подавати Декларацію відповідно до інших положень Кодексу, то в ній разом з іншими доходами зазначаються доходи, передбачені п. 179.2 ст. 179 Кодексу.
Граничні терміни сплати ПДФО та військового збору, визначених у Декларації за 2024 рік
Громадяни та особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, зобов’язані сплатити ПДФО та військовий збір, визначені у річній Декларації за 2024 рік, до 01.08.2025.
Для фізичних осіб – підприємців та ФОПів, стосовно яких проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи, крім осіб, які обрали спрощену систему оподаткування, – протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку подання Декларації.
Шановні платники, не відкладайте подання Декларації на останній день. Вчасно звітуйте про отримані у минулому році доходи.
Декларування доходів – це особистий внесок кожного українця у фінансову підтримку держави, забезпечення її обороноздатності.
Довідково
Станом на 01.04.2025 громадянами Дніпропетровщини подано 6 387 податкових декларацій про майновий стан і доходи, в яких задекларовано майже 5,3 млрд гривень отриманих доходів.
Впродовж січня – березня поточного року до бюджету фізичними особами – платниками податків до бюджету сплачено понад 17,7 млн грн ПДФО та понад 4,0 млн грн військового збору.