Аналіз стану та проблем ринку праці: наявна та прогнозована кількість людей за категоріями (регіони, професії, статус зайнятості тощо) (квітень 2025)
10:21 | Міністерство економіки України17 квітня 2025 року відбулося перше в цьому році засідання Наукової платформи при Мінекономіки за участі 100 науковців, урядовців, фахівців центральних органів виконавчої влади.
На засіданні було представлено результати наукового дослідження за темою «Аналіз стану та проблем ринку праці: наявна та прогнозована кількість людей за категоріями (регіони, професії, статус зайнятості тощо)». Дослідження презентоване завідувачем відділу дослідження ризиків у сфері зайнятості населення, д.е.н., Інституту демографії та проблем якості життя НАН України Олександром ЦИМБАЛОМ.
Актуальність теми дослідження зумовлена глибинними зрушеннями в безпековій, економічній та демографічній сфері, спровокованими повномасштабним вторгненням рф, та відсутністю в цих умовах статистичної звітності.
Також важливим результатом дослідження стала попередня оцінка потреби економіки у робочій силі та її пропозиції з боку населення для забезпечення досягнення реального щорічного росту ВПП країни у 4%. Згідно до нього, протягом 2025-2030 рр. потреба економіки України в робочій силі зросте більшими темпами (до + 10%), ніж збільшиться пропозиція з боку робочої сили (до +7%). Загалом це означатиме, що на 1 робоче місце в Україні претендуватиме менша кількість осіб, ніж зараз. Особливо ситуація загостриться у сільському господарстві та промисловості, де потреба в кадрах, необхідних для забезпечення їх цільового зростання, щороку, починаючи 2026р., на 30-40% перевищуватиме кількість можливих претендентів.
Прогнозні оцінки враховували повернення в Україну не менше як третини наших співвітчизників, які виїхали після 24 лютого 2022 року, а також перспективні очікування зростання продуктивності праці у різних секторах економіки. Таким чином, якщо показники повернення наших співвітчизників не зможуть бути радикально збільшеними, вирішення проблеми дефіциту кадрів на підприємствах потребують глибоких змін в політиці прискореного зростання продуктивності праці, а також активізації виходу на ринок праці верств населення, які зараз перебувають поза межами робочої сили.
На думку представників Інститут демографії для мінімізації проблеми дефіциту кадрів необхідно суттєво удосконалити державну політику у напрямку: покращення обліково-статистичної оцінки робочої сили, робочих місць та вакансій; скорочення часу і витрат пошуку роботи (для населення) та працівників (для роботодавців); стимулювання організаційної та технологічної модернізації підприємств; формування для населення доступної інфраструктури із надання послуг догляду та ведення домашнього господарства; зменшення проявів ейджизму та інших форм дискримінацій на ринку праці.
З інформацією можна ознайомитися за посиланням.