Рада Європи: Доступ до публічної інформації: від А до Я [17349]
У 2011 році в Україні був ухвалений Закон “Про доступ до публічної інформації”, який за рейтингом авторитетних міжнародних організацій Centre for Law and Democracy та Access Info тривалий час входив у десятку найкращих законів з доступу в світі.
Інформаційні запити стали невід’ємним та ефективним інструментом отримання суспільно важливої інформації для журналістів та громадських активістів. Завдяки активному використанню механізмів доступу, за 5 років дії закону громадянському суспільству вдалось відкрити декларації високопосадовців, інформацію про діяльність державних та комунальних підприємств, розпорядження бюджетними коштами та майном, помічників народних депутатів, та багато інших відомостей, а також отримати доступ на засідання місцевих рад та, навіть, Верховної Ради України.
На сьогодні більшість порушень права на доступ до інформації пов’язана, у першу чергу, з низьким рівнем знань національного законодавства та міжнародних стандартів у цій сфері, зокрема щодо розрізнення запиту і звернення. Саме тому метою даного курсу є підвищити обізнаність громадян з можливостями реалізації їх права на доступ до публічної інформації та допомогти державним службовцям повноцінно виконувати вимоги закону та уникати порушень.
ПРОГРАМА КУРСУ
- Історія становлення інституту доступу до інформації у світі та міжнародні стандарти.
- Загальний огляд Закону України «Про доступ до публічної інформації». Що таке публічна інформація?
- Хто такі «розпорядники інформації» та їх особливості.
- Інформаційні запити: подання та порядок розгляду.
- Режими доступу до публічної інформації: відкрита інформація.
- Режими доступу до публічної інформації: таємна, службова та конфіденційна інформація.
- Застосування «трискладового тесту». Баланс права на інформацію та права на приватність.
- Як мають працювати відділи розпорядників з доступу до інформації. Правила та практики наповнення офіційних веб-сайтів.
- Як отримати інформацію із публічних реєстрів.
- Доступ до засідань колегіальних органів.
- Оскарження порушень права на доступ до інформації.
- Практика Європейського суду з прав людини по доступу до інформації.
Вітаємо вас на курсі «Основи доступу до публічної інформації»!
Цей тиждень ми розпочинаємо з історії виникнення інституту доступу до інформації, міжнародних та національних стандартів у цій сфері.
2 грудня 2016 року Європа відзначила 250-ту річницю ухвалення першого в Європі законодавчого акту, який встановив право на доступ до публічної інформації - шведського закону про пресу. Доступ до інформації є конвенційним правом, закріпленим у базових міжнародних актах, у т.ч. Загальній декларації прав людини, Європейській конвенції про захист прав людини і основоположних свобод тощо. Доступ до публічної інформації, як похідний інститут, вважається в усьому світі надзвичайно важливою умовою протидії корупції, адже дає можливість журналістам й громадським активістам отримувати від держави офіційну інформацію та використовувати її для проведення власних антикорупційних розслідувань, контролю публічних фінансів та діяльності «Представників народу» у владі в цілому.
Україна має забезпечення права на доступ ще з 90-х рр. ХХ ст., утім втілення цього права на системному рівні відбувається лише 5 останніх років. І попри те, що наразі українське законодавство містить досить високі гарантії доступу до публічної інформації, без їх належного втілення неможливо говорити про ефективність захисту «Права знати». Саме тому є важливим охоплення якомога ширшої аудиторії, для чого ми і створили цей курс.
Сподіваємося, що курс допоможе Вам опанувати базові знання у використанні такого дуже практичного і потужного інструмента як доступ до публічної інформації.
З повагою,
Команда лекторів «Центру демократії та верховенства права»
Тетяна Олексіюк
Ігор Розкладай
Віта Володовська.
Відкрито безкоштовний доступ для українців до навчальних програм Genius з 1 листопада до 4 грудня
10 наших найпопулярніших курсів із free
Безкоштовні курси для українців
Безкоштовні онлайн-сервіси вивчення мов для українців
Освітній онлайн-курс «Деривативи на ринках агропродовольчої продукції в Україні та світі» - USAID FST
Основи фінансів та інвестицій
Коронавірусна інфекція: факти проти паніки
Class Central’s Top 100 MOOCs of All Time (2019 edition)
100+ Free Online Courses to Learn about the UN’s Sustainable Development Goals
200 Best Free Coursera Courses in 2019
Все статьи раздела Образование