Національний банк України знизив облікову ставку до 13%

13.04.2017 17:09 | Fin.Org.Ua

Правління Національного банку України прийняло рішення про зниження облікової ставки до 13% річних з 14 квітня 2017 року. Відновлення циклу пом’якшення монетарної політики узгоджується з необхідністю досягнення цілей щодо інфляції у 2017-2019 роках та надасть підтримку темпам економічного зростання.
 
Споживча інфляція у березні 2017 року становила 15.1% у річному вимірі. Зростання цін прискорилося переважно внаслідок ефекту бази порівняння та збільшення виробничих витрат.
 
Фактичне прискорення споживчої інфляції було очікуваним і водночас нижчим за траєкторію прогнозу Національного банку, що був опублікований в Інфляційному звіті в січні 2017 року. Тоді Національний банк очікував, що у березні інфляція прискориться до 16.4% річних.
 
Фундаментальні фактори інфляції залишалися контрольованими. Поміркована фіскальна і монетарна політика та поліпшення інфляційних очікувань стримували прискорення базової інфляції (6.3% у річному вимірі в березні 2017 року).
 
Тиск на ціни з боку споживчого попиту залишався помірним. Про це свідчать низькі темпи зростання обсягів роздрібного товарообороту в перші місяці року. Попит на робочу силу відновлювався через пожвавлення економічної активності та покращення ділових очікувань підприємств. Але разом з цим, диспропорції на ринку праці зумовлювали все ще високий рівень безробіття в країні.
 
Ситуація на валютному ринку сприяла послабленню тиску на ціни. Світова цінова кон’юнктура для українських експортерів з початку року поліпшилася за рахунок зростання цін на сталь, залізну руду та зернові. Рекордні врожаї зернових та олійних підвищили експортний потенціал. Високі експортні надходження зумовили зміцнення гривні з середини січня.
 
Інфляція знижуватиметься до цільових значень у 2017 – 2019 роках
 
Національний банк прогнозує, що інфляція у 2017 – 2019 роках перебуватиме в межах оголошених цільових орієнтирів (8% ± 2 в.п. на 2017 рік, 6% ± 2 в.п. на 2018 рік та 5% ± 1 в.п. на 2019 рік). Так, прогноз інфляції на 2017 рік залишається на рівні 9.1% та 6.0% на 2018 рік. У 2019 році споживча інфляція знизиться до 5.0%.
 
Упродовж ІІ і ІІІ кварталів поточного року інфляція в річному вимірі залишатиметься на двознаковому рівні та буде достатньо мінливою. Це пов’язано з ефектом бази порівняння, а саме динамікою адміністративно регульованих цін протягом 2016 року. Але в IV кварталі інфляція повернеться до однознакового рівня.
 
Базова інфляція на кінець року буде на рівні 6.5% - близькому до поточного. На такому рівні її будуть підтримувати поступове відновлення споживчого попиту та вторинні ефекти від зростання продовольчої інфляції.
 
Ціни на сирі продукти будуть підвищуватися швидше в подальші місяці під впливом низки факторів. По-перше, продовжать дорожчати продовольчі товари на світових ринках. По-друге, відкриття додаткових ринків збуту для окремих видів української продовольчої продукції призведе до скорочення їх пропозиції на вітчизняному ринку.
 
Окрім цих факторів пропозиції діятиме і фактор попиту. Внаслідок подальшого пожвавлення економічної активності і високих темпів зростання доходів населення поступово буде відновлюватися споживчий попит.
 
Блокада переміщення товарів через лінію розмежування з ОРДЛО не буде мати суттєвого впливу на рівень споживчої інфляції.
 
У 2017 – 2019 роках проведення виваженої монетарної та фіскальної політики буде ключовим чинником дезінфляційного процесу за рахунок підтримки контрольованого зростання споживчого попиту та помірної волатильності обмінного курсу. Завдяки збільшенню інвестицій у сільськогосподарське виробництво зростатиме його продуктивність, яка наразі все ще відстає від показників провідних країн. Це стримуватиме продовольчу інфляцію у середньостроковій перспективі.
 
Національний банк переглянув прогноз зростання ВВП на 2017 – 2018 роки
 
У 2017 році зростання економіки уповільниться до 1.9%. Погіршення прогнозу зумовлено очікуванням, що блокада на сході країни та втрата виробничих потужностей на підприємствах, що розташовані на непідконтрольних територіях, призведуть до падіння промислового виробництва в окремих галузях. Зокрема, в металургії, видобувній промисловості, виробництві коксу та електроенергетиці. Частково негативний ефект буде компенсований більш сприятливою зовнішньою кон’юнктурою.
 
У 2018 – 2019 роках зростання реального ВВП прискориться до 3.2% та 4.0% відповідно. Стан економіки визначатимуть відносно високі темпи зростання споживчого та інвестиційного попиту. Цей попит стимулюватиме і зростання імпорту товарів і послуг. Водночас, це буде компенсовано поступовим нарощенням експортного потенціалу у 2018 – 2019 роках.
 
Блокада переміщення товарів через лінію розмежування з ОРДЛО і перегляд умов торгівлі зумовили зміни в прогнозі платіжного балансу
 
Прогноз дефіциту поточного рахунку у 2017 році збільшено з 3.5 млрд. дол. США до 4.3 млрд. дол. США (або 4.4% ВВП). Блокада призведе до скорочення експортного потенціалу металургійної галузі та збільшення потреб у імпортній сировині. Але частково це буде компенсовано за рахунок покращення цінової кон’юнктури на сировинних ринках.
 
У 2018-2019 роках дефіцит поточного рахунку в грошовому номінальному вимірі залишатиметься на рівні 4.3 млрд. дол. США, водночас буде поступово знижуватися по відношенню до ВВП – 4.1% та 3.7% відповідно. Це буде результатом зростання експортного потенціалу економіки на тлі активізації інвестиційного процесу.
 
Дефіцит поточного рахунку у 2017-2019 роках буде компенсовано чистими надходженнями за фінансовим рахунком. Зокрема, у 2017 році відновиться приплив боргового капіталу до приватного сектору та й надалі скорочуватиметься попит населення на готівкову валюту. У 2018 році приватний сектор активніше залучатиме як борговий капітал, так і прямі іноземні інвестиції на тлі покращення ділового клімату та прискорення економічного зростання.
 
Профіцит зведеного платіжного балансу разом з отриманням запланованих траншів за програмою співпраці з Міжнародним валютним фондом та іншого пов’язаного фінансування дасть Національному банку можливість продовжити нарощування міжнародних резервів. Водночас поповнення резервів за рахунок купівлі валюти на міжбанківському валютному ринку відбуватиметься менш активно, ніж очікувалося досі, за рахунок негативних ефектів блокади ОРДЛО на стан зовнішньої торгівлі.
 
В результаті, міжнародні резерви становитимуть 21.1 млрд. дол. США на кінець 2017 року та 26.2 млрд. дол. США на кінець 2018 року.
 
Основним ризиком для реалізації окресленого сценарію є те, наскільки ефективно приватний сектор і Уряд зможуть мінімізувати втрати від припинення переміщення вантажів через лінію зіткнення в зоні АТО. Крім того, як і раніше, вагомим є ризик безпосередньої ескалації бойових дій на сході України.
 
Негативний вплив може мати відхід від проведення виваженої фіскальної політики, зокрема підвищення соціальних стандартів більш суттєво, ніж узгоджується з досягненням цілей з інфляції. Також важливим є подальше проведення структурних реформ, необхідних для збереження макрофінансової стабільності, насамперед тих, зобов’язання реалізувати які Україна взяла за програмою співпраці з МВФ.
 
Загалом, на думку Правління Національного банку, прогноз інфляції та баланс ризиків для нього є визначальним для подальшого пом’якшення монетарної політики.
 
Відповідно, Правління Національного банку прийняло рішення про зниження облікової ставки до 13%.
 
Подальше пом’якшення монетарної політики залежить від зниження ризиків для цінової стабільності на прогнозному горизонті.
 
Зниження облікової ставки до 13% затверджено Рішенням Правління Національного банку України від 13 квітня 2017 року №232-рш "Про розмір облікової ставки".
 
Новий детальний макроекономічний прогноз буде опубліковано в Інфляційному звіті 20 квітня 2017 року.
 
Наступне засідання Правління Національного банку України з питань монетарної політики відбудеться 25 травня 2017 року відповідно до затвердженого та оприлюдненого графіка.

Інформація, щодо встановлених ставок

Додати коментар

Користувач:
email:





Bulls and bears collide,
Markets rise and markets fall,
Profits made and lost.

- Fin.Org.UA

Новини

12:09 - Ціна нафти Brent уперше за 3,5 роки впала нижче 68 доларів
12:00 - московіяни обстріляли вокзал на Чернігівщині
11:42 - Деклараційна кампанія 2025
11:38 - Таблиця даних платника податку на додану вартість – зведена інформація, що подається платником ПДВ до контролюючого органу
11:36 - До уваги платників податку на прибуток!
11:34 - Маск, Цукерберг та інші мільярдери втратили більше $200 мільярдів за день
11:30 - Руслан Кравченко: ДПС запроваджує комплекс заходів для врегулювання податкових питань мобілізованих ФОП та ветеранів
11:27 - Руслан Кравченко: ДПС запроваджує комплекс заходів для врегулювання податкових питань мобілізованих ФОП та ветеранів
11:24 - Чи є об’єктом оподаткування військовим збором сума коштів, видана на відрядження або під звіт, яка надміру витрачена та не повернута в установлені законодавством терміни?
11:22 - За яких обставин може бути застосовано адміністративний арешт майна платника податків?
11:16 - Деклараційна кампанія 2025: нагадування про граничні строки подання податкової декларації про майновий стан і доходи
11:14 - Порядок отримання витягу з Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах
11:06 - Про уточнення Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску
11:05 - Борги українців по мікрокредитах зросли в понад півтора раза
11:04 - Комунікаційна податкова платформа: на зустрічі з фізичною особою податківці Дніпропетровщини надали роз’яснення щодо отримання РНОКПП та розповіли про інформаційні ресурси податкової
11:02 - Студенти Університету митної справи та фінансів на зустрічі з податківцями опановували основи проведення фактичних перевірок та дізнались про умови і особливості працевлаштування у податковій службі
10:54 - Податківці Дніпропетровщини обговорили з суб’єктами господарювання Криворіжжя основні правила застосування РРО та програмних РРО під час здійснення розрахункових операцій
10:46 - Податківці Дніпропетровської області обговорили актуальні зміни в оподаткуванні з платниками невиробничої сфери Софіївської територіальної громади Криворізького району
10:40 - Консультаційний центр з питань зупинення реєстрації ПН/РК: податківці розробили дорожню карту дій для виходу платника ПДВ Синельниківського району з ризикової категорії
10:40 - АУБ запускає унікальну програму професійного розвитку для керівників фінустанов
10:29 - ДПС отримала новий інструмент контролю за онлайн-продажами
10:25 - Акції японських банків падають під ударом мит Трампа
10:15 - В Україні аграрії засіяли майже мільйон гектарів зернових та почали сівбу соняшника
10:00 - Експрес Львів-ЄС: коли захід України приєднається до євроколій
09:52 - Батько Маска заявив, що у їхній сім’ї захоплюються Путіним
09:34 - Керівництво НКЦПФР провело зустріч із представниками Світового банку
09:30 - Індекс замовника в системі Prozorro: ОГТСУ у ТОП-3 в блоці «Відкритість»
09:30 - Українці зменшили попит на імпортовані вживані авто: які моделі купують
08:00 - Чиє місто?
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 04.04.2025


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.31085
Австралійський долар26.2939
Така0.33887
Канадський долар29.3408
Юань Женьміньбі5.6694
Чеська крона1.8345
Данська крона6.1455
Гонконгівський долар5.3155
Форинт0.114187
Індійська рупія0.48384
Рупія0.0024691
Новий ізраїльський шекель11.2049
Єна0.28305
Теньге0.082394
Вона0.028399
Ліванський фунт0.000462
Малайзійський ринггіт9.3072
Мексиканське песо2.0593
Молдовський лей2.3139
Новозеландський долар24.0903
Норвезька крона4.016
Саудівський ріял11.02
Сінгапурський долар30.9891
Донг0.0016024
Ренд2.1916
Шведська крона4.2771
Швейцарський франк48.0616
Бат1.20536
Дирхам ОАЕ11.2555
Туніський динар13.5164
Єгипетський фунт0.8171
Фунт стерлінгів54.473
Долар США41.3426
Сербський динар0.39134
Азербайджанський манат24.3149
Румунський лей9.212
Турецька ліра1.0898
СПЗ (спеціальні права запозичення)55.486
Болгарський лев23.4448
Євро45.8531
Ларі14.9868
Злотий10.9297
Золото127911.94
Срібло1342.37
Платина39827.39
Паладій39690.55

Курси валют, встановлені НБУ на 04.04.2025