Національний банк України знизив облікову ставку до 12.5%

25.05.2017 23:26 | Fin.Org.UA

Правління Національного банку України прийняло рішення про зниження облікової ставки до 12.5% річних з 26 травня 2017 року. Пом’якшення монетарної політики узгоджується з необхідністю досягнення цілей щодо інфляції у 2017-2018 роках та водночас спрямоване на підтримку економічного зростання.

 

У квітні 2017 року споживча інфляція очікувано уповільнилася до 12.2% у річному вимірі. Це відбулося насамперед у результаті вичерпання впливу ефекту статистичної бази (суттєве зростання тарифів на природний газ у квітні 2016 року вплинуло на базу порівняння поточного року).

 

Такий рівень інфляції у квітні виявився дещо нижчим за траєкторію прогнозу Національного банку, опублікованого в Інфляційному звіті (квітень 2017), що передбачає уповільнення інфляції до 9.1% на кінець поточного року. Це насамперед пояснюється слабшим, ніж очікувалося, тиском фундаментальних факторів.

 

Так, у квітні тривало зміцнення курсу гривні відносно долара США завдяки суттєвим валютним надходженням від сільськогосподарського експорту. Пропозиція валюти з боку експортерів металургійної продукції також залишалася значною попри наслідки припинення переміщення вантажів через лінію розмежування у Донецькій та Луганській областях, захоплення промислових підприємств на непідконтрольній території України. Водночас населення продовжувало активно продавати валюту на готівковому ринку – з початку року чиста купівля валюти банками сягнула 982 млн. дол. США. За рахунок цих коштів банки також підтримували пропозицію валюти на міжбанківському ринку.

 

Зі свого боку Національний банк, дотримуючись режиму гнучкого курсоутворення, не протидіяв поступовому зміцненню гривні і водночас викупляв надлишок валюти на міжбанківському ринку для поповнення міжнародних резервів. Загалом з початку року чиста купівля валюти Національним банком перевищила 1 млрд. дол. США.

 

Стабільна ситуація на фінансовому ринку, у свою чергу, призвела до поліпшення інфляційних очікувань. Як наслідок, базова інфляція у квітні залишилася незмінною на рівні 6.3%, тоді як Національний банк очікував на її незначне прискорення.

 

За попередніми оцінками Національного банку, у травні інфляція в річному вимірі прискорилася відповідно до квітневих прогнозів. Переважно – унаслідок подорожчання сирих продуктів харчування та збільшення тарифів на адміністративно регульовані послуги.

 

Водночас, поступово посилюється споживчий попит, що також закладалося в макроекономічний прогноз, затверджений під час минулого засідання Правління з питань монетарної політики. Так, спостерігається підвищення реальних заробітних плат населення, у тому числі – завдяки підвищенню мінімальної заробітної плати з початку року. Як наслідок, роздрібний товарооборот продовжує відновлюватися – у квітні він зріс на 6.1% у річному вимірі.

 

Загалом показники економічного зростання близькі до прогнозів Національного банку. У І кварталі ВВП зріс на 2.4% у річному вимірі. Більш повільне зростання, ніж наприкінці минулого року, пояснюється припиненням переміщення вантажів через лінію розмежування у Донецькій та Луганській областях, захопленням промислових підприємств на непідконтрольній території України. Унаслідок цих подій знизилося промислове виробництво, погіршилися показники потоків вантажу та оптового товарообороту.

 

Національний банк вважає досяжними цілі з інфляції на 2017 та 2018 роки (8%+/-2 в.п. та 6%+/-2 в.п. відповідно).

 

Відповідно до прогнозу, опублікованого Національним банком в Інфляційному звіті минулого місяця, інфляція уповільниться до 9.1% на кінець 2017 року та до 6.0% на кінець 2018 року.

 

Визначальним фактором цього буде уповільнення адміністративно регульованої інфляції та стримана монетарна й фіскальна політика. Водночас підтримуватимуть інфляційні процеси поступове відновлення споживчого попиту та можливі шоки пропозиції на ринках сирих продуктів харчування. Також певний інфляційний потенціал містить послаблення долара США на світових ринках в останні тижні, що створює ризики підвищення цін на імпорт з країн ЄС та інших торговельних партнерів України.

 

Як і раніше, Національний банк очікує, що блокада переміщення товарів через лінію розмежування у Донецькій та Луганській областях не буде мати суттєвого впливу на рівень інфляції.

 

Основним ризиком для досягнення цільових показників інфляції у 2017-2018 роках наразі є відхід від проведення виваженої фіскальної політики. Зокрема, більш суттєве підвищення соціальних стандартів та заробітних плат, ніж це узгоджується з досягненням цілей з інфляції.

 

Так, Національний банк вважає проведення пенсійної реформи життєво необхідним кроком для забезпечення стійкості державних фінансів і, відтак, цінової стабільності у довгостроковій перспективі. Проте у короткостроковій перспективі різке підвищення пенсійних виплат може призвести до зростання споживчого попиту. Це, в свою чергу, може змусити Національний банк скорегувати свою політику для нівелювання короткострокових наслідків такого зростання на цінову динаміку.

 

Також важливим є подальше проведення структурних реформ, необхідних для збереження макрофінансової стабільності, насамперед тих, зобов’язання реалізувати які Україна взяла за програмою співпраці з МВФ.

 

Таким чином, на основі прогнозу інфляції та балансу ризиків для його реалізації Правління Національного банку прийняло рішення про зниження облікової ставки до 12.5%.

 

У подальшому в цьому році Національний банк може продовжити пом’якшення монетарної політики, але тільки у випадку стійкого зниження окреслених ризиків.

 

Швидкість і ступінь ймовірного подальшого зниження облікової ставки будуть залежати від оцінки середньострокових ризиків для досягнення цілей інфляції як у 2017 році, так і, головне, вже у 2018 році. Очікується, що загалом за результатами 2017 року, на початку якого облікова ставка перебувала на рівні 14% річних, масштаб її зниження буде набагато меншим порівняно з 2016 роком, протягом якого ставка знизилася на 8 п.п.

 

При цьому потенційне пом’якшення монетарної політики у разі його здійснення може відбуватися в різних формах – шляхом як зниження облікової ставки, так і послаблення адміністративних обмежень на валютному ринку.

 

Зниження облікової ставки до 12.5% затверджено Рішенням Правління Національного банку України від 25 травня 2017 року №318-рш "Про розмір облікової ставки".

 

Наступне засідання Правління Національного банку України з питань монетарної політики відбудеться 06 липня 2017 року відповідно дозатвердженого та оприлюдненого графіка.

 

Облікова ставка Національного банку України (з 1992 року)

Додати коментар

Користувач:
email:





У бізнесі йдеться
Не про гроші, а про людей
Так що тримайтеся!

- Fin.Org.UA

Новини

16:17 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - МІСТО ДНІПРО) ІНФОРМУЄ!
16:06 - Мінстратегпром: Видано перший доступний кредит підприємству ОПК
16:03 - Центри життєстійкості, патронатні сім’ї та підтримане проживання для людей старшого віку: Оксана Жолнович розповіла про нові успішні проекти для громад на засіданні Ради безбар’єрності
15:40 - Держава виплатить українцям ще 2 млрд гривень за програмою «Зимова єПідтримка»
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 27.12.2024
15:24 - Україна отримала близько 1,7 мільярда доларів від Японії
15:06 - Юридичні особи спрямували до місцевих бюджетів Дніпропетровщини понад 6,1 млрд грн плати за землю
15:04 - Що вважається відокремленим підрозділом юридичної особи?
15:04 - Фінляндія перевіряє танкер російського тіньового флоту після інциденту з перерізанням кабелю
15:03 - Придбання транспортного засобу для використання по всій території Україні або передачі його в оренду: заповнення граф 6 – 13 розд. 3 Заяви за формою № 20-ОПП
15:03 - У Росію за рік ввезли 28 літаків в обхід санкцій – росЗМІ
15:01 - Зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг, операції з постачання яких звільнені від оподаткування ПДВ: хто реєструє в ЄРПН РК?
15:00 - Держава виплатить українцям ще 2 млрд гривень за програмою «Зимова єПідтримка»
15:00 - Вплив технологій на український бізнес у 2024: результати опитування Kyivstar Business Hub
14:56 - Збір за місця для паркування транспортних засобів: ФОПи поповнили місцеві бюджети на понад 6,3 млн гривень
14:54 - За видобування газового конденсату загальний фонд держбюджету отримав від платників Дніпропетровщини понад 51,0 млн грн рентної плати
14:52 - Для яких земельних ділянок, часток (паїв) не визначається мінімальне податкове зобов’язання?
14:51 - Виправлення обсягу постачання/зменшення податкових зобов’язань зведеної податкової накладної: порядок заповнення розрахунку коригування
14:44 - "Росатом" вироблятиме частини для вітротурбін на заводі компанії, яка покинула московія
14:38 - Мінфін: Україна отримала близько $1,2 млрд від Японії через проекти Світового банку у соціальній, медичній сферах, підтримці бізнесу, відновленні та освіті
14:36 - Валюта Індії закривається на рекордно низькому рівні третю сесію поспіль
14:31 - "Нафтогаз" повідомив про нарощування мільярдних прибутків за дев’ять місяців
13:59 - Україна виконала ще два пункти ЄС, щоб отримувати гроші за програмою Ukraine Facility
13:48 - Підсанкційне російське судно з газом провалило пошуки покупця попри чотиримісячне світове турне
13:39 - «Власна Cправа»: 4,6 млрд грн податків сплатили грантери-учасники програми
13:34 - Євростандарти vs реальність: чому Україна ризикує відкласти своє майбутнє в ЄС?
13:31 - Підрядник китайської BYD заперечує звинувачення бразильської влади у "рабських умовах" праці
13:30 - «Власна Cправа»: 4,6 млрд грн податків сплатили грантери-учасники програми
13:00 - Історія вічного кохання: "На перемогу поїду до коханого на могилу"
12:59 - Україна обіцяє "санкційні та інші рішення" на використання московія Bitcoin в міжнародній торгівлі


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.0483
Канадський долар29.0608
Юань Женьміньбі5.7333
Чеська крона1.7328
Данська крона5.8329
Гонконгівський долар5.387
Форинт0.106065
Індійська рупія0.49078
Рупія0.0025849
Новий ізраїльський шекель11.4299
Єна0.26543
Теньге0.080719
Вона0.028567
Мексиканське песо2.0749
Молдовський лей2.2699
Новозеландський долар23.569
Норвезька крона3.6776
московський рубль0.41949
Сінгапурський долар30.7863
Ренд2.2477
Шведська крона3.7776
Швейцарський франк46.476
Єгипетський фунт0.8223
Фунт стерлінгів52.3896
Долар США41.8447
Білоруський рубль15.2096
Азербайджанський манат24.6276
Румунський лей8.7444
Турецька ліра1.1889
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.5659
Болгарський лев22.2424
Євро43.5122
Злотий10.202
Алжирський динар0.31193
Така0.34654
Вірменський драм0.105374
Домініканське песо0.69081
Іранський ріал0.0000898
Іракський динар0.031744
Сом0.47909
Ліванський фунт0.000465
Лівійський динар8.5237
Малайзійський ринггіт9.3501
Марокканський дирхам4.156
Пакистанська рупія0.1496
Саудівський ріял11.0692
Донг0.0016407
Бат1.21298
Дирхам ОАЕ11.3214
Туніський динар13.2153
Узбецький сум0.0032324
Новий тайванський долар1.27929
Туркменський новий манат11.8813
Сербський динар0.37539
Сомоні3.8159
Ларі14.8527
Бразильський реал6.8615
Золото109909.71
Срібло1244.72
Платина39368.33
Паладій39477.96

Курси валют, встановлені НБУ на 27.12.2024