Національний банк знизив облікову ставку до 11%

30.01.2020 14:11 | Fin.Org.UA

Правління Національного банку ухвалило рішення знизити облікову ставку до 11% річних з 31 січня 2020 року. Національний банк продовжує пом’якшення монетарної політики, щоб забезпечити інфляцію на рівні цілі 5% та підтримати стійке економічне зростання.

У 2019 році споживча інфляція сповільнилася до 4,1% (з 9,8% у 2018 році) – найнижчого рівня за останні шість років. Національний банк досягнув середньострокової інфляційної цілі 5% ± 1 в. п., яку декларував з 2015 року, навіть швидше, ніж очікувалося. Зміцнення гривні мало вирішальний вплив на стрімке уповільнення інфляції наприкінці 2019 року, нівелювавши ефекти досить сильного споживчого попиту. 

Протягом переважної частини 2020 року інфляція перебуватиме нижче цільового діапазону 5% ±1 в. п., але повернеться в його межі наприкінці року

Уповільнення інфляції, за оцінками НБУ, продовжується. Починаючи з січня і протягом переважної частини року вона буде нижче цільового діапазону 5% ±1 в. п. Однак вона прискориться у IV кварталі і становитиме 4,8% за підсумками 2020 року.

Цьому сприятиме низка чинників. По-перше, минулорічна ревальвація гривні продовжить відображатися на вартості імпортованих товарів і товарів з високою часткою імпорту в собівартості. По-друге, збереження відносно невисоких цін на енергоносії на світових ринках стримуватиме подорожчання палива на внутрішньому ринку. По-третє, продовольча інфляція за відсутності шоків пропозиції буде незначною завдяки очікуваному поліпшенню врожайності овочів та фруктів.

Водночас дещо вищими, ніж торік, будуть темпи зростання адміністративно-регульованих цін, насамперед через подальше приведення акцизів на тютюнові вироби до європейських рівнів.

У 2021–2022 рр. інфляція внаслідок пом’якшення монетарної політики перебуватиме на рівні середньострокової цілі 5% ±1 в. п. Збереженню стабільно низьких темпів інфляції також продовжать сприяти:

  • виважена фіскальна політика;
  • відносно низькі ціни на енергоресурси на світових ринках;
  • підвищення продуктивності української економіки.

Економічне зростання прискориться з 3,3% у 2019 до 3,5% у 2020 році, а в наступні роки становитиме близько 4%

Прискоренню темпів економічного зростання сприятиме пом’якшення монетарної політики. Високий рівень приватного споживання та інвестицій залишатиметься основним рушієм економічного зростання. Водночас внесок чистого експорту у ВВП і далі буде від’ємним через значні потреби реального сектору економіки в інвестиційному імпорті.

Досить високі темпи зростання реальних доходів населення також зумовлять подальше скорочення розриву в заробітних платах порівняно із сусідніми країнами. Це й надалі буде збільшувати зацікавленість українців у працевлаштуванні в Україні, а не за кордоном.

Дефіцит поточного рахунку у 2020–2022 роках , як і раніше, перебуватиме в прийнятних межах

У 2019 році дефіцит звузився до 0,7% ВВП. Значний внесок у його зменшення мало отримання НАК «Нафтогаз» компенсації від російського Газпрому за рішенням Стокгольмського арбітражу. Однак і без урахування цих коштів дефіцит поточного рахунку звузився завдяки меншому дефіциту зовнішньої торгівлі товарами, стійкому зростанню експорту послуг, меншим обсягам репатріації дивідендів.

У 2020-2022 рр. дефіцит поточного рахунку коливатиметься на рівні 3-4%. Розширення дефіциту буде пов’язане, зокрема, з високими обсягами інвестиційного імпорту і зниженням надходжень від транзиту газу. Водночас це компенсуватиметься суттєвішими надходженнями капіталу до приватного сектору в результаті поліпшення інвестиційного клімату.

Основним припущенням макроекономічного прогнозу залишається подальша співпраця з МВФ

Національний банк очікує укладення нової програми співпраці з Фондом у найближчі місяці після схвалення Верховною Радою України необхідних законопроєктів. Завдяки новій програмі з МВФ, офіційним залученням та збереженню інтересу нерезидентів до ОВДП збережеться щорічне зростання міжнародних резервів України, попри період пікових виплат за зовнішнім державним боргом. У 2020 році вони перевищать 29 млрд дол. США і продовжать збільшуватися у 2021-2022  роках.

Ключовим  ризиком для реалізації цього макропрогнозу Національний банк, як і раніше, бачить відтермінування укладення нової програми співпраці з МВФ. Так само, зберігаються ризики для макрофінансової стабільності насамперед внаслідок рішень українських судів щодо відповідальності та зобов’язань ексвласників неплатоспроможних банків перед державою. 

Реалізація цих ризиків може погіршити курсові й інфляційні очікування та ускладнити доступ до міжнародних ринків капіталу в умовах необхідності здійснення пікових боргових виплат.

Актуальними є також інші ризики:

  • подальшого охолодження світової економіки та погіршення умов торгівлі;
  • ескалації військового конфлікту на сході країни та нові торговельні обмеження з боку Росії;
  • скорочення врожаю зернових і плодоовочевих культур в Україні через несприятливі погодні умови;
  • збільшення волатильності світових цін на продукти харчування з огляду на глобальні зміни клімату;
  • зменшення обсягів припливу іноземного капіталу.

Таким чином, за даного макроекономічного прогнозу та в умовах збереження балансу ризиків Правління Національного банку вирішило знизити облікову ставку одразу на 2,5 в.п. Пом’якшення монетарної політики сприятиме активізації кредитування реального сектору і прискоренню економічного зростання.

Національний банк прогнозує зниження облікової ставки до 7% на кінець 2020 року завдяки швидкому поліпшенню макроекономічної ситуації в країні

Очікується, що найбільше облікова ставка знизиться впродовж першого півріччя поточного року. Це вплине на подальше зниження вартості кредитів для бізнесу та населення, а також стимулюватиме ділову активність.

Разом з тим реалізація низки зазначених проінфляційних ризиків як внутрішнього, так і зовнішнього походження може зумовити повільніше зниження облікової ставки.

Натомість у разі прискореної реалізації реформ та суттєвого припливу інвестицій можливе зниження облікової ставки більш прискореним темпом.

Зниження облікової ставки до 11% ухвалено рішенням Правління Національного банку України від 30 січня 2020 року № 76-рш "Про розмір облікової ставки".

Підсумки дискусії членів Комітету з монетарної політики, яка передувала прийняттю Правлінням Національного банку цього рішення, буде оприлюднено 10 лютого.

Новий детальний макроекономічний прогноз буде опубліковано в Інфляційному звіті 6 лютого.

Наступне засідання Правління Національного банку України з питань монетарної політики відбудеться 12 березня відповідно до затвердженого та оприлюдненого графіка.

Графік проведення засідань Правління з питань монетарної політики

2020 рік

Засідання комітету з монетарної політики

Засідання Правління
з питань монетарної політики

Рішення Правління щодо рівня облікової ставки

Підсумки дискусії членів комітету з монетарної політики щодо рівня облікової ставки

Виступ на пресбрифінгу

Відео пресбрифінгу

28-29 січня

30 січня

Знизити до 11,0% річних

10 лютого

Виступ Голови НБУ Якова Смолія

30 січня

11 березня

12 березня

 

23 березня

Виступ Голови НБУ Якова Смолія

 

21-22 квітня

23 квітня

 

4 травня

 

 

10 червня

11 червня

 

22 червня

 

 

21-22 липня

23 липня

 

3 серпня

 

 

2 вересня

3 вересня

 

14 вересня

 

 

20-21 жовтня

22 жовтня

 

2 листопада

 

 

9 грудня

10 грудня

 

21 грудня

 

 

Прес-брифінг Голови Національного банк України щодо прийнятого рішення з монетарної політики відбувається через дві години після завершення відповідного засідання Правління - о 14:00.

Національний банк практикує тижневий "режим тиші" з монетарної політики протягом семи діб до прийняття і оголошення рішення з монетарної політики. Він починається в останній четвер до засідання Правління з питань монетарної політики і завершується в 14:00 в день засідання одночасно з публікацією рішення Правління з монетарної політики на офіційному Інтернет-представництві Національного банку.

Протягом цього періоду члени Правління Національного банку, інші члени Комітету з монетарної політики, як і решта співробітників Національного банку, не повинні спілкуватися на теми, що стосуються питань монетарної політики, з представниками ЗМІ, банків, експертної спільноти, інвесторами та іншими зацікавленими особами – ані on record, ані off record. Також "режим тиші" передбачає, що в цей період ЗМІ не можуть публікувати інтерв’ю, коментарі або інші публічні матеріали представників Національного банку, які були підготовлені до "режиму тиші", але містять висловлювання з питань монетарної політики.

Метою "режиму тиші", який є загальноприйнятою практикою центральних банків – таргетерів інфляції, є запобігання публічним спекуляціям щодо майбутнього рішення Національного банку з монетарної політики, які можуть неоднозначно вплинути на очікування учасників фінансових ринків, підвищити їх рівень невизначеності та спровокувати надмірну волатильність на ринках.

Облікова ставка Національного банку України (з 1992 року)

Додати коментар

Користувач:
email:





Ринок коливається,
Та багатство не виміряти
Коливаннями.

- Fin.Org.UA

Новини

07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 26.04.2025
00:00 - Накази Міністерства енергетики України
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:09 - Україна стала "легкою мішенню" для російських хакерів після зупинки допомоги США – Bloomberg
21:00 - Новини 25 квітня: зміна власника Monobank, інфляційний звіт НБУ та поділ майна Порошенків
20:25 - Мита Трампа збільшать ціну ліків у США на 12,9%
20:15 - Герман Галущенко обговорив з Держсекретарем Великої Британії з енергобезпеки допомогу українському енергосектору
19:50 - За квітень Україна експортувала вже 1,9 млн тонн зерна
19:16 - Акції Intel падають через слабкі прогнози доходів
19:00 - Україна зможе імпортувати великі обсяги газу за допомогою ЄБРР
18:43 - Удар ворожого дрону по Павлограду: загинули працівник ДТЕК та його донька
18:26 - У 2025 році різко збільшиться імпорт газу – НБУ
18:12 - США планують "привілейовані" переговори про мита із 15 країнами – президентка Швейцарії
17:27 - Мита Трампа можуть допомогти українському експорту – НБУ
17:23 - Тактика захисту родини: партія "ЄС" прокоментувала позов Марини Порошенко про поділ майна
16:57 - московія постачатиме до Ірану газ та профінансує АЕС
16:50 - В московії бурять нафтові свердловини найбільшими темпами за останні 5 років
16:28 - В Україні суттєво зросло відшкодування ПДВ
16:21 - Україна спільно з Республікою Корея розвиватиме проєкти в галузях зеленої металургії та енергетики 
15:58 - Україна презентувала проєкт концесії порту Чорноморськ
15:55 - У Чорному морі арештували судно, яке перевозило награбоване українське зерно
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 28.04.2025
15:28 - Як застрахувати інвестиції від воєнних ризиків
15:20 - Нацбанк поліпшив прогноз зростання цін на пальне в 2025 році
15:05 - Справа на 17 мільярдів: Марина Порошенко через суд хоче поділити майно з Петром Порошенком
14:55 - Китай не проводив торговельних переговорів зі США – МЗС КНР
14:38 - Герман Галущенко обговорив з єврокомісаром Деном Йоргенсеном питання енергетичної безпеки
14:26 - Інфляційний тиск залишається високим: Центробанк московія зберіг ключову ставку
14:18 - Ключові рішення НКЦПФР від 25.04.2025
14:15 - З Києва до Трускавця курсуватиме додатковий потяг: в які дати


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.31551
Австралійський долар26.6415
Така0.34222
Канадський долар30.0954
Юань Женьміньбі5.7291
Чеська крона1.9008
Данська крона6.3476
Гонконгівський долар5.3828
Форинт0.116533
Індійська рупія0.48868
Рупія0.0024809
Новий ізраїльський шекель11.5287
Єна0.29122
Теньге0.081126
Вона0.028992
Ліванський фунт0.000466
Малайзійський ринггіт9.546
Мексиканське песо2.1248
Молдовський лей2.4212
Новозеландський долар24.8754
Норвезька крона4.0039
Саудівський ріял11.1301
Сінгапурський долар31.7573
Донг0.001604
Ренд2.2189
Шведська крона4.3086
Швейцарський франк50.3301
Бат1.24445
Дирхам ОАЕ11.3668
Туніський динар13.9599
Єгипетський фунт0.8194
Фунт стерлінгів55.571
Долар США41.7513
Сербський динар0.40414
Азербайджанський манат24.5553
Румунський лей9.5194
Турецька ліра1.0868
СПЗ (спеціальні права запозичення)56.5595
Болгарський лев24.2289
Євро47.3856
Ларі15.1906
Злотий11.102
Золото137522.1
Срібло1389.27
Платина40392.3
Паладій39167.31

Курси валют, встановлені НБУ на 28.04.2025