Національний банк України підвищив облікову ставку до 25%

02.06.2022 20:09 | Fin.Org.UA

Правління Національного банку України ухвалило рішення підвищити облікову ставку до 25% річних. Метою цього рішучого кроку разом з іншими заходами є захист гривневих доходів та заощаджень громадян, збільшення привабливості гривневих активів, зниження тиску на валютному ринку і в результаті посилення спроможності Національного банку забезпечувати курсову стабільність і стримувати інфляційні процеси під час війни.

 

Зміна споживчої та економічної поведінки бізнесу та населення потребує повернення до ринкових засад управління фінансовою системою

 

На початку повномасштабної агресії росії Національний банк України вирішив утриматися від ухвалення рішень щодо облікової ставки. Такий підхід був виправданий в умовах значного психологічного шоку, спричиненого війною. За таких обставин зміна облікової ставки мала незначні шанси слугувати фактором стабілізації очікувань та стимулом для утримання гривневих активів, зокрема для підтримки фіксації обмінного курсу.

 

Заходи Національного банку в монетарній площині передусім спрямовувалися на забезпечення безперебійного функціонування банківської системи та платежів в економіці. Фіксація обмінного курсу забезпечувалася валютними обмеженнями для зниження попиту на валюту та інтервенціями з продажу валюти Національним банком для закриття залишкового дефіциту валюти на міжбанківському ринку.

 

Водночас поступова адаптація економіки України та заміщення психологічного шоку економічною логікою ухвалення рішень бізнесом та населенням вимагають зміни підходів до монетарної політики. Наразі за відсутності належної винагороди за утримання гривневих активів посилилися загрози доларизації економіки та відповідної втрати ресурсу фінансовою системою. Девальваційні очікування громадян і бізнесу є нестійкими і чутливими до розвитку воєнної ситуації, зокрема до оперативних змін на фронті, та інших ситуативних факторів. Як наслідок, інтервенції Національного банку з продажу валюти зросли з 2 млрд дол. США у середньому за місяць у березні-квітні до 3,4 млрд дол. США у травні. Також протягом травня збільшилася різниця між курсом готівкового ринку та офіційним, що посилило негативні ефекти для економіки від системи множинних курсів, зумовленої обмеженнями на операції з валютою та транскордонні перекази.

 

Відповідно, незважаючи на все ще достатній рівень міжнародних резервів України завдяки надходженням від міжнародних партнерів, посилилися ризики для макрофінансової стабільності в середньостроковій перспективі. Так, за відсутності суттєвого підвищення дохідності гривневих активів продовжиться швидке виснаження міжнародних резервів та накопичення дисбалансів в економіці.

 

Інфляційний розвиток потребує повернення Національного банку  до активної процентної політики для запобігання подальшому погіршенню інфляційних очікувань та доларизації економіки

 

У квітні інфляція прискорилася до 16,4% у річному вимірі, у тому числі базова інфляція –  до 13% р/р. За місяць ціни зросли на 3,1%. За попередніми оцінками Національного банку, у травні інфляція продовжила прискорення у річному вимірі.

 

Певне відновлення економічної активності, поступове налагодження логістики, нарощування пропозиції як внутрішніми виробниками, так і імпортерами гальмували прискорення інфляції. Порівняно низький попит і надлишок сільськогосподарської сировини також стримували зростання цін.

 

Вагомий вплив мали й заходи Національного банку, зокрема фіксація обмінного курсу гривні та обмеження його коливань на міжбанківському ринку, що насамперед відображалося на цінах товарів і послуг критичного імпорту.

 

Також адміністративне обмеження цін урядом гальмувало інфляційні процеси. Визволення північних регіонів України (Київщини, Чернігівщини, Сумщини) та стримування українською армією просування ворога в південних і східних регіонах обмежували погіршення інфляційних очікувань.

 

Водночас порушені війною виробництва та логістика підживлюють інфляційні процеси. Високі світові ціни на енергоносії також залишаються вагомим проінфляційним чинником і тиснуть на споживчу інфляцію як прямо, так і опосередковано – через зростання виробничих витрат підприємств. Рекордних рівнів сягають показники інфляції в світі, зокрема в країнах єврозони та у США – понад 8% у річному вимірі. Це також підживлює зростання цін на внутрішньому ринку.

 

Попри поступове відновлення економіки тенденція прискорення інфляції зберігатиметься в найближчі місяці. Це, зі свого боку, загрожуватиме подальшим погіршенням інфляційних очікувань і перетіканням гривневих заощаджень в іноземну валюту. Водночас повернення Національного банку до активної процентної політики дасть змогу запобігти цим негативним тенденціям.

 

Рішуче підвищення облікової ставки пожвавить інтерес до гривневих активів, знизить тиск на міжнародні резерви та матиме стримуючий вплив на інфляцію.

 

Розглянувши кілька сценаріїв, Національний банк вирішив підвищити облікову ставку одразу на 15 в. п. до 25%. Незначне підвищення ключової ставки, за оцінками Національного банку, не мало б значного впливу на фінансово-економічну систему. По-перше, це пов’язано з обмеженою дієвістю механізму монетарної трансмісії під час війни. По-друге, це б сформувало очікування подальших підвищень облікової ставки й відповідно вичікувальну позицію вкладників і незначний інтерес до гривневих активів. По-третє, для пожвавлення інтересу до гривневих активів їх дохідності мають перевищувати очікувані показники інфляції.

 

Також Національний банк вирішив розширити коридор процентних ставок за монетарними операціями з банками для того, щоб створити додатковий простір для пожвавлення міжбанківського ринку. Отже, з 03 червня ставка для кредитів рефінансування дорівнюватиме обліковій ставці плюс 2 в. п., а для депозитних сертифікатів – обліковій ставці мінус 2 в. п..

 

Національний банк очікує, що уряд та банки адекватно відреагують на зміну облікової ставки відповідним підвищенням ставок за ОВДП та депозитами. Належна реакція ринкових ставок на рішення щодо облікової ставки збільшить привабливість гривневих активів, у тому числі ОВДП, що убезпечить заощадження та доходи громадян від інфляції.

 

Збільшення привабливості гривневих заощаджень сприятиме зменшенню попиту на валютному ринку. Це дасть змогу уникнути подальшого накопичення дисбалансів, знизити тиск на міжнародні резерви України та поступово вирішити проблему множинності валютних курсів.

 

Установлення ринкових ставок за ОВДП також сприятиме збільшенню попиту на них. Водночас це зменшить потребу емісійного фінансування Національним банком.

 

Важливим кроком для збалансування фіскальної та монетарної політики повинно стати й повернення податків на імпорт. З одного боку, це забезпечить додаткові надходження до державного бюджету, а з іншого, посилить стимули для внутрішнього виробника та послабить тиск на міжнародні резерви України.

 

Національний банк очікує, що підвищення облікової ставки до 25% буде достатнім для послаблення тиску на валютному ринку та стабілізації інфляційних очікувань, що в перспективі створить передумови для переходу до циклу зниження облікової ставки.

 

Такий крок також є необхідним для підтримання курсової стабільності, що за нинішніх обставин залишається важливою передумовою забезпечення цінової та фінансової стабільності.

 

Підвищення облікової ставки до 25% з 03 червня 2022 року затверджено рішенням Правління Національного банку України від 02 червня 2022 року № 262-рш "Про розмір облікової ставки".

 

Підсумки дискусії членів Комітету з монетарної політики, яка передувала прийняттю Правлінням Національного банку України цього рішення, буде оприлюднено 13 червня 2022 року. 

 

Наступне засідання Правління Національного банку України з питань монетарної політики відбудеться 21 липня 2022 року відповідно до затвердженого та оприлюдненого графіка.

Графік проведення засідань Правління з питань монетарної політики

2022 рік

Засідання комітету з монетарної політики

Засідання Правління
з питань монетарної політики

Рішення Правління щодо рівня облікової ставки

Підсумки дискусії членів комітету з монетарної політики щодо рівня облікової ставки

Виступ на пресбрифінгу

Відео пресбрифінгу

18-19 січня

20 січня

 

31 січня

 

20 січня

2 березня

3 березня

 

14 березня

 

3 березня

12-13 квітня

14 квітня

 

26 квітня

 

14 квітня

1 червня

2 червня

 

14 червня

 

2 червня

19-20 липня

21 липня

 

1 серпня

 

21 липня

7 вересня

8 вересня

 

19 вересня

 

8 вересня

18-19 жовтня

20 жовтня

 

31 жовтня

 

20 жовтня

7 грудня

8 грудня

 

19 грудня

 

8 грудня

 Облікова ставка Національного банку України (з 1992 року)

Додати коментар

Користувач:
email:





Money talks, it's said
In the market, true indeed
Power and profit

- Fin.Org.UA

Новини

18:06 - Суд заборонив продавати речі Медведчука: в АРМА відреагували
17:56 - Центральний банк Туреччини вперше за два роки знизив облікову ставку
17:51 - Перше українське оборонне підприємство отримало доступний кредит
17:47 - Які інвестиційні тренди формуватиме політика США у 2025 році
17:21 - Продажі електромобілів у Китаї випередять традиційні авто наступного року
17:09 - Економіка Британії у наступні 15 років зростатиме краще, ніж в Європі — прогноз CEBR
16:51 - У Китаї вперше скоротилася кількість працівників у сфері фінансів та нерухомості
16:46 - "Укрзалізниця" додає десятки вагонів для поїздок на свята: на які рейси
16:20 - Німецький стартап, що 10 років намагався створити повітряне електротаксі, закрився
16:17 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - МІСТО ДНІПРО) ІНФОРМУЄ!
16:09 - Ціни на автогаз зростають напередодні збільшення акцизу
16:06 - Мінстратегпром: Видано перший доступний кредит підприємству ОПК
16:03 - Центри життєстійкості, патронатні сім’ї та підтримане проживання для людей старшого віку: Оксана Жолнович розповіла про нові успішні проекти для громад на засіданні Ради безбар’єрності
15:57 - "Київстар" почав згортати 3G зв'язок: які міста перші
15:44 - Світовий банк покращив прогноз зростання ВВП Китаю на 2024 та 2025 роки
15:40 - Держава виплатить українцям ще 2 млрд гривень за програмою «Зимова єПідтримка»
15:39 - БЕБ знайшло десятки тонн нелегального спирту на біоетанольному заводі
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 27.12.2024
15:24 - Україна отримала близько 1,7 мільярда доларів від Японії
15:06 - Юридичні особи спрямували до місцевих бюджетів Дніпропетровщини понад 6,1 млрд грн плати за землю
15:04 - Що вважається відокремленим підрозділом юридичної особи?
15:04 - Фінляндія перевіряє танкер російського тіньового флоту після інциденту з перерізанням кабелю
15:03 - Придбання транспортного засобу для використання по всій території Україні або передачі його в оренду: заповнення граф 6 – 13 розд. 3 Заяви за формою № 20-ОПП
15:03 - У Росію за рік ввезли 28 літаків в обхід санкцій – росЗМІ
15:01 - Зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг, операції з постачання яких звільнені від оподаткування ПДВ: хто реєструє в ЄРПН РК?
15:00 - Держава виплатить українцям ще 2 млрд гривень за програмою «Зимова єПідтримка»
15:00 - Вплив технологій на український бізнес у 2024: результати опитування Kyivstar Business Hub
14:56 - Збір за місця для паркування транспортних засобів: ФОПи поповнили місцеві бюджети на понад 6,3 млн гривень
14:54 - За видобування газового конденсату загальний фонд держбюджету отримав від платників Дніпропетровщини понад 51,0 млн грн рентної плати
14:52 - Для яких земельних ділянок, часток (паїв) не визначається мінімальне податкове зобов’язання?


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.0483
Канадський долар29.0608
Юань Женьміньбі5.7333
Чеська крона1.7328
Данська крона5.8329
Гонконгівський долар5.387
Форинт0.106065
Індійська рупія0.49078
Рупія0.0025849
Новий ізраїльський шекель11.4299
Єна0.26543
Теньге0.080719
Вона0.028567
Мексиканське песо2.0749
Молдовський лей2.2699
Новозеландський долар23.569
Норвезька крона3.6776
московський рубль0.41949
Сінгапурський долар30.7863
Ренд2.2477
Шведська крона3.7776
Швейцарський франк46.476
Єгипетський фунт0.8223
Фунт стерлінгів52.3896
Долар США41.8447
Білоруський рубль15.2096
Азербайджанський манат24.6276
Румунський лей8.7444
Турецька ліра1.1889
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.5659
Болгарський лев22.2424
Євро43.5122
Злотий10.202
Алжирський динар0.31193
Така0.34654
Вірменський драм0.105374
Домініканське песо0.69081
Іранський ріал0.0000898
Іракський динар0.031744
Сом0.47909
Ліванський фунт0.000465
Лівійський динар8.5237
Малайзійський ринггіт9.3501
Марокканський дирхам4.156
Пакистанська рупія0.1496
Саудівський ріял11.0692
Донг0.0016407
Бат1.21298
Дирхам ОАЕ11.3214
Туніський динар13.2153
Узбецький сум0.0032324
Новий тайванський долар1.27929
Туркменський новий манат11.8813
Сербський динар0.37539
Сомоні3.8159
Ларі14.8527
Бразильський реал6.8615
Золото109909.71
Срібло1244.72
Платина39368.33
Паладій39477.96

Курси валют, встановлені НБУ на 27.12.2024