Брак грошей, людей і розуміння, що "відбудова – це не розкіш". Про що говорили на заході "Відбудова України"

23.04.2024 12:00 | Економічна правда. Публікації

22 квітня "Економічна правда" спільно з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури провела конференцію "Відбудова України.
Чому не слід відкладати до перемоги".
Головна редакторка Української правди Севгіль Мусаєва поговорила з віце-премʼєром з відновлення Олександром Кубраковим про фокус відбудови.
Кубраков висловив сподівання, що до початку нового опалювального сезону Україна встигне частково відремонтувати пошкоджену росіянами енергетичну інфраструктуру.
"У 2022 році росіяни також нищили теплову генерацію.
Вона була частково відремонтована перед сезоном 2023-2024 і в тому числі завдяки цьому нам вдалося пройти цю зиму", - заявив міністр.
Він також наголосив: щоб робота енергетиків не була марною, об"єкти мають бути захищені системами протиповітряної оборони, і в цьому уряд сподівається на допомогу країн-партнерів.
Будівництво захисних саркофагів навколо таких великих об"єктів, як теплові електростанції, є невиправдано дорогим і тривалим заходом.
На час великої війни держава скоротила до мінімуму витрати на нове будівництво, зокрема доріг та мостів.
Проте, коштів не вистачає навіть на базову експлуатацію доріг.
Кубраков повідомив, що його міністерство звертатиметься за додатковим фінансуванням, щоб забезпечити безпеку руху на основних шляхах, в тому числі евакуаційних.
Севгіль Мусаєва навела приклад допомоги у відбудові і шефства Данії над Миколаївською областю, як найуспішніший.
За словами Кубракова, Франція і країни Балтії також реалізують аналогічні проєкти в інших областях.
Відбудова житла.
На першій панелі, присвяченій відбудові житла, голова партії "Слуга народу" Олена Шуляк нагадала, як держава з перших днів великої війни почала вирішувати проблему забезпечення житлом українців і наголосила, що перші рішення були швидкими.
У 2023 році почались виплати за програмами "єВідновлення", у 2024 - видача житлових сертифікатів.
За її словами, потреба в житлі набагато перевищує спроможності держави - московія знищила понад 50 млн кв м квартир і будинків.
Наприклад, тільки від мешканців Маріуполя влада отримала 50 тисяч заявок на компенсацію.
Стратегічне рішення - розробка нового підходу до формування житлової політики і пілотні проєкти з будівництва соціального житла.
Посилаючись на дослідження, вона також додала, що 90% будівельних матеріалів, які будуть необхідні Україні для відбудови, можна виробляти в Україні.
Нові виробничі потужності принесуть Україні 100 тисяч робочих місць, 16 млрд доларів доданої вартості і до 5 млрд доларів податків.
Керівниця програм Світового банку в сфері інфраструктури та сталого розвитку для країн Східної Європи Севара Мелібаєва анонсувала виділення Україні додаткових 60 млн євро в рамках програми Housing Repair for People"s Empowerment на ремонт будинків та квартир.
Очікується, що програмою скористаються 100 тисяч українців.
Джерела для відбудови.
Друга панель була присвячена тому, де українському уряду та приватному сектору шукати гроші на відновлення внаслідок російських атак.
Фокус дискусії зосередився на енергетичній інфраструктурі, відновлення якої є пріоритетом до наступного опалювального сезону.
Віце-президент Європейського банку реконструкції та розвитку Маттео Патроне розповів, як банк працює з українськими компаніями над розбудовою децентралізованих генеруючих потужностей, зокрема невеликих газових турбін.
Крім того, робота триває над захистом розподільчої мережі: "Ми продовжуємо нашу співпрацю з Укренерго, ЄІБ та Світовим банком, та частково перенаправляємо вже виділені кошти на пришвидшення будівництва другорівневого захисту для трансформаторів та підстанцій", - розповів він.
Патроне зазначив важливість активного залучення приватного сектору, який отримав половину всього фінансування з боку ЄБРР в Україну за час повномасштабної війни, і без активності якого банк не зміг би реалізувати 73 проєкти за цей час.

Жан Ерік де Загон, голова представництва Європейського інвестиційного банку в Україні, наголосив, що ресурси - надзвичайно обмежені, і тому у процесі відбудови необхідно визначитися з пріоритетами.
Спільно з урядом такими пріоритетами визначили муніципальну інфраструктуру, транспортну інфраструктуру, особливо таку, що сприяє експорту, та енергетичну.
Передусім, вважає він, потрібно відбудовувати інфраструктуру, без якої "не буде відновлення, адже приватний сектор не зможе працювати, а без шпиталів, шкіл, будинків люди просто не будуть залишатися".

Де Загон заявив також, що банк готовий до проєктів у прифронтових містах, Херсоні та Харкові, і спілкується з місцевою владою цих міст, проте організувати там роботу дуже складно, адже через обстріли запустити будівництво є значним викликом.
Натомість, потреби в енергетиці дійсно великі: виконавчий директор ДТЕК Дмитро Сахарук розповів, що для відновлення потужностей, втрачених через обстріли росіян по ТЕС, необхідно 350 млн дол - 250 млн дол становлять лише завдані збитки, і ще 100 млн дол потрібно на роботу з відновлення.
Її планують почати незабаром, аби встигнути відновити певний обсяг потужностей до наступної зими.

Якщо торішні збитки компанія покрила власним коштом, зараз ДТЕК розглядає різні способи залучення коштів.
Наприклад, отримання деталей та складових з європейських енергетичних об"єктів, а також фінанси Фонду енергетичної підтримки України та інших донорів: USAID, JICA та інші.
Серед проблем він виокремив регулювання з боку Національного банку, які не дозволяють компанії залучати приватні кошти за кордоном.
Бізнес залишався у центрі дискусії і з боку Єнса Альсбірка, заступника голови місії Посольства Королівства Данії в Україні, чия країна взяла шефство над відновленням українського Миколаєва.
Наразі данський уряд та компанії працюють над гуманітарною підтримкою міста, постачанням обладнання, залученням інвестицій та гуманітарним розмінуванням.
Крім того, втілюються довгострокові проєкти щодо водопостачання та енергетики у місті.
За його словами, складність полягає у тому, аби залучати данські компанії до співпраці з миколаївськими, адже перші не мають досвіду роботи в регіоні, і переконувати їх працювати в Миколаєві часом буває непросто.
Відбудова інфраструктури.
Учасники наступної панелі зосередилися на тому, які об"єкти потрібно відбудовувати вже зараз.
Чимало розмов стосувалися інфраструктури: заступник міністра розвитку регіонів, територій та інфраструктури Юрій Васьков повідомив, що на сьогодні понад було 210 об"єктів портової інфраструктур повністю або частково зруйнована в результаті російських атак.
Більшість з них, зазначив він, вже встигли відновити.

Запуск роботи цивільного судноплавства в Чорному морі був одним з ключових досягнень минулого року, проте, як розповів директор із взаємодії з органами влади компанії "Нібулон" Михайло Різак, велика кількість флоту залишається заблокованою у порту Миколаєва, і наразі компанії частково вдається його евакуювати.

Голова Агентства відновлення Мустафа Найєм розповів про те, як відбувався захист енергетичних об"єктів протягом останніх півтора року.
Так, спершу захистом займався Генштаб, який розробляв методологію захисту критичної інфраструктури від ворожих обстрілів.
Згодом будівництво фортифікацій децентралізували, і частину об"єктів доручили Агентству відновлення, а частина залишилася на приватних операторах, яким допомагали з розробкою таких рішень.

"На жаль, мені здається, що з самого початку не всі на це звернули увагу, що це можна робити.
Не всі вірили.
Хоча перший рівень захисту дозволив нам після блекауту 2022 року буквально за 3-4 місяці зменшити кількість уражень на 60%", - розповів він.

У контексті відбудови в цілому Найєм наголосив, що важливо залучати бізнес до відбудови, та аби приватний сектор брав участь у державних тендерах на відновлення, адже наразі левова частина будівельних компаній цього не робить.
"В часи відбудови, коли немає грошей, коли немає ресурсів, приватний сектор не йде на державні тендери", - додав очільник Агентства відновлення.
Він також наголосив, що "відбудова - це не розкіш", говорячи про відновлення інфраструктури.
На його думку, в суспільстві зараз переважають настрої про те, що будь-які роботи з відбудови не на часі, і через це галузь втрачає фінансування і відчуває брак спеціалістів, хоча дороги і логістичні шляхи є критично важливими для функціонування країни.
Генеральним партнером заходу стала Група Метінвест, а також компанії ДТЕК, Київстар, Інтергал-Буд, FAVBET Foundation, Coca-Cola HBC Ukraine та NEPOBORNA.

Додати коментар

Користувач:
email:





На біржі зміни відбуваються,
Гра на гроші - це не жарт,
Та правильні інвестиції
Пошкоджені не бувають.

- Fin.Org.UA

Новини

12:00 - ОГТСУ перерахував до державного бюджету майже 18 млрд грн за 2024 рік
10:55 - Ціни на нафту відреагували на торгову війну між США та Китаєм
10:49 - МАГАТЕ відклало ротацію своєї місії на Запорізькій АЕС: причина
10:27 - Курс валют на 5 лютого: скільки коштує долар та євро
09:58 - Пошта США почала блокаду посилок із Китаю та Гонконгу
09:53 - Відкриття українських аеропортів: який може запрацювати першим
09:29 - Трамп не поспішає домовлятися з Китаєм для уникнення торгової війни
09:00 - На Кубані московія через атаку дронів загорілася нафтобаза
08:05 - РЕБ у кишені: як трансформується мілтек у відповідь на нові виклики глобальної безпеки
08:00 - "70% переробників "калампуцять" щось у хатах". Голова спілки молочників про корів, вартість масла і диктат супермаркетів
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 05.02.2025
23:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:00 - Новини 4 лютого: план відновлення польотів до України, відключення світла через морози
20:26 - Зеленський: Є значна проблема з дисбалансом імпорту та експорту, тенденцію слід змінити
20:07 - Галущенко запевняє, що відключень світла через мороз не може бути
20:04 - Кредитування (не) у крипті: НБУ попередив про ризики співпраці з сервісом BitCapital
20:00 - Щодо ведення незаконної діяльності онлайн-сервісом "BitCapital"
19:59 - Кравченко обіцяє покращити ситуацію з блокуванням накладних: є перші результати
19:40 - Потенціал зростання "Національного кешбеку" вичерпується – Гетманцев
19:09 - Утримання одного депутата обходиться бюджету у 2,28 мільйони на рік
18:55 - Пропонується оновити порядок організації інкасації коштів та перевезення валютних цінностей банків
18:51 - Ferrexpo може отримати позов на понад 3,7 мільярда доларів через незаконний видобуток в Україні — Reuters
18:38 - У "Дії" з'явиться ШI-асистент, який прийматиме скарги громадян
18:18 - Небанківській фінансовій установі відкликано ліцензію
18:17 - Виконання судових рішень в Україні: 10 років надій і розчарувань
18:16 - Австралія заборонила DeepSeek для уряду з міркувань безпеки
18:02 - Підприємці стали менше звертатися до бізнес-омбудсмена: на що скаржаться
17:43 - Мінцифри запускає центр ШІ: чим займатиметься
17:33 - У січні зросли кількість і тривалість тривог під час роботи українських ТЦ
17:09 - На Дніпропетровщині з'явиться новий індустріальний парк "Жовті Води"


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.9387
Канадський долар28.9528
Юань Женьміньбі5.7637
Чеська крона1.7125
Данська крона5.7793
Гонконгівський долар5.3618
Форинт0.105923
Індійська рупія0.47948
Рупія0.0025537
Новий ізраїльський шекель11.6806
Єна0.26891
Теньге0.080368
Вона0.028685
Мексиканське песо2.0418
Молдовський лей2.2449
Новозеландський долар23.4167
Норвезька крона3.6802
московський рубль0.41764
Сінгапурський долар30.7775
Ренд2.2255
Шведська крона3.7777
Швейцарський франк45.9158
Єгипетський фунт0.8299
Фунт стерлінгів51.8357
Долар США41.7558
Білоруський рубль15.1773
Азербайджанський манат24.5593
Румунський лей8.6637
Турецька ліра1.1613
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.4023
Болгарський лев22.0487
Євро43.117
Злотий10.2187
Алжирський динар0.30885
Така0.34202
Вірменський драм0.105011
Домініканське песо0.67874
Іранський ріал0.0000722
Іракський динар0.031852
Сом0.47714
Ліванський фунт0.000425
Лівійський динар8.4968
Малайзійський ринггіт9.3578
Марокканський дирхам4.1597
Пакистанська рупія0.14966
Саудівський ріял11.1249
Донг0.0016635
Бат1.24137
Дирхам ОАЕ11.3606
Туніський динар13.0832
Узбецький сум0.0032204
Новий тайванський долар1.27709
Туркменський новий манат11.9218
Сербський динар0.36978
Сомоні3.8193
Ларі14.628
Бразильський реал7.1165
Золото117847.81
Срібло1322.94
Платина40406.67
Паладій41872.3

Курси валют, встановлені НБУ на 05.02.2025