Чому слід створити держпідприємство з менеджменту арештованими активами

22.10 14:09 | Економічна правда. Колонки

Агентство з розшуку та менеджменту активів управляє активами на загальну вартість понад 200 млрд грн.
Це робить його одним з найбільших державних холдингів, який можна порівнювати з "Метінвестом", "Нафтогазом", Kernel, ДТЕК.
Реєстр арештованих активів містить понад 60 тис.
записів про офіси, склади, готелі, санаторії, теплоелектростанції, трубопроводи, автозаправні комплекси, нафтобази, фабрики, заводи, земельні ділянки, вантажівки, екскаватори, трактори, крани, сільськогосподарську техніку, вантажні вагони, тепловози, повітряні, морські і річкові судна, корпоративні права підприємств.
Крім того, органи досудового розслідування, прокуратури та суду передали в управління АРМА Український медіа-холдинг (українська міжнародна мультимедійна група, у портфелі якої понад 50 брендів з лідерськими позиціями на ринках інтернету, радіо та преси) та АТ "Мотор Січ" (одна з провідних у світі корпорацій з виробництва двигунів для цивільної та військової авіації).
Два виміри АРМА після Фонду державного майна є державним власником найбільшої кількості активів.
При цьому поки ФДМ знижує частку держави в економіці через приватизацію, агентство її збільшує шляхом "арештизації".
Як і Фонду держмайна, АРМА складно налагодити ефективне та професійне управління активами, забезпечити прозору та підзвітну діяльність.
У той час як Фонд держмайна змінюється через корпоратизацію, слідуючи настановам ОЕСР, Агентство продовжує залишатися в тіні корупційних скандалів та звинувачень у бездіяльності.
В останньому звіті щодо антикорупційних реформ в Україні експерти ОЕСР зауважили, що здійснюваний АРМА менеджмент активів показує мізерні результати і зазнає політичного втручання.
Держпідприємство У 2014 році з метою вдосконалення механізмів господарювання на залізничному транспорті і побудови нової структури взаємовідносин учасників сектору на базі Державної адміністрації залізничного транспорту, державного органу управління, який керував залізничним транспортом, було створене АТ "Укрзалізниця".
Наслідуючи цей позитивний досвід перетворення державного органу на державний холдинг, в управлінні якого перебували багатомільярдні активи, можна створити АТ "Менеджмент активів" і віднести його до сфери управління АРМА.
Агентство продовжить формувати і реалізовувати державну політику у сфері управління арештованими активами, а оцінкою, веденням обліку та управлінням активами займатиметься АТ "Менеджмент активів".
Осучаснення Реалізація такої ініціативи дозволить почати на базі АТ "Менеджмент активів" давно назрілу в Україні реформу обліку та зберігання арештованого в кримінальних провадженнях майна, доки його доля не буде вирішена.
Зараз на загальнодержавному рівні ніхто не контролює, скільки, яких видів і якої вартості арештовано в кримінальних провадженнях активів, хто і де їх зберігає.
Агентство "Чорна діра".
Що відбувається з конфіскованими в Україні активами росіян? Радянську систему мають замінити практики США та ЄС.
АТ "Менеджмент активів" допомагатиме в ідентифікації, інвентаризації та оформленні активів, забезпечуватиме їх облік, переміщення, пересилання та охорону, проводитиме оцінку та організовуватиме зберігання арештованих активів, сприятиме процесуальній діяльності органів досудового розслідування, прокуратури та судів.
Довести до ладу Робота такого державного підприємства дозволить належно впорядкувати відповідні довірчі правовідносини, а також прибрати із системи державного управління "правову химеру", якою стало АРМА.
Агентство - єдиний в Україні суб"єкт владних повноважень, який може брати участь у публічно-правових відносинах щодо здійснення владних управлінських функцій і бути учасником відносин, які ґрунтуються на засадах юридичної визначеності, вільному волевиявленні, майновій самостійності (приватноправових відносин) під час здійснення менеджменту арештованими активами.
Як наслідок АРМА працює в умовах численних прогалин і колізій у законодавстві, чим породжує правові проблеми.
Зокрема таке управління активами спричиняє виникнення, зміни або припинення прав їх власників.
До кінця не зрозуміло, хто кінцевий вигодонабувач управління та в чиїх інтересах воно здійснюється.
Правильний підхід АТ "Менеджмент активів" за договором управління майном виступатиме установником управління, який передає управителю на певний строк активи в управління, а останній за плату від свого імені управлятиме цим майном в інтересах Держави Україна як вигодонабувача.
Агентство припинить займатися бізнесом і лише формуватиме та реалізовуватиме відповідні державні політики.
У сфері менеджменту арештованими активами покращаться ефективність, прозорість, звітування та контроль, оскільки в АТ будуть наглядова рада і правління.
Їх члени призначатимуться з числа найкращих кандидатів, обраних під час прозорої змагальної процедури спеціально створеною конкурсною комісією.
Тобто організовувати управління активами будуть не держслужбовці, які ніколи не займалися підприємницькою діяльністю, а справжні професіонали-практики, експерти в різних сферах ведення бізнесу, люди з досвідом, які розуміються на властивостях і характеристиках різних видів активів, успішно займалися комерційною діяльністю в різних масштабах, інвестували власні кошти, нарощували капітали, будували ефективні моделі для заробітку грошей.
Інституційна вада За спеціальним законом голова АРМА, з одного боку, організовує та контролює роботу агентства, а з іншого - несе персональну відповідальність за прозорість його діяльності та результати роботи.
Щомісяця перевіряючи ефективність управління арештованими активами, він ризикує викрити самого себе в розтраті, зловживанні владою, службовій недбалості, невиконанні рішення суду, незаконних діях щодо майна, на яке накладений арешт, приховуванні злочинів.
В умовах такого конфлікту інтересів навряд чи варто очікувати прозорості в діяльності АРМА та його звітування перед громадськістю.
Без цього неможливо виявити проблеми і розробити можливі шляхи їх вирішення, що, своєю чергою, заважає покращити операційні та фінансові результати роботи.
Крайня суперечність Агентство щодня діє в умовах конфлікту інтересів.
Спочатку воно допомагає слідчим і прокурорам виявити та розшукати майно, яке може бути арештоване, а після цього сприяє пошуку приміщень та майданчиків для його зберігання.
Далі АРМА надає письмові роз"яснення щодо можливості ефективного управління активом, які долучаються до матеріалів кримінального провадження і враховуються суддями при ухваленні рішень.
Потім агентство організовує проведення оцінки, облік та управління активами, зокрема, визначає управителя.
Згодом АРМА перевіряє ефективність управління активом і в разі виявлення порушень законодавства ініціює проведення службового розслідування, вносить керівнику органу, підприємства, установи чи організації припис про усунення порушень і притягнення винних осіб до встановленої законом відповідальності, складає протокол про адміністративне правопорушення і готує обов"язкові до розгляду обґрунтовані висновки, які надсилає правоохоронним органам.
АТ усуне значну частину конфлікту інтересу, оскільки його контролюватиме агентство, а голова останнього припинить перевіряти самого себе.

Додати коментар

Користувач:
email:





На фондовому ринку день і ніч,
Торгівля триває без зупинки.
Тут гроші легко можуть зникнути,
Але й заробити можна втричі.

- Fin.Org.UA

Новини

09:35 - З моменту підписання трудового договору найманий працівник має трудові права й соціальні гарантії
09:33 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ – НОВОКОДАЦЬКИЙ, ЧЕЧЕЛІВСЬКИЙ ТА ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОНИ М. ДНІПРА) ІНФОРМУЄ!
09:33 - Де розміщені реквізити рахунків для сплати податків, зборів, єдиного внеску та інших платежів до бюджету?
09:30 - Механізм надання довідки про відсутність заборгованості із платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи
09:28 - Щодо відповідальності торговців, які не можуть забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків за продані ними товари (послуги), у зв’язку з форс-мажорними обставинами (відключення електроенергії)
09:24 - До уваги платників!
09:20 - Особливості заповнення заголовної частини ПН при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг особі, яка не зареєстрована платником ПДВ
09:18 - Туристичний збір: до місцевих бюджетів Дніпропетровщини від юридичних осіб з початку року надійшло понад 4,4 млн гривень
09:17 - За видобування нафти платники Дніпропетровщини спрямували до загального фонду держбюджету майже 31,3 млн грн рентної плати
09:12 - На Дніпропетровщині юридичні особи сумлінно поповнюють місцеві бюджети платою за землю
09:10 - Дніпропетровщина: під час засідання галузевого комітету Громадської ради – про актуальне
09:09 - Регіональна платформа «Діалог влади та бізнесу»: на Дніпропетровщині відбулась відкрита онлайн зустріч з бізнесом
09:00 - Олексій Баранов, A Development: До України привозитимуть будівельників з Філіппін і Пакистану. Ми на це приречені
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 23.10.2024
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:00 - Новини 22 жовтня: реструктуризація боргу, економія газу в Києві
20:30 - Євро може впасти на 10% у разі перемоги Трампа – Goldman Sachs
19:59 - московія через санкції організує перевалку газу з судна на судно в Баренцевому морі
19:23 - Amazon встановлює надзвичайно низькі ціни для свого магазину-конкурента Temu
19:20 - S&P500 рискует уйти на коррекцию перед выборами
18:53 - Фонд держмайна знайшов покупців на ветеринарну клініку та адмінбудівлі
18:33 - Небанківські фінансові установи організують інклюзивні підрозділи до 31 березня 2025 року
18:26 - Валюта Індії падає до історичного мінімуму: причини
18:16 - Українській авіакомпанії дозволили виконувати рейси до Львова та Києва
18:05 - Як стартапи можуть стати основою економічного відновлення в Україні
17:49 - Найбільша енергокомпанія Фінляндії подала позов проти московія на 800 мільйонів євро
17:44 - В Україні посилять безпеку морських портів
17:35 - Микола Колісник: розподілена генерація – важливий інструмент стабілізації енергосистеми на локальному рівні
17:14 - Профільний комітет рекомендував Раді внести зміни до розкриття банківської таємниці
17:13 - Урожай пшениці в московії падає третій рік через суху погоду


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар27.6258
Канадський долар29.8831
Юань Женьміньбі5.8045
Чеська крона1.7708
Данська крона5.9951
Гонконгівський долар5.3174
Форинт0.111688
Індійська рупія0.49159
Рупія0.0026551
Новий ізраїльський шекель10.9391
Єна0.27397
Теньге0.085102
Вона0.029973
Мексиканське песо2.0735
Молдовський лей2.309
Новозеландський долар25.0096
Норвезька крона3.7803
московський рубль0.42793
Сінгапурський долар31.4163
Ренд2.3501
Шведська крона3.9207
Швейцарський франк47.7377
Єгипетський фунт0.8491
Фунт стерлінгів53.6356
Долар США41.3313
Білоруський рубль15.023
Азербайджанський манат24.3097
Румунський лей8.9884
Турецька ліра1.2067
СПЗ (спеціальні права запозичення)55.0101
Болгарський лев22.8704
Євро44.7081
Злотий10.3512
Алжирський динар0.3121
Така0.3435
Вірменський драм0.106432
Домініканське песо0.68698
Іранський ріал0.00009177
Іракський динар0.031466
Сом0.48953
Ліванський фунт0.000461
Лівійський динар8.7057
Малайзійський ринггіт9.9961
Марокканський дирхам4.2532
Пакистанська рупія0.14836
Саудівський ріял10.9876
Донг0.0016778
Бат1.27814
Дирхам ОАЕ11.2224
Туніський динар13.6305
Узбецький сум0.0032417
Новий тайванський долар1.30179
Туркменський новий манат11.7771
Сербський динар0.39422
Сомоні3.8702
Ларі15.1127
Бразильський реал7.5853
Золото112912.57
Срібло1420.37
Платина42121.97
Паладій44492.73

Курси валют, встановлені НБУ на 23.10.2024