Як впровадження концепції ESG у банківському секторі сприятиме сталому розвитку та економічному відновленню України

01.11 12:30 | Економічна правда. Публікації

Андрій Грис, начальник управління соціальних та екологічних ризиків Укргазбанку, Голова підкомітету з ESG Незалежної асоціації банків України (НАБУ)
Сталий розвиток має стати ключовим фактором для економічного відновлення України як під час війни, так і в повоєнний період.
Цей факт ми маємо прийняти, якщо хочемо побудувати міцну економіку.
Для цього потрібно повернути людей в країну, забезпечити їх робочими місцями.
Вони мають бачити перспективи та майбутнє своїх родин.
Це все неможливо зробити без належних інвестицій.
Тож банківський сектор має відігравати вирішальну роль у забезпеченні сталого фінансування бізнесу, громад, проєктів відновлення та ресурсоефективного виробництва.
Саме так відбувається у сучасному глобальному світі, де питання екологічної відповідальності, соціальної справедливості та високих стандартів управління є одними із пріоритетних, а банківські установи та фінансові інституції є рушіями у впровадженні принципів сталого розвитку.
ESG-критерії: нові можливості
Нагадаю, що концепція ESG включає три аспекти: екологічний (Environmental), соціальний (Social) та управлінський (Governance), впровадження яких у банківську діяльність дозволяє не лише знизити негативний екологічний вплив, але й створити фінансово стабільні й соціально-відповідальні бізнес-практики.
Для України, яка переживає повномасштабне вторгнення, захищаючи національну ідентичність та суверенітет, застосування таких підходів сприятиме довготривалій стійкості економіки та допоможе залучити так необхідні країні іноземні інвестиції.
Згідно з останніми дослідженнями Світового банку, впровадження ESG-критеріїв у фінансовому секторі може позитивно вплинути на надійність банківських операцій, їх прозорість і стати важливим інструментом для оцінки та пом"якшення ризиків у кредитуванні.
Бізнес, що відповідає ESG-критеріям, більш привабливий для інвестицій, оскільки є менш схильним до непередбачених факторів, таких як екологічні аварії, соціальні конфлікти та юридичні проблеми.
Це стає особливо актуальним в Україні, де процес відновлення економіки майже повністю залежатиме від стабільного і відповідального фінансування.
А прозорість використання фінансових ресурсів буде однією із головних умов їх надходження у майбутньому.
Банківський сектор має стати лідером сталого розвитку
Банківський сектор України має величезний потенціал для забезпечення сталого розвитку та сприяння відбудові економіки країни.
Він має стати драйвером та повести за собою інші галузі, зокрема, сільське господарство, промисловість, енергетику, які також, як би це не було складно, мають взяти курс на сталий розвиток вже зараз.
В Україні вже є банки-лідери, які активно інтегрують ESG-критерії у свою діяльність та своїм прикладом демонструють, як банки можуть сприяти розвитку стійкої економіки.
Зокрема, UGB (оновлений Укргазбанк) вже багато років послідовно впроваджує практики відповідального фінансування у свою операційну діяльність.
Стратегічно важливу роль у впровадженні ESG у банківському секторі відіграє Національний банк України, який активно сприяє розвитку сталого фінансування та підтримує українські банки на шляху до інтеграції ESG-принципів у свої бізнес-моделі.
Регулятор також активно працює над адаптацією української фінансової системи до міжнародних стандартів у сфері сталого фінансування, що є важливим кроком для інтеграції України до європейських фінансових ринків.
Ще одним важливим гравцем є Незалежна асоціація банків України (НАБУ), при якій нещодавно було створено спеціальний підкомітет із впровадження ESG у банківському секторі.
Він має розробляти єдині підходи та рекомендації для банків щодо розвитку сталого фінансування та впровадження ESG-принципів.
Важливим є створення умов для гармонізації національних банківських практик із європейськими та світовими тенденціями у сфері сталого розвитку.
Підкомітет активно співпрацює з міжнародними організаціями, як-от Світовий банк та міжнародні інвестиційні фонди щодо консультацій та підтримки у впровадженні ESG-критеріїв у банківському секторі.
Це дозволяє українським банкам не лише інтегрувати сталий розвиток у свої стратегії та політики, а й отримувати доступ до додаткових фінансових ресурсів для підтримки проєктів із позитивним соціальним та екологічним впливом.
Виклики та перспективи впровадження ESG банками
Попри значний прогрес у впровадженні банківським сектором концепції ESG, порівнюючи навіть із 2023 роком, є ціла низка викликів щодо розбудови напряму сталого банкінгу та сталого фінансування.
Банки України у своїй більшості лише нещодавно почали серйозно усвідомлювати надзвичайну важливість процесу інтеграції принципів та критеріїв ESG у свою стратегію розвитку, що, до речі, стало вагомою підставою для їх об"єднання в підкомітеті ESG НАБУ.
Відсутність єдиних підходів та єдиного розуміння, що саме може та має бути зроблено в цьому напрямі, на якому корпоративному рівні управління впроваджено, якими внутрішніми нормативними документами закріплено, - не дає наразі банківському сектору розкрутити маховик змін до необхідної швидкості, коли кожна складова ESG швидко та ефективно інтегрується в операційну діяльність та бізнес-модель банку.
Проте завдяки міжнародним організаціям, Національному банку України та таким ініціативам, як створення підкомітету ESG НАБУ, цим питанням поступово приділяється все більше уваги.

Так, банківським сектором за сприяння НБУ та під егідою НАБУ вже здійснено конкретні кроки:
розроблено проєкт глосарія, який містить у собі понад 30 визначень термінів у сфері сталого розвитку та сталого фінансування та розкриває поняття ESG у контексті фінансового сектору, що дозволить створити умови для їх єдиного розуміння та правильного застосування; проведено аналіз наявних документів банків-членів підкомітету ESG НАБУ, що регулюють сферу сталого розвитку, ESG та корпоративної соціальної відповідальності та створено Резюме аналізу, що дозволить надалі мати єдине бачення розвитку сталого фінансування в Україні та створення загальної стратегії, а далі - політики сталого розвитку банківського сектору. Іншим викликом є необхідність адаптації міжнародних ESG-стандартів до українських реалій.
Наприклад, в умовах війни дотримуватись деяких екологічних стандартів та вимог може бути складно через обмежені ресурси.
Проте це також відкриває нові можливості, наприклад, для інновацій у сферах енергетики, інфраструктури та промисловості, які можуть стати одними з основних елементів для сталого розвитку України у майбутньому.
Майбутнє сталого фінансування в Україні
Завдяки підтримці міжнародних організацій та активній роботі національних ініціатив, український банківський сектор має всі можливості для впровадження найкращих практик сталого розвитку та забезпечення довгострокової стійкості економіки.
Але тут варто зауважити про ще один виклик, а саме нестачу унікальних експертів, які володіють спеціальними знаннями, практичним досвідом, візією того, як має виглядати на практиці сталий розвиток банківського сектору.
І знову на допомогу приходить Світовий банк, який за підтримки НБУ готовий навчати та розвивати банки та їх ESG-амбасадорів.
Як бачимо, роль банківського сектору у відновленні України є однією з ключових.
Активне впровадження банками ESG-критеріїв допоможе країні не тільки розумно подолати наслідки війни, а й стати лідером у сфері сталого розвитку у Східній Європі.

Додати коментар

Користувач:
email:





Economies interlinked,
Global trade and investment,
The world is one market.

- Fin.Org.UA

Новини

22:25 - У ChatGPT глобальний збій: не працює по усьому світу
21:00 - Новини 26 грудня: відновлення бронювання в "Дії", Фінляндія затримала танкер тіньового флоту московія
20:39 - Обіцянку Трампа щодо виготовлення залишку Bitcoin лише в США неможливо реалізувати
20:10 - "Різдвяне ралі" призупинилося: акції в США знизилися
19:40 - Ціна на золото зростає через попит на безпечні активи: ринки готуються до 2025 року
19:10 - Бронювання в "Дії" знову працює – Федоров
19:00 - Сервіс бронювання відновлений та знову доступний на порталі Дія
18:58 - Графіки відключення світла на п'ятницю: обмежень буде менше
18:57 - Атаки на кораблі в Червоному морі коштували Єгипту сім мільярдів доларів доходів
18:21 - Bitcoin падає на тлі завершення рекордного для криптовалюти року
18:06 - Суд заборонив продавати речі Медведчука: в АРМА відреагували
17:56 - Центральний банк Туреччини вперше за два роки знизив облікову ставку
17:51 - Перше українське оборонне підприємство отримало доступний кредит
17:50 - План діяльності з внутрішнього аудиту на 2025 рік
17:47 - Які інвестиційні тренди формуватиме політика США у 2025 році
17:21 - Продажі електромобілів у Китаї випередять традиційні авто наступного року
17:09 - Економіка Британії у наступні 15 років зростатиме краще, ніж в Європі — прогноз CEBR
16:51 - У Китаї вперше скоротилася кількість працівників у сфері фінансів та нерухомості
16:46 - "Укрзалізниця" додає десятки вагонів для поїздок на свята: на які рейси
16:20 - Німецький стартап, що 10 років намагався створити повітряне електротаксі, закрився
16:17 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - МІСТО ДНІПРО) ІНФОРМУЄ!
16:09 - Ціни на автогаз зростають напередодні збільшення акцизу
16:06 - Мінстратегпром: Видано перший доступний кредит підприємству ОПК
16:03 - Центри життєстійкості, патронатні сім’ї та підтримане проживання для людей старшого віку: Оксана Жолнович розповіла про нові успішні проекти для громад на засіданні Ради безбар’єрності
15:57 - "Київстар" почав згортати 3G зв'язок: які міста перші
15:44 - Світовий банк покращив прогноз зростання ВВП Китаю на 2024 та 2025 роки
15:40 - Держава виплатить українцям ще 2 млрд гривень за програмою «Зимова єПідтримка»
15:39 - БЕБ знайшло десятки тонн нелегального спирту на біоетанольному заводі
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 27.12.2024
15:24 - Україна отримала близько 1,7 мільярда доларів від Японії


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.0483
Канадський долар29.0608
Юань Женьміньбі5.7333
Чеська крона1.7328
Данська крона5.8329
Гонконгівський долар5.387
Форинт0.106065
Індійська рупія0.49078
Рупія0.0025849
Новий ізраїльський шекель11.4299
Єна0.26543
Теньге0.080719
Вона0.028567
Мексиканське песо2.0749
Молдовський лей2.2699
Новозеландський долар23.569
Норвезька крона3.6776
московський рубль0.41949
Сінгапурський долар30.7863
Ренд2.2477
Шведська крона3.7776
Швейцарський франк46.476
Єгипетський фунт0.8223
Фунт стерлінгів52.3896
Долар США41.8447
Білоруський рубль15.2096
Азербайджанський манат24.6276
Румунський лей8.7444
Турецька ліра1.1889
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.5659
Болгарський лев22.2424
Євро43.5122
Злотий10.202
Алжирський динар0.31193
Така0.34654
Вірменський драм0.105374
Домініканське песо0.69081
Іранський ріал0.0000898
Іракський динар0.031744
Сом0.47909
Ліванський фунт0.000465
Лівійський динар8.5237
Малайзійський ринггіт9.3501
Марокканський дирхам4.156
Пакистанська рупія0.1496
Саудівський ріял11.0692
Донг0.0016407
Бат1.21298
Дирхам ОАЕ11.3214
Туніський динар13.2153
Узбецький сум0.0032324
Новий тайванський долар1.27929
Туркменський новий манат11.8813
Сербський динар0.37539
Сомоні3.8159
Ларі14.8527
Бразильський реал6.8615
Золото109909.71
Срібло1244.72
Платина39368.33
Паладій39477.96

Курси валют, встановлені НБУ на 27.12.2024