Замість лави підсудних – у ЗСУ
06.11 14:52 | Економічна правда. Публікації29 жовтня 2024 року Вищий антикорупційний суд (ВАКС) нарешті ухвалив вирок у справі щодо завдання АТ "Укрзалізниця" збитків на 92 млн грн через закупівлю дизельного пального за завищеними цінами.
Ця історія тягнулась ще з 2017 року.
Суд визнав винними колишнього менеджера компанії "Вог Аеро Джет" (структура групи WOG) Анатолія Савича, який наразі переховується від слідства, та екс-начальника управління обліку нафтопродуктів і складського господарства філії "Центру забезпечення виробництва" (ЦЗВ) "Укрзалізниці" Валерія Нікіфорова.
Однак третій обвинувачений - колишній начальник філії ЦЗВ "Укрзалізниці" Віталій Цвігун, поки що, уникнув покарання.
Річ у тім, що судове провадження відносно нього зупинили, адже за два місяці до оголошення вироку він мобілізувався до лав ЗСУ.
Це відбулося на підставі ст.
335 Кримінально процесуального кодексу (КПК), де вказано, що у випадку, якщо обвинувачений "був призваний для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, суд зупиняє судове провадження стосовно такого обвинуваченого до звільнення з військової служби".
Безкарність та вседозволеність.
Чому пійманих на корупції працівників МСЕК не садять за ґрати
Видання NLG.Media у травні цього року вже аналізувало Реєстр судових рішень на предмет уникнення відповідальності через застосування згаданої вище статті КПК.
За їхніми даними, з початку 2022 року таким чином було зупинено понад 11 тис.
справ.
Більшість із них це крадіжки, ДТП з потерпілими та торгівля наркотиками.
ЕП зосередила свій аналіз на корупційних провадженнях: до уваги брались статті Кримінального кодексу (ККУ) виключно у сфері службової діяльності (ст.
364-369).
З початку 2022 року нарахували близько 900 справ, які були зупинені через мобілізацію підсудних.
В третьому кварталі 2024 року - більше сотні.
[INFO_721464]
Часто-густо це досить гучні історії.
Крім екс-головного закупівельника "Укрзалізниці", таким чином зупинено справу щодо колишнього директора ПАТ "Об"єднана гірничо-хімічна компанія" Руслана Журила, який прославився фразою "менше ніж п"ять кримінальних справ мені не цікаво" і якого підозрюють у завданні на той момент державній компанії збитків на майже 300 млн грн.
На паузі й справа стосовно колишнього голови Кіровоградської обласної державної адміністрації Андрія Балоня, якого обвинувачують в одержанні хабаря.
Зупинено й справу фігуранта будівництва Центрального сховища відпрацьованого ядерного палива для "Енергоатома" фірмою екснардепа Максима Микитася - директора "Фінансова компанія Житло-Капітал" Єгора Смілого - теж через мобілізацію.
Рік тому голова Всеукраїнського об"єднання "Автомайдан" Катерина Бутко писала про групу суддів, обвинувачених у хабарництві, які аналогічним чином уникають покарання.
Як судового, так і дисциплінарного від Вищої ради правосуддя (ВРП), що може бути підставою позбавити їх суддівської пенсії та відправити у відставку.
Як отримувати захмарні пенсії без обмежень? Інструкція від прокурорів та суддів
На думку Бутко, більшість мобілізацій таких обвинувачених - це спосіб виграти час і уникнути покарання.
Відповідно до ст.
49 Кримінального кодексу, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули певні строки, які залежать від тяжкості злочину.
Ці підозри підкріплює зібрана ЕП статистика за останні два роки у розрізі конкретних статей кодексу.
Якщо по "легкій" ст.
367 ККУ ("службова недбалість"), яка взагалі не передбачає ув"язнення і гарантовано закінчується штрафними санкціями, через мобілізацію підсудних нарахували лише 1% зупинених справ, то по "тяжкій" ст.
368 ККУ ("отримання хабаря"), яка передбачає реальне ув"язнення - 6% фігурантів вирішили мобілізуватися.
При цьому судді, історії яких аналізувала Бутко, служать у підрозділах, що охороняють державні об"єкти, навчальні взводи та територіальні центри комплектування.